Οξύ Ψυχωσικό Επεισόδιο και απόπειρα! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    Jaded, το επεισόδιο που μας περιγράφεις οτι έζησες.. αν μη τι άλλο πρέπει να έχει σε έχει αναστατώσει πάρα πολύ και οι εσωτερικές ισορροπίες είναι πολύ ευαίσθητες στην δεδομένη φάση...

    Αυτό οτι δεν είσαι κανονικός καλύτερα να μην το αφομοιώσεις και να μην το "βαλεις μέσα σου" διότι αν το πιστέψεις πολύ θα γίνει η πραγματικότητά σου, κάποτε θα αρχίσεις να το περνάς και στους γύρω σου και τότε θα είναι δύσκολο να γυρίσεις πίσω... πάνε και οι φιλίες πάνε και όλα.
    Για τον λόγο αυτό είναι τα χάπια τα άτιμα. . Αστα να κάνουν την "δουλειά" τους και ίσως προσπάθησε να δεις λίγο πιο αισιόδοξα την φάση. Για μένα οτι έχεις περάσει από zuprexa σε αμπιλιφαι και μάλιστα των 15 και σύντομα των 10 mg είναι άθλος!

    Όσο για τα φτερά μας τα σπασμένα... που ξέρεις μπορεί να μην έπρεπε απλά να πετάξουμε πολύ ψηλά για κάποιο λόγο....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Σαν τον Ίκαρο ένα πράγμα..
    Μετά την μετάβαση από τα 15 στα 10 mg Abilify, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
    Μου έχουν μείνει βέβαια το τρέμουλο στα πόδια, αλλά άρχισα πάλι το Akineton (αλήθεια βρίσκετε ακόμα??).
    Κατά τα άλλα, τα μόνα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι η δυσκολία επικοινωνίας σε μεγάλες και ειδικά άγνωστες παρέες -αλογία- και η έλλειψη πρωτοβουλίας.
    Τέλος, έχω παρατηρήσει ότι οι φοβίες μου (σεισμός και αεροπλάνο) έχουν γίνει πιο έντονες σε σχέση με πριν το επεισόδιο.
    Στα θετικά, ότι βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι.. Κυρίως τους ανθρώπους γύρω μου, παρατηρώ προβληματικές συμπεριφορές που πριν αγνοούσα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Update..
    Τα πράγματα πάνε από το καλό στο καλύτερο!
    Σαν να γύρισε κάποιος διακόπτης μέσα στο μυαλό μου.
    Ξυπνάω με χαρά και καλή διάθεση για δουλειά, αποδίδω φουλ στη δουλειά, έχω ανακτήσει την κοινωνικοποίησή μου!
    Πραγματικά είμαι τόσο καλά που δυσκολεύομαι να το πιστέψω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Χαίρομαι. Πολλές φορές περιμένουμε αυτό το κλικ που θα μας αλλάξει θετικά. Η μείωση της δόσης ίσως ήταν καταλυτικός παράγοντας. Μοιάζει σαν ντόμινο θετικότητας μερικές φορές. Γίνεται κάτι καλό κ τα παρασέρνει όλα.

    Να είσαι προσεκτικός τώρα που μειώθηκε η δόση για σημάδια υποτροπών.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δε ξερω να σου πω μιας και δεν ειμαι γιατρος, αλλα ξερω οτι το ακινετον προκαλει και ευφορια και αγχος.

    Οποτε ισως φτιαιει και το ακινετον που αρχισες να παιρνεις για το πως νιωθεις...

    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Σαν τον Ίκαρο ένα πράγμα..
    Μετά την μετάβαση από τα 15 στα 10 mg Abilify, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
    Μου έχουν μείνει βέβαια το τρέμουλο στα πόδια, αλλά άρχισα πάλι το Akineton (αλήθεια βρίσκετε ακόμα??).
    Κατά τα άλλα, τα μόνα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι η δυσκολία επικοινωνίας σε μεγάλες και ειδικά άγνωστες παρέες -αλογία- και η έλλειψη πρωτοβουλίας.
    Τέλος, έχω παρατηρήσει ότι οι φοβίες μου (σεισμός και αεροπλάνο) έχουν γίνει πιο έντονες σε σχέση με πριν το επεισόδιο.
    Στα θετικά, ότι βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι.. Κυρίως τους ανθρώπους γύρω μου, παρατηρώ προβληματικές συμπεριφορές που πριν αγνοούσα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Ενώ νιώθω πολύ καλά, μου αρέσει και πάλι η δουλειά μου, αποδίδω, είμαι κοινωνικός, ανέκτησα την αυτοπεποίθησή μου κτλ, υπάρχει μια ένταση μέσα μου. Όπως την εβδομάδα του επεισοδίου..
    Ο γιατρός το κατάλαβε στη σημερινή συνεδρία και μου ζήτησε να πάρω για 2 βδομάδες 15 mg Abilify και περισσότερο Tranxene μέσα στην ημέρα.
    Άντε να δούμε..

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    καλησπερα και απο μενα, δεν μου αρεσει να γραφω, γενικα δεν τα παω καλα με το επικοινωνιακο κομματι λογο ενος εξεος ψυχωσικου επεισοδιου που επαθα πριν δυο χρονια, παιρνω abilify γι' αυτο το λογο. Δεν ξερω νοιωθω λιγο την σκεψη μου θολη σαν να θελω να μιλησω αλλα δεν εχω να πω κατι, νοιωθω το κεφαλι μου αδειο ρε παιδακι μου πως το λενε; Εσεις τι λετε οτι φταιει; ( μην με ρωτατε σας παρακαλω λεπτομερειες δεν μπορω να πω) Α ξεχασα να πω abilify παιρνω 7,5 mg

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πάντως το φάρμακο είναι λίγο πενήντα ευρω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Θολούρα και η αίσθηση ενός άδειου μυαλού τα είχα και γω. Η θολούρα ίσως είναι από τα φάρμακα και φεύγει με τον καιρό. Εμένα κάθε χρόνο καθάριζε το μυαλό μου. Το ίδιο και η αίσθηση του αδειου μυαλού που πιθανόν σε έναν βαθμό ευθύνεται η πάθηση και σε έναν άλλο τα φάρμακα.
    Τώρα στο θέμα της ομιλίας οι περισσότεροι έχουμε έκπτωση στον λόγο γιατί ένα σύμπτωμα είναι η αλογία.Βελτιώνεται και αυτό με τον καιρό αλλά πιθανόν αν ήσουν γλωσσοκοπάνα να γίνεις λιγότερο ομιλητικός πλέον.

    Προσπάθησε να έχεις κάποιες ασχολίες. Στην αρχή είναι δύσκολα αλλά προσπάθησε να κάνεις ότι μπορείς. Αν μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα διάβασε,ενημερώσου. Ξεκίνα με δουλειες σπιτιού και προσωπική υγιεινή.

    Πιστεύω κάθε χρόνο θα βελτιώνεσαι και θα φεύγει η θολούρα. Μη σταματήσεις ποτέ τα φάρμακα μόνος σου. Υπομονή και κουράγιο. Καλή δύναμη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κι εγω ειχα και εχω θολουρα.τωρα ειμαι καλυτερα τον τελευταιο μηνα.πρεπει να βρεις το σωστο φαρμακο για να φυγει.εμενα ετσι αρχισε να καθαριζει ο μυαλο μου
    και οπως σου ειπε και ο serios απεκτησε μικρες ασχολιες ν αρχισεις να ξαναμπαινεις σταδιακα στη φυσιολογικη ζωη
    και θα δεις ολα θα πανε καλυτερα
    υπομονη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    να βρω το σωστο φαρμακο; εχω αλλαξει ηδη τρια zyprexa, invega, abilify και δεν λεει να φυγει. ειμαι στον δευτερο χρονο θεραπειας μου και σε δυο μηνες τα κοβω τελειως ειπε ο ψυχιατρος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω παρει zyprexa, seroquel, dipiperon, aloperidin, solian τα τελευταια 3 χρονια. και υπαρχουν πολλα ακομα που μπορεις να δοκιμασεις.
    τωρα αρχισε να καθαριζει το κεφαλι μου που ξαναλλαξα αγωγη.το τελευταιο επεισοδιο μου κρατησε 15 μηνες και εδω και κανα μηνα ειμαι καλυτερα αρκετα με μικρες υποτροπες.θελει πολυ υπομονη πααααρα πολυ και αντοχες.
    γιατι θα σταματησετε τα φαρμακα?δεν ειναι επικινδυνο για υποτροπη?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για να σταματας τα φάρμακα σε 2 χρόνια θα ηταν το 1ο σου επεισόδιο κ μάλλον πολυ ελαφρυ.

    Αν είναι καλός ο γιατρός μπορεί να το ξεπερασεις.Είναι ύπουλη ασθένεια όμως γι'αυτο διάβασε για σημάδια υποτροπης.Μη παρατήσεις τελείως τον ψυχίατρο είναι η γνώμη μου.Κάνε επισκέψεις ανα εξάμηνο η χρονο ανάλογα πως αισθάνεσαι.Θέλει πολύ προσοχή γιατί αν κανεις φουλ ψυχωσικο κ παλι θα είναι ισχυρότερο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #29
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    καλησπέρα σας και παλι, επειτα από δυο μηνες που σας εγραψα την τελευταια φορα είμαι πολύ καλυτερα σε όλα, καταρχήν είμαι πολύ λειτουργικος μπορω και διαβαζω και γενικα κανω δουλειες καθημερινες που πριν αδυνατουσα να κανω παιρνω 6 μλ αμπιλιφαι και σταδιακα θα μου το κοψει ειπε ο γιατρος, είμαι πολύ χαρουμενος γενικα τωρα, ευχομαι σε ολους και ολες τα καλυτερα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    χαιρομαι που πας καλα υπαρχει και φως στο τουνελ της ψυχωσης μερικες φορες..... και μενα μου ειχαν πει οτι θα εκοβα τα φαρμακα στα δυο χρονια αλλα εφτασα 3.5 χρονια και ακομα φαρμακα παιρνω, τουλαχιστον πια ειμαι λειτουργικος πληρως........

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2017, 17:39
  2. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 18:14
  3. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 16:01
  4. Φοβαμαι οτι το ψυχωσικο μου επεισοδιο μου αφησε καταλοιπα
    By mikri_arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2013, 17:04
  5. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •