ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307

    ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ

    Καλησπέρα. Σας συμβαίνει να έχετε μόνιμα , καθημερινές εναλλαγές στην διάθεσή σας??
    Εκει που ειστε καλά να γίνεστε χάλια και να βυθίζεστε στην κατάθλιψη?? Συχνά η διάθεση μου και οι σκέψεις μου για το μέλλον είναι τόσο αρνητικές και δυσοίωνες, που με οδηγούν να κάνω ακραίες και "κακές"σκέψεις. Ευτυχώς σύντομα εναλλάσονται από θετικά συναισθήματα και καλή διάθεση, ομως ολο αυτό το "ασπρο-μαύρο" εχει καταντήσει πολυ ψυχοφθόρο και κουραστικό και δεν το υποφερω. Σημειώνω πως δεν παίρνω κάποια φαρμακευτική αγωγή παρα μόνο καποιο zanax πυροσσβεστικά, αραια και που αν και έχω μήνες να πάρω. Εχω διαγνωστεί με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή έδω και χρόνια.
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το είχα σαν συναίσθημα πιο έντονα παλαιότερα πιο αραιά τώρα...
    Να σου πω εγώ πριν την αγωγή μου είχα μόνο τα αρνητικά συναισθήματα και τις δυσόιωνες σκέψεις το 90% της μέρας...

    Όταν μπήκα στα αντικαταθηπτικά τότε ήμουν σαν εσένα...
    Έγινα κυκλοθυμικός σε κουραστικό βαθμό...
    50-50 στη μέρα ήμουν μια καλά μια χάλια...

    Έμαθα να το διαχειρίζομαι όμως με ψυχοθεραπεία, βιβλία αυτοβοήθειας και κυρίως εξάσκηση στο να παρακολουθώ τις σκέψεις μου και να μη της αφήνω να παρουν κεφάλι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Το είχα σαν συναίσθημα πιο έντονα παλαιότερα πιο αραιά τώρα...
    Να σου πω εγώ πριν την αγωγή μου είχα μόνο τα αρνητικά συναισθήματα και τις δυσόιωνες σκέψεις το 90% της μέρας...

    Όταν μπήκα στα αντικαταθηπτικά τότε ήμουν σαν εσένα...
    Έγινα κυκλοθυμικός σε κουραστικό βαθμό...
    50-50 στη μέρα ήμουν μια καλά μια χάλια...

    Έμαθα να το διαχειρίζομαι όμως με ψυχοθεραπεία, βιβλία αυτοβοήθειας και κυρίως εξάσκηση στο να παρακολουθώ τις σκέψεις μου και να μη της αφήνω να παρουν κεφάλι...
    Σ΄ευχαριστώ Παναγιώτη . Κι εγω μάλλον με εξασκηση και ψυχοθεραπεία θεωρώ πως θα απαλλαγώ απο ολο αυτο αν και μου παρουσιαζεται αυτοματα...δεν το προκαλώ εγώ ..υποσυνειδητα ισως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συμφωνω οτι θελει εξασκηση...υπαρχουν πολλα βιλβια εκπαιδευσης της σκεψης..γιατι δεν δοκιμαζεις ενα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    συμφωνω οτι θελει εξασκηση...υπαρχουν πολλα βιλβια εκπαιδευσης της σκεψης..γιατι δεν δοκιμαζεις ενα?
    δεν το ειχα σκεφτει αυτο, δεν ηξερα καν πως υπαρχουν τετοια βιβλια..και για να ειμαι ειλικρινης αυτην την στιγμη μου λειπει και η διαθεση λογω καταθλιψης , να το κανω... ευχαριστω πολυ παντως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    οταν ημουν 15 -16 αρχισε και σε εμενα να συμβαινει κατι τετοιο. την μια ημουν χαλια μετα σε λιγα λεπτα νομιζα οτι μπορουσα να κατακτησω τον κοσμο. αυτο μπορει να γινοταν και 100 φορες σε μια μερα. τοτε με καποιο τροπο μου αρεσε γιατι το συναισθημα οτι μπορω να κανω τα παντα υπερτρουσε απο το αλλο οτι ειμαι ενα ματσο χαλια.οσο μεγαλωνα σιγα σιγα αυτες οι ενναλαγες μειωνονταν σε αριθμο αφτασα ας πουμε να εχω 1 μηνα χαλια 1 μηνα να αισθανομαι παρα πολυ καλα. τωρα ξερω οτι αυτο οι ειδικοι το λενε διπολικη διαταραχη. αν ειχα μυαλο θα ειχα κανονισει την βοηθεια καποιου οσο ημουν μικρος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οταν ημουν 15 -16 αρχισε και σε εμενα να συμβαινει κατι τετοιο. την μια ημουν χαλια μετα σε λιγα λεπτα νομιζα οτι μπορουσα να κατακτησω τον κοσμο. αυτο μπορει να γινοταν και 100 φορες σε μια μερα. τοτε με καποιο τροπο μου αρεσε γιατι το συναισθημα οτι μπορω να κανω τα παντα υπερτρουσε απο το αλλο οτι ειμαι ενα ματσο χαλια.οσο μεγαλωνα σιγα σιγα αυτες οι ενναλαγες μειωνονταν σε αριθμο αφτασα ας πουμε να εχω 1 μηνα χαλια 1 μηνα να αισθανομαι παρα πολυ καλα. τωρα ξερω οτι αυτο οι ειδικοι το λενε διπολικη διαταραχη. αν ειχα μυαλο θα ειχα κανονισει την βοηθεια καποιου οσο ημουν μικρος
    εμενα συμβαινει καθε μια, δυο μερες η και μεσα στην ημερα αυτη η ανυποφορη εναλλαγη και σιγουρα δεν εχω διαγνωστει με διπολικη διαταραχη... Ο ψυχολογος μου εχει προτεινει φαρμακευτικη αγωγη (με την συνδρομη ψυχιατρου) αλλα εγω αρνουμαι να ξαναμπω σε αυτο το μοτιβο παλι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    εμενα συμβαινει καθε μια, δυο μερες η και μεσα στην ημερα αυτη η ανυποφορη εναλλαγη και σιγουρα δεν εχω διαγνωστει με διπολικη διαταραχη... Ο ψυχολογος μου εχει προτεινει φαρμακευτικη αγωγη (με την συνδρομη ψυχιατρου) αλλα εγω αρνουμαι να ξαναμπω σε αυτο το μοτιβο παλι.
    akougete san auto pou eipe o nikos....διπολικη διαταραχη......fovase na paris xapia?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Eμένα αυτό μου συμβαίνει κυρίως τα μεσημέρια προς το απόγευμα αλλά ξεκινάει απο το πρωϊ.Μετά συνέρχομαι και μετά την άλλη μέρα,πάλι τα ίδια.Τέτοια ώρα σαν αυτή που γράφω είναι απλά το χειρότερο μου..Βέβαια έχω και κάπως περίεργα ωράρια στη ζωή μου.Ξυπνάω κάθε πρωϊ κατά τις 08.00 χωρίς να το επιδιώξω,τρώω πρωϊνό και μετά επειδή συνήθως δεν έχω κάτι να κάνω ξανακοιμάμαι μέχρι να έρθει η ώρα να ξυπνήσω κατά τις 13.30 να σηκωθώ απο το κρεβάτι,να φάω μεσημεριανό και μετά πάλι την ξαναπέφτω για ύπνο και ξυπνάω τέτοια ώρα ή και λίγο αργότερα και η διάθεση μου είναι πάτωμα..Δεν έχω όρεξη για τίποτε.
    Κατά τις 17.30 που πάω στη δουλειά αρχίζω να συνέρχομαι και νιώθω καλά.Τελειώνω την δουλειά ανάλογα την ημέρα 19.30 ως 00.30 και έχω μια απίστευτη ευεξία και ενέργεια που δεν υπάρχει τα πρωϊνά..Ετσι αφού τελειώσω απο την δουλειά,διοχετεύω όλη μου αυτή την ενέργεια στο να περπατάω χωρίς λόγο και σκοπό μόνος μου (καθως δεν έχω φίλους,ούτε σχέση) σε όλη την πόλη μου ακούγοντας μουσική για να περάσει η ώρα και ενίοτε σαβουροτρώγοντας παράλληλα απο τα διάφορα ταχυφαγεία. Ετσι φτάνω να καταλήγω σπίτι στη καλύτερη στις 0300 τα χαράματα και μετά μέχρι να ετοιμαστώ,φτάνω να κοιμάμαι στη καλύτερη κατά τις 05.00 και την άλλη μέρα τα ίδια..
    Γενικά πάντως είμαι καλύτερα αυτές τις ώρες σε θέμα διάθεσης.Ειναι ίσως γιατί όλες αυτές τις ώρες που περπατάω δίχως λόγο και σκοπό,οι σκέψεις ταξιδεύουν περισσότερο και σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την ζωή μου και κάνω όνειρα και λέω ότι από αύριο το πρωϊ την καινούρια ημέρα,θα τα βάλω σε εφαρμογή αλλά όταν έρθει το πρωϊ,βαριέμαι και πάλι να προσπαθήσω να τα θέσω σε εφαρμογή και αφήνω την ζωή να περνάει χωρίς ουσιαστικά να κάνω βήματα εμπρός..
    Εγώ διαγνωστεί ως βασική πάθηση με Διαταραχή Ελλειματικής προσοχής η οποία προκαλεί και δευτερεύουσες παθήσεις όπως πχ αγχώδεις διαταραχές κτλ.Κατα καιρούς το πάλεψα λίγο με ψυχοθεραπεία αλλά μετά απο λίγο καιρό,βαριέμαι να συνεχίσω να προσπαθώ και γενικά το πάω απο αναβολή σε αναβολή γιατί πρακτικά σκέφτομαι ότι αυτό που έχω,δεν θεραπεύεται εντελώς παρά μόνο βελτιώνεται και εγώ ως σχετικά ανυπόμονος θέλω να δω άμεσα αποτέλεσματα και αφού δεν βλέπω,σταματώ και τις προσπάθειες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    akougete san auto pou eipe o nikos....διπολικη διαταραχη......fovase na paris xapia?
    καμμια σχεση με διπολικη... δεν φοβαμαι..εχω παρει κατα καιρους αντικαταθλιπτικα και στην τελικη μου εκαναν περισσοτερο κακο απο καλο (σε μενα προσωπικα αναφερομαι , δεν απαξιωνω την χρησιμοτητα των αντικαταθλιπτικων)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eλπιδα , για μενα εισαι απλα κυκλοθυμικη , δεν εχεις ουτε διπολικη , ουτε κατι σχετικο .......................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eλπιδα , για μενα εισαι απλα κυκλοθυμικη , δεν εχεις ουτε διπολικη , ουτε κατι σχετικο .......................
    Μπορεις να το πεις κι ετσι..ομως σε μενα οι εναλλαγες συμβαινουν ακομη και μεσα στην ιδια ημερα και αυτο ειναι ακρως κουραστικο και ψυχοφθορο.....στην καθαρη κυκλοθυμια οι κυκλοι διαρκουν πολυ περισσοτερο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Μπορεις να το πεις κι ετσι..ομως σε μενα οι εναλλαγες συμβαινουν ακομη και μεσα στην ιδια ημερα και αυτο ειναι ακρως κουραστικο και ψυχοφθορο.....στην καθαρη κυκλοθυμια οι κυκλοι διαρκουν πολυ περισσοτερο...
    Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα περι κυκλοθυμιας , αλλα ουτε και για διπολικη , αλλα αν δεν εχεις φασεις ευφοριας , που μαλλον δεν εχεις , δεν εχεις διπολικη .................ψυχοφθορο ειναι , φυσικα .......σκεφτομαι τωρα τι λεμε εδω !! ας πει και καποιος αλλος την γνωμη του ............

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα περι κυκλοθυμιας , αλλα ουτε και για διπολικη , αλλα αν δεν εχεις φασεις ευφοριας , που μαλλον δεν εχεις , δεν εχεις διπολικη .................ψυχοφθορο ειναι , φυσικα .......σκεφτομαι τωρα τι λεμε εδω !! ας πει και καποιος αλλος την γνωμη του ............
    διπολικη δεν εχω σιγουρα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    η διπολικη προυποθετει μανια ή υπομανια ...δεν ειναι διπολικη..δυσθυμια κ κυκλοθυμια μου θυμιζει αυτο....

Similar Threads

  1. Συνεχείς ιδεοληψιες
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2016, 13:58
  2. ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ. ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΙΔΙΚΟ;
    By alexandra. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 18-01-2016, 17:15
  3. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2015, 23:26
  4. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 22:24
  5. Εναλλαγές
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2008, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •