δεν νιώθω καθόλου καλά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    δεν νιώθω καθόλου καλά..

    καλησπέρα σε όλο το forum το όνομα μου είναι άκης είμαι 24 χρόνων.. εδώ και 4χρόνια περνώ cipralex 10mg ο κυρίως λόγος που τα ξεκίνησα ήτανε για της κρίσης πανικού... με βοηθήσανε παρά πολύ και ένιωθα πιο σίγουρος για τον ευατό μου το θετικό ήτανε ότι σταμάτησε η έντονη νευρικότητα που είχα καθημερινά και τα ψυχοσωματικά, εδώ και 3 εβδομάδες περίπου τωρα κάθε μέρα που περνάει είμαι με χάλια διάθεση και μόνιμα ζαλισμένος... νιώθω ένα χάσιμο έχω αδυναμία στα χέρια και δεν έχω καθόλου ενέργεια.. δεν μπορώ να κάνω τίποτα.. είμαι παρά πολύ χάλια δεν αντέχω να ζω καθημερινά έτσι....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    41
    Φανταζομαι θα σε παρακολουθει καποιος γιατρος, που σου εδωσε τα cipralex ε? Του τα ειπες τι σου συμβαινει αυτες τις 3 βδομαδες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    φυσικά και με παρακολουθεί γιατρός, δεν έχω επικοινωνία με τον γιατρό από πριν το καλοκαίρι λόγο διακοπών αλλα θα κλείσω ραντεβού και θα πάω από εκεί εννοείτε..

    το σίγουρο είναι ότι θα πάω σε παθολόγο αρχικά για εξέτασης μήπως έχω κάποιο άλλο θέμα.. από την άλλη φοβάμαι τόσο πολύ που νομίζω πως θα έχω κάτι σοβαρό..

    αλλα όταν σκέφτομαι ότι έχω περάσει τόσα πολλά είμαι πλέον σίγουρος ότι από το άγχος μπορείς να πάθεις όλα τα περίεργα... και έτσι αποφεύγω νοσοκομεία και γιατρούς...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    αυτό που με βασανίζει παρα πολύ είναι η αδυναμία στα χερια.. δηλαδή όπως κρατάω το κινητό μου για παράδειγμα νιώθω ότι το χέρι μου βαραίνει σε σημείο που κουράζεται ο καρπός μου... δεν αντέχω αυτή την κατάσταση...

    δεν μπορώ να το εξηγήσω είναι πολύ περιέργεια η αίσθηση αυτή και σε οποιους το αναφέρω μου λένε μια χαρά είσαι αυτά είναι βλακείες...

    μετά ψάχνοντας στο internet έβγαλα καμια 10αρια ασθένειες με τα συμτώματα αυτά... φυσικά όμως και δεν αγχώθηκα.. σε αυτό με βοηθάει το cipralex να μην με πιάσει πανικός και τα βλέπω όλα πιο ψύχραιμα πλέον... αυτό είναι το καλο.. αλλα δεν μπορώ να ζω με αυτή την κατάσταση θέλω να είμαι όπως ήμουνα πριν 3 εβδομάδες γεμάτος ενέργεια γιατί να τα πάθω ξαφνικά όλα αυτά???

    επίσης το μυαλό μου το νιώθω κενό.. δεν σκέφτομαι τίποτα ξεχνάω τα πάντα... :/

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    41
    Πισωγυρισματα ολοι εχουμε. Ισως εγινε κατι αυτο το καιρο που σε αγχωσε, σε στεναχωρεσε και σου ξαναεμφσνιστηκαν αυτα. Θα τα καταφερεις σιγουρα κ παλι να τα αντιμετωπισεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις κανει εξετασεις για τον θυρεοειδη?
    συνηθως προκαλει κοπωση κ στρες κ καταθλιψεις κλπ..
    εχεις κανει εξετασεις ορμονων τ4,tsh? του θυρεοειδη δλδ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εχεις κανει εξετασεις για τον θυρεοειδη?
    συνηθως προκαλει κοπωση κ στρες κ καταθλιψεις κλπ..
    εχεις κανει εξετασεις ορμονων τ4,tsh? του θυρεοειδη δλδ..
    έχω κάνει εξέτασης για θυροειδή πριν 2 χρονια αν θυμάμαι καλά.. ολα κανονικα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Inna_1 View Post
    Πισωγυρισματα ολοι εχουμε. Ισως εγινε κατι αυτο το καιρο που σε αγχωσε, σε στεναχωρεσε και σου ξαναεμφσνιστηκαν αυτα. Θα τα καταφερεις σιγουρα κ παλι να τα αντιμετωπισεις.
    αυτό είναι το θέμα πως δεν έγινε τίποτα στην ζωή μου...! ξύπνησα μια μέρα και ένιωθα έτσι... όλη μέρα νυστάζω και το ρίχνω στους καφέδες και μετά πίνω τσιπουρα για να χαλαρώσω..

    γενικά κάνω βλακείες... μέχρι και τσιγάρο ξεκίνησα εκεί που δεν κάπνιζα και παρατήρησα πως με την νικοτίνη γίνομαι ακόμα πιο χαλια οποτε το σταμάτησα και αυτό..

    πάντα προσπαθώ να βρω κάτι που θα με κάνει να νιώσω καλά αλλα άδικα ψάχνω... :/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φιλε μου θα προτεινα να μιλησεις με τον γιατρο σου γιατι πιθανον το σιπραλεξ των 10 δεν σε καλυπτει πια..πρεπει να εισαι οκ οταν κανεις μια θεραπεια..κ οχι μετρια.
    πιθανον εκανες ανοχη στο φαρμακο κ να θελει αλλαγη, η κ αυξηση..οπως κ να χει αφου εισαι ηδη σε θεραπεια δεν πρεπει να το αφηνεις.μιλα με τον γιατρο σου..
    εγω εκανα θεραπεια με λαντοζ κανα δυο χρονια κ παραπανω μαλλον..αλλα μου τα εκοψε τον Μαιο κ τωρα νιωθω παλι καπως μετα απο 5 μηνες.
    πιθανον καποιοι ανθρωποι να πρεπει να παιρνουν δια βιου..δεν ξερω..μπορει να ειναι κ φαση..θα δειξει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    λογικά θα είναι αυτό που λες... δεν με βοηθάει πλέον το φάρμακο.. όλη μέρα νιώθω κουρασμένος και αυτή η αδυναμία στα χερια με κάνει να σκέφτομαι τα χειροτερα...

    ενώ έχω δύναμη μπορώ να σηκώσω και βαριά αντικείμενα δεν μπορώ να κρατάω το tablet για παράδειγμα στο χέρι γιατί νιώθω ότι πάει να πέσει σα να βαραίνει το χέρι μου ένα πράγμα και να μην με αφήνει με τίποτα...

    σηκώνομαι από την καρεκλα και δεν έχω όρεξη ούτε να περπατήσω νιώθω το σώμα μου τόσο βάρη και όλα γύρο μου μου φαίνονται περίεργα... είναι η αίσθηση όταν έχουμε πυρετό αλλα κάπως διαφορετική..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σαν καταθλιψη μου ακουγεται...θα πρεπει σιγουρα να μιλησεις με τον γιατρο ξανα..
    συνηθως νιωθουμε καπως βαρια στην φαση αυτη..δεν μπορουμε να κουνηθουμε διοτι η διαθεση μας ειναι εντελως πεσμενη...δεν ειναι κακο συμβαινει καποιες φορες μεσα στην θεραπεια να μην αισθανομαστε καλα..οπως κ να χει μιλα με τον γιατρο σου..(ποια μιλαει.. που ειμαι σκατα εδω κ 8 μερες κ ουτε καν εχω παρει τον γιατρο μου τηλ)...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εγώ έκλεισα ραντεβού... για την επομενη εβδομάδα.. γιατί τώρα θέλω να πάω σε γιατρούς για εξέτασης και οπωσδήποτε θέλω μαγνητική...!

    θυμάμαι πριν χρονια είχα κάνει αλλα έπαθα κρίση πανικού μέσα εκεί και πήγαινα σαν κομπρεσέρ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μη σου κολλανε ιδεες οτι εχεις κατι σοβαρο παντως....εννοω σωματικα..αυτο μη το σκεφτεσαι.κανε ηρεμα οποιες εξετασεις εχεις προγραμματισει αλλα μεχρι εκει..διαφορες σκεψεις καταστροφικες μην τους δινεις σημασια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σήμερα με βάρεσε μια γερή κρίση πανικού την ώρα που ήμουνα για καφέ... με πήγανε άμεσος στο νοσοκομείο με σπασμούς.. μου δώσανε ένα xanax 0.25 και ηρέμησα κάπως.. αφού χαλάρωσα λίγο προσπαθούσα πάλι να δω αν έχω την αδυναμία στα χερια και ναι ακόμα ύπαρxει... δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση.....! τώρα με έπιασε και κεφαλαλγία... υποτροπίασα για τα καλά αυτή την φορα...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι???!!! ελα ρε!! λυπαμαι πολυ!
    δεν εχεις εσυ ζαναξ μσζι σου για ωρα αναγκης?
    κατι παιζει..ναι..εχεις πολλη πιεση κ εκτονωθηκε τωρα....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ειμαι καθολου καλα
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2015, 15:53
  2. sos δεν είμαι καθόλου καλά
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 12-09-2014, 05:10
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29
  5. δεν ειμαι καθολου καλα
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 18-07-2011, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •