Ενσυναίσθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250

    Ενσυναίσθηση

    Η ενσυναίσθηση είναι η ικανότητα του να νιώθεις/αισθάνεσαι μαζί με τους ανθρώπους. Πάντα φαντάζομαι την ενσυναίσθηση σαν έναν ιερό χώρο, σαν να βρίσκεται κάποιος σε μία βαθιά τρύπα, και φωνάζει από τον πάτο.. «Εγκλωβίστηκα, Είναι σκοτάδι, Είμαι καταβεβλημένος»… και τότε κοιτάω προς το μέρος του, τον πλησιάζω και λέω «Εϊ… ξέρω πως είναι εδώ κάτω και δεν είσαι μόνος» Η συμπάθεια στο μυαλό μου μεταφράζεται κάπως έτσι.. «Ωχ, είναι άσχημα έ;;; Μην κλαις, θα περάσει, θέλεις ένα σάντουιτς;»

    Η ενσυναίσθηση είναι επιλογή, είναι ευάλωτη επιλογή, γιατί προκειμένου να συνδεθώ με εσένα, πρέπει να συνδεθώ με το κομμάτι αυτό του εαυτού μου που γνωρίζει αυτό το συναίσθημα, κάτι που τις περισσότερες φορές είναι επώδυνο και επιλέγουμε να το αποφεύγουμε. Πότε η ανταπόκριση ενσυναίσθησης δε θα έπρεπε να ξεκινάει με την φράση «τουλάχιστον», παρ όλα αυτά τις περισσότερες φορές αν όχι όλες αυτή τη φράση χρησιμοποιούμε όταν προσπαθούμε να παρηγορήσουμε κάποιον. Και αυτό γιατί κάποιος μοιράζεται κάτι μαζί μας που του είναι ιδιαίτερα και εξαιρετικά οδυνηρό, και εμείς προσπαθούμε να του χρυσώσουμε το χάπι, προσπαθούμε να το κάνουμε να φανεί αισιόδοξο:
    - Είχα μία αποβολή,
    -τουλάχιστον ξέρεις πως μπορείς να μείνεις έγκυος.
    – Νομίζω πως ο γάμος μου καταρρέει,
    – Τουλάχιστον είσαι παντρεμένη,
    – Ο Γιάννης δεν είναι καλός μαθητής και δημιουργεί φασαρίες στο σχολείο..
    – Τουλάχιστον η κόρη σου είναι άριστη μαθήτρια.»

    Αυτό που κάνουμε σε πολύ δύσκολες καταστάσεις είναι πως προσπαθούμε να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα. Κάτι που κάνει τον άλλο να νιώθει πως υποτιμούμε το μέγεθος του πόνου ή της δυσκολίας που βιώνει, τον μπερδεύουμε και τον κάνουμε να νιώθει πως δεν θα έπρεπε να νιώθει έτσι με αποτέλεσμα να τον ωθούμε να αποσυνδεθεί από τα συναισθήματα και τα ένστικτά του. Φυσικά κλείνουμε τις διόδους επικοινωνίας με τον άλλον και μειώνουμε τα επίπεδα εμπιστοσύνης μαζί του. Με μία φράση παρουσιαζόμαστε ως συναισθηματικά μη διαθέσιμοι και συμβατοί.

    Αν μοιραστώ μαζί σου κάτι πολύ δύσκολο και οδυνηρό προτιμώ να μου πεις… «Ουυφ, δεν ξέρω τι να πω αυτή τη στιγμή, απλά χαίρομαι που μου το είπες και το μοιράστηκες μαζί μου.» Γιατί η αλήθεια είναι ότι το να νιώσουμε μια κάποια ανταπόκριση δεν κάνει τα πράγματα καλύτερα. Αυτό που κάνει τα πράγματα να φαίνονται καλύτερα είναι απλά να νιώσουμε πως κάποιος είναι δίπλα μας, πως εκείνη τη στιγμή έχουμε συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον. Η συναισθηματική σύνδεση είναι εκείνη που απομακρύνει το αίσθημα μοναξιάς και απελπισίας.

    https://www.youtube.com/watch?v=tPLwamxAnpA
    Last edited by cdeleted29517; 24-09-2016 at 15:10.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Πολύ καλό βίντεο και πολύ καλή η απόδοση που μας εγραψες cube, thanks! Έχει πολυ ενδιαφέρον μήνυμα και είναι κάτι που πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν και για αυτό δεν μιλάνε...τα θάβουν όλα μέσα τους. Σκέφτονται για παράδειγμα "δεν υπαρχει λύση, ή δεν μπορεί το τάδε άτομο να μου προσφέρει λύση άρα δεν έχει νόημα να το συζητάμε" και γενικά υιοθετούν αυτή τη στάση στη ζωή τους και εκλαμβάνουν το κάλεσμα για ενσυναισθηση και σύνδεση από τους άλλους ως "γκρίνια"...τους διαφεύγει η ευεργετική πλευρά του να μοίραζεσαι απλα το τι σκέφτεσαι/πως νιώθεις. Και αν συμβει κάτι απλά δε μιλανε η κάθονται και σκάνε μόνοι τους ή ξεσπάνε μόνοι τους, βάζουν ένα τοίχος ανάμεσα στον εαυτό τους και τον περίγυρο τους. Μάλιστα το βλέπω συχνά σε άντρες αυτό...και είναι ίσως η πιο κοινή επικοινωνιακή παρεξηγηση μεταξύ των δύο φύλων. Λες κάτι και προσπαθεί απελπισμένα να σου βρει λύση...εσύ απλά αποζητάς πχ αυτή την ενσυναισθηση και σου αρκεί. Αλλά δεν του αρκεί και χαλιεται ή το βαφτίζει μουρμουρα ο άλλος αν δεν μπορεί να βρει λύση. Και αντίστοιχα οταν έχει πρόβλημα δεν πρόκειται να σου μιλήσει και να σου πει τι σκεφτεται/νιωθει...εδώ εφαρμόζει η κλασική κλισέ αστεια σχεδόν ερώτηση που σε κάποιους σπάει τα νευρα "τι σκέφτεσαι;"... :P
    Οφείλεται πιστεύω στο ότι μάλλον οι γυναίκες έχουν περισσότερη ενσυναισθηση και το να κάθεσαι στη κοσμαρα σου δεν βοηθάει στην ανθηση της σύνδεσης που περιγράφεται στο βίντεο ετσι; :P Τεσπα...
    Φυσικά και δεν λέω ότι είναι καλό το να γκρινιάζει κάποιος οντως. Αλλά αλλο αυτό και άλλο το να μιλησεις για κατι με την έννοια που περιγράφεται στο βιντεο...τα μπερδεύουν ώρες ώρες κάποιοι.

    Τεσπα ίσως ξεφυγα και κατευθυνα χωρίς λόγο το όλο κονσεπτ στα δύο φύλα απλά μόλις το είδα ο νους μου πήγε αυτόματα σε αυτό το φενομενο...γενικά πάντως είναι κάτι που εφαρμοζει σε όλες τις περιπτώσεις και το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο βίντεακι, θα τσεκαρω και το κανάλι που το βρηκες :)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    πολύ καλή η απόδοση που μας εγραψες cube, thanks!
    Έτοιμη τη βρήκα :p

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ναταλία κάπου σ΄έχασα....Το βίντεο όπως το κατάλαβα εγώ λέει για κάποιον με χ πρόβλημα, που θα ζητήσει την κατανόηση κάποιου και ο κάποιος θα του πει ''ελα μωρέ κάνε αυτό, κάνε το άλλο, υπάρχουν και χειρότερα , πως κάνεις έτσι'' αντί να κατανοήσει τον άλλο....όχι ότι η κατανόηση είναι υποχρεωτική αλλά μπορείς και να το βουλώνεις ενίοτε ή να φύγεις αν δεν αντέχεις αν το ονομάζεις ''γκρίνια '' κλπ .........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ναταλία κάπου σ΄έχασα....Το βίντεο όπως το κατάλαβα εγώ λέει για κάποιον με χ πρόβλημα, που θα ζητήσει την κατανόηση κάποιου και ο κάποιος θα του πει ''ελα μωρέ κάνε αυτό, κάνε το άλλο, υπάρχουν και χειρότερα , πως κάνεις έτσι'' αντί να κατανοήσει τον άλλο....όχι ότι η κατανόηση είναι υποχρεωτική αλλά μπορείς και να το βουλώνεις ενίοτε ή να φύγεις αν δεν αντέχεις αν το ονομάζεις ''γκρίνια '' κλπ .........
    Φυσικά το βίντεο απλα μιλαει για τον τρόπο που διαχειρίζεται κάποιος το να μοιράζεται κάνεις μαζί του το πρόβλημα του, δηλαδή είτε δείχνοντας κατανόηση είτε προσπαθώντας να βρει το "silver lining"...στη δεύτερη περίπτωση ναι δεν είναι τόσο καλό, αποσκοπεί στο να κάνει το πρόβλημα του άλλου να φανεί μικρό και ασήμαντο και να αποστασιοποιηθεις, φυσικά και η ενσυναισθηση είναι η υγιεστερη αντίδραση από αυτές τις δύο.
    Απλα εγώ δεν μιλάω για την αντιπαράθεση της ενσυναίσθησης με τη τακτική "έλα μωρέ"...πήρα την ενσυναισθηση και το πήγα ένα βήμα παραπέρα...ότι για μερικούς ανθρωπους είναι άγνωστη έννοια και αντιδραση, ότι γενικά είναι υγιές. Άσχετα που έφερα παράδειγμα με τα δυο φύλα , αυτό είναι ένα μόνο πλαίσιο στο οποίο εφαρμόζεται (ή όχι) ή ενσυναισθηση :)
    Το μήνυμά του βίντεο είναι προφανές αλλά οκ τι άλλο να πεί κανείς πέρα από "σωστα τα λέει;" Αυτό...μου αρέσει να παίρνω μία ιδέα διερευνητικα πέρα από αυτό που λαμβάνω έτοιμο. Ίσως ήταν άσχετο το παράδειγμα μου με μόνο κοινό σημείο αναφοράς την ενσυναισθηση, οκ...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ναταλία τι κάνεις ακόμα θαμμένη κάτω από τόνους αι κιου σε βρίσκω ρε δεν υπάρχει άντρας στην ηλικία σου που να μπορεί να σε συμπληρώσει να σε καταλάβει γίνεται εγώ σε καταλαβαίνω να σε συμπληρώσω δεν μπορώ απόφοιτος ΤΕΙ είμαι πρέπει να βρεις ένα τουλάχιστον με διδακτορικό και τσακάλι να είναι μέσα στη ζωή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Όχι εντάξει πες ότι θες, αλλά δεν ξέρω αν τα πιασα όλα........
    Εγώ το πήρα από την πλευρά της δικής μας ενσυναίσθησης........εσύ το πήρες από την πλευρά των άλλων.....
    κάποιος ας πούμε μπορεί να μην μιλάει , γιατί μπορεί να μίλησε μία φορά ας πούμε και να μην πήρε κατανόηση...και όχι γιατί θέλει να του βρεις λύση....

    Και για το έλα μωρέ.....με το στανιό δεν μπορείς να αποκτήσεις ''ενσυναίσθηση'' κλπ.....αντί λοιπόν κάποιος να λέει έλα μωρέ, θέλεις σάντουιτς και να κάνει τον αλλο χειρότερα , καλύτερα να το βουλώνει....... το λέω και το ξαναλέω αλλά η σιωπή είναι χρυσός........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ναταλία τι κάνεις ακόμα θαμμένη κάτω από τόνους αι κιου σε βρίσκω ρε δεν υπάρχει άντρας στην ηλικία σου που να μπορεί να σε συμπληρώσει να σε καταλάβει γίνεται εγώ σε καταλαβαίνω να σε συμπληρώσω δεν μπορώ απόφοιτος ΤΕΙ είμαι πρέπει να βρεις ένα τουλάχιστον με διδακτορικό και τσακάλι να είναι μέσα στη ζωή
    Χαχαχα ρε ελις...ρε έλις...δεν ξέρω τι να σου πω. Απλά θα πω ότι η μοναξιά ακόμα και με παρέα ειναι άσχημο τίμημα για κάτι τόσο αχρηστο όσο η ικανότητα μου να γράφω σεντόνια. Ρίξε κι άλλο αλάτι στη πληγή :P Αστειευομαι φυσικά. Αλλά όντως, δεν είναι αικιου, είναι αχρηστο και με κουραζει.
    Και αυτό που περιγράφεις δεν είναι κριτήριο για εμένα, είχα αγαπήσει αποφοιτο ενος δημοσίου ιεκ όσο δεν θα μπορέσω ξανά. Και νομίζω ούτε άλλη θα του τύχει που θα μπορέσει τοσο. Ετυχε απλά αυτή τη φορα. Αλλα όντως ήταν τεράστιο λάθος και ήμουν πολυ δυστυχισμένη οπότε όλα ειναι καλύτερα εν τελει.
    Κατά τα άλλα μιλάς κυριολεκτικά σαν τον μεγαλύτερο αδερφό μου, συνεννοημενοι είστε; :P
    Επίσης δε μου λέει κανείς από τους δύο σας τι να με κάνει εμένα το τσακάλι με το διδακτορικό λολ...
    Τεσπα ας μην χαλάμε το ωραιότατο θεμα που άνοιξε ή κιουμπ με ασχετα προσωπικά πράγματα...εγώ είμαι και θα είμαι μία χαρά πλήρης με τον εαυτό μου :)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Με διδακτορικό βρίσκεις εύκολα πάντως σήμερα, όλοι έχουν και από ένα, που λέει ο λόγος....τώρα για τσακάλι δεν ξέρω.......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Όχι εντάξει πες ότι θες, αλλά δεν ξέρω αν τα πιασα όλα........
    Εγώ το πήρα από την πλευρά της δικής μας ενσυναίσθησης........εσύ το πήρες από την πλευρά των άλλων.....
    κάποιος ας πούμε μπορεί να μην μιλάει , γιατί μπορεί να μίλησε μία φορά ας πούμε και να μην πήρε κατανόηση...και όχι γιατί θέλει να του βρεις λύση....

    Και για το έλα μωρέ.....με το στανιό δεν μπορείς να αποκτήσεις ''ενσυναίσθηση'' κλπ.....αντί λοιπόν κάποιος να λέει έλα μωρέ, θέλεις σάντουιτς και να κάνει τον αλλο χειρότερα , καλύτερα να το βουλώνει....... το λέω και το ξαναλέω αλλά η σιωπή είναι χρυσός........
    Στη περίπτωση που το λες ναι καλύτερα να το βουλωνει κάποιος, αλλά αν του έχει ζητηθεί βοήθεια/γνωμη ευθέως; Και δεν έχει ενσυναισθηση; Το να πει την μαλακια του τοτε είναι δυστυχώς αναπόφευκτο. Για αυτό μπορεί καποιοι να μην μιλάνε όταν έχουν προβλημα... Γιατι περιμένουν να ακούσουν καμία τέτοια μαλακια ίσως... Εχεις δίκιο πάντως...μου έχει τύχει στη πράξη να δω πως κάποιος αισθανόταν καλύτερα απλα με το να ακούω και να μη μιλάω πολύ από χίλιες γνώμες και συμβουλές μαζί. Αλλά έχει διαφορά το να το βουλωσεις απλά και το να το βουλωσεις ως ένδειξη ενσυναίσθησης ή να πεις δύο απλές φρασεις που δείχνουν ότι είσαι παρων.
    Υποθέτω πως το ηθικό δίδαγμα είναι "αν δεν νοιάζεσαι πραγματικά βουλωσε το"...αλλά αν κάποιος θέλει να παριστάνει ότι νοιάζεται; Ετσι γιατί είναι μαλακας; :P Ή έχει δικά του θέματα...; Εκεί χαλάει όντως το πράγμα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Με διδακτορικό βρίσκεις εύκολα πάντως σήμερα, όλοι έχουν και από ένα, που λέει ο λόγος....τώρα για τσακάλι δεν ξέρω.......
    Προτιμώ να κάνω ή ίδια το διδακτορικό κάποτε :P

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ναι δεν είπα να μην μιλάς γενικά! Μπορεί να μην κατανοείς κάτι, ή να υποτιμάς ένα πρόβλημα του άλλου, η να νιώθεις αποστροφή , να μην αντέχεις, να μην μπορείς να μπεις στη θεση του αλλου γιατί δεν το χεις ζήσει κλπ......ναι μάλλον πάει στον να μην παριστάνεις ότι καταλαβαίνεις και ότι συμπάσχεις γιατί σίγουρα θα πετάς μαλακίες............

Similar Threads

  1. ΟΤΑΝ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ
    By ΕΛΠΙΔΑΨ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 20-07-2016, 15:34
  2. Ενσυναίσθηση και πόνος
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 25-12-2007, 13:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •