Γιατί άλλαξε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Γιατί άλλαξε?

    Γειά σας. Εδώ και έναν περίπου χρόνο έχω σχέση με ένα παιδί. Εγώ είμαι στα 20 και αυτός επίσης. Η σχέση μας πήγαινε πολύ καλά και είχαμε μεταξύ μας εμπιστοσύνη οπότε και αποφάσισαμε να συγκατοικησουμε στο σπίτι μου. Έχει περίπου 2μισή μήνες που μένουμε μαζί. Στην αρχη ολα ηταν καλα κάναμε τα πάντα μαζί δεθήκαμε ακομα πιο πολύ.Ενα πρωί ξύπνησα και τον βρήκα στο σπίτι με έναν φίλο του τον οποίο δεν τον γνώριζα καν και δεν ήξερα ότι θα τον έφερνε. Τέλος πάντων όταν έφυγε ο φίλος του του είπα να μην φέρνει κάποιον χωρίς να με ρωτάει εάν δεν τον ξέρω γιατί ένιωσα άβολα. Φάνηκε να πειράχτηκε αλλά δεν δημιουργησε θέμα. Της επόμενες μέρες τσακωθηκαμε αρκετές φορές για χαζούς λόγους δηλαδή αυτός έκανε σκηνές για το τίποτα!Άρχισε να έχει μούτρα και νεύρα να τον ενοχλουν τα παντα ακομα και το φαγητο που εκανα. Τον ρώτησα τι τρέχει και μου είπε ότι είναι απλά στα κάτω του. Προχθές βγήκαμε έξω το βράδυ και περάσαμε καλά και άρχισα να πιστεύω πως ήταν απλά μια φάση και του πέρασε. Σήμερα έφερε πάλι δύο άτομα στο σπίτι χωρίς να ξέρω τίποτα! Έκατσα του μίλησα ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ και στο τέλος του είπα ότι το σπίτι αυτό είναι δικό μου και δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει και του είπα και για τα νεύρα και όλα αυτά που έχει τελευταία. Κουβέντα στη κουβέντα καταλήξαμε να τσακωθουμε πολυ άσχημα και πειρε τα πράγματα του και έφυγε. Να πω πώς εγώ δεν του είπα να φύγει και ότι όταν τα μάζευε του είπα να μην παίρνει γρήγορες αποφάσεις.Μετά από λίγες ώρες μου έστειλε μήνυμα και με ρώτησε αν ξέχασε εκεί κάτι παπούτσια. Πιστεύω πως απλά το έστειλε για να μιλήσουμε.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και γιατί έγινε έτσι?Έχει αλλάξει πάρα πολύ και δεν με υπολογίζει ούτε παίρνει στα σοβαρά αυτά που του λέω. Δεν ξέρω τι να κάνω έχω δεθεί μαζί του πολύ και δεν θέλω να τον χάσω αλλά και αυτος δεν κάνει καμία προσπάθεια! Οταν τον γνωρισα ηταν σωστος απέναντι μου και ΩΡΙΜΟΣ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα που πήγε να μείνει ο φίλος σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Από τη στιγμή που συγκατοικείτε είναι ΚΑΙ σπίτι του, δεν τον φιλοξενείς.

  4. #4
    Πήγε στους δικούς του.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70
    Μαλλον θα ξαναέρθει!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη, μπορεί με τον καιρό να προσαρμοστείτε......
    Όσο για την πρώτη φορά, λες ξύπνησες και ήταν ένας φίλος του...ε τι να έκανε ? να σε ξύπναγε να σε ρωτήσει ? Ε κάπου λες οκ....
    Το λέω γιατί και συ μπορεί να έδειξες αμέσως την ενόχλησή σου, καμία υποχώρηση δηλαδή...οπότε και αυτός μουλαρώνει και κάνει τα δικά του........

  7. #7
    Έστω και έτσι imagine θέλω αν ξέρω ποιος μπαίνει μέσα στο σπίτι μου. Και αυτό ίσως να τον πείραξε επειδή το είπα πάνω στον καυγά αρκετά απότομα.. Όμως του το είπα και την πρώτη φορά ήρεμα και με έγραψε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω υποψιάζομαι οτι καπου έκανε κοιλιά το ολο θέμα, δηλαδη μαλλον βαρέθηκε ας πουμε και ισως γι' αυτο να κάλεσε και κάποιους φίλου του και γι΄αυτο οι τσακωμοί για ασήμαντες αφορμές. Δεν ξέρω, μήπως περνούσατε ολη τη μέρα μαζι συνέχεια; Γιατι καμμιά φορά και το πολυ μαζι κανει κακό. Είναι θετικό ομως που σου ξανάστειλε, απάντα του σε ο,τι σου στείλει αλλα για την ώρα μη του στέλνει πρώτη, ασε να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Quote Originally Posted by ena View Post
    Έστω και έτσι imagine θέλω αν ξέρω ποιος μπαίνει μέσα στο σπίτι μου. Και αυτό ίσως να τον πείραξε επειδή το είπα πάνω στον καυγά αρκετά απότομα.. Όμως του το είπα και την πρώτη φορά ήρεμα και με έγραψε.
    Το ότι του το είπες δε σημαίνει ότι αυτόματα προσαρμόζεται σ αυτό που θέλεις. Δεν του μιλάς εσύ κι αυτός απλώς ακούει, δεν πάει έτσι. Συζητάτε και βρίσκετε μια φόρμουλα ικανοποιητική και για τους 2 σας. Διαφορετικά πάει ο καθένας σπίτι του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Από τη στιγμή που συγκατοικείτε είναι ΚΑΙ σπίτι του, δεν τον φιλοξενείς.
    Αυτό ήταν το πρώτο που μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό. Συγκατοικείτε τελικά ή απλά τον φιλοξενείς στο σπίτι σου; Αν συμβαίνει το πρώτο και τηρεί τις υποχρεώσεις του (να πληρώνει μέρος των λογαριασμών, να καθαρίζει κλπ) τότε έχει και δικαιώματα μέσα σε αυτό το σπίτι. Εσύ αν σου είχε πει από το βράδυ θα φέρω ένα φίλο αύριο θα ήσουν οκ; Αν σε είχε ξυπνήσει το πρωί και στο είχε αναφέρει θα ήσουν οκ; Ή το ζήτημα είναι τελικά ότι έχεις πρόβλημα να έρχονται αυτοί οι άνθρωποι στο σπίτι σου; Και αν ισχύει αυτό, έχεις κατ'επέκταση πρόβλημα με τα άτομα που συναναστρέφεται και προσπαθείς να του επιβάλεις αυτό που θέλεις με αυτό τον τρόπο; Αν απλά σε ενόχλησε ότι δεν στο είπε ίσως θα μπορούσες να του το είχες πει λίγο διαφορετικά γιατί τώρα ακούστηκε άσχημα. Δηλαδή κάτι τύπου: "Με πείραξε που δεν μου είχες πει ότι θα έρθει ένας φίλος σου το πρωί" και όχι "αυτό είναι το σπίτι μου μη φέρνεις κόσμο που δεν ξέρω".

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αυτό ήταν το πρώτο που μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό. Συγκατοικείτε τελικά ή απλά τον φιλοξενείς στο σπίτι σου; Αν συμβαίνει το πρώτο και τηρεί τις υποχρεώσεις του (να πληρώνει μέρος των λογαριασμών, να καθαρίζει κλπ) τότε έχει και δικαιώματα μέσα σε αυτό το σπίτι. Εσύ αν σου είχε πει από το βράδυ θα φέρω ένα φίλο αύριο θα ήσουν οκ; Αν σε είχε ξυπνήσει το πρωί και στο είχε αναφέρει θα ήσουν οκ; Ή το ζήτημα είναι τελικά ότι έχεις πρόβλημα να έρχονται αυτοί οι άνθρωποι στο σπίτι σου; Και αν ισχύει αυτό, έχεις κατ'επέκταση πρόβλημα με τα άτομα που συναναστρέφεται και προσπαθείς να του επιβάλεις αυτό που θέλεις με αυτό τον τρόπο; Αν απλά σε ενόχλησε ότι δεν στο είπε ίσως θα μπορούσες να του το είχες πει λίγο διαφορετικά γιατί τώρα ακούστηκε άσχημα. Δηλαδή κάτι τύπου: "Με πείραξε που δεν μου είχες πει ότι θα έρθει ένας φίλος σου το πρωί" και όχι "αυτό είναι το σπίτι μου μη φέρνεις κόσμο που δεν ξέρω".
    Αφού λέει η κοπέλα ένιωσε άβολα............και από ότι κατάλαβα αυτό λέει ότι του είπε, ότι ένιωσε άβολα δλδ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Είναι λογικό να τον χαλάει αυτο το "θέλω να ξέρω ποιος μπαίνει μέσα στο σπίτι ΜΟΥ"...με ότι λόγια και να το πεις δεν έχει σημασία αν το αισθάνεσαι ετσι, αυτό που αισθάνεσαι λαμβάνει από εσένα. Αν η λογική ειναι ότι συγκατοικειτε και δεν τον φιλοξενεις τότε έχει το ίδιο δικαίωμα με εσένα να φέρει φίλο/φιλους...να στο πω αλλιως...εσύ θα τον ρωτουσες αν ήθελες να φέρεις φίλη; Ή όχι επειδή είναι το δικό σου σπίτι; Εκεί είναι το θέμα σας νομίζω...δεν λέω πως είναι κακό που νιώθεις έτσι...απλά κατάλαβε και την πλευρά του. Το οτι συγκατοικειτε στο δικό σου χώρο δεν σημαίνει ότι είναι your bitch τρόπο τινά...ουτε είναι υποχρεωμένος να ακολουθει τους κανονες σου, πρεπει να τα συζητατε αυτά ως ισότιμοι συγκατοικοι...και ίσως ο τρόπος σου τον κάνει να νιώθει έτσι, ότι του επιβαλλεσαι. Βασικά θα ήταν πολύ καλύτερη ιδέα αν συζουσατε σε ουδέτερο σπίτι, ώστε και εσύ να το διαχειριζεσαι καλύτερα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μη σου πω ότι αυτή η συζήτηση που λες για πολλή ώρα που του εξηγήσες ότι το σπίτι είναι δικό σου και δεν μπορεί να κάνει ότι θελει παίζει να ήταν ευνουχιστικη...να τον μειώνει και να τον πνίγει που νιώθεις έτσι. Αν εκπεμπεις ότι αισθάνεσαι ετσι πως να μην έχει νεύρα; Θα σου αρεζε εσένα κάτι αντίστοιχο; Βαλε τον εαυτό σου στη θέση του "παρεισακτου" για λίγο...μπορει να νιώθει ετσι και για αυτό να τσακωνεστε τόσο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ρε παιδί μου δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο από τα δύο είναι γιατί από τη μια είπε ένιωσα άσχημα που δεν τον ήξερα αλλά μετά είπε είναι σπίτι μου και δεν θέλω γι'αυτό μπερδεύτηκα. Δηλαδή το ζήτημα είναι ότι δεν της το είπε από το βράδυ ή ότι μπορεί απλά στην πράξη να μην της ταιριάζει η συγκατοίκηση και αυτή η ίδια να προτιμά να είναι μόνη εξ'ού και το θέμα με το "σπίτι μου"; Μου έχει τύχει σε συγκατοίκηση να με ενοχλούν τα πάντα και δεν ήταν τελικά ο άλλος τόσο περίεργος όσο ότι εμένα μου είχε τελειώσει η σχέση και δεν είχα διάθεση να κάνω υποχωρήσεις για τίποτα. Δεν θέλω να τον δικαιολογήσω, προφανώς και δεν είναι ωραίο να ξυπνάς, να πας με το βρακί στην κουζίνα να φτιάξεις καφέ και να βλέπεις άγνωστους στο σπίτι. Αλλά προφανώς στη συγκατοίκηση κάνουμε λάθη στην αρχή μέχρι να μάθουμε. Δεν υπάρχει λόγος να συγκρουόμαστε άμεσα και για όλα. Προσπαθούμε να εξηγήσουμε τη θέση μας, να ακούσουμε τον άλλον κλπ κλπ. Σόρρυ αν αυτά που λέω δεν βγάζουν νόημα, είναι αργά είμαι κουρασμένη και κάνω break από το διάβασμα. :p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Είναι λογικό να τον χαλάει αυτο το "θέλω να ξέρω ποιος μπαίνει μέσα στο σπίτι ΜΟΥ"...με ότι λόγια και να το πεις δεν έχει σημασία αν το αισθάνεσαι ετσι, αυτό που αισθάνεσαι λαμβάνει από εσένα. Αν η λογική ειναι ότι συγκατοικειτε και δεν τον φιλοξενεις τότε έχει το ίδιο δικαίωμα με εσένα να φέρει φίλο/φιλους...να στο πω αλλιως...εσύ θα τον ρωτουσες αν ήθελες να φέρεις φίλη; Ή όχι επειδή είναι το δικό σου σπίτι; Εκεί είναι το θέμα σας νομίζω...δεν λέω πως είναι κακό που νιώθεις έτσι...απλά κατάλαβε και την πλευρά του. Το οτι συγκατοικειτε στο δικό σου χώρο δεν σημαίνει ότι είναι your bitch τρόπο τινά...ουτε είναι υποχρεωμένος να ακολουθει τους κανονες σου, πρεπει να τα συζητατε αυτά ως ισότιμοι συγκατοικοι...και ίσως ο τρόπος σου τον κάνει να νιώθει έτσι, ότι του επιβαλλεσαι. Βασικά θα ήταν πολύ καλύτερη ιδέα αν συζουσατε σε ουδέτερο σπίτι, ώστε και εσύ να το διαχειριζεσαι καλύτερα...
    Αυτό... :)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς μπορώ να αλλάξε ψευδώνυμο;
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 24
    Last Post: 13-01-2015, 22:18
  2. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 14:42
  3. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 14:06
  4. ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ FORUM??
    By interappted in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2008, 01:35
  5. Aυτό που με άλλαξε για πάντα
    By Sonia. in forum Κακοποίηση
    Replies: 37
    Last Post: 21-05-2007, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •