Anafranil - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Anafranil

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    vassili μου αχ κι εγω ετσι αισθανομαι!μετα απο καιρο νιωθω κανονικος ανθρωπος!θελω να κανω ολα τα πραγματα που δεν εκανα μαζι!και υπαρχουν φορες που σκεφτομαι οχι δεν ειναι αληθεια αυτο που ζω και φοβαμαι μη γυρισω στα αλλα παλι!μπορεις να διαβασεις σε σχεση με το συνδρομο σεροτονινης που με απασχολει εδω και μερες?ανησυχω και θα ηθελα να μου πεις κι εσυ τη γνωμη σου που κανεις θεραπεια με το anafranil.θα με βοηθουσες πολυ!ποσο χρονων εισαι?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Zouzounitsa είμαι 24 χρονών, δεν ξέρω τι να σου πω για το σύνδρομο αυτό, θεωρώ πως αν υπάρχουν πιθανότητες να πάθει ο ασθενής κάτι τέτοιο απο τη λήψη του φαρμάκου κανένας γιατρός δε θα έπαιρνε το ρίσκο να συνταγογραφήσει φάρμακο με τέτοιες επιπτώσεις. Καλύτερα μην το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι, πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Για πόσο καιρό σου είπε ο γιατρός σου οτι θα κρατήσει η θεραπεία με τα Anafranil;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Παιδια εχει υπαρξει σε εσας προβλημα συχνοουριας ενα συνδρομο υπερευαισθητης κυστης πως λεγεται;θελω να ξερω αν ειναι απο το αναφρανιλ.η απλα ψυχολογικο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Παίρνω anfranil από το 2008. Οι παρενέργειες που επιμένουν ακόμα είναι η ξηροστομία (ωστόσο έχει μειωθεί αρκετά), η ορθοστατική υπόταση (ζάλη όταν σηκώνομαι απότομα από κάθισμα), δυσκοιλιότητα (έχει υποχωρήσει σχετικά με την αρχή) νύστα (νωθρότητα) και πολύ μειωμένη λίμπιντο. Κατά καιρούς το συνδύαζα και με άλλα χάπια όπως το Depakine, Lyrica και άλλα. Επομένως μέρος το συμπτωμάτων ενδέχεται να υποθάλπονται και από τα άλλα (πχ δυσκοιλιότητα το Lyrica). Τον πρώτο καιρό ήμουν στα 3x75mg ενώ τα τελευταία χρόνια η δοσολογία έχει πέσει στα 2x75mg. Θα συμβούλευα να αποφεύγεται το αλκοόλ καθώς επί της ουσίας ακυρώνει την αντικαταθλιπτική δράση.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Παιδια εχει υπαρξει σε εσας προβλημα συχνοουριας ενα συνδρομο υπερευαισθητης κυστης πως λεγεται;θελω να ξερω αν ειναι απο το αναφρανιλ.η απλα ψυχολογικο
    Το έχω και αυτό και μάλιστα από την εφηβεία, αισθάνομαι συνέχεια ότι πρέπει να ουρήσω. Μάλιστα είμαι τόσο άτυχος άνθρωπος που κατά σύμπτωση παρουσίασα και οργανικό πρόβλημα στην κύστη, πρόβλημα που μόνο σε 60άρηδες εμφανίζεται με την αυχένα της ουροδόχου κύστης και το εγχείρησα. Ενώ λοιπόν είναι ψυχολογικό όλο αυτό δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι έχει και οργανική υπόσταση, παρότι εξαφανίζεται όταν δεν έχω άγχος.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συνδρομο σεροτονινης δεν παθαινεις με το αναφρανιλ , εγω παιρνω και 75 μγ εφεξορ μαζι με τα 75αρια αναφρανιλ ..........πληροφοριακα , το συνδρομο σεροτονινης μπορεις να το παθεις αν προσθεσεις και 3ο αντικαταθλιπτικο , αυτα μουοπε ο γιατρος μου ...........δεν διαφερει καο πολυ το αναφρανιλ , σεροτονινεργθικο ειναι ,με καλη δραση σεμαενα .....παλι γιασ το συνδρ. σεροτονινης , επαιρνα πριν , υπο τις οδηγιες του γιατρου μου δυο ssri s , 30 mg seroxat + 75mg efejor , e , δεν επαθα κατι ....παντα υποτις οδηγιες του γιατρου , dont try this at home , alone ........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Παιδια εχει υπαρξει σε εσας προβλημα συχνοουριας ενα συνδρομο υπερευαισθητης κυστης πως λεγεται;θελω να ξερω αν ειναι απο το αναφρανιλ.η απλα ψυχολογικο
    Πρόβλημα συχνοουριας είχα πάθει σε υψηλή δόση ρεμερον. Πιθανόν να υπάρχει και στο αναφρανιλ. Όταν σταμάτησα την μεγάλη δόση σταμάτησε και το πρόβλημα. Το φυλλάδιο χρήσης πιθανόν να λέει κάτι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Είναι η δυσκολία στην ούρηση μέσα στις παρενέργειες του anfranil, όμως αυτό που αισθάνεσαι να θες να ουρείς συνέχεια (και χωρίς να υπάρχουν ούρα στην κύστη, δεν είναι το ίδιο με την συχνοουρία νομίζω) είναι αυτό για το οποίο κάνω λόγο στην παραπάνω μου τοποθέτηση.
    Last edited by georgef1; 10-05-2017 at 23:17.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το αναφρανιλ , δεν μου κανει συχνουρια, η συχνουρια ,ειναι και απο αγχος .......

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!ρεμερον ειχα παρει κ εγω μια δοση των 30μγ μια φορα ομως πριν δυο βδομαδες .μπορει αυτο να μ προκαλεσε αυτο;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά για όσους παίρνουν ακόμα αναφρανίλ κανα δυο ερωτήσεις:
    1) Η παροδική θολή όραση φεύγει μετά απο κάποιο διάστημα;
    2) Η υπεριδρωσία (να ιδρώνεις σε σημείο να γίνεσαι μούσκεμα) φεύγει ποτέ ή έστω μειώνεται;
    3) Η ξηροστομία μειώνεται αρκετά ώστε να μπορείς να φας σαν άνθρωπος και αν ναι μετά απο πόσο καιρό μειώνονται όλα αυτά;

    Είχα παρει αναφρανίλ παλαιότερα για 20-21 μέρες και μπορώ να πω ότι ήδη στις 6-7 μέρες είχε αρχίσει να με πιάνει.
    Τρομερό αντικαταθλιπτικό, αγχολυτικό και γενικά τρομερό στη δουλειά του...

    Αλλά:
    Ιδρωνα ασύστολα και συνέχεια (ως εδώ καλα χαλάλι του)
    Παροδικά η όραση μου θόλωνε σε βαθμο΄να μη μπορώ να διαβάσω την οθόνη του κινητού σε όποια αποσταση και αν κρατούσα το κινητό (κοντά μακριά) πολύ τρομακτική παρενέργεια δεν ξέρω αν μειώνεται μετά το μήνα - δίμηνο...
    Ξηροστομία ΤΡΟΜΕΡΗ δεν μπορούσα να φάω με κάθε μπουκιά έπινα νερό αλλιώς δεν κατέβαινε με τίποτα πνιγόμουν...
    Συχνοουρία τρελή (αλλά χαλάλι και αυτή)
    Δεν θα έλεγα κόπωση ή υπνηλία ίσα ίσα ξύπναγα χαρούμενος και ευδιάθετος και όρεξη για γυμναστική περπατημα κτλ...

    Απλά αναρωτιέμαι αν δεν έδωσα χρόνο αρκετό...

    Οπότε κυρίως η ΘΟΛΗ όραση και η τρελή ξηροστομία πόσο διάστημα θα μείνουν;;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ξηροστομια εχω κι εγω με το αναφρανιλ , οπως και σεξουαλικη ανικανοτητα , πιο επιμονη απο τα ssri s , μου κανει και κατι μπλακαουτ μνημης , αλλο δεν εχω παρατηρησει , αλλα τα 25 mg ειναι μικρη δοση ..........

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτό είναι το κακό...
    Ακόμα και στα 25μγ που είναι μικρή δόση η ξηροστομία ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2019
    Posts
    35
    ξεκινησα και εγω αναφρανιλ τοσο χαλια ειναι η ξηροστομια?? μην με φοβιζεις ρε φιλε

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αυτό είναι το κακό...
    Ακόμα και στα 25μγ που είναι μικρή δόση η ξηροστομία ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ
    Τοσο χαλια ρε φιλε;;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •