Υπάρχει Θεός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 153
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70

    Υπάρχει Θεός;

    Εναλλακτικά θα μπορούσε να είναι ο τίτλος: πιστεύετε στον Θεό; Λοιπόν:Καταρχήν εγώ είμαι αγνωστικιστής! Ο λόγος:οι άνθρωποι γιατί υποφέρουν; Ο Διάβολος ευθύνεται; Και αν ναι γιατί ο Θεός επιτρέπει στον διάβολο και τους δαίμονες να κυριεύουν σώματα ανθρώπων (δαιμονισμός) ή γιατί τους επιτρέπει να ενοχλούν τους ανθρώπους με άλλες μεθόδους;Που ειναι ο Θεις στον ανθρωπινο πονο;Ειναι απων!Παλιότερα ήμουν άθεος αλλά πλέον είμαι αγνωστικιστής γιατί κατάλαβα πως τίποτα δεν είναι δεδομένο και αν υπάρχει θα βρεθώ άσχημα μπλεγμένος αν ίσως δεν πιστεύω σε Αυτόν! Κοντολογοις:Ούτε πιστεύω, ούτε δεν πιστεύω στον Θεό!Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    καταρχας πρεπει να προσδιορίσουμε τι εστι θεος... πχ.. μια ανωτερη δυναμη? μια ανωτερη οντοτητα? ο ενας και μοναδικος εξωκοσμικος θεος των μονοθειστικων θρησκειων? κλπ..

    συμφωνα με ερευνες υπαρχουν γυρω στους 2500 θεους σε ολες τις θρησκείες του κοσμου...

    εγω σαν αθεος αμφισβητω και τους 2500 χιλιαδες καποιος ενθεος αμφισβητει τους 2499 αρα ειμαστε πολύ κοντα στο να συμφωνήσουμε αλλωστε η διαφορα μας είναι μονο ενας θεος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    θεματοθετη, γιατι θα πρεπει να σε βοηθα ο θεος αντι να σε αφηνει να πονας, δεν το καταλαβαινω. ακομα και αν υπαρχει δεν εχει καμμια υποχρεωση απεναντι σου, αυτο του ελειπε να ασχολειται μαζι μας

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Antonis76 View Post
    Εναλλακτικά θα μπορούσε να είναι ο τίτλος: πιστεύετε στον Θεό; Λοιπόν:Καταρχήν εγώ είμαι αγνωστικιστής! Ο λόγος:οι άνθρωποι γιατί υποφέρουν; Ο Διάβολος ευθύνεται; Και αν ναι γιατί ο Θεός επιτρέπει στον διάβολο και τους δαίμονες να κυριεύουν σώματα ανθρώπων (δαιμονισμός) ή γιατί τους επιτρέπει να ενοχλούν τους ανθρώπους με άλλες μεθόδους;Που ειναι ο Θεις στον ανθρωπινο πονο;Ειναι απων!Παλιότερα ήμουν άθεος αλλά πλέον είμαι αγνωστικιστής γιατί κατάλαβα πως τίποτα δεν είναι δεδομένο και αν υπάρχει θα βρεθώ άσχημα μπλεγμένος αν ίσως δεν πιστεύω σε Αυτόν! Κοντολογοις:Ούτε πιστεύω, ούτε δεν πιστεύω στον Θεό!Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες!
    αν και θα ηθελα να μου εξηγησεις καλυτερα τον ορο αγνωστικιστης τι σημαινει....Για να απαντησω στην ερωτηση σου, επειδη πιστευω και φυσικα δικαιωμα μου αυτο, δεν εχω σκοπο να ΠΕΙΣΩ κανεναν να πιστεψει, που δεν πιστευει...ετσι θα ηθελα και εγω οποισδηποτε δεν πιστευει να μην επιχειρηση να με ΠΕΙΣΕΙ για το αντιθετο....!! να σου απαντησω στο ενα ερωτημα σου, κατα αρχην ο πονος δεν ειναι του διαβολου, και οσοι πονανε δεν σημαινει πως ειναι και δαιμονισμενοι.... Δευτερον, ο θεος δεν επιτρεπει σε κανεναν διαβολο να κυριευσει ανθρωπινες ψυχες, αλλα κυριως καποιοι ανθρωποι επιτρεπουν στον διαβολο να τους κυριευσει επειδη δεν πιστευουν...υπαρχουν βεβαια και καποιοι πιστοι του σατανα που πιστεουν σε αυτον και λεγονται σατανιστες (σε αλλες χωρες, στην ελλαδα δεν θα τους βρεις)...επικαλουνται τον αρχηγο των δαιμονων, των Σατανα...οποτε αυτοι τα θελουν και τα παθαινουν, τον δαιμονισμο δηλαδη...Τριτον, ο θεος δεν ειναι παντα απων στο σωματικο πονο αλλα επιτρεπει σε καποιους πολυ πιστους του να μην πονανε...Δεν τους κανει χαρη, αλλα τους δινει δυναμη γιατι ξερει πως αυτοι ειναι μαζι του...Αυτα επι του παροντος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    ΟΧΙ. Όλα δημιουργήθηκαν τυχαία. Πάντως, αν υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη στο σύμπαν, δεν έχει καμμία σχέση με τον άνθρωπο και τα καμώματά του.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    καταρχας πρεπει να προσδιορίσουμε τι εστι θεος... πχ.. μια ανωτερη δυναμη? μια ανωτερη οντοτητα? ο ενας και μοναδικος εξωκοσμικος θεος των μονοθειστικων θρησκειων? κλπ..

    συμφωνα με ερευνες υπαρχουν γυρω στους 2500 θεους σε ολες τις θρησκείες του κοσμου...

    εγω σαν αθεος αμφισβητω και τους 2500 χιλιαδες καποιος ενθεος αμφισβητει τους 2499 αρα ειμαστε πολύ κοντα στο να συμφωνήσουμε αλλωστε η διαφορα μας είναι μονο ενας θεος
    Σωστά! Αν όντως υπάρχει ποιός μου λέει ότι ο τάδε Θεός είναι αληθινός και όχι οι άλλοι 2500;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    70
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θεματοθετη, γιατι θα πρεπει να σε βοηθα ο θεος αντι να σε αφηνει να πονας, δεν το καταλαβαινω. ακομα και αν υπαρχει δεν εχει καμμια υποχρεωση απεναντι σου, αυτο του ελειπε να ασχολειται μαζι μας
    Τι;Δηλαδή να δεχτώ απλά ότι με το που έχασε τον Παράδεισο ο Αδάμ και η Εύα υποφέρει ο άνθρωπος; Αν όντως υπάρχει Θεός(το οποίοι ούτε πιστεύω ούτε αποκλειω σαν αγνωστικιστής) τότε γιατί δεν δίνει ένα χερακι;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ο θεος ειναι ενας...!!!! Δεν υπαρχουν πολλοι θεοι...!!!! Επειδη ομως ''υπαρχουν πολλοι θεοι'' αυτο σημαινει οτι καποιοι ηταν εφευρεση-επινοηση καποιων ανθρωπων!!! Αρα θα πρεπει απο μονοι σας με βαση αποδειξεων και μαρτυριων, να βρειτε ποια θρησκεια ειναι η αληθινη....π.χ. (αντιληπτό παραδειγμα) εγω πιστευα στο Δωδεκαθεο του Ολυμπου, αλλα οταν εφτασα στην κορυφη ορειβατόντας τοτε διαπιστωσα πως ηταν ψευτικη πιστη και πως δεν ηταν κανενας θεος εκει......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    οσοι δηλώνετε ενθεοι παρακαλω να μας πειτε και σε ποιον θεο πιστευετε από τις μερικες χιλιαδες που υπαρχουν ετσι για να γινετε διαλογος με επιχειρηματα... απαντησεις του στυλ ο θεος είναι ενας είναι δεκτες μονο αν εχετε IQ κατω του 80


  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχετε βαρεθει το ιδιο και το ιδιο τροπαρι , υπαρχει θεος , δεν υπαρχει θεος , δεν υπαρχουν επιχειρηματα ουτε για το μεν , ουτε για το δε, ορεξατοι ειστε για αμπελοφιλοσοφιες .......... Κασσανδρα , μην τυχον και συμμετασχεις !!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    π.χ. (αντιληπτό παραδειγμα) εγω πιστευα στο Δωδεκαθεο του Ολυμπου, αλλα οταν εφτασα στην κορυφη ορειβατόντας τοτε διαπιστωσα πως ηταν ψευτικη πιστη και πως δεν ηταν κανενας θεος εκει......
    πραγματικα πιστευες ότι θα βρισκες θεους στο βουνο ολυμπος? ωιμεεεεε... η πραγματικα πιστευεις ότι οι τοτε ελληνες πιστευαν ότι υπηρχαν θεοι σε εκεινο το βουνο? αληθεια ξερεις τι σημαινει ολυμπος?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν εχετε βαρεθει το ιδιο και το ιδιο τροπαρι , υπαρχει θεος , δεν υπαρχει θεος , δεν υπαρχουν επιχειρηματα ουτε για το μεν , ουτε για το δε, ορεξατοι ειστε για αμπελοφιλοσοφιες .......... Κασσανδρα , μην τυχον και συμμετασχεις !!!
    εχεις καποιο δικιο Μακ αλλα αφου ανοιγωνται τετοια θεματα να μην απαντησουμε τι πιστευουμε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ietsism

    Αυτό το link καθώς και ο όρος agnostic theism ή theist agnosticism προσεγγίζουν αρκετα το πώς το βλέπω.
    Όποιος έχει περιέργεια ας το τσεκαρει...
    Εν ολίγοις θεωρω αλαζονικό το να υποστηριζα με σιγουριά τη μη ύπαρξη του Θείου γενικοτερα...από εκεί και πέρα είναι θέμα ορισμών και περιττό ψυρισμα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    πραγματικα πιστευες ότι θα βρισκες θεους στο βουνο ολυμπος? ωιμεεεεε... η πραγματικα πιστευεις ότι οι τοτε ελληνες πιστευαν ότι υπηρχαν θεοι σε εκεινο το βουνο? αληθεια ξερεις τι σημαινει ολυμπος?
    οχι εγω δεν πιστευω, σαφως, στο Δωδεκαθεο του Ολυμπου... Απλα το εριξα σαν παραδειγμα στο θεμα υπαρχουν ''πολλοι θεοι'' γιατι με την μεθοδο του αποκλεισμου, μπορεις να αποκλεισεις τους ''πολλους θεους'' και ο ενας που θα μεινει στο τελος θα ειναι ο αληθινος....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    για οποιον ξερει αγγλικα ένα ενδιαφερον βιντεακι για την προελευση των θεων


Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. με τιμωρεί ο θεός?
    By αννα_παπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 07-03-2016, 10:04
  2. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 00:33
  3. Ο θεος να σε φυλαει....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 16:48
  4. Θεος κ κολαση
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 648
    Last Post: 10-04-2011, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •