Έρευνα του Πανεπιστήμιου του Hull δείχνει ότι τα SSRI δεν λειτουργούν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50

    Έρευνα του Πανεπιστήμιου του Hull δείχνει ότι τα SSRI δεν λειτουργούν

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/7263494.stm

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Πολύ ενδιαφέρον mindisright.
    Και αναρωτιόμουν γιατί δεν μου έκανε τίποτα το Ladose, όταν το πήρα για 6 μήνες...
    Ευτυχώς που είχα τουλάχιστον τις γνωστές ...παρενέργειες στον σεξουαλικό τομέα, αλλιώς θα νόμιζα ότι μου έδωσαν placebo!

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κοίταξε φίλε μου,
    παρόλο που δεν διαφωνώ πολύ μαζί σου, θέλω να σου πω ότι η επιλεκτική επιχειρηματολογία πολύ σπάνια καταδεικνύει όλη την αλήθεια.
    Το ρεύμα της αντιψυχιατρικής που η κριτική ψυχολογία πρεσβεύει καταφέρνει κυρίως να πολώσει το κλίμα και η δική μου αίσθηση είναι ότι η πόλωση αυτή δεν προάγει αλλά καθηλώνει.
    Το θέμα είναι να εξελιχθούν οι θεραπείες επιλογής και όχι να απορριφθούν.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Originally posted by NikosD.
    Κοίταξε φίλε μου,
    παρόλο που δεν διαφωνώ πολύ μαζί σου, θέλω να σου πω ότι η επιλεκτική επιχειρηματολογία πολύ σπάνια καταδεικνύει όλη την αλήθεια.
    Το ρεύμα της αντιψυχιατρικής που η κριτική ψυχολογία πρεσβεύει καταφέρνει κυρίως να πολώσει το κλίμα και η δική μου αίσθηση είναι ότι η πόλωση αυτή δεν προάγει αλλά καθηλώνει.
    Το θέμα είναι να εξελιχθούν οι θεραπείες επιλογής και όχι να απορριφθούν.
    Νίκο δεν διαφωνώ και εγώ μαζί σου. Το επιχείρημά σου είναι πολύ σωστό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Δεν νομιζω οτι οι ερευνες ειναι ¨επιλεκτικη εοιχειρηματολογια\". Απο την αλλη νομιζω οτι τα ακρα ειναι λαθος σε οποιαδηποτε περιπτωση αλλα ειναι γεγονος οτι οι περισοοτεροι που ασκουν το επαγγελμα του ψυχιατρου στην Ελλαδα ειναι να τους παρεις το πτυχιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Οτιδηποτε μασ κανει να νιωσουμε καλητερα..ειναι καλο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Bonnie1
    Δεν νομιζω οτι οι ερευνες ειναι ¨επιλεκτικη εοιχειρηματολογια\". Απο την αλλη νομιζω οτι τα ακρα ειναι λαθος σε οποιαδηποτε περιπτωση αλλα ειναι γεγονος οτι οι περισοοτεροι που ασκουν το επαγγελμα του ψυχιατρου στην Ελλαδα ειναι να τους παρεις το πτυχιο.
    Μα... οι ίδιοι οι άνθρωποι πίσω από τη συγκεκριμένη έρευνα αναγνώρισαν τους περιορισμούς της έρευνας τους αλλά και μίλησαν για άλλες έρευνες που κάνουν οι φαρμακευτικές εταρείες όπου αποκρύπτουν πορισματα μη βολικά για τα σκευασματα που εμπορεύονται.

    Γενικά, η μικρή ομολογουμένως εμπειρία μου στην έρευνα με έχει μάθει πως αν ο ερευνητής θέλει να αποδείξει κάτι, θα βρει τρόπο να το αποδείξει.

    Πέρα από αυτά, αυτό που στην αρχική μου τοποθέτηση ήθελα να πω είναι πως σε κάθε πεδίο υπάρχουν αλληλοσυγκρουόμενες έρευνες. Κι αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά ευλογία. Αρκεί εμείς οι μελετητές, οι αναγνώστες κτλ να βλέπουμε με την ίδια διάθεση και τους δυο πόλους των ερευνών.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σας πω ότι τα αντικαταθλιπτικά στηρίζονται πολύ στο φαινόμενο placebo.Όταν είχα δοκιμάσει την πρώτη φορά τα ladose επειδη ήμουν άσχημα ψυχολογικά νόμιζα ότι θα τα περνα και θα γινόμουν super.Πίστεψα τόσο πολύ που άρχισα να νιώθω καλά σε λιγότερο από μια βδομάδα από τότε που τα πήρα.Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που τα σταμάτησα.Μέτά άρχισα και πάλι να πέφτω σε κατάθλιψη.Τη δεύτερη φορά που πήρα τα χάπια μετά από 2 χρόνια δε συνέβη το ίδιο.Είχα διαβάσει στο ιντερνετ ότι από αυτούς που παίρχνουν τα χάπια ένα 60-70 θεραπεύεται.Έτσι ήμουν αρνητικά διακείμενος και αυτό οδήγησε στο να μην έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα παρόλο που πήρα διπλάσια δόση απ την πρώτη φορά.Πλέον πιστεύω ότι οι εναλλακτικές θεραπείες έχουν να πουν περισσότερα απ την συμβατική ιατρική η οποία έχει αποτύχει στο κρίσιμο αυτό θέμα της κατάθλιψης.Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι έχει να προτείνει η ομοιοπαθητική και αν είναι περισσότερο αποτελεσματική.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Αντικαταθλιπτικά: θεραπεία για λίγους, μύθος για πολλούς

    ΛΟΝΔΙΝΟ

    Εξίσου αποτελεσματικά με εικονικά φάρμακα (πλασέμπο) είναι τα αντικαταθλιπτικά νέας γενιάς για τους περισσότερους ασθενείς, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου του Χαλ. Η επιστημονική ομάδα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένου του Πρόζακ, βοηθούν ουσιαστικά μόνο κάποιους από τους ασθενείς που πάσχουν από βαριάς μορφής κατάθλιψη. Για τους υπόλοιπους τα όποια οφέλη οφείλονται στο «φαινόμενο πλασέμπο», δηλαδή στο γεγονός ότι απλώς πιστεύουν ότι παίρνουν αγωγή που τους βοηθά.

    Η ομάδα του Πανεπιστημίου του Χαλ, που δημοσίευσε τα ευρήματά της στην ιατρική επιθεώρηση Public Library of Science Medicine, χρησιμοποίησε τα ευρήματα 47 κλινικών μελετών. Κάποιες από αυτές δεν είχαν δημοσιοποιηθεί από τις φαρμακευτικές εταιρείες και η ομάδα απέκτησε πρόσβαση κάνοντας χρήση της βρετανικής νομοθεσίας για την ελευθερία της πληροφόρησης. Η μελέτη οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η αποτελεσματικότητα των φαρμάκων μπορεί να είχε υπερεκτιμηθεί, καθώς οι φαρμακευτικές επέλεξαν να δημοσιοποιήσουν τα στοιχεία που τους συνέφεραν.

    «Δεδομένων των αποτελεσμάτων, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν πολλοί λόγοι για να συνταγογραφούνται αντικαταθλιπτικά, παρά μόνο στους ασθενείς με βαριά κατάθλιψη, εκτός εάν οι εναλλακτικές θεραπείες έχουν αποτύχει. Η έρευνα φέρνει επίσης στην επιφάνεια σοβαρά θέματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν αναφορικά με τις άδειες κυκλοφορίας των φαρμάκων και τον τρόπο που δημοσιοποιούνται τα αποτελέσματα μελετών», όπως είπε ο καθηγητής Κιρς, επικεφαλής της επιστημονικής ομάδας.

    Αδημοσίευτα στοιχεία

    Τα αδημοσίευτα στοιχεία που χρησιμοποίησε η ομάδα του ήταν στη διάθεση των αρχών που αποφάσισαν για την κυκλοφορία των φαρμάκων στην αγορά, αλλά όχι στην αρχή που αποφάσισε για το αν θα είναι διαθέσιμα μέσω του Βρετανικού Εθνικού Συστήματος Υγείας.

    Η φαρμακευτική εταιρεία GlaxoSmithKline που παράγει το Σεροξάτ, ένα από τα πιο γνωστά αντικαταθλιπτικά, δήλωσε ότι «οι συντάκτες της μελέτης δεν αναγνώρισαν τα πολύ θετικά αποτελέσματα που έχουν αυτές οι θεραπείες σε πάσχοντες από κατάθλιψη». Εκπρόσωπος της εταιρείας Eli Lilly, που παράγει το Πρόζακ, δήλωσε: «Εκτενής επιστημονική εμπειρία έχει δείξει ότι το ενεργό συστατικό του Πρόζακ είναι αποτελεσματικό αντικαταθλιπτικό».

    Την ίδια ώρα, έρευνα της βρετανικής φιλανθρωπικής οργάνωσης «Κοινωνία των Παιδιών» καταδεικνύει ότι οι πιέσεις του καταναλωτισμού επιδεινώνουν την ψυχική υγεία των παιδιών, ιδιαίτερα εάν προέρχονται από λιγότερο εύπορες οικογένειες, καθώς τους προκαλεί άγχος το αν θα μπορέσουν να αποκτήσουν τα αντικείμενα (ρούχα, τεχνολογία, μουσική) που είναι «της μόδας».


    ΑΛΙΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗ


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/02/2008

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Εμενα παντοσ δεν μου κανετε καλο γραφοντασ πωσ ειναι πλασιμπο.......ισωσ δεν πρεπει να το συνεχισετε..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Originally posted by Adzik
    Εμενα παντοσ δεν μου κανετε καλο γραφοντασ πωσ ειναι πλασιμπο.......ισωσ δεν πρεπει να το συνεχισετε..
    Συμφωνώ, αλλά η αλήθεια έχει πάντα το τίμημά της. Φαντάσου την απόδειξη της μη ύπαρξης του θεού σε κάποιον που έχει αφιερώσει την ζωή του σε αυτόν (δλδ σε κάτι που δεν υπάρχει η ελάχιστη απόδειξη ότι υπάρχει).

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Adjik, αν είναι το placebo τότε καλύτερα για σένα. Ισως αυτό σημαίνει ότι την όποια ανακούφιση βρίσκεις στα χάπια την έχεις ήδη στο τσεπάκι και μπορείς να την έχεις και χωρίς χάπια :-)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..μμμ...και ναι και οχι... ...αλλοι εχουν πιστη στο θεο...και στηριζοντε..και αλλοι στην επιστημη.. η στην πιστη τουσ στην επιστημη...:P

    και σιγουρα ειναι καλο να ξερουμε την αληθεια αλλα δεν χρειαζεται να την ξερουμε παντα ολοκληρη...:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    βεβαια παντα εξαρτατε τι κοιτασ απο ποια πλευρα και με ποιο σκοπο
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Νικο δεν νομιζω οτι γινεται κανεις να δει με την ιδια διαθεση και τους δυο πολους. Ειναι πολυ θεωρητικο αυτο που λες. Στην ερευνα, απο οσο μπορω να ξερω, κουβαλαμε την κοσμοθεωρια μας ειτε σαν αναγνωστες ειτε σαν ερευνητες. Οταν δε ειμαστε ερευνητες ,ακομα και ο τροπος που διαμορφωνουμε ενα ερωτημα αλλα και το πως επιλεγουμε να το ερευνησουμε εξαρταται αμεσα απο την γενικοτερη κοσμοθεωρια μας. Για μενα προσωπικα δεν υπαρχει αντικειμενικη θεση απο καμια πλευρα. Θα ηθελα πολυ να ειμαι αντικειμενικη ως ερευνητρια αλλα ξερω οτι δεν ειμαι οσο και αν το θελω. Οι εννοιες της κοινωνικοποιησης και της διαπαιδαγωγησης ειναι πολυ πιο περιπλοκες απο οσο θελουμε να πιστευουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •