Κάτω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 137

Thread: Κάτω

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559

    Κάτω

    Πάει καιρός. 38 μέρες κατάθλιψης είναι ο λόγος που γράφω. Πριν λίγο έκλαιγα και ήξερα τι να γράψω, τώρα που σταμάτησα, δεν ξέρω. Στη ζωή έχουμε την τάση να πιανόμαστε από κάτι. Κάνουμε όνειρα, βάζουμε στόχους. έχουμε ιδέες. Εδώ και πέντε χρόνια από τότε που αρρώστησα όλα μου τα όνειρα, όλοι μου οι στόχοι, όλες μου οι ιδέες καταπατώνται, αποδομώνται, γκρεμίζονται. Εδώ και 38 μέρες που γκρεμίστηκε και η τελευταία ιδέα μου στην οποία πίστεψα και έδωσα ό,τι είχα κλείστηκα στο δωμάτιό μου και αρνούμαι να δω τον οποιονδήποτε. Αυτός είναι ο τρόπος μου να περνάω την κατάθλιψη. Νοιώθω περισσότερο μόνος από ποτέ άλλοτε, δεν έχω από πουθενά να πιαστώ. Γνωρίζω πως μπαίνει κάποιος σε κατάθλιψη και πως βγαίνει. Συγκέντρωσα γνώση για τη μανιοκατάθλιψη που μου είναι άχρηστη. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτε να με ευχαριστεί. Κουράστηκα. Νοιώθω πως παίζω ένα παιχνίδι που επαναλαμβάνεται. Και ρωτάω μέχρι που μπορεί να φτάσει κανείς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλε μου Ραψωδε, Φιλε μου!!

    χωρισεσ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Κουραγιο καλε μου...το ξερεισ πωσ ετσι παει...πεφτουμε..σηκωνομαστ� �..ξαναπεφτουμε..και ξανασηκωνομαστε...ολα θα πανε καλα...

    Αγαπα περισσοτερο τον εαυτο σου...χριαζεται να γινει λιγο παραπανω εγωιστησ...και να μην κανεισ λανθασμενεσ κινησεισ που ξερεισ πωσ μπορεισ να αποφυγεισ...

    σ αγαπαμε πολυ!!να το ξερεισ!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    Εκει εξω υπάρχουν ΤΟΣΟΙ που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν αξιζουν τιποτα και χαιρονται με το να βλεπουν αυτους που αξιζουν να μαραζόνουν και να μην προχωρουν στη ζωη τους γιατι ετσι ανεβενουν οι δικες τους μετοχες και στο τελος φαινονται πιο ικανοι και σημαντικοι απο τους πραγματικά σημαντικους.Γιατι να τους κάνουμε το χατήρι?
    Απ΄την αλλη δεν εχουμε και πολλές επιλογές.
    πόσες φορες δεν σκεφτικα το θανατο ως λυση?Ομως κανεις δεν μας βεβαιωνει οτι ¨\"εκει\" θα ναι καλυτερα .ειναι πολυ πυθανο να ειναι και πολυ χειροτερα!
    παλεψε το.προσπαθησε να μην τα πολυαναλυεις ολα .μην αφηνεις της σκεψεις να σε βαζουν στη γωνια.αν παν να σε στριμώξουν \"καν΄την με ελαφρα\" .ξεγελασε τες.σκεψου το σαν παιχνιδι.
    τα παραπάνω ειναι λογια φιλου μου που με βοηθησαν καπως.
    Καλή δυναμη σε ολους μας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    13
    Φιλε την φαση σου εχω αρχισει και πιστευω οτι την περνανε ολο και περισσοτερη, και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση, εχω αρχισει και ποναω και τα κοκκαλα μου. Προσπαθω να μην σκεφτομαι πολυ αλλα δεν γινεται, δεν μπορω να κοιμηθω εδω και μερικες μερες απ τις σκεψεις. Κουραγιο παλεψε το οπως ολοι. Υπομονη πιστευω οτι θα περασει... Κουραγιο σε σενα και σε μενα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    κουραγιο αγορι μου.και γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι.κατω...πολυ κατω...κουραγιο μας(εαν εχει μεινει λιγο απο αυτο δλδ)....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Διάθεση: coming back soon

    και να εισαι σιγουρος οτι θα ξαναρθει.Κανε οτι ειναι απαραιτητο για να επανελθεις και μην το βαζεις κατω....ολα θα φτιαξουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ραπ,
    η γνώση για την ασθένεια είναι πολύτιμη όμως αφενός δεν είναι θεραπευτική, αφετέρου καθίσταται άχρηστη -όπως λες και συ- όταν μιλούν τα συναισθήματα που πυροδοτούνται από ένα ισχυρό βίωμα.
    Φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή, ο μονος τρόπος που μπορείς να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα σου είναι μέσω μοναχικότητας/απομόνωσης.
    Αυτή τη στιγμή, για όσο χρειαστεί.

    Καλή δύναμη. Ειλικρινά έχω εμπιστοσύνη στις πλευρές του εαυτού σου που έχουν πολλάκις δείξει ότι είσαι αγωνιστής και νικητής. Δεν παραβλέπω τις άλλες πλευρές σου. Απεναντίας.
    Θέλω όμως να μπορώ να βλέπω όλη την εικόνα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ευχαριστώ. 43η ημέρα. Από το πρωί θα παίρνω και λαντόζ. Ο ύπνος μου έχει χαλάσει συν τοις άλλοις. Μια κοιμάμαι συνέχεια και ξυπνάω σαν ναρκωμένος, μια δεν κοιμάμαι καθόλου και αισθάνομαι όλα τα αρνητικά να με περιζώνουν και θέλω να όσο τίποτα να κοιμηθώ. Το να συνέλθω μου φαίνεται πολύ μακρινό αλλά ξέρω πως μια μέρα θα γίνει αρκεί να δείξω υπομονή. Θέλω να συνέλθω αν και το πάνω δεν θα είναι εύκολο. Θα έρθει ο καιρός που θα σπάσω την πόρτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by raphsssodos
    Το να συνέλθω μου φαίνεται πολύ μακρινό αλλά ξέρω πως μια μέρα θα γίνει αρκεί να δείξω υπομονή.
    για αυτό να είσαι σίγουρος!
    θα περασουν τα συννεφα,θα ρθουν χελιδονια,θα ρθει η ανοιξη ξανα,θα ξαναβρουμε επιτελους τη χαρα με καινουρια φτερα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ολα θα πανε καλα μπιλι κουραγιο βρε

    να προσεχεις φιλακια
    Dum spiro spero (?)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    σ\' ευχαριστώ σοφία

    νταμν γκουντ μουντ γκερλ, δατς ιτ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Κουράγιο raphsssode θα περάσει. Κι αυτό που είπε ο NikosD. δε ξέρω εμένα μου φαίνεται πολύ αληθινό κι αν θέλεις παρηγορητικό. Αυτό έχει ανάγκη τώρα ο ευατός σου. Παρόμοια φάση αποδιοργάνωσης περνάω και \'γω τώρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΠΕΡΝΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΖΩΗ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Σε μένα το λες;

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •