Anafranil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Anafranil

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25

    Anafranil

    Παρακαλώ θα ήθελα τις γνώσεις σας, ή μάλλον καλύτερα τις εμπειρίες σας σχετικά με τις παρενέργειες του αντικαταθλιπτικού Anafranil 25mg. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    δες σ αυτο το site, στο κατω μερος της μεσαιας στηλης λεει για το anafranil (κλομιπραμινη).
    http://web4health.info/gr/answers/bio-drugs-menu.htm

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω διαβάσει αρκετά απο αυτά που γράφουν οι ειδικοί αλλα θα ήθελα να μάθω και απο κάποιον/α που έχει πάρει αυτό το φάρμακο ποιές είναι οι παρενέργειες του. Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που κάνει αγωγή με Anafranil 25mg? Ρωτάω γιατί επρόκειτω να μου χορηγηθεί το συγκεκριμένο φάρμακο και θέλω να μάθω κάποια πράγματα απο κάποιον που ήδη το λαμβάνει πέρα απο αυτά που μου έχει πει ο γιατρός.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    vassili εγω παιρνω anafranil εδω και 1μησι μηνα,τωρα παιρνω 50 mg και προοδευτικα θα φτασω στα 75mg και εκει θα σταματησω.δηλαδη θα παιρνω 1 χαπι των 75 καθε μερα.προσωπικα δεν μου εχει δημιουργησει καποια παρενεργεια.ξερω οτι μπορει να σου δημιουργησει δυσκοιλιοτητα και ορθοστατικη υποταση.χτες διαβασα καποια αρθρα σε σχεση με το anafranil και τρομαξα γιατι εγραφε οτι σπανια χρησιμοποιειαται πλεον λογω των παρενεργειων που εχει.αλλα τι μπορω να κανω?εμενα με εχει κανει αισθητα καλυτερα!!καλυτερα να μη διαβαζω μπουρδες αλλα να εμπιστευομαι τον γιατρο μου!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    zouzounitsaaa ξεκίνησα κι εγώ τα anafranil των 25mg σε συνδιασμό με Centrac των 10mg, παίρνω 50mg Anafranil κάθε μέρα και 20mg Centrac. Έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα ψυχολογικά αλλά σωματικά δε νιώθω πολύ καλά..Νιώθω μυική αδυναμία, δηλαδή σαν να είμαι κουρασμένος όλη την ημέρα, στεγνώνει το στόμα μου, δυσκολεύομαι να ουρήσω, έχω δυσκοιλιότητα (αν και την αντιμετωπίζω λίγο με φυτικές ίνες και ακτινίδια), ζαλίζομαι όταν σηκώνομαι απότομα και επίσης έχω πρόβλημα στήσης και γενικότερα καθόλου σεξουαλική διάθεση..Ελπίζω με τον καιρό να τα ξεπεράσω όλα αυτά αν και απο οτι μου είπε ο γιατρός θα αυξήσει τη δόση του anafranil ισως και μεχρι τα 200mg την ημέρα και δεν ξέρω πως θα είναι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    ...Αν και να σου πω την αλήθεια προτιμώ να έχω όλες αυτές τις σωματικές παρενέργειες παρά να είμαι χάλια ψυχολογικά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    vassili μην ανησυχεις το anafranil ειναι απο τα πιο παλια αντικαταθλιπτικα και το εμπιστευονται οι γιατροι.εγω μετα απο 3 εβδομαδες αρχισα να νιωθω διαφορα οτι ειμαι καλα!εχω κανει πολλα πραγματα που δεν μπορουσα να κανω!και ειμαι ευχαριστημενη!κι εμενα ειναι στεγνο το στομα μου και νιωθω καπως σαν αδυναμια αλλα με τον καιρο θα περασουν πιστευω.εγω παιρνω 50mg anafranil και το Σαββατο θα το αυξησω και θα παιρνω 75mg.και παιρνω και xanax των 0.25mg,μισο πρωι,μισο μεσημερι,ενα βραδυ.και μισο trittico το βραδυ για την αυπνια.το trittico ειναι πολυ παλιο αποτυχημενο αντικαταθλιπτικο που το χρησιμοποιουν τωρα γιατι φερνει νυστα αν δεν θελουν να δωσουν υπνωτικο.εκεινο που με ανησυχει ειναι το συνδρομο σεροτονινης που διαβασα το παθαινουν σπανια οσοι πινουν anafranil και trittico και οδηγει στο θανατο.το ειπα στο γιατρο και μου ειπε να μην διαβαζω αρθρα που δεν με αφορουν!ο,τι πει ο γιατρος.του εχω απολυτη εμπιστοσυνη!!!να δεις που ολα θα πανε καλα!οσο απο σεξουαλικη διαθεση εγω εχω πολυ και δυστυχως ειμαι φρεσκοχωρισμενη!!!!!!!!!!οποτε ....χαχαχαχα!!φιλακια!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Πράγματι το αναφρανίλ φέρνει αυτές τις παρενέργειες που λέτε αλλα περνούν όσο διαρκεί η αγωγή.όταν εγω το είχα πάρει μου είχε ανεβάσει την διάθεση.Δυστυχώς στους ανδρες φέρνει πρόβλημα εκσπερμάτισης και αυτός ήταν ο λόγος που το έκοψα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Lostre είναι όντως πρόβλημα αυτό! Ελπίζω να μη διαρκέσει μέχρι το τέλος της αγωγής γιατί τότε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    παιδια εγω εχω το αντιθετο!!!!!πολυ σεξουαλικη διαθεση!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλλο το να εχεις σεξουαλικη διαθεση και αλλο να μη μπορεις να...τελειωσεις...ειδικα για αντρα.
    μου ειχε πηδ.. την ερωτικη ζωη οταν επαιρνα risperdal.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Εμένα μου προκαλέι γενικότερα πρόβλημα στήσης...δηλαδή δε μπορώ να κάνω ούτε καν την αρχή οπότε για το \"τελείωμα\" δεν το συζητώ...Και απ\'τη στιγμή που δεν έχω ..\"κάψες\" που να την βρω την ερωτική διάθεση. Πάντως επειδή εμένα το πρόβλημα κατά κάποιο μέρος του προέρχεται απο ερωτική απογοήτευση, μετά απο χωρισμό, με το να μην έχω σεξουαλική διάθεση με βοηθάει περισσότερο να μη σκέφτομαι το συγκεκριμένο άτομο...Γιατί πέρα απο τον έρωτα, την αγάπη, και όλα τα υπόλοιπα συναισθήματα, σε μία σχέση υπάρχει & το sex...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Καλημέρα, εδώ και δύο μέρες ο γιατρός μου αύξησε τη δόση του Anafranil σε 100mg την ημέρα, δύο χαπάκια των 25mg ο πρωί και δύο το βράδυ σε συνδιασμό πάλι με δύο χάπια Centrac των 10mg. Ενώ οι περισσότερες παρενέργειες είχαν αρχίσει να φεύγουν όσο ακόμα έπαιρνα 50mg/ημερ. τώρα με την αύξηση όταν παίρνω τα χάπια την πρώτη ώρα νιώθω πως το κεφάλι μου θα εκραγεί..να αρχίσω να ανησυχώ και να ενημερώσω το γιατρό ή με τον καιρό θα νιώθω καλύτερα; Επίσης όποια ώρα και αν κοιμηθώ το βράδυ, συνήθως απο 12:00 έως 2:00, πέφτοντας στο κρεβάτι μέσα σε ένα λεπτό έχω αποκοιμηθεί & ξυπνάω πάντα κατα τις 7:00 το πρωί ενώ πριν ξεκινήσω όλη την αγωγή κοιμόμουν περισσότερες απο 12 ώρες. Έτσι τις τελευταίες μέρες ξυπνάω πάντα πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να νυστάζω κατα τη διάρκεια της ημέρας! Προσπαθώ να κλείσω πάλι τα μάτια μου μήπως μπορέσω και κοιμηθώ 1-2 ώρες ακόμα όμως το μόνο που γίνεται είναι να αλλάζω πλευρό κάθε δυο λεπτά...Δεν έχω μιλήσει ακόμα στο γιατρό γι αυτό (εξάλλου δεν αργεί το επόμενο rendez vous). Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος απο εσάς εσάς έχει παρόμοιες συμπεριφορές στον ύπνο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    vassili ναι αυτο με τον πονοκεφαλο το ειχα κι εγω στην αρχη και μαλιστα μου ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι απο το χαπι.με τον υπνο δεν μπορω ακριβως να σου απαντησω γιατι το βραδυ παιρνω ακομα και 1/2 trittico μαζι με το anafranil γιατι ειχα αυπνιες.αλλα κι εμενα ετσι ακριβως ειναι ο υπνος μου.ξερω επισης απο τον γιατρο μου οτι το anafranil φερνει μια μικρη διαταραχη υπνου.τπτ δεν ειναι ολα θα περασουν με τον καιρο!δεν εχεις καποια σοβαρη παρενεργεια!ειναι μικρα πραγματα αυτα!κατα τα αλλα αισθανεσαι καλυτερα?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25
    Ναι, αν και δεν πίστευα ότι θα ήταν τόσο σύντομα τα πρώτα δείγματα βελτίωσης, νιώθω πολύ καλύτερα! Έχω να βάλω τα κλάματα σχεδόν απο τότε που άρχισα τη θεραπεία! Πλέον σκέφτομαι πιό λογικά, πιο θέτικα, άρχισα να ενδιαφέρομαι για τον εαυτό μου & γενικώς άρχισαν να φέυγουν πολλές άσχημες σκέψεις που είχα, αυτό που ελπίζω πάντως είναι ,μετά το τέλος της αγωγής, να συνεχίσω να έχω την ίδια καλή αν όχι καλύτερη διάθεση, αν και φοβάμαι μην υποτροπιάσω μετά το τέλος της θεραπείας...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •