Οξύ Ψυχωσικό Επεισόδιο και απόπειρα! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    36
    μην απογοητεύεσαι φιλε μου, όλα είναι πιθανα στη ζωη αμα το παλευεις. Σκεψου μονο πως από ανθρωπο σε ανθρωπο η ψυχωση αλλαζει

  2. #32
    ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΖΕΙ Η ΨΥΧΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    7
    Ειχα την ιδια πορεια. Επαιρνα και εγω zyprexa και το αλλαξα με abilify μεσω του γιατρου. Μεγαλη βελτιωση. Ημουν +20 κιλα τωρα εχασα 6. Με το νεο φαρμακο βρηκα το κουραγιο να σηκωνομαι απο το κρεβατι νωρις. Σηκωνομουν 12-1 και τωρα 630!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Ωραίος vas_pet!

    Καλησπέρες σε όλους μετά από καιρό!

    Τα πράγματα για μένα πάνε πολύ καλά θα έλεγα, με κάποια βέβαια λογικά σκαμπανεβάσματα (2 καταθλίψεις το τελευταίο 6μηνο).
    Έχω εδώ και 7 μήνες μια νέα σχέση, και στους 2 μήνες συγκατοικήσαμε! :)
    Με έχει βοηθήσει πολύ, με στηρίζει και πρόσφατα της είπα όλη την αλήθεια και δεν φρίκαρε (περιέργως :P)
    Όσον αφορά τη θολούρα έχει φύγει, λίγο δυσκολεύομαι στη δουλειά, δεν έχω τόσο όρεξη, αλλά αυτό πιστεύω είναι επειδή περνάω ένα light καταθλιπτικό επεισόδιο..(παίρνω Zoloft εδώ και 12 μέρες και τις τελευταίες 3 μέρες νιώθω ήδη καλύτερα).
    Όσον αφορά το Abilify, είμαι σταθερός εδώ και 6 μήνες στο 10 και από σήμερα κατέβηκα στα 5mg. Μάλιστα, σε 2 εβδομάδες θα το κόψω τελείως μου είπε ο γιατρός μου. Κάτι που μου έδωσε πολύ μεγάλη χαρά, γιατί νιώθω ότι με "κόβει".. ότι έχω πολλά να δώσω, αλλά σαν να έχω δεμένα τα χέρια μου. Θα δούμε.

    Κουράγιο σε όλους παιδιά, υπάρχει ελπίδα, αρκεί να είμαστε συνεπείς στην φαρμακευτική αγωγή και να βρούμε έναν καλό γιατρό.

    Εις το επανιδείν! :D

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ωραιος jaded futere..... αντε και καλους απογωνους.......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Ωραίος vas_pet!

    Καλησπέρες σε όλους μετά από καιρό!

    Τα πράγματα για μένα πάνε πολύ καλά θα έλεγα, με κάποια βέβαια λογικά σκαμπανεβάσματα (2 καταθλίψεις το τελευταίο 6μηνο).
    Έχω εδώ και 7 μήνες μια νέα σχέση, και στους 2 μήνες συγκατοικήσαμε! :)
    Με έχει βοηθήσει πολύ, με στηρίζει και πρόσφατα της είπα όλη την αλήθεια και δεν φρίκαρε (περιέργως :P)
    Όσον αφορά τη θολούρα έχει φύγει, λίγο δυσκολεύομαι στη δουλειά, δεν έχω τόσο όρεξη, αλλά αυτό πιστεύω είναι επειδή περνάω ένα light καταθλιπτικό επεισόδιο..(παίρνω Zoloft εδώ και 12 μέρες και τις τελευταίες 3 μέρες νιώθω ήδη καλύτερα).
    Όσον αφορά το Abilify, είμαι σταθερός εδώ και 6 μήνες στο 10 και από σήμερα κατέβηκα στα 5mg. Μάλιστα, σε 2 εβδομάδες θα το κόψω τελείως μου είπε ο γιατρός μου. Κάτι που μου έδωσε πολύ μεγάλη χαρά, γιατί νιώθω ότι με "κόβει".. ότι έχω πολλά να δώσω, αλλά σαν να έχω δεμένα τα χέρια μου. Θα δούμε.

    Κουράγιο σε όλους παιδιά, υπάρχει ελπίδα, αρκεί να είμαστε συνεπείς στην φαρμακευτική αγωγή και να βρούμε έναν καλό γιατρό.

    Εις το επανιδείν! :D
    Σήμερα διάβασα όλο το post αυτό και χαίρομαι πάρα πολύ που είδα αυτή την πρόοδο σε σένα και ας μή σε γνωρίζω. Δεν ξέρω από ψυχωσικά επεισόδια, μια κλασική κατάθλιψη έχω, αλλά φαντάζομαι πως είναι πολύ δύσκολο και τρομακτικό να παθαίνει κανείς αυτά που ανέφερες στην αρχή του post σου. Μπράβο, πιστεύω έδωσες ελπίδα σε πολλά παιδιά εδώ μέσα. Συνέχισε να γράφεις για την πρόοδό σου! Μπράβο και στην κοπέλα που δεν σε απομόνωσε βάσει του θέματός σου. Συνέχισε έτσι και όλα θα πάνε καλά. Το μήνυμα είναι πως εκτός από φάρμακα και ψυχιάτρους, χρειάζεται και θέληση και κόπο από τον καθένα που έχει το πρόβλημα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Να είσαι καλά NeMeCiS! :)

    Καλη χρονιά με υγεία σε όλους!

    Τελικά ο γιατρός άλλαξε διάγνωση σε συναισθηματική διπολική διαταραχή.
    Του πήρε βέβαια 2 χρόνια, αλλά δεν είναι θεός όπως χαρακτηριστικά μου είπε.. :P

    Τα πράγματα συνεχίζαν καλά και σχετικά σταθερά, έκανα όμως μια υπομανία (2 μήνες σε διάρκεια) και άρχισα πάλι το Abilify. 30mg μάλιστα, που είναι η ανώτερη δόση.
    Τώρα είμαι σε φάση να το μειώνω και νομίζω έχω αρχίσει να γέρνω λίγο προς την κατάθλιψη.. δυστυχως!
    Αλλά ελπίζω να είναι light και να το ξεπεράσω γρήγορα.

    Κουράγιο και ελπίδα πάνω απ'όλα guys & girls, σας εύχομαι το νέο έτος να σας φέρει ότι ονειρεύεσται!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    και μενα οξυ ψυχωσικο επεισοδεια ειναι η διαγνωση, λες να μου την αλλαξει με τον καιρο...... πως πας με τη γυναικα jaded τη παλευεται, με τη δουλεια?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    και μενα οξυ ψυχωσικο επεισοδεια ειναι η διαγνωση, λες να μου την αλλαξει με τον καιρο...... πως πας με τη γυναικα jaded τη παλευεται, με τη δουλεια?
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Αρκετά καλά, ζοριστηκε πολύ στο τελευταίο επεισόδιο υπομανιας.. ξέφυγα αρκετά δυστυχώς. Από την δουλειά όπως μου ζήτησε ο γιατρός, πήρα άδεια 1 μήνα να ηρεμήσω με τη βοήθεια του Abilify.

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετά τα 30mg Zykalor (φθηνό γενόσημο του Abilify) επί 1-1.5 μήνα, κατέβηκα από τα σύννεφα και ηρέμησα.. Αφού πρώτα τα έκανα σκατά παντού (σχέση, δουλειά, λεφτά). Όπως φοβόμουν ήρθε η κατάθλιψη, αλλά σε περίεργη μορφή σε σχέση με άλλες φορές. Όχι τόσο έντονη, ίσως βοήθησε και το Lamictal 200mg που ξεκίνησα.
    Περιέργως η κοπέλα μου με προτιμά σε αυτή τη φάση υποτονικότητας (και δεν είναι η μόνη!). Στη δουλειά ζορίζομαι αρκετά, κυρίως λόγο αβουλίας και έλλειψη διάθεσης και χαμηλής αυτοπεποίθησης.. Αλλά προσπαθώ πολύ, γιατί δεν με παίρνει για πολλά πια.

    Για ένα μήνα πήρα και Zoloft 100mg, αλλά το κόψαμε πρόσφατα για να μη με οδηγήσει σε υπομανία πάλι. Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να σταθεροποιηθούμε και φοβάται νέο σύντομο υπομανιακό επεισόδιο (έχω μια τάση προς τις υπομανίες παρά στις καταθλίψεις).
    Τώρα είμαι με 15 mg Zykalor + Lamictal 200mg + Tranxene 20mg + Akineton 4mg και δεν νιώθω ότι με περιορίζουν κάπως.
    Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο σε αυτή τη φάση είναι οι φοβίες για τα πάντα, στις αρχές δεν ήθελα να βγω καν από το σπίτι.. Όλα τα έκανα με το ζόρι, βόλτες, οδήγηση, ομιλία. Κάτι που δεν είχα σε άλλα επεισόδια απ'όσο θυμάμαι.
    Μετά από 2 μήνες, η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη. Μιλάω αρκετά, γελάω, φαίνεται να είναι θέμα χρόνου να περάσω στη φάση της νορμοθυμίας. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σχετικά (σε καθημερινή βάση), το κάθε επεισόδιο διαρκεί συνήθως γύρω στους 3 μήνες.

    Αυτά τα ολίγα από εμένα, κουράγιο σε όλους!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα και πάλι!

    Νέο update, με πολύ ενθαρρυντικά νέα.

    Μετά από 5 μήνες ταλαιπωρίας, ο γιατρός αποφάσισε υπό δική μου πίεση να μου κόψει μαχαίρι το Abilify (Zykalor).
    Είδα άμεση διαφορά, από τις πρώτες ημέρες.
    Νιώθω άλλος άνθρωπος, χαρούμενος, κεφάτος και κοινωνικός.
    Επίσης έκοψα επί τόπου το Zoloft που έπαιρνα τελευταία αλλά δεν μου έκανε τίποτα (επί ένα μήνα των 50mg στη συνέχεια 100mg).
    Τώρα είμαι με 300mg Lamictal και λίγο Tranxene (μισό πρωί, μισό πριν τον ύπνο).
    Είμαι φουλ δραστήριος και γεμάτος ενέργεια, απλά φοβάμαι λίγο την υπομανία λόγω προηγουμένων επεισοδίων. Για την ώρα όλα είναι υπό έλεγχο.

    Υπάρχει ελπίδα, καλή δύναμη σε όλους!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δηλαδή έχεις έναν σταθεροποιητή διάθεσης και ένα αγχολυτικό μόνο;; Αυτή την στιγμή είναι σαν να μη παίρνεις τπτ για την μανία και την επακόλουθη κατάθλιψη.
    Πιθανόν να περάσεις μια περίοδο ''honey moon'' όπως λέγεται και μόλις φύγουν οι ουσίες από το σώμα σου σε καναν μηνα ετοιμάσου για επεισοδιάρα δυστυχώς.
    Ενημέρωσε τον γιατρό σου. Μου φαίνεται περίεργο που σου έβγαλε το αντιψυχωσικό χωρίς να σου προσθέσει κάποιο άλλο, το ίδιο επίσης για το αντικαταθλιπτικό. Κανένας ευσυνείδητος γιατρός δεν θα τα έκοβε μαχαίρι χωρίς να έχει μια εναλλακτική.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οταν τα φαρμακα αυτα κοβονται μαχαιρι ειναι σχεδον σιγουρο οτι ερχεται υποτροπη.δε το λεω για να σε αποθαρρυνω αλλα οποιον ρωτησεις που ξερει απο ψυχοφαρμακα το ιδιο θα σου πει..
    οπως και να εχει ευχομαι να συνεχισεις να εισαι καλα και να εισαι η εξαιρεση στον κανονα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Έχετε δίκιο παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το feedback.
    Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω πάλι το Abilify 10mg, για να φρενάρουμε πιθανό επεισόδιο.

    boo,

    Άσχετο με το thread, σε ΄βλέπω' πολύ καλά τελευταία και χαίρομαι πολύ για αυτό. Keep it up! :)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μπραβο καλα τα λεει ο γιατρος σου.. κι εγω επαιζα με τις μειωσεις μισο χρονο σε 1 φαρμακο και τελικα ειχα βαρβατο επεισοδιο γεναρη - απριλη.απο αρχες απριλη ειμαι σταθερα.
    κι εγω χαιρομαι να σε ακουω καλα κι εσενα και ολα τα παιδια..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερη πορεία μετά απο οξύ ψυχωσικό επεισόδιο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2017, 16:39
  2. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 17:14
  3. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  4. Φοβαμαι οτι το ψυχωσικο μου επεισοδιο μου αφησε καταλοιπα
    By mikri_arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2013, 16:04
  5. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •