αναστροφη του τύπου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Μην ανησυχείς, είναι συνηθισμένο να εμφανίζεται ουδετεροπενία (δλδ μειωμένος αριθμός πολυμορφοπυρήνων) μετά από διάφορες λοιμώξεις, κυρίως ιώσεις και έτσι να εμφανίζεται στις εργαστηριακές εξετάσεις αναστροφή τύπου. Ίσως παίζουν ρόλο κ τα φάρμακα που πήρες, δεν ξέρω, δεν είμαι παθολόγος.

    Σε κάθε περίπτωση ηρέμησε, και κάνε εξετάσεις ξανά σε ένα μήνα, όπως σου σύστησε ο γιατρός σου.

  2. #17
    Μαλιστα...θα προσπαθησω να ηρεμησω..ηθελα να σε ρωτησω..οταν τα πολυμορφοπυρηνα ειναι μεσα στις φυσιολογικες τιμες τοτε μιλαμε για ουδετεροπενια ή για μια απλη αναστροφη του τυπου;
    Last edited by maria pap; 16-09-2016 at 22:31.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    Καλησπέρα σας!
    Χθες έκανα μια γενική εξέταση αίματος της οποίας τα αποτελέσματα έλαβα σήμερα.. Τις έδειξα στον γιατρό μου και μου είπε ότι έχω αναστροφή του τύπου(υψηλά λεμφοκύτταρα και χαμηλά πολυμορφοπύρηνα)... Οι τιμές ήταν οι εξής: Πολυμορφοπύρηνα:41% με φυσιολογικές τιμές 40-70% και λεμφοκύτταρα ειχα 48% με φυσιολογικές τιμές απο 19-48%..τον ρωτησα απο τι προκαλειται αυτο και μου ειπε οτι ισως ειχα καποια ιωση που καμια φορα δεν εχει συμπτωματα ή ότι πηρα καποιο φαρμακο προσφατα. Η αληθεια ειναι οτι εγω ιωση δεν ειχα αυτον τον καιρο ..ομως μεχρι πριν 2,5 μηνες και για εναν ολοκληρο χρονο επαιρνα φαρμακα συνεχως για πυρετους, ωτιτιδες, αμυγδαλιτιδες , ουρολοιμωξεις κτλ...ειναι δυνατον τα φαρμακα που επαιρνα μεχρι πριν 2,5 μηνες να επηρεασουν μεχρι και σημερα τα αποτελεσματα της εξετασης αιματος;;
    Υ.Γ μου ειπε οτι στην ηλικια μου δεν γινεται να εχω κατι πιο σοβαρο

    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι αναστροφή είναι αυτή .... Αφού οι τιμές σου είναι μέσα στα όρια....οριακά βέβαια αλλά μέσα στα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ όρια...

    Επανέλαβε την εξέταση πάλι μετά από κάνα μήνα, να δεις...και όπως σου είπαν, μπορεί να οφείλεται σε κάποια ίωση που μπορεί να πέρασες και να μην το κατάλαβες (ναι, συμβαίνουν και αυτά...)


    Επίσης ρώτα την/τον μικροβιολόγο αν κοίταξε το "πλακάκι" (είναι πιο αναλυτικό) δεν μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο αλλά θα καταλάβει...

    Τέλος, δεν ξέρω αν στο ανέφερε ο γιατρός αλλά κάποια άτομα παρουσιάζουν ιδιοσυγκρασιακώς μικρού βαθμού αναστροφή του τύπου ...τι σημαίνει αυτό....?! Ότι απλά ετσι λειτουργεί ο οργανισμός τους χωρίς να υπάρχει κατι παθολογικό...


    Και όσο μπορείς μακρυά από το ιντερνετ για ιατρικά θέματα...δεν βγάζει κάπου

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω προ πολλων ετων , ισως 25 , ειχα κανει εξεταση , και ειχα πολλα λεμφοκυτταρα , ρωτησα τι ειναι αυτο , και μουπε οτι μπορει να εχεις περασει μια ιωση , δεν ειχα περασει , δεν εδωσα καμμια σημασια , και,ιδου , ναμαι εδω , still alive .........

  5. #20
    Παιδια πηρα και την γνωμη φαρμακοποιου! Μου ειπε περιπου οσα ειπε ο παθολογος , αλλά το πιο σημαντικο που μου τονισε ειναι ισως καποιο προβλημα ορμονικο ή ακομα περισσοτερο κι απ το ορμονικο ειναι το στρες! Με συμβουλεψε μονο να ηρεμησω...κι μου απεκλεισε το ενδεχομενο να υπαρχει αναστροφη τυπου λογω καποιας ιωσης που περασα 2,5 μηνες πριν

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    ...ειναι το στρες! Με συμβουλεψε μονο να ηρεμησω...κι μου απεκλεισε το ενδεχομενο να υπαρχει αναστροφη τυπου λογω καποιας ιωσης που περασα 2,5 μηνες πριν
    Κι ίσως να ευθύνονται για το στρες σου και τα όσα περνάς με την "κακιά" πεθερά... Μείνε καλύτερα μακριά απ' αυτή τη ψυχοφθόρα σχέση... Γιατί είναι κανόνας, πως το ό,τι αρνητικό βιώνουμε και δεν το λύνουμε... βρίσκει τελικά διέξοδο στο σώμα μας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #22
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    Παιδια πηρα και την γνωμη φαρμακοποιου! Μου ειπε περιπου οσα ειπε ο παθολογος , αλλά το πιο σημαντικο που μου τονισε ειναι ισως καποιο προβλημα ορμονικο ή ακομα περισσοτερο κι απ το ορμονικο ειναι το στρες! Με συμβουλεψε μονο να ηρεμησω...κι μου απεκλεισε το ενδεχομενο να υπαρχει αναστροφη τυπου λογω καποιας ιωσης που περασα 2,5 μηνες πριν
    Εάν στο είπε και ο φαρμακοποιος -αυτο ειναι -ξέρει καλύτερα!!(αστειεύομαι)
    Εάν δεν εχεις κανένα άλλο σύμπτωμα και μονο αυτο -μην ανυσηχεις.
    Εάν ωστόσο ανυσηχεις ακομα-ναι επανέλαβε μετά απο μηνα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 21:15
  2. Replies: 13
    Last Post: 26-04-2013, 18:50
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ Κ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΜΗ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 29-11-2011, 20:35
  4. εμμονες ιδεες απλου τυπου
    By Lou! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-01-2011, 17:50
  5. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •