σε στενο οικογενειακο κυκλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    σε στενο οικογενειακο κυκλο

    Καλημέρα σας,ανησυχα πνευματα,
    το θεμα που θα αναπτυξω δεν αφορα εμενα την ιδια,αλλα το αγορι μου,ο οποιος βρισκεται σε τρομερο αδιεξοδο,σχετικα με το πως μπορει να βοηθησει την αδερφη του.Θα ηθελα τη γνωμη σας,μιας και το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο,και πραγματικα πολυπλοκο.

    Η αδερφη του αγοριου μου,ας την ονομασουμε ΑΝΝΑ,απο μικρη ηταν πολυ κλεισμενη στον εαυτο μας,λιγες παρεες,εχει τελειωσει ψυχολογος,και ακομα και στο κομματι των σχεσεων ηταν παρα πολυ κλειστη.Γνωρισε ενα παλλικαρι,και παντρευτηκαν,εφοσον ομως αυτος της ειχε ταξει μια εντελως διαφορετικη ζωη,απο αυτη που ζει τη δεδομενη στιγμη.
    Η αννα λοιπον ζει σε ενα σπιτι με τα πεθερικα της και εναν θειο του αντρα της,μεγαλωνει 2 παιδια,το ενα απο αυτα με αυτισμο,την εχουν τσεκουρεψει τελειως,δεν εχει δικα της χρηματα,πολλες φορες ουτε για να ενα γαλα για τα παιδια της ,μιας και ο αντρας της χρωσταει πολλα λεφτα σε βλακειες που εκανε νεοτερος.

    Η κοπελα αυτη ειναι δυστυχισμενη,σε φανερη αποσταση με τον αντρα της,μιας και ζουνε και οι 4 σε ενα δωματιο,μην εχοντας προσωπικη ζωη,μενοντας με εναν αντρα εντελως αβουλο,και σε μια οικογενεια απελπιστικα χειριστικη.

    Θα μου πειτε τα θελε και τα παθε...αλλα νομιζω οτι αν δουμε το θεμα με περισσοτερυ ευαισθησια ισως και εσεις να νιωσατε πως αυτη η κοπελα θα αντιμετωπιζει φριχτα θεματα με τον εαυτο της,γτ ως γνωστον οσο πιο πολυ πιστευεις στον εαυτο σου τοσα περισσοτερα διεκδικεις.

    Ο αδερφος της και η μητερα της βλεποντας αυτη τη κατασταση,προσπαθησαν να βοηθησουν,κι αλλες φορες η αννα κλεινονταν ακομα περισσοτερο,αλλες φορες,ζητουσε βοηθεια να πανε να τη παρουν και μετα τους τα γυριζε πως ολα ειναι καλα,αλλες φορες θυμωνε και τα σχετικα.

    Εχουν απελπιστει οι δικοι της γιατι θελουν τοσο πολυ να τη βοηθησουν αλλα δε γνωριζουν το σωστο τροπο,γιατι ανησυχουν μηπως μετα η ιδια υποστει καποιες συνεπειες ασχημες.

    Το μονο που σκεφτηκα εγωηταν να απευθυνθουν σε ενα ψυχολογο μιας και η σταση της κοπελας αυτης μονο υγιης δεν ειναι,να τους μιλησει,και να τους καθοδηγησει πιο σωστα και εμπειρικα.
    Εχετε καμια ιδεα εσεις?εχετε ξανααντιμετωπισει παρομοια κατασταση
    Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

  2. #2
    1ον Ποιος εχει δουλεια απο το ζευγαρι? Δουλεύει ο άντρας ή η γυναίκα ή κανένας απο τους 2? (τα πεθερικά και τον μπάρμπα δεν τους βάζω μέσα)
    2ον Ο άντρας της παλιότερα ξέρεις αν ήταν πιο θερμός ? Πιο ανθρώπινος? Πιο καλός τέλος πάντων?
    3ον Μήπως ο άντρας της , της χώνει ενοχές του τύπου "μην φύγεις τι θα απογίνω" και έτσι στο τέλος και εκείνη αλλάζει γνώμη?
    Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει κανένας τρόπος να βοηθήσει κανένας την ίδια εκτός απο την ίδια. Αν έλεγε πχ φεύγω απο το σπίτι τότε ίσως να ήθελε να αλλάξει την κατάσταση. Μπορεί να μην έχει ψυχολογικά η κοπέλα απλά να είναι τόσο ήπιων τόνων και πολύ κλειστή επειδή απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας της..... πάντως μόνο η ίδια μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της όπως τα περιγράφεις....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αν δεν έχουν λεφτά που να πάνε? Τι να διεκδικήσει η κοπέλα?
    Ο σύντροφός σου τι λέει? ότι δεν είναι καλά η αδερφή του και να χωρίσει ας πούμε?
    Να βάλει την οικογένεια στην θέση της?
    Να μην δίνει λεφτά στον άντρα της?
    Να πάνε σε άλλο σπίτι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αφου εχει κανει σπουδες ψυχολογιας, θα ειναι θετικη στην διαδικασια της ψυχολογικης υποστηριξης.
    προσπαθησε να την ενθαρυνεις να ζητησει βοηθεια ειδικου.
    οι δικοι της μιας και θελουν να βοηθησουν, μπορουν ακομα και σε περιοδους που λεει οτι τελικα ολα πανε καλα και δεν υπαρχουν προβληματα, να την διαβεβαιωνουν και να της ΘΥΜΙΖΟΥΝ, οτι αν κατι δεν παει καλα, ειναι εκει για να την στηριξουν, να την φιλοξενησουν αν χρειαστει, κλπ.
    αυτο που ανεφερες οτι ισως θα εχει προβληματα αν μιλησει, τι ηταν? δεχεται και σωματικη κακοποιηση?

    κατι αλλο δεν βλεπω να μπορει να γινει αν η ιδια δεν ζητησει την βοηθεια σας.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Πρόσφατα άκουγα για μια ιστορία, όπου μια κοπέλα τα χε παίξει .....της έλεγαν όλοι να χωρίσει....ώσπου χώρισε και βρήκε την υγειά της!
    Γλίτωσε και φάρμακα και ψυχιάτρους...........

  6. #6
    Να διεκδικησει την ελευθερια της..δεν την αφηνουν καν να παει το παιδι της σε ειδικο σχοειιο..της εχουν τσεκουρεψει τα ποδια...δε θελει να δεχθει οτι εχει προβλημα...απο τη μια τους παιρνει και κλαιει κι απο την αλλη τους παρουσιαζει τα πραγματα πως ειναι καλα..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Δύσκολα τα πράγματα....ο άντρας είναι μαλθακός ή αδιαφορεί?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Τι ασχημες συνέπειες θα υποστεί αν τη βοηθήσουν οι δικοί της?

  9. #9
    Δυστυχώς δε γνωρίζουμε ακριβώς.

  10. #10
    Ο αντρας ειναι μαμακιας!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αν δεν αναγνωρισει η ιδια οτι εχει προβλημα και δεν ζητησει βοηθεια, δεν μπορειτε να της το επιβαλλετε εσεις. το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι να ειστε κοντα της και να την διαβεβαιωνετε οτι μπορει να στηριζεται σε σας ειτε για κουβεντα, ειτε για βοηθεια.

  12. #12
    Remedy το εχω σκεφτει και εγω...αλλα δε ξερω...τι ειναι καλυτερο,πραγματικα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι της είχε τάξει διαφορετικό δηλαδη;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το παιδι γιατι δεν την αφηνουν να το παει σε ειδικο σχολειο?που ειναι το κακο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    δε θελουν να παραδεχτουν οτι εχει αυτισμο,κοινως οτι ειναι "διαφορετικο",οποτε δε καταστρεφει πλεον η κοπελα τη δικη της ζωη αλλα και του παιδιου της

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς μπορώ να διευρύνω τον κύκλο μου;
    By despinan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-2020, 17:45
  2. Θέλω να φύγω απο τον κύκλο του πόνου και της θλίψης
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 14-08-2016, 16:00
  3. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 01:46
  4. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 20:57
  5. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •