αναστροφη του τύπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    αναστροφη του τύπου

    Καλησπέρα σας!
    Χθες έκανα μια γενική εξέταση αίματος της οποίας τα αποτελέσματα έλαβα σήμερα.. Τις έδειξα στον γιατρό μου και μου είπε ότι έχω αναστροφή του τύπου(υψηλά λεμφοκύτταρα και χαμηλά πολυμορφοπύρηνα)... Οι τιμές ήταν οι εξής: Πολυμορφοπύρηνα:41% με φυσιολογικές τιμές 40-70% και λεμφοκύτταρα ειχα 48% με φυσιολογικές τιμές απο 19-48%..τον ρωτησα απο τι προκαλειται αυτο και μου ειπε οτι ισως ειχα καποια ιωση που καμια φορα δεν εχει συμπτωματα ή ότι πηρα καποιο φαρμακο προσφατα. Η αληθεια ειναι οτι εγω ιωση δεν ειχα αυτον τον καιρο ..ομως μεχρι πριν 2,5 μηνες και για εναν ολοκληρο χρονο επαιρνα φαρμακα συνεχως για πυρετους, ωτιτιδες, αμυγδαλιτιδες , ουρολοιμωξεις κτλ...ειναι δυνατον τα φαρμακα που επαιρνα μεχρι πριν 2,5 μηνες να επηρεασουν μεχρι και σημερα τα αποτελεσματα της εξετασης αιματος;;
    Υ.Γ μου ειπε οτι στην ηλικια μου δεν γινεται να εχω κατι πιο σοβαρο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    Καλησπέρα σας!
    Χθες έκανα μια γενική εξέταση αίματος της οποίας τα αποτελέσματα έλαβα σήμερα.. Τις έδειξα στον γιατρό μου και μου είπε ότι έχω αναστροφή του τύπου(υψηλά λεμφοκύτταρα και χαμηλά πολυμορφοπύρηνα)... Οι τιμές ήταν οι εξής: Πολυμορφοπύρηνα:41% με φυσιολογικές τιμές 40-70% και λεμφοκύτταρα ειχα 48% με φυσιολογικές τιμές απο 19-48%..τον ρωτησα απο τι προκαλειται αυτο και μου ειπε οτι ισως ειχα καποια ιωση που καμια φορα δεν εχει συμπτωματα ή ότι πηρα καποιο φαρμακο προσφατα. Η αληθεια ειναι οτι εγω ιωση δεν ειχα αυτον τον καιρο ..ομως μεχρι πριν 2,5 μηνες και για εναν ολοκληρο χρονο επαιρνα φαρμακα συνεχως για πυρετους, ωτιτιδες, αμυγδαλιτιδες , ουρολοιμωξεις κτλ...ειναι δυνατον τα φαρμακα που επαιρνα μεχρι πριν 2,5 μηνες να επηρεασουν μεχρι και σημερα τα αποτελεσματα της εξετασης αιματος;;
    Υ.Γ μου ειπε οτι στην ηλικια μου δεν γινεται να εχω κατι πιο σοβαρο
    συγνωμη βρε μαρια.
    στον γιατρο πηγες, αυτη την ερωτηση δεν την εκανες και την ρωτας σε μας?
    ειναι καθαρα ιατρικο το θεμα, τι σχεση εχει η ψυχολογια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , ειναι δυνατον να οφειλονται οι αυξημενες τιμες , λογω των ιωσεων , εστω και μετα απο 2,5 μηνες , οχι απο τα φαρμακα ...............η αναστατωση του οργανισμου , απο τις ασθενειες κρατανε πολυ παραπανω μετα την αποθεραπεια ......

  4. #4
    Remedy οταν μου τα ελεγε αυτα εμεινα καγκελο και δεν προχωρησα την κουβεντα γιατι τρομαξα αρκετα μπορω να πω..ειδα στο ιντερνετ κατι σχετικα με καρκινωματα...MacGyver το ελπιζω να ειναι κατι τοσο απλο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αφου σου ειπε ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι σοβαρο ή αξιοσημειωτο γιατι σκας τοσο??
    εισαι υποχονδρια?
    κ εφοσον οι ανθρωποι αυτοι σπουδαζουν κ γινεται ο πωπος τους ΝΑ για να μας βοηθουν..κ εφοσον αυτη ειναι η δουλεια τους...γαιτι εσυ μπορει να τους αμφισβητεις??τοσο ηλιθιοι να ειναι??
    εγω ουτε καν θα ασχολιομουν!
    μια φιλη που εχω..με το που δει μια τιμη λιγο παραπανω απο το κανονικο νομιζει οτι εχει καρκινο!
    κ το πιστευει κιολας!!! μα γιατι τοση αμφισβητηση ρε γμτ?

  6. #6
    Anxious4ever εχω πεσει σε πολλους γιατρους που δεν ξερουν τι τους γινεται..κι αυτος ο παθολογος μου ειπε οτι ειμαι πολυ χλωμη κι οτι οδευω προς την αναιμια..του εξηγησα οτι το χρωμα μου ειναι παντα ετσι λευκο γιατι ετσι ειναι ανοιχτα τα χρωματα μου κι επεμενε....και δεν φταιει μονο αυτο...εχω κι μια ταση προς την αρρωστοφοβια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ αυτο εχει καποια σχεση με την αναιμια?οχι...
    τα λεμφοκυτταρα ειναι οι αμυνες σου κ διαταρασονται οταν υπαρχει καποια ιωση..
    η αναιμια εχει να κανει με τον σιδηρο κ την φεριτινη αν δεν κανω λαθος.
    οποτε τι σχεση εχει η αναιμια που αναφερεις?
    απλα πιστευω οτι λογω υποχονδριαασης ο.τι κ να σου πει οποιοσδηποτε γιατρος παντα θα αμφιβαλλεις..οποτε το προβλημα σου δεν ειναι τα λεμφοκυτταρα, αλλα η ασθενεια που λεγεται υποχονδριαση..κανεις κατι γι αυτο?
    καποια ψυχοθεραπεια ισως? παιρνεις καποιο φαρμακο? το δουλευεις?

  8. #8
    Anxious ειχα τιμη αιματοκριτη 37.7% με φυσιολογικες απο 37-47%..ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει ..ουτε καποιο φαρμακο παιρνω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε ωραια μια χαρα.εισαι πανω απο το οριο.
    οποτε γτ ανησυχεις? 37 το κατωτατο οριο κ εσυ εχεις 37.7 αρα?αναιμια δεν εχεις...
    απλα δεν καταλαβαινω γιατι αναφερεςι την αναιμια?

  10. #10
    Ως απαντηση σε αυτο που ειπες οτι σπουδαζουν για να μας βοηθουν κι οτι εγω δεν τους εχω εμπιστοσυνη...σε βεβαιωνω οτι επειδη εχουν σπουδασει ιατρικη αυτο δεν τους κανει αυτοματα και σωστους ή καλους γιατρους..ζωντανο παραδειγμα ο παθολογος σημερα που μου ελεγε οτι εχω χασει το χρωμα μου κι επεμενε ενω αυτο ειναι το φυσιολογικο μου ή μια αλλη περιπτωση που ο γυναικολογος δεν μου εδινε απλα αντισυλληπτικα για να μου φυγουν οι κυστες και με ειχε ταραξει στις εξετασεις για καρκινους, θυροειδη κτλ

  11. #11
    Και τελικα δεν ειχα τιποτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Μαρία πέρασες πολλές ιώσεις και γι ΄αυτό. Ο γιατρός σου τι σου είπε? Να κάνεις επανάληψη της εξέτασης? Α επίσης και τα φάρμακα πιθανότατα να έχουν επηρεάσει τις τιμές!

  13. #13
    Papa μου ειπε να κανω επαναληψη της εξετασης σε εναν μηνα..συγκεκριμενα ειχα περασει 2 ωτιτιδες (πηρα augmentin), 2 φορες ουρολοιμωξη (πηρα κι εκει αντιβιωση μαζι με κρανμπερι σε χαπι) , 1 φορα αμυγδαλιτιδα και 3 φορες μυκητιαση κολπου..για ολα αυτα ακολουθησα φαρμακευτικη αγωγη..και ο πατερας μου ειχε παθει αναστροφη του τυπου πριν απο εναν χρονο και του ειπαν οτι φταιει κατι φαρμακα που επαιρνε για την μεση του...εκανε πιο ειδικες εξετασεις επειτα και του ελειπε παραλληλα και φυλικο οξυ..παντως μου φαινεται παραξενο μετα απο 2,5 μηνες να ειναι επηρεασμενες ακομα οι τιμες απο τα φαρμακα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Σου είχε παρουσιαστεί και σε προηγούμενες εξετάσεις?


    Οι πραγματικές τιμές των λεμφοκυττάρων, όχι οι ποσοστιαίες, πώς είναι? Κανονικές ή αυξημένες?

  15. #15
    Imagine δεν μου ειχε παρουσιαστει σε αλλες εξετασεις.. Κανονικες ειναι οι τιμες, μεσα στα ορια ..αλλά ειναι αντιστροφα! Τα λεμφοκυτταρα ειναι περισσοτερα απο τα πολυμορφοπυρηνα αλλά επρεπε να ισχυει το αντιθετο , δηλαδη τα πολυμορφοπυρηνα θα επρεπε να ειναι περισσοτερα απο τα λεμφοκυτταρα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 21:15
  2. Replies: 13
    Last Post: 26-04-2013, 18:50
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ Κ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΜΗ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 29-11-2011, 20:35
  4. εμμονες ιδεες απλου τυπου
    By Lou! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-01-2011, 17:50
  5. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •