σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 97
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    σχιζοφρενεια

    σημερα μιλησα με τη γιατρο μου.ειμαι καλυτερα την τελευταια εβδομαδα.

    θελω να παω ομως σε γιατρο σε ΚΨΥ για να μου γραφει τα φαρμακα να πηγαινω στο νοσοκομειο να τα παιρνω γιατι τελειωνει η ασφαλεια μου στο ΙΚΑ πολυ συντομα και επιπλεον λογω οικονομικων δεν μπορω να ανεβαινω συχνα Αθηνα στη γιατρο μου.οποτε με βλεπει πολυ αραια.ελπιζω να με δεχτουν στο ΚΨΥ για γιατρο γιατι μου ειπαν αυτο θα το αποφασισει η ψυχολογος που με παρακολουθει εκει

    ρωτησα την ως τωρα γιατρο μου τι διαγνωση να πω στο γιατρο στο ΚΨΥ οτι εχω και μου ειπε ψυχωσικη συνδρομη - σχιζοφρενεια.ηλπιζα να ακουσω κατι αλλο.ειχα μια ελπιδα μια επιυθμια να ακουσω κατι αλλο..αλλα δυστυχως η ιδια διαγνωση..

    θελω να ρωτησω..
    1) η σχιζοφρενεια περναει?
    2)ηρεμει με τον καιρο ή σου σκανε επεισοδια και υποτροπες σε ολη σου τη ζωη με ενδιαμεσα διαστηματα που μπορει να εισαι καλα?
    3)περα απο τα φαρμακα βοηθαει η ψυχοθεραπεια σε αυτην την παθηση ή ειναι χασιμο χρονου?στην ψυχολογο που παω σο ΚΨΥ δεν εχω δει βελτιωση στις 4-5 συνεδριες που εχουμε κανει και δικαιουμαι καμια δεκαρια ακομα.
    4)αν παρεις επιδομα λογω αυτης της παθσησης ειναι για παντα ή για 2 χρονια οπως σε ολες στις παθησεις?το επιδομα ποσα λεφτα ειναι?

    φοβαμαι..φοβαμαι οτι δε θα ειμαι καλα εντελως ποτε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    1. όχι
    2. αν παιρνεις τα φαρμακα οι πιθανότητες για υποτροπη είναι μικρες
    3. εγω δεν εκανα και την θεωρω χασιμο χρονου
    4. πρεπει να περασεις ΚΕ.Π.Α. να σου δωσουν τουλάχιστον 67% αναπηρια το επιδομα από οσο ξερω είναι 600 το διμηνο εγω παιρνω συνταξη 460 το μηνα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η σχιζοφρένεια θεωρείται ανίατη ασθένεια. Πολλοί έχουν μόνο ένα επεισόδιο στην ζωή τους. Κάποιοι κατάφεραν να βγουν από τα φάρμακα αλλά δεν υπάρχουν πολλές έρευνες πάνω σε αυτό γιατί δεν γινόταν παρακολούθηση των ασθενών σε όλη τους την ζωή. Οι περισσότεροι την καταπολεμούν με φάρμακα που μειώνουν τα συμπτώματα και δεν αποτελούν θεραπεία.
    Γενικά οι περισσότεροι έχουν περισσότερα από ένα επεισόδια και η πάθηση έχει εξάρσεις και υφέσεις. Στις υφέσεις μπορείς να φτάσεις σε ικανοποιητικά επίπεδα λειτουργικότητας. Κάθε επεισόδιο όμως λένε φέρνει πιο κοντά το επόμενο και κάποιοι επιστήμονες πιστεύουν πως η πάθηση είναι εκφυλιστική, δηλαδή χειροτερεύει με κάθε επεισόδιο.
    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει σε συνδιασμό με φάρμακα αν γίνει με σοβαρό τρόπο και όταν ο ασθενής βελτιωθεί. Ας μη ξεχνάμε ότι η πάθηση επηρεάζει την αντίληψη, την λογική, την νοημοσύνη, συνειδηση κ πολλά άλλα. Ετσι η ψυχοθεραπεία ίσως βοηθήσει μετέπειτα όταν θα είσαι σε μια ικανοποιητική λειτουργική κατάσταση όπου θα μπορείς να μάθεις κάποιες τεχνικές για το άγχος και πως να χειρίζεσαι τις φωνές.
    Για επίδομα δεν ξέρω λεπτομέρειες.

    Αλήθεια μια ερώτηση:
    Αν δεν έχεις ασφάλεια ποιοι τρόποι υπάρχουν για να προμηθεύεσαι φάρμακα με κάποιο μικρό κόστος ίσως. Παίρνω invega που είναι πολύ ακριβό. Δεν έχω ασφάλεια και τα γράφω στου πατέρα μου αλλά θα λήξει σε λίγους μήνες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αμα με καθε επεισοδιο χειροτερευει η κατασταση καηκα γιατι κανω το ενα επεισοδιο μετα το αλλο..θελω να δωσω ενα τελος.δεν αντεχω να ζω ετσι και να περιμενω τα μικρα χρονικα διαστηματα που μπορει να ειμαι καλα.απογοητευση ειμαι σκετη.

    αμα εισαι ανασφαλιστος πας σε δημοσιο ψυχιατρο σε νοσοκομειο ή σε ΚΨΥ και σου γραφουν εκει τα φαρμακα και μετα πας με τη συνταγη και το ΑΜΚΑ σου στο νοσοκομειο και παιρνεις τα φαρμακα σου απο το νοσοκομειο.ειναι καινουριος νομος αυτος.δε ξερω περισσοτερες λεπτομερειες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν είσαι μόνη σε αυτό.
    Υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι με αυτό το πρόβλημα και άλλοι τόσοι με χειρότερες παθήσεις.
    Ενημερώσου για το πρόβλημα σου.
    Μείνε συνεπής με την αγωγή.
    Κάνε μικρά βήματα μέρα με την μέρα.
    Πίστεψε στην αλλαγή.

    Πιστεύω πως είσαι αγωνίστρια και μπορείς να καταφέρεις πολλά. Με μικρές κινήσεις κ προσπάθεια θα το πιστεψεις κ εσύ!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by boo View Post
    αμα εισαι ανασφαλιστος πας σε δημοσιο ψυχιατρο σε νοσοκομειο ή σε ΚΨΥ και σου γραφουν εκει τα φαρμακα και μετα πας με τη συνταγη και το ΑΜΚΑ σου στο νοσοκομειο και παιρνεις τα φαρμακα σου απο το νοσοκομειο.ειναι καινουριος νομος αυτος.δε ξερω περισσοτερες λεπτομερειες
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.Θα το ψάξω!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εχω ακουσει οτι με τα χρονια υπαρχει καποια υφεση στην ασθενεια γιατι ο εγκεφαλος δε λειτουργει πια τοσο γρηγορα οσο εισαι νεος.

    οποτε μην απογοητευεσαι.

    επισης βγαινουν καινουργια φαρμακα.

    στο μελλον ισως υπαρχει και γονιδιακη θεραπεια ή με βλαστοκυτταρα κλπ.

    το σημαντικο ειναι να βρεις ενα καλο γιατρο να σου γραψει το φαρμακο και τη δοσολογια που χρειαζεσαι ωστε να σε πιασουν.

    αμα δε σε πιανει το φαρμακο καλα, ισως θελεις αλλο φαρμακο, ισως μεγαλυτερη δοσολογια.

    οπως σου ειπα με την αεροβια γυμναστικη υπαρχουν ερευνες οτι βελτιωνεται πολυ ο ασθενης με σχιζοφρενεια.

    τωρα με τις υποτροπες εξαρταται ενα 35% γινεται τελειως καλα με τα φαρμακα, αλλο ενα 35% βελτιωνεται αλλα οχι τελεια και ενα 30% δε γινεται καλα με τα φαρμακα.

    αλλα εσυ για να γραφεις εδω περα εισαι στο ποσοστο που γινεται καλα με τα φαρμακα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καποιες φορες τα επεισοδια ξεκινανε απο το πουθενα.καποιες αλλες μετα απο εντονο αγχος ή καταθλιψη η οποια ομως οταν ξεκιναει το ψυχωτικο εξαφανιζεται.ειναι αυτοι λογοι για να προκληθουν ψυχωτικα επεισοδια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    To άγχος ειδικά είναι ένας από τους παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν μια υποτροπή.
    Η αλλαγή περιβάλλοντος.
    Ο χωρισμός.
    Ο θάνατος συγγενικού προσώπου.
    Η απόλυση.
    Ένα οικογενειακό περιβάλλον με εντάσεις και καβγάδες. Όλα αυτά μπορεί να είναι παράγοντες που οδηγούν στην υποτροπή.
    Με τα χρόνια μαθαίνεις τα όρια σου και τι αισθανόσουν πρωτού υποτροπιάσεις. Στο ίντερνετ μπορείς να βρεις τα σημάδια μιας υποτροπής. Το κάθε άτομο έχει κάποια ειδικά χαρακτηριστικά συνήθως. Μπορείς να μάθεις να τα εντοπίζεις και να ενημερώνεις άμεσα τον γιατρό για αλλάγή της δόσης ώστε να προλάβεις ένα φουλ επεισόδιο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σ'αυτή την φάση που είσαι δεν είμαι σίγουρος αν θεωρείται υποτροπή αυτό που παθαίνεις ή απλά δεν έχουν φύγει τελείως τα συμπτώματα κ έτσι με το άγχος επανεμφανίζονται.
    Αν διακόψεις τα φάρμακα έχεις μεγάλη πιθανότητα να πάθεις βαρβάτη υποτροπή όμως.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για την απαντηση serios.αλλα αυτο που ρωταω ειναι αν μπορει να προκληθει ψυχωτικο επεισοδιο απο εντονο αγχος ή βαρια καταθλιψη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    α τωρα ειδα το μηνυμα σου παραπανω οτι οντως μπορει να το προκαλουν
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εννοείς να είσαι ένας υγιής άνθρωπος και να είναι αυτό η αιτία;; Εγώ αναφέρθηκα στο να είσαι ψυχωτικός και να πάθεις υποτροπή.

    Ναι είναι ένας παράγοντας και το άγχος και η κατάθλιψη. Η σχιζοφρένεια παρουσιάζει στοιχεία από όλες σχεδόν τις ψυχιατρικές παθήσεις. Η αιτία δεν έχει βρεθεί αλλά στην πρόδρομη φάση εντοπίζονται αυτά τα συμτπώματα δηλαδή άγχος και κατάθλιψη πολλές φορές. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως όποιος έχεις αυτά τα συμπτώματα θα νοσήσει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι δεν ενοουσα αν αυτες ειναι οι αιτιες της παθησης αλλα αν αυτα ειναι προδρομα συμπτωματα επεισοδιου ή αν ειναι αιτιες επεισοδιου ενος ψυχωτικου ατομου.δηλαδη αν τετοιες καταστασεις μπορουν να οδηγησουν σε υποτροπη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Έχουμε όλοι σχιζοφρενοβλαβιωση που έλεγε και ο αγαπημένος Ασιμος

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζοφρένεια και leponex
    By krama30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2013, 16:39
  2. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 14:47
  3. κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια;
    By evath in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2009, 13:18
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 12:59
  5. Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-09-2008, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •