Πιστεύετε στο κακό μάτι;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    Πιστεύετε στο κακό μάτι;;

    Αλήθεια, πιστεύετε το κακό μάτι; Θέλω να πω πιστεύετε στην αρνητική ενέργεια που μπορεί να σας στείλει ένα άτομο και μόνο ένα βλέμμα ή με ένα σχόλιο;; Είμαι για καφέ και ξαφνικά έρχετε μια τύπισα με την οποία κάναμε παρέα παλιά αλλά μου έκανε μια πουστιά και διακόψαμε. Κάθεται στο καφέ σε απόσταση. Την βλέπω όμως που και που να με σταμπάρει. Δεν κάθομαι πολύ. Φτάνω στο σπίτι, δεν παιρνούν λίγα λεπτά κι αρχίζω να νιώθω αδιαθεσία, μου έρχεται λιποθυμία και τάση προς εμετό. Διαβάζω μια προσευχή για το μάτι και ήδη αρχίζω να αισθάνομαι λίγο καλύτερα. Προσπαθώ να σκεφτώ μήπως με πείραξε κάτι που ήπια ή έφαγα αλλά αντιλαμβάνομαι ότι έχει περάσει ώρα απο τότε. Εσείς τι λέτε;; Υπάρχει αρνητική ενέργεια;; Η συγκεκριμένη τυπισσα ήταν και τοξικη τον καιρό που κάναμε παρέα σχεδόν αρρώσταινα κάθε φορά που βγάιναμε μαζί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και βεβαια υπαρχει αρνητικη ενεργεια , οχι ματι , ενεργεια , που μπορει να επηρρεασει , οποτε μακρια απο τοξικα ατομα ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Τι να σου πω... πραγματικά ήμουν μια χαρά, δεν ένιωθα τίποτα και ξαφνικά σαν να ήρθε κάτι και έπεσε πάνω μου με φόρα αφού νόμιζα ότι θα σωριαστώ.. Τι να κάνω;; Στο καφέ την πέτυχα. Δεν μπορούσα να το αποφύγω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Noμίζω ότι είναι η συσσωρευμένη οργή που νιώθεις για το άτομο αυτο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mερικες φορες δεν μπρεις να ταποφυγεις , εγω λεω μια ευχη , απο μεσα μου , και περναει , ξερω και ξεματιασμα , δλδ να ξεματιαζω αλλους , και ,ω του θαυματος , πιανει !!
    καποτε μεπαιρνε μια κοπελα να την ξεματιαζω !!!! δεν ξερω αν μπορει να το κανει ο καθενας , διοτι ειμαι θρησκευομενος ............................

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Μπορεί. Αρρώστησα πάντως. Μου συμβαίνει πάντως κι άλλες φορες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Eγώ όποτε βλέπω κάτι μαλακισμένες που τσακωθήκαμε, το παθαίνω επίσης...
    Θέλει επίθεση η φάση, μη μασάς! μην το καταπίνεις γιατί έτσι καταλήξαμε με αρρώστειες και κιλά...
    Βρες έναν τρόπο να εκφράζεις το θυμό που νιώθεις...

    Εγώ τώρα αυτές τις μέρες περνάω μια μίνι καταθλιψούλα... Πρέπει να πάρω κάποιες οριστικές αποφάσεις να ξεκόψω από κάτι κολλήματα αδιέξοδα και με έχει πάρει από κάτω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Καλά, η μίνι καταθλιψούλα είναι παγιωμένη κατάσταση εδώ και καιρό. Εμένα μ' έχει πιάσει άλλο τώρα. Νομίζω ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά. Ξέρω ότι έχω ένα εμφύσημα στην μιτροειδή βαλβίδα απο όλα μου τα χρόνια και στο τελευταίο triplex η διάγνωση ήταν μικρή ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας, αλλά αυτό δεν με προβληματίζει το θέμα είναι ότι συνδυαστικά με την σιδηροπενική αναιμία και την έλλειψη βιταμίνης D, αυξημένη παραθορμόνη συν την αύξηση βάρους κατα 25 κιλά με τα τελευταία 13 να τα έχω πάρει τους τελευταίους μήνες, το μονίμως πρησμένο στομάχι, τις έντονες δυσπεψίες, κάτι τάσεις λιποθυμίας. Νομίζω πως κάνω κατακράτηση υγρών (δεν ξερω υπάρχει κάποια εξέταση που το δείχνει αυτό;; αν έχεις κατακράτηση εννοώ). Τελευταία έχω και δυσκολίες στον ύπνο και είμαι σε μια μόνιμη υπερένταση. Αισθάνομαι εσωτερικά τρέμουλα σαν να γίνεται σεισμός μέσα μου. Έντονη κούραση και αδυναμία. Έκανα ένα τεστ κοπώσεως η γιατρός είπε ότι ανεβάζω παλμούς που αργούν να επανέλθουν συν κάποιες έκτακτες συστολές. 20 χρόνια κρίσεις πανικού και καταπίεση απο το περιβάλλον μου και άγχος υπαρξιακό και απόρριψη και άσχημες συμπεριφορές πόσο ν' αντέξει η καρδούλα μου.. Έχω ανησυχήσει πολύ. Και αισθάνομαι οτι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς. Νιώθω αβοήθητη....
    Last edited by novia35; 18-09-2016 at 22:16.

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Το πιστεύω....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Στο μάτι λόγω θαυμασμού πιστεύετε ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Στο μάτι λόγω θαυμασμού πιστεύετε ?
    Όχι, μόνο λόγω φθόνου. Μόνο σ' αυτό πιστεύω. Νομίζω ότι αν ο θαυμασμός εμπεριέχει την αγάπη δεν μπορεί να σε φορτίσει ενεργειακά αρνητικά.

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Στο μάτι λόγω θαυμασμού πιστεύετε ?
    ????????????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Το πιστεύω....
    Δυστυχώς κι εγώ το πιστεύω μετά από κάποια κακά που μού'χουν συμβεί στη ζωή!
    Last edited by rolen; 18-09-2016 at 22:23.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Στο μάτι λόγω θαυμασμού πιστεύετε ?
    Εκει πεφτει το κακο ματι , αλλιως γιατι να σε ματιασουν , για την δυστυχια σου ?

    Οι Εβραοι , που πιστευουν πολυ στο ματι , οταν αγοραζουν κατι απο ενα ακριβο καταστημα , το βαζουν σε μια αλλη σακκουλα , για να μην τους ματιασουν ..........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    . Νομίζω πως κάνω κατακράτηση υγρών (δεν ξερω υπάρχει κάποια εξέταση που το δείχνει αυτό;; αν έχεις κατακράτηση εννοώ). ....
    Ολα τα ψυχοφαρμακα κανουν καποια κατακρατηση .................εξεταση δεν υπαρχει , αλλα να πινεις πολλα νερα , οσο κι αν σου φαινεται περιεργο , αποτρεπουν την κατακρατηση ...................εγω , για να δω σε καποια χρονικη στιγμη , αν ειχα κατακρατηση , πηρα ενα lasix , ριχνει και την πιεση λιγο , αλλα αποβαλλει τα υγρα , αμα δω οτι ουρω πολυ παραπανω , συμπερασματικα , εχω κατακρατηση ........................η καθιστικη ζωη , επισης ευνοει την κατακρατηση , κυριως τα ψυχοφαρμακα ομως ..........

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-2014, 20:46
  2. Βασκανία, μάτι και μάγια
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2011, 14:26
  3. Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 21:49
  4. ζήλεια και κακό μάτι
    By salin in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2010, 22:31
  5. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •