στρες...εχω στρες...και φοβο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    στρες...εχω στρες...και φοβο

    καλημερα σε ολους...κατι πυροδοτησε το στρες μου..κ ετρεμα εχτες κ σημερα το πρωι σηκωθηκα κ χτυπαγαν τα δοντια μου απο το πολυ στρες..βαρεσα κοκκινα..
    πηρα εχτες το απογευμα λεξοτανιλ κ το βραδι λιγο, ενα τεταρτο ρεμερον κ ξεραθηκα.σημερα δουλευω κ μεσα μου νιωθω παραξενα..σαν να λεω "ειμαι καλα..οχι δεν ειμαι καλα..το χω?οχι δεν τον χω...οχι τελικα το χω..καλα ειμαι.."
    κ γενικα νιωθω το κεφαλι μου πουρε.
    ατιμο στρες τι κανεις! αραγε θα ηρεμησω ξανα?η παω για υποτροπη καταθλιψαρας??
    νταξ..τι να πω..καλα ημουν γαμωτο! δεν ειναι να γινει κατι....αμεσως με ριχνει!
    κ φοβαμαι κατι ακαθοριστο...εχω εναν φοβο μεσα μου..
    να σημειωσω οτι παντα φοβαμαι την τρελλα...ειναι η μονη μου φοβια..κ αυτο παντα με περιτριγυριζει οταν ειμαι ετσι.οτι θα παρανοησω κ θα φτασω σε τρελλα κανονικη..
    κ οσο μεγαλωνω τοσο πιο πολυ μειωνονται οι ανοχες μου στο στρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    euxomai na niotheis kalutera...anxious4ever.......etsi eimai kai ego........polu ponaei auto to anxos.....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    21
    Ελπίζω κι εγώ να νιώσεις καλύτερα.. μήπως το πρωί ενιωθες περίεργα και επιδή είχες πάρει τα χάπια το βράδυ? Μήπως να αφήσεις καμια μέρα να περάσει και μετά να δεις? Προσπάθησε ίσως να ξεκουραστείς μια μέρα που δε θα δουλεύεις ή γενικα πρσπάθησε να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις από τα πάντα έστω και για μια μέρα μόνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βασικα τα παντα νιωθω οτι ειναι στην σκεψη..αν αλλαξω τροπο σκεψης θα φυγει κ το στρες..μολις σκεφτω αρνητικα παθαινω στρες.
    οποτε προσπαθω να σκεφτομαι θετικα..σημερα ξυπνησα λιιιγο καλυτερα..ευχομαι να ειναι παροδικο κ να μην παω για υποτροπη.τι να πω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    βασικα τα παντα νιωθω οτι ειναι στην σκεψη..αν αλλαξω τροπο σκεψης θα φυγει κ το στρες..μολις σκεφτω αρνητικα παθαινω στρες.
    οποτε προσπαθω να σκεφτομαι θετικα..σημερα ξυπνησα λιιιγο καλυτερα..ευχομαι να ειναι παροδικο κ να μην παω για υποτροπη.τι να πω...
    ναι, κι εγω σε τετοιες ζορικες αγχωτικες μερες το μονο που κανω ειναι υπομονη και να περιμενω να ξημερωσει η επομενη μερα και τα βλεπω παντα ολα καλυτερα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το πρωι ομως ρε φιλε οταν περνας στρες, δεν παλευεται!
    ειναι πιο εντονο το πρωι!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Το πρωι όντως το αγχος είναι ό,τι χειρότερο.
    Εγώ το πρωί δεν σκέφτομαι ποτε, προσπαθω δηλαδη τα ψυχολογικά μου!
    Ή δουλεύω-διαβάζω-γραφω ή νοικοκυριό!!!

    Anxious δεν δοκιμαζεις να κανεις κατι μηχανικό πχ σταυρολεξο? ή κανένα παιχνίδι στον υπολογιστή? κλπ
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν προκαμω..πρεπει να ετοιμαστω να μπω στο αυτοκινητο κ να ερθω στην κωλοδουλεια μου..
    οποτε...ο.τι μπορω κανω με το που φτανω ...
    θα περασει που θα παει?εδω θα μεινει για παντα?? τοσες φορες το χω περασει..τι στο διαολο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το πρωι ομως ρε φιλε οταν περνας στρες, δεν παλευεται!
    ειναι πιο εντονο το πρωι!!
    Αγαπητη ανξιους , που εισαι και χορευταρου , το αγχος το εντονο , ειναι παντα το πρωι , μολις ομως παρεις τους δρομους , σου περναει ....................... επειδη τοχω περασει αυτο , οταν το 83 αυτοκτονησε ο κολλητος μου , μεπιανε ενα αγχος ξαφνικα το πρωι , το εντονο , καμια φορα και σε ανυποπτο χρονο , και μολις επαιρνα τους δρομους περναγε ............................... πηγα στον ψυχιατρο , μουπε οτι εχω υποσυνειδητο αγχος , δλδ ενα αγχος που υπόβοσκε , και συγκεκτριμενοποιηταν σε ανυποπτο χρονο .................., μετα απο 10 μηνες απο την απωλεια του φιλου μου , που πηγα στρατο , κι ημουν ολη μερα απασχολημενος , περασε , δεν ξανεμφανιστηκε ...................κατι σου προκαλει αγχος ,, και δεν εχεις εντοπισει τι , κατ εμε ..............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ρε μακ..το ξερω...παντα ετσι παθαινω εγω..μολις αγχωθω για κατι ακολουθει αυτη η κλασσικη ακολουθια..
    στρες το πρωι μετα πιο καλα..το μεσημερι καλυτερα κλπ κλπ..
    παιρνω λιγο ρεμερον καθε βραδι τωρα μπας κ ισιωσω...αλλα ρε συ πρεπει να δοθει ενα τελος σε αυτο το πραμα.
    μα δε κονταω να ταραχτω, δεν κονταω να στενοχωρεθω..δεν τολμω να γινει κατι στη ζωη μου! θα κανω στρες!
    ελεος πια! τοσες θεραπειες τοση ψυχοθεραπεια τονους, μονο στο θιβετ δεν εχω παει ακομα!!
    ειναι εφιαλτης με το που ξυπναω το πρωι..με το που ανοιγω το ματι σκαει η εσωτερικη τρεμουλα.
    θα παω τριτη να κοιταξω κ τον θυρεοειδη μου..μπορει να εχω κανει υποτροπη του θυρεοειδη που ως γνωστον δημιουργει στρες.
    κ εχω κ προβλημα με δαυτον..κ εχω κ να τον κοιταξω 9 μηνες!
    ευχομαι μη με ριξει κατω στο κρεβατι παλι η μαλακια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Anxious, και το graves προκαλεί πολλά τέτοια...
    Όσο και να ρυθμίσουμε το θυρεοειδή, το αυτοάνοσο παραμένει ανίατο...Εσύ που είσαι και vegetarian, πρέπει να προσέχεις ακόμη περισσότερο...
    Εγω ξεκινησα να πινω βοτανα προσφατα σε μια προσπάθεια να κόψω τον πολύ καφέ, θέλω να επανέλθω και στην οιμοιοπαθητική που την έκοψα λόγω καφέ, και είμαι σε μια φάση πιο ζεν-απλά δεν γίνεται!
    Και να θέλω να αγχωθώ, δεν μπορω.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια δεν ειμαι καλα..δεν την παλευω..εχω χασει εντελως τις ισορροπιες μου..δεν μπορω να ισορροπησω..
    φοβαμαι κ κλαιω..νιωθω οτι κανω υποτροπη παλι..κ παλι πρεπει να παρω φαρμακο..εννοω αντικαταθλιτικο..κ φτου ξανα μανα απο την αρχη.
    γιατι ρε γμτ??ημουν καλα!! κατι σκεψεις με εφεραν ως εδω..δεν μπορω να δουλεψω.πηρα λεξοτανιλ τωρα..πως θα παει?που θα βγει?
    τι να κανω/? να το αφησω να δω?τι να κανω?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βλεπω κ με το που μπαινω αυτο το "ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ" της boo εδω στο φορουμ..κ φρικαρω ακομα χειροτερα.....πφφφφφφ
    εννοω τον τιτλο..δεν εχω διαβασει τι λεει μεσα!! φαντασου τι θα παθω αν το διαβασω...πφφ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μερικες φορες μου ειναι τοσο δυσκολο απλα να ζω..να αναπνεω..πραγματα που για καποιους ειναι δεδομενα..ειναι τοσο απιστευτα δυσκολα για μενα..πχ να ξυπνας με ηρεμια το πρωι κ να νιωθεις ασφαλης με το ιδιο σου το μυαλο..να νιωθεις οτι το να φας κ να πιεις νερο εινια κατι τοσο απλο,..κ για εμανς ειναι μερικες φορες κατι τοσο τεραστια δυσκολο θεε μου...γιατι να εχω αυτη τη καταρα?γιατι???δεν μπορω με πηραν τα κλαματα.

Similar Threads

  1. Ενεργειακά βαμπίρ και στρες!
    By Κατερινα82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2016, 16:46
  2. Στρες και άγχος
    By username01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-07-2016, 17:31
  3. Μετατραυματικό στρές
    By O Frikoubikos in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2011, 23:09
  4. Δουλειά και στρες
    By giorgos_86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 05:46
  5. στρες και ιδρώτας
    By argonaute in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2007, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •