τι ειναι αυτο που με πιανει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    τι ειναι αυτο που με πιανει?

    το σαββατο το βραδι βγηκα..πηγα με φιλους σε μερικα λαιβ,σε ενα φεστιβαλ απο δω κ απο κει..αλητεψαμε δλδ..
    ομως ενιωθα παραξενα..δλδ..θελω να σας πω να μου πειτε αν εχετε βιωσει κατι τετοιο ακριβως κ τι μπορει να ειναι ..
    ενιωθα οτι ειχα μια ζαλαδα σαν να μην αντεχω να στεκομαι, μια νευρικοτητα, σαν να ενιωθα οτι ο εγκεφαλος μου δεν μπορει να χαλαρωσει.
    ενω εγω φαινομουν οκ νορμαλ κ χαλαρη στους εξω..μεσα μου γινοταν πολεμος..
    μια νευρικοτητα στο σωμα, στις κινησεις..σαν εσωτερικη τρεμουλα κ σαν να μην μπορω να νιωσω ηρεμο κ χαλαρο το κεφαλι μου.
    βασικα δεν μπορω να το περιγραψω με λογια..αλλα οταν συμβαινει νιωθω απαισια.
    κ τρομαζω..δεν ειναι το κλασσικο το στρες που τρεμεις κ δεν αντεχεις.
    αντεχεω ,καθομαι εχω διαθεση αλλα νιωθω νευρικοτητα σαν να μην μπορω να αραξει το βλεμμα μου σε ενα σημειο..
    κ νιωθω οτι θα εκραγει το κεφαλι κ η καρδια..τι μπορει να ειναι?
    εσεις το εχετε βιωσει?
    αν παρω μισο λεξοτανιλ πχ περναει κ χαλαρωνω..
    τελικα μου φαινεται μηπως πρεπει να ξαναρχισω το λαντοζακι μου να παει στο διαολο να τελειωνω???δεν ξερω..το σκεφτομαι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να σημειωσω οτι εχω υπερθυρεοειδισμο graves αλλα ειναι ρυθμισμενος με φαρμακα..κ απλα εχω καιρο πολυ να τον ελεγξω..αυριο εχω ραντεβου να μου γραψει εξετασεις να δουμε που βρισκεται..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    έχω πάθει αντίστοιχο περιστατικό όταν ήμουνα σε μαγαζί περίμενα σε ουρα να πάρω ένα burger και ξαφνικά με πιάνει το κεφάλι μου και ένιωθα σα να φουσκώνει.. ξανφικά με πιάνει ζαλάδα,ταχυκαρδία και ένιωθα όλα γύρο μου να ακούγονται αλλοιωμένα... πραγματικά τρελάθηκα.. τελικά κατάλαβα ότι ήτανε κρίση πανικού... πλέον έχω να πάθω κρίσης πανικού από τότε που ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά...!

    μην παίρνεις ηρεμιστικά δεν είναι καλά... προσπάθησε να χαλαρώνεις με άλλους τρόπους.. εγώ βάζω ένα ποτηράκι κόκκινο κρασί αντί να πιο xanax

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λιγο αλκοολ μπορει να με χαλαρωσει ναι..αλλα γενικα αποφευγω το αλκοολ ..εχω να πιω απειρα χρονια..
    τελικα αυτο ειναι αγχος? υπερενταση?τι στο καλο ειναι?
    κ με εκνευριζει τοσο πολυ! αν χορεψω κ ιδρωσω καπως περναει..γενικα κανω χορο ..κ επειδη ασχολουμαι με το θεαμα κ κανω πολλα λαιβ..αν νιωθω ετσι μισο λεξοτανιλ το κουμπωνω παιδια..δεν την παλευω..μη παθω κ τιποτα πανω στη σκηνη κ γινω κ ρεντικολο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πολυ βλεπω παντως με βοηθαει ο κοσμος εδω...ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΑΙΔΙΑ!! ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΜΗ ΣΠΡΩΧΝΕΣΤΕ να απαντησετε στο θεμα μου ρε!! δεν προλαβαινω να διαβαζω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    άγχος είναι που προκαλεί υπερένταση... ήμουνα χρονια έτσι... δεν μπορούσα να χαλαρώσω με τίποτα γεμάτος στην ενέργεια που θυμάμαι όλη μέρα ήθελα να τρέχω για να χαλαρώσω...

    τώρα όμως είμαι τόσο πεσμένος που δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα.. από την μια θετικό που είμαι τόσο χαλαρός... από την άλλη όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα έτσι....

    που είναι η ενέργεια μου? που πήγε αυτή η τσίτα που είχα... μου λυπεί τόσο πολύ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ απλα μπορει να ειναι κατι εντελως σωματικο...απολαυσε το στην τελικη..
    εφοσον δεν νιωθεις κενος κ αδιαφορος κ θες να κανεις πραγματα μπορει απλα να ενιαι κουραση..
    πως νιωθεις στο συναισθημα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Anxious ειναι καθαρα αγχος.
    Το νιωθω και εγω...
    Ακομα και οταν ειναι να πεσω στο κρεβατι πχ θα κανω σπασμοδικες κινησεις και καμια φορα δεν θα το καταλαβαινω καν (πχ θα κουναω τα ποδια μου νευρικα πολυ γρηγορα η τους γελαστηριους μυς μου). Το κεφαλι και τον αυχενα μου σφυγμενους, την λεκανη μου επισης... Οτι δεν μπορεις να εστιασεις καπου. Εαν κρατησω το βλεμμα μου πολυ σε ενα σημειο με φερνει και αλλο εκνευρισμο. Στο τελος με ενοχλει να κοιταω και θελω να κλεισω τα ματια μου. Μετα ερχεται η ζαλη, νιωθεις οτι κουνιεσαι εσυ και νιωθεις το αιμα να σου ανεβαινει στο κεφαλι.

    Δεν εχεις πανικο, δεν θες να βαλεις τα κλαμματα, δεν θες να φυγεις. Απλα υποφερεις και νιωθεις λες και εχεις πει 3ις καφεδες σε μια ωρα.
    Τον περασμενο μηνα το παθαινα παρα πολυ, ακομα και μεσα στο σπιτι. Μεχρι που πηγα σε ΩΡΛ (για την ζαλη) και μου ειπε πως δεν εχω απολυτως τιποτα...

    μηπως το νιωθεις και σαν εσωτερικο ''καψιμο'' ενα πραγμα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ακριβως! ετσι...δεν θες να φυγεις ..δεν θες να πας καπου..αλλα νιωθεις οτι δεν μπορεις να εχεις κ το νου σου εκει, ακριβως,σταθερα..περαξενα..� � λες παει μουρλαθηκα..ολα αυτα που περιεγραψες αλλα χωρις καψιμο.
    καψιμο εμενα με πιανει στο τελικο σταδιο..οταν εχω ηδη μπει σε καταθλίψη..
    σημερα δεν εχω κ κεφια..νιωθω λυπη.
    πφφφ..βαρεθηκα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ακριβως! ετσι...δεν θες να φυγεις ..δεν θες να πας καπου..αλλα νιωθεις οτι δεν μπορεις να εχεις κ το νου σου εκει, ακριβως,σταθερα..περαξενα..� � λες παει μουρλαθηκα..ολα αυτα που περιεγραψες αλλα χωρις καψιμο.
    καψιμο εμενα με πιανει στο τελικο σταδιο..οταν εχω ηδη μπει σε καταθλίψη..
    σημερα δεν εχω κ κεφια..νιωθω λυπη.
    πφφφ..βαρεθηκα...επιπλεον μου ειπαν οτι ειμαι πολυ νευρικη κ οτι απναταω με νευρα κ εχω γινει σαν στριγκλα..προφανως..δεν χωραω τιποτ αλλο..ποσο μαλλον κριτικη ή παρατηρησεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Οπως επισης και δεν μπορεις να εκφρασεις συναισθηματα, εγω τουλαχιστον. Ειμαι τοσο απορροφημενος απο το μεσα μου που και γαμος να γινεται δεν θα μπορω να δειξω εκφραση στο προσωπο μου.

    Νομιζω πως εν τελει ειναι αποκοπη απο τον πραγματικο κοσμο και χαντακωμα συναισθηματων.
    Εγω 3ις μερες τωρα δεν βγαινω απο το σπιτι και υποτιθεται γαληνεψα. Ημουν ηρεμος κλπ.
    Τωρα βλεπω μια ταινια η οποια με διεγειρε συναισθηματικα και αμεσως νιωθω σφυγμενος, οτι δεν μπορω να ελεγξω καλα το σωμα μου κλπ...Καθε φορα νομιζω οτι θα παθω εγκεφαλικο... Εν τελει βαζω τον εαυτο μου να φοβαται γιατι ετσι εχω την αισθηση οτι θα μου την χαρισει ο Θεος, το συμπαν, οπως θες πες το... Εχθες ομως διαβαζα κατι που ελεγε ποσο κακο ειναι να νιωθεις ετσι και ποσο φθειρει το σωμα σου... Μεχρι φαλακρα απεκτησα απο το αγχος...
    Για αυτο και νομιζω οτι και στην δικια μου αλλα και στην δικια σου περιπτωση ειναι συναισθηματα που θελουν να βγουν...

    Δεν μπορουμε να κρυφτουμε απο τους εαυτους μας. Και εαν μπορουμε δεν ειναι η λυση...
    Κατι καταπιεζουμε, κατι που θελουμε να πουμε, να εκφρασουμε...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ωραια λοιπον να βγουν..κ τι να κανουμε δλδ?
    πχ να κλαιμε?εγω αν κλαιω γινομαι χειροτερα..αληθεια.! δεν ξαάφρωνω γινομαι χαλια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ενιωθα οτι ειχα μια ζαλαδα σαν να μην αντεχω να στεκομαι, μια νευρικοτητα, σαν να ενιωθα οτι ο εγκεφαλος μου δεν μπορει να χαλαρωσει.
    ενω εγω φαινομουν οκ νορμαλ κ χαλαρη στους εξω..μεσα μου γινοταν πολεμος..
    μια νευρικοτητα στο σωμα, στις κινησεις..σαν εσωτερικη τρεμουλα κ σαν να μην μπορω να νιωσω ηρεμο κ χαλαρο το κεφαλι μου.
    αυτο που λες με τον εγκεφαλο που δεν μπορεί να χαλαρώσει, το ένιωθα και εγώ την εποχή προ σερτραλιν.

    ποσα να αντεξει αυτο το κεφάλι πια??????????
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Για να σε κανει χειροτερα το να κλαις φαντασου τι κρατας μεσα σου...
    Μην τα φοβασαι... Μην σε φοβασαι, τα λεω και σε μενα ταυτοχρονα γιατι πραγματικα με φοβαμαι...
    Και το κλαμα και ολα ειναι μερος σου, οπως και αυτα τα συναισθηματα. Και εχεις δικαιωμα να τα νιωσεις.
    Μην φοβασαι την θλιψη και μην φοβασαι μην σε παρει απο κατω και σε κανει δυσλειτουργικη... Λογικο να το φοβασαι σε μια κοινωνια που απαιτει να εισαι 110% λειτουργικος...
    Μιλα... Και ελπιζω να υπαρχουν ανθρωποι που να σε ακουνε, εγω τουλαχιστον σε καταλαβαινω..

    Και χιλια συγγνωμη που αργησα να στο στειλω αυτο, αλλα στα μισα επαθα και εγω μια κριση και ειχα αναγκη να εκφραστω για να ηρεμησω..
    Παντως δεν εισαι μονη, υπαρχουμε πολλοι εκει εξω που υποφερουμε και σε καταλαβαινουμε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εγώ όταν με πιάνει αυτό που λες <<σαν να ενιωθα οτι ο εγκεφαλος μου δεν μπορει να χαλαρωσει.>>

    τα ματια μου γίνονται κόκκινα σαν το αίμα.. και όλη γύρο με ρωτάνε αν είμαι καλά....! και εγώ να απαντάω μια χαρά είμαι ρε παιδιά... :P

    γενικά παθαίνω κάτι τρελα συμτώματα που μπορεί να πει κάποιος καλά αυτός τι παίρνει... χαχαχα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι αυτο??
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 12:51
  2. ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 05-04-2011, 14:21
  3. ??????τι ειναι αυτο?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2009, 20:11
  4. Τι ειναι αυτο?
    By antonis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2008, 02:51
  5. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •