Ο ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 52 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 774
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ερώτηση: O ψυχολόγος που δουλεύει σε κρατική δομή ή σε ΜΚΟ (και ο πελάτης δεν τον πληρώνει), παρέχει δωρεάν τις υπηρεσίες του;

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κι άλλη ερώτηση: Πως εξηγείς το γεγονός του ότι μετά από τόσους μήνες και τόσα σεντόνια που έχεις γράψει, δεν έχεις κάνει ούτε έναν φίλο εδώ μέσα;

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Οι ψυχολόγοι αυτοί φυσικά και πληρώνονται, αλλά είναι λίγο δυσκολο να βρείς εκπαιδευμένο aeolous. Όταν πρωτοπήγα σε ΚΨΥ υπήρχε μια κοπέλα που μόλις είχε πάρει πτυχίο και μου είχε εξηγήσει πως δεν μπορεί να μου προσφέρει ψυχοθεραπεία. Επίσης, σου χοηγούνται κάποιες συνεδρίες στα ΚΨΥ αλλά αν εχει θεματάρες να λύσεις, τι να σου κάνουν οι 5 ή 10 συνεδριες.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Περίμενε aeοlus, τώρα ετοιμάζει σεντόνι να με κατακεραυνώσει με χριστιανική αγάπη επειδή δε συμφωνώ. Το απόγευμα θα παρεις απάντηση

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Περίμενε aeοlus, τώρα ετοιμάζει σεντόνι να με κατακεραυνώσει με χριστιανική αγάπη επειδή δε συμφωνώ. Το απόγευμα θα παρεις απάντηση
    Ανυπομονώ!

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Οι ψυχολόγοι αυτοί φυσικά και πληρώνονται, αλλά είναι λίγο δυσκολο να βρείς εκπαιδευμένο aeolous. Όταν πρωτοπήγα σε ΚΨΥ υπήρχε μια κοπέλα που μόλις είχε πάρει πτυχίο και μου είχε εξηγήσει πως δεν μπορεί να μου προσφέρει ψυχοθεραπεία. Επίσης, σου χοηγούνται κάποιες συνεδρίες στα ΚΨΥ αλλά αν εχει θεματάρες να λύσεις, τι να σου κάνουν οι 5 ή 10 συνεδριες.
    Είναι σημαντικό αυτό που γράφεις διότι η συγκεκριμένη κοπέλα φέρθηκε άκρως δεοντολογικά, αναγνωρίζοντας τα όριά της και προστατεύοντας εσένα από κακής ποιότητας θεραπεία.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είναι σημαντικό αυτό που γράφεις διότι η συγκεκριμένη κοπέλα φέρθηκε άκρως δεοντολογικά, αναγνωρίζοντας τα όριά της και προστατεύοντας εσένα από κακής ποιότητας θεραπεία.
    Ισχύει. Μου είπε πως χρειαζόμουν φάρμακα και πως η ίδια δεν ειχε την πείρα να με βοηθήσει και πως καλύτερα θα ήταν για μένα να πάω σε ψυχιατρο θεραπευτη ή αν δε μπορούσα να πάω σε έναν ψυχιατρο σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά η επόμενη που πηγα ηταν εντελώς μοσχάρα. 3 φορές πήγα ολες κι όλες, την πλήρωσα κιόλας. Καθησε εβγαλε παπούτσια κι ανεβασε τα ποδια σε σκαμνί και επίνε κοκα κολα και ρευόταν σα μοσχαρα. Ε δεν ξαναπάτησα. Εντάξει, όλοι οι ανθρωποι και ρεύονται και κλάνουν και όλα τα κάνουν, αλλά εγώ προσπαθουσα να της πω τον πόνο μου με πολύ αγχος και πολύ πόνο ψυχης και με τεράστεια προσπάθεια διότι δεν μιλούσα σε άνθρωπο εκεινη την εποχή ούτε είχα ανοιχτεί πότέ κι αυτή με έγραφε λες και της έλεγα τι καιρό θα κάνει αυριο ας πούμε.

  8. #158
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Απάντηση προς το μέλος kutchunie στο σχόλιο #147 του παρόντος (Μέρος Α)

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Σου έχω απαντήσει σε όλα και δεν θελεις να καταλάβεις. Είναι εξερετικά κουραστικό να διαβάζει κάποιος έκθεση ιδεων και φλυαρίες. Δεν εχω την πολυτέλεια ούτε κ σου χρωστάω το χρόνο μου για να ασχολούμε με τα κατεβατά σου, που τα θεωρώ και μπούρδα και παρακάτω θα σου πω γιατί.
    Δικαίωμα σου. Δεν σε φώναξα να συμμετέχεις στη συζήτηση. Μόνη σου ήρθες.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Όσο για τις αλλαγές που προτείνεις, 1ον δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη για την θεραπεία και τους κανονες που πρεπει να την διέπουν, γιατί μεσα σε 10 χρόνια δεν εχεις ανοιξει ουτε καν ένα βιβλίο να ενημερωθείς για τι πράγμα είναιι αυτή η ριμάδα η ψυχοθεραπεία, τι προσφέρει, πως ασκήται, λένε τα βιβλία ότι γινεται με τον τρόπο που την ασκει ο ψυχοθεραπευτής. Δεν ηταν ενας ή 2 μήνες, αλλά 10 ολόκληρα χρόνια. Εχεις το μεγαλυτερο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση αυτή, γιατί μπορεί να είσαι ασθενής, αλλά οι ψυχικά νοσουντες δεν είναι οι τρελοι ή οι χαζοι του χωριου, όφειλες να προστατεύσεις τον εαυτό σου και δεν το ένανες στο ελαχιστο και συνεχιζεις να εκτίθεσαι. Δεν ξέρεις καν για τι πραγμα μιλάς όταν αναφέρεσαι στην ψυχοθεραπεία, ποσο θράσος χρειάζεται για να θέλεις να την θεσμοθετήσεις κιόλας, πραγματικά τεράστειο.
    Εγώ θεωρώ - με βάσει τις αντιφατικές δηλώσεις σου α. και β.

    α.
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    1ον δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη για την θεραπεία και τους κανονες που πρεπει να την διέπουν
    ενώ παράλληλα:

    β.
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    όφειλες να προστατεύσεις τον εαυτό σου και δεν το ένανες στο ελαχιστο και συνεχιζεις να εκτίθεσαι
    ότι εσύ θέλεις να προστατεύω τον εαυτό μου σε ατομικό επίπεδο, αλλά άπαξ και κοιτάξω το "συλλογικό επίπεδο" να πάω να γ****ω επειδή αυτό σου χαλάει την πιάτσα. Βέβαια δεν είσαι η μόνη η οποία ζει με "δυό μέτρα δυό σταθμά" οπότε και εγώ θα διατυπώσω το ερώτημα μου κατάλληλα.

    Γιατί ζορίζεσαι με αλλαγές του θεσμικού πλαισίου οι οποίες θα προστάτευαν ΟΛΟΥΣ τους θεραπευόμενους kutchunie;

    1. Το ****χαρτο που έχουν για κώδικα δεοντολογίας.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    2ον Στο 1 σε ποια σημεια του δεοντολογικου κωδικα διαφωνεις ακριβώς??
    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η χειραγώγιση του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η εκμετάλλευση του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η εισαγωγή παράπλευρων συζητήσεων κατά τη διάρκεια των συνεδριών του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η άρνηση ή μη-επιβεβαίωσης προόδου του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η σιωπή του θεραπευτή σχετικά με σημεία τα οποία εξασφαλίζουν την πρόοδο του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η απόσπαση ή διάσπαση της προσοχής/συγκέντρωσης του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η αναφορά ευαίσθητων θεμάτων με σκοπό να παραπλανήσουν / αποσυντονίσουν
    από την βέλτιστη παραγωγική σκέψη/αίσθηση/κατεύθυνση ("μου πατάει τα κουμπιά μου!")
    τον ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η εστίαση σε μη-παραγωγικές κατευθύνσεις σχετικά με την πρόοδο του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η έλλειψη προσοχής ή αδιαφορία προς τον ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η απόκρυψη ζωτικών για την πρόοδο, πληροφοριών για τον ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η αναφορά φράσεων "κλειδιά" ή σημείων στα οποία οφείλει ο θεραπευόμενος να έχει
    την προσοχή του μόνο σε αρχικές συναντήσεις με τον ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η συχνή μεταβολή του ωραρίου του ψυχικά ασθενή.

    Βρες μου ποιό σημείο του δεοντολογικού πορνογραφήματος λέει ότι απαγορεύεται
    η χρέωση συναντήσεων οι οποίες ακυρώθηκαν εγκαίρως από τον ψυχικά ασθενή.

    2. Τον δήθεν πειθαρχικό έλεγχο τον οποίο μπορεί να ασκήσει ο ΣΕΨ/ΠΨΣ με βάσει το παραπάνω ****χαρτο.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Στο 2, μπορεί να ασκηθεί πειθαρχικός έλεγχος και είμαι πολύ σιγουρη γι αυτό, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ
    Αν εσύ θέλεις να αποκαλείς το κουκλοθέατρο του ελέγχου κορακιού από άλλο κοράκι "πειθαρχικό έλεγχο" αυτό είναι δικαίωμα σου. Μην περιμένεις να σε πιστέψει όμως κανένας άλλος ειδικά στην Ελλάδα. Το κοράκι του ΔΣ θα ρωτήσει ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΠΟΡΝΟΓΡΑΦΗΜΑΤΟΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ το κοράκι το οποίο καταγγέλω αν έκανε "κάτι" παραβατικό σε ότι αφορά το πορνογράφημα δεοντολογίας. Το καταγγελόμενο κοράκι θα πει "όχι" γιατί το πορνογράφημα δεοντολογίας επιτρέπει ακόμα και το να σκοτώσει τον θεραπευόμενο και να χορέψει πάνω από τον τάφο του [δεν λέει πουθενά ότι απαγορεύεται βλέπεις] και εκεί θα τελειώσουν όλα. Μη σου στερώ όμως τις ψευδαισθήσεις. Εσύ πίστευε ότι θα ασκηθεί πειθαρχικός έλεγχος. Ότι πεις.

    3. Την έλλειψη προβλεπόμενων ποινικών κυρώσεων για τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Στο 3 υπάρχει κύρωση, το να χάσουν την αδεια άσκησης επαγγέλματος, εφόσον βέβαια μπεις στη διαδικασία να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ και να μην το περιμενεις ουρανοκατέβατο, όπως περιμενες και την θεραπεια
    Καλή τύχη! ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ το όποιο δικαστήριο "ή πειθαρχική επιτροπή" θα πιστέψει τον θεραπευόμενο και ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ από τον ΚΑΚΟ ψυχοθεραπευτή.

    Εκτός και αν συμφωνείς ότι οι συνεδρίες ΠΡΕΠΕΙ να καταγράφονται προκειμένου να στοιχειοθετούνται εν δυνάμει αγωγές/μηνύσεις κατά των ψυχοθεραπευτών οι οποίες θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην στέρηση της άδειας εργασίας, στην οποία περίπτωση χαίρομαι που έρχεσαι στα λόγια μου γιατί αυτά τα λέω αρκετό καιρό τώρα.

    4. Την έλλειψη πρόβλεψης αποζημιώσεων και διεκδικήσεων για τους θεραπευόμενους.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Στο 4 εάν αποδειχθεί ότι ο θεραπευτής σε άρμεγε, ή δεν εκανε όπως πρέπει την δουλειά του, μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση, σου είπα ότι ενημερώθηκα από τον ψυχοθεραπευτή μου ο οποίος είναι και πρόεδρος καποιας ψυχαναλυτικής εταιρίας.
    Αλίμονο. Ο ψυχοθεραπευτής σου εσένα έχει γράψει φαντάζομαι και τον ποινικό κώδικα - οι σελίδες του οποιου είναι άδειες σε ότι αφορά ποινές και κυρώσεις για τους ψυχοθεραπευτές. Η ιστορία και μόνο σε διαψέυδει. Βρες μου ΜΙΑ περίπτωση αποζημίωσης θεραπευομένου επειδή αδικήθηκε άμεσα ή έμμεσα από ψυχοθεραπευτή. Και μη μου πεις ότι είναι όλοι τόσο τέλειοι [οι ψυχοθεραπευτές] γιατί τα forum και blogs έχουν γεμίσει με αρνητικές αναφορές εναντίον τους. Μη σου στερώ τις ψευδαισθήσεις σου όμως.

    5. Το ΣΕΥΥΠ ο οποίος "κάνει το ******" όταν καταγγέλονται ψυχιατρικές μονάδες.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το 5 δεν το γνωρίζω
    http://www.moh.gov.gr/articles/healt...raxes?fdl=7354
    http://www.e-psychology.gr/forum/thr...99%CE%9F%CE%A5
    http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9B%CE%99%CE%91

    Τώρα το γνωρίζεις.
    Last edited by M87; 04-10-2016 at 16:09.

  9. #159
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Απάντηση προς το μέλος kutchunie στο σχόλιο #147 του παρόντος (Μέρος Β)

    6. Την αναλγησία και αδράνεια του υπουργείου υγείας να διασφαλίσει τον θεραπευόμενο από εκμετάλλευση.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το 6. Δεν είναι το υπουργείο υγείας υπευθυνο από μόνο του να θε΄σπίζει από μόνο του νόμους ουτε για την λειτουργία των μοναδων υγείας ουτε για τίποτα. Διοικουν τα υπουργεία, δεν θεσμοθετουν. Η βουλή θεσμοθετεί, τα υπουργεία εφαρμόζουν και η ανεξαρτητη αρχη που ονομάζεται δικαιοσύνη κρίνει ποιον πρέπει να δικαιωσει και να προστατεύσει, αλλα και πάλι, αν εσενα σε κοροιδέψει ή εμενα με κοροϊδέψει κάποιος και με πειράξει, πρεπει να το αναφέρω, να υπερασπιστώ τον εαυτό μου γυρεύοντας το δίκιο μου, η δικαιωσυνη περιμένεις να έρθει να τον βρει να τον κάνει ντα?? τα δάχτυλά της θα μυρίσει;;
    Δεν φταίει το υπουργείο, φταίνε οι βουλευτές. Δεν φταίνε οι βουλευτές, φταίει το υπουργείο δικαιοσύνης. Δεν φταίει το υπουργείο δικαιοσύνης, φταίει το ΣτΕ. Δεν φταίει το ΣτΕ, φταίνε οι βουλευτές. Μ****ίες. Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ σε κυκλικη αλληλουχία και αηδίες.

    Σου έδωσα πιο πάνω παραδείγματα στα οποία τα αρμόδια όργανα ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ. Δεν θες να πιστέψεις τους χρήστες του forum, μη τους πιστεύεις. Τα άρθρα των εφημερίδων τα πιστεύεις; Τον ιστότοπο του υπουργείου υγείας τον πιστεύεις; Εν τέλει τι είναι αυτό - ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΤΡΕΒΛΗ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ - το οποίο πιστεύεις;;;

    7. Την πλήρη απουσία των στατιστικών μεγεθών σε ότι αφορά την αποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας εκ μέρους υπουργείου υγείας και ΣΕΨ/ΠΨΣ.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το 7 Ποιες στατιστικές και σχετικα΄με τι; εσυ με την λυσσα που έχεις, σου λέμε εχουμε θεραπευτεί σε μεγάλο βαθμο και εχει καλυτερευσει η ζωή μας και δεν θες να το πιστεψεις. Αν υπήρχε στατιστική, θα έλεγες είναι ψεύτικη. Εκτός αυτού υπάρχουν στατιστικές και μάλιστα πολλές, γιατί η επιστήμη δεν είναι δογματική, στηρίζεται στην έρευνα και η στατιστική είναι εργαλείο έρευνας και για την ψυχιατρική και την ψυχολογία.
    Πόσο στρεβλή είσαι; Το υπουργείο υγείας - για παράδειγμα - διατηρεί στατιστικές σχετικά με την καταναλωση τσιγάρων [από το 1970! μέχρι το 2004... μετά από το 2004 δεν ανακοινώνουν τίποτα]. Θες να μου εξηγήσεις με ποιά λογική το κάπνισμα είναι άξιο τήρησης στατιστικών αλλά το αποτέλεσμα των ψυχοθεραπευτικών τεχνικών δεν είναι;

    Σε έναν υποθετικό διάλογο με εκπρόσωπο του υπουργείου υγείας θα ρωτούσα:

    Πόσους θεραπευομένους έχεις στα γραφεία ιδιωτών (ψυχοθεραπευτών / ψυχιάτρων γενικά);
    Πόσοι από αυτοί ακολουθούν ψυχοφαρμακευτική αγωγή (Α);
    Πόσοι ακολουθούν ψυχοθεραπευτική αγωγή (Β);
    Πόσοι ακολουθουν ΚΑΙ ψυχοφαρμακευτική ΚΑΙ ψυχοθεραπευτική αγωγή (Γ);
    Από αυτούς, πόσοι αποθεραπευτηκαν το 2016 ανά κατηγορία Α, Β, Γ;
    Από όσους ΔΕΝ αποθεραπευτηκαν πόσοι παρουσίασαν βελτίωση ανά κατηγορία Α, Β, Γ;
    Γιατί είχες μηδέν περιπτώσεις αποθεραπευμένων; Τι έκανες για αυτό; Γιατί δεν το ανακοίνωσες;
    Γιατί δεν συμμετέχουν τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία στις ψυχοθεραπευτικές τεχνικές αλλά συμμετέχουν στις ψυχοφαρμακευτικές;


    Φυσικά μια τέτοια υποθετική συζήτηση δεν πρόκειται να λάβει χώρα ποτέ και έτσι θα συνεχίσουμε να τα λέμε εδώ μέχρι να αδειάσουν τα γραφεία των ψυχοθεραπευτών / ψυχιάτρων / ψυχολόγων.

    8. Την διδασκαλία συντεταγμένης άρνησης απο προπτυχιακό επίπεδο στην συνεργασία αποφοίτων με όρους οι οποίοι τους θέτουν σε - λογικό έλεγχο από οποιονδήποτε.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ουτε το 8 ισχύει. Κατ'αρχας ο ψυχοθεραπευτής δεν είναι αναγκάιο να είναι ψυχολόγος ούτε και ο ψυχολόγος είναι απαραίτητα ψυχοθεραπευτής. Για να πάρει κάποιος την άδεια του ψυχοθεραπευτή, ιδρώνει, γιατί πρέπει ο ίδιος να περάσει από φάση ψυχοθεραπείας για να θωρακίσει την δική του προσωπικότητα, να μάθει πως θα αντιμετωπίζει την κάθε περίπτωση χωρίς να υπάρχει συναισθηματική παρέμβαση στο θεραπευόμενο, να μάθει πως θα αντιμετωπίζει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, να κάνει δλδ κανένα τεσσάρι χρόνια και μετά ισως πάρει το χαρτι. Τι νομίζεις, δινουν 100 ευρώ και παίρνουν την άδεια;;; ούτε καν την διαδικασία δεν εψαξες να μάθεις και το κοπάνισες κι αυτό.
    Άρμεγε λαγούς, κούρευε χελώνες. Ούτε που διάβασες το 8 οπότε δεν έχω ιδέα στο τι απαντάς εδώ. Εμένα πάντως δεν θα με πιστέψεις ούτως ή άλλως. Ρώτα την Remedy που ξέρει να στα πει εκείνη.

    9. Την "παγίδα" των αμοιβών των αποφοίτων οι οποίοι ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να θυσιάσουν τις ηθικές αξίες τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    το 9 δεν είναι καθόλου παγίδα η αμοιβή. Αν είχες φάει κι εσύ τα νοιάτα σου στα διαβάσματα, κι εκτιμούσες την δουλειά που έκανες αλλα τόσα θα ζητούσες αλλά δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό. Εδώ δεν ζητάς δικαίωση για την 10ετή εκμετάλλευση που λες πως δεχτηκες, εκανες βορά τον εαυτό σου σε έναν επιτήδιο για 10 χρόνια και ενώ κατέληξες ότι ήταν αλμπάνης, τον δικαιώνεις κιόλας με την στάση σου, αφού τον αφήνεις ανενοχλητο να συνεχίσει το έργο του.
    Εσύ δηλαδή θα ιεραρχούσες αβίαστα τις αμοιβές σου πάνω από τις ανάγκες του θεραπευόμενου. Είναι και αυτό μια άποψη. Ανήθικη μεν, αλλά δεν είσαι δα και η μόνη η οποία προσκυνάει το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Πλουτισμός εις βάρος του ψυχικά ασθενή... Δεν εκπλήσομαι.

    Τα περί "τον δικαιώνεις κιόλας με την στάση σου" φύλαξε τα για την συνολική μεταρύθμιση του κλάδου σου. Θα σου χρειαστούν πολύ περισσότερο από ότι σου χρειάζονται τώρα. Είπαμε: Θέλεις να προστατεύουμε τους εαυτούς μας μεμονωμένα και ατομικά, αλλά άμα κοιτάξουμε να αλλάξουμε συνολικά το μπ****ελο σας "να πάμε να γ****ούμε γιατί χαλάμε την πιάτσα".

    10. Την συντεταγμένη - και πάλι - άρνηση των δημόσιων ασφαλιστικών ταμείων να συμμετέχουν σε ψυχοθεραπευτικά σχήματα.

    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    το 10 είναι και λίγο για γέλια, με την εννοια ότι εκτός του ότι ελοχεύει αυτό που δηλώνεις ως πονηρη συνεργασία δημόσιων ασφαλιστικών φορέων και φαρμακοβιομηχανιών, τα ασφαλιστικά ταμεία είναι τόσο στραγγισμένα από ρευστότητα, που οι συντάξεις σε λίγο καιρό θα είναι αρνητικές, τα νοσοκομεία δεν έχουν καν παθολόγους, οι γιατροί βάση νόμου μπορούν το πολύ 7 εφημερίες τον μήνα να κανουν και όλα ανεξερέτως λειτουργούν με ειδικευόμενους με 10 εφημερίες το μηνα από 30 ωρες η κάθε μια. Και να μην υπήρχε το θέμα με τις φαρμακοβιομηχανίες, είναι ουτοπικό να πληρώσει ψυχολόγους από την στιγμή που δεν πληρώνει ειδικευμένους γιατρούς. Αλλά εσύ τι να τον κάνεις τον τσάμπα ψυχοθεραπευτή, έχεις τον τάπερ σου.

    Δεν θα ξαναστείλω τοσο μεγάλο μήνυμα.
    Βέβαια, εκεί κατάντησαν τα ασφαλιστικά ταμεία. Π.χ. αγοράζοντας την ασπιρίνη πιο ακριβά από ότι στο φαρμακείο. Με την προμήθεια ιατρικών αερίων από την Messer. Με την προμήθεια αναλωσίμων των ιδιωτικών ιατρείων των ιατρών του δημοσίου. Με τα σκάνδαλα προμηθειών. Με την παροχή δωρεάν ιατρικών υπηρεσιών σε κάθε αλλοδαπό ο οποίος εξαιρέθηκε "της τιμής" να πληρώνει εισφορές σε δημόσια ασφαλιστικά ταμεία [αυτή η τιμή ανήκει μόνο στους Έλληνες και είναι 8πλάσια των ιδιωτικών ασφαλιστικών εισφορών] κλπ κλπ.

    Στο μεταξύ όμως, και αν τα αθροίσω όλα αυτά, έφτανε και περίσσευε για να παρέχει ΔΗΜΟΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ το όποιο ασφαλιστικό ταμείο. 53 χρόνια υπάρχει η ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα. Τα δημοσια ασφαλιστικά ταμεία πότε δημιουργήθηκαν kutchunie;;; Μήπως το ΙΚΑ ιδρύθηκε το 1934 ενώ ο ΣΕΨ υπάρχει από το 1963;
    Last edited by M87; 06-10-2016 at 00:10.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Σου δηλώνω υπεύθυνα, πως αν ποτέ πας να καταγγείλεις τον τύπο, εγώ θα έρθω ως μάρτυρας υπερασπισης σου αλλά δεν θα το κάνεις, όχι γιατι βάζεις προφάσεις τύπου δεν εχω αποδείξεις, έχεις. Αν τον πλήρωνες όπως λές θα έχεις κάποιες αποδείξεις, και να μην σου εδωσε αποδείξεις, μπορείς να τον πιάσεις να σου υπογραψει κανενα χαρτί ότι σε κούραρε για 10 χρόνια όπως λες και μετα να πας να σε δουν σε δημόσιο νοσοκομείο και να αποδείξεις ότι δεν έκανε τίποτα. Είναι υποχρέωση του να σου δώσει μια γνωματευση και αναφαιρετο δικαίωμα σου να την εχεις όποτε τη ζητήσεις. Είναι το ιατρικό σου ιστορικό. Πολύ απλό είναι. Αν θελεις να βρεις λύσεις, τις βρίσκεις. Απλώς δεν θέλεις, είτε γιατί δεν υπήρξε γιατρός και θεραπεία είτε γιατί είσαι ηττοπαθής και ευθυνόφοβος και μόνο να γραφεις σεντόνια ξέρεις απαιτώντας να σεβαστούν τις θέσεις σου οι υπόλοιποι, όταν εσύ ο ίδιος δε σέβεσαι τον εαυτό σου και μπορείς και ζείς και με ένα άδικο τόσο μεγαλο που σου έχουν κάνει και΄δεν νοιάζεσαι και για τους υπόλοιπους που θα πέσουν πάνω σε αυτόν τον άθλιο, όπως μας τον περιγράφεις.
    Λες ανοησίες γιατί δεν είμαι γιατρός για να μου χαλάσει την πιάτσα. Αν "ξεμπροστιαστεί" ο ανθρωπος αυτός θα γλιτώσεις κόσμο και θα σου έχει αποδοθεί και δικαιοσύνη. Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια.΄Δεν είπα να μην φτιάξουν τα πράγματα στο νομο, είπα πως το μόνο εφικτό είναι να ζητήσεις δικαίωση και να γλιτώσεις κι άλλο κόσμο, τουλάχιστον σε ένα πρώτο επίπεδο. Μόνο αν κάνεις τα λόγια σου πράξη θα αποδείξεις πως έχεις σοβαρες προθέσεις και ο λόγος σου θα έχει βάρυτητα, τωρα αναθεματίζεις μονο. Τι να σε κάνω
    Αυτά που λες για κώδικα δεοντολογίας και δολοφονίες είναι γελοιότητες. Να σε δολοφονήσει επειδή δεν λέει ότι απαγορεύεται;;;;;;;; Δεν είναι ξεχωριστό κράτος και ξεχωριστοι πολίτες οι θεραπευτές, αν κάνει παραβαση του νόμου θα δικαστεί στο ανάλογο δικαστήριο ποινικό θα είναι, πτεσματοδικειο θα είναι, όπως όλοι. ΑΝ ήθελες να υπάρξει ένας έλεγχος θα τον είχες επιδιώξει και θα είχες βρει κ τα στοιχεία. Αλλά οι πράξεις σου δείχνουν πως δεν θέλεις.
    Αυτό που λες για την συμπεριφορά του θεραπευτή δεν υπόκεινται στον κωδικα δεοντολογίας, αλλά στην ψυχοθεραπευτική μέθοδο. Αν δε σου αρέσει αλλάζεις, δε μαζοχίζεσαι 10 χ΄ρόνια για να χεις να λες. Ανοιξε κανενα βιβλιο και δες πως αντιμετωπιζουν τις διαφορες περιπτώσεις οι διάφορες σχολες. Λακάν Φρόιντ ράιχ κτλ
    Εχουν υπάρξει διώξεις μετά από καταγγελίες και αφαίρεση της άδειας. Η συγγεκριμένη ούτε ως γιατρός μπορεί να εργαστεί και η καταγγέλουσα την τρεχει για αποζημιώσεις. Και αυτό συνέβει ξέρεις γιατί?? ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
    http://www.psy.gr/first.php?mid=19&s...sid=0&id=14316 και μάλιστα το 2011 όχι χθες και προχθές Δε νομίζω να ηταν υπεράνθρωπος η καταγγέλουσα, ασθενης ηταν όπως κι εσυ, αλλά υπερασπιστηκε τον εαυτό της για να δικαιωθεί.
    Τα λινκ που στέλνεις ήταν το 1ο άδειο, τα 2α δεν τα αμφισβητησε κανεις. Αλλα επειδή γνωρίζω την Κρήτη, το ξέρεις πως πλεόν λειτουργει ψυχιατρική μονάδα και όχι κλινικη εντος νοσοκομείου, μόνο στο Ηράκλειο;; Γιατί έπρεπε να κλείσει στα Χανιά και όχι να διορθωθεί; άλλο θεμα αυτό αλλα τεσπα.
    Αυτοί που λές εχουν δικαίωμα να μιλάνε το ίδιο και αυτοι στη λέρο και στη Σταυρούπολη γιατί μιλάμε για κλινικές περιπτώσεις μη λειτουργικές και χρειαζονται προστασία. Γιατί εκεί μέσα, δεν γίνονται κουβεντούλες ουτε υπάρχει η πολυτέλεια να γκρινιάζουν για παυσεις του θεραπευτη. Εσύ χονεμο δεν το εχω. 10 χρόνια κουτόχορτο εφαγες και τώρα την ειδες μεταρυθμιστής. Άλλο και ΄τούτο.
    Η αναλγησία είναι άσχετη με τη δομή της λειτουργίας μια δημοκρατίας. Τα υπουργεία δεν είναι τσιφλίκια, η βουλή αποφασίζει τα υπουργεία εφαρμόζουν και τα δικαστήρια αποφαίνονται, Λήξης. Ετσι συμβαίνει και πάλι μπορείς να βρεις τον αίτιο αν είσαι αποφασισμένος να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου, δεν είπα πως είναι εύκολο το αντίθετο, αλλά θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερια.
    Πάλι μου λες ότι δε θα γίνει η υποθετική συζήτηση. Ηττοπάθεια. Παρε τηλέφωνα και ρώτα με εμμεσο ή με άμμεσο τρόπο. Παρε εγγραφος στα χέρια σου τις στατιστικές αν υπάρχουν, αν δεν υπαρχουν παρε εγγράφος στα χέρια σου διαπιστευτήριο που να λέει πως δεν υπάρχουν, αν υπάρχουν σε άλλη αρχη ζητησε να σε παραπέμψουν εκεί. Αν θελεις να δράσεις μπορείς. Δε θεωρω πως είσαι χαζός. Και τίποτα να μην βρεθεί, θα μπορείς να μιλάς με στοιχεία, τον ρώτησα. Αν βαριεσαι και μόνο κάθεσαι και μιλάς εδώ, ποτέ δε θα πάρεις ουσιαστική απάντηση.
    Στο 8 σου λέω ότι για να γίνει κανεις θεραπευτής παιρνάει από πολλαπλούς λογικούς ελέγχους και ότι μόνο του ένα πτυχιο ψυχολογίας ή ειδικότητα ψυχιατρικής, δεν φτάνουν.
    Στο 9 εχει πολύ πλάκα. Νομίζεις πως είμαι ψυχοθεραπευτρια;;;; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχα τέλειο
    Βρε άσε πότε έγινε το ΙΚΑ. Λεφτά υπήρξαν ποτέ για να γίνει; Και οι τιμές των φαρμάκων στα νοσοκομεία είναι πιο κάτω και πάντα ήταν. Μπες στο γαλληνό να δεις τις τιμές των φαρμάκων. Υπάρχει αρχειο. Ετσι για την ιστορία, οικονομολόγος είμαι. Μη μου λες εμένα βλακείες για τα οικονομικά και για το πότε έγινε το ΕΣΥ και το ΙΚΑ και μου βγάζεις και προϋπολογισμούς. Αλλα παλι δεν μου λες τι να την κάνεις την τσάμπα θεραπεία; αφου δε την θέλεις.

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Τα δέκα χρόνια από που προκύπτουν; αφού εσύ έχεις παραδεχτεί σε παλαιότερο ποστ ότι ποτέ σου δεν έχεις κάνει θεραπεία .;;;;;
    Βρες το aeolus74 και κόλλησε το εδώ να το διαβάσουμε όλοι.

  12. #162
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πασαλειμματα και ανακριβειες με τσουβαλιασματα. αυτο εχω να πω.
    υπαρχει κομματι αληθειας σε μερικα απο αυτα που λες αλλα το θαβεις κατω απο τονους ψεματων, διαστρεβλωσεων και παραπληροφορησης.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα ασχοληθω αναλυτικα.
    σε παραπεμπω στον μαυρο σκορπιο οταν πραγματικα θελησεις να ασχοληθεις με τον συνδικαλισμο των ασθενων ωστε να σε καθοδηγησει που μπορεις να απευθυνθεις για παρατυπες συμπεριφορες ψυχοθεραπευτη που ισως δεχτηκες. ισως και οχι..
    Σε παραπέμπω στον DINAMI BAMBO μεγάλο ιερέα από αφρική. Ασχολείται με ευχές, κατάρες, βουντού, χειρομαντεία, μελλοντολογία, αστρολογία, αστροφυσική και μαγειρική. Ίσως αναλάβει μια δύσκολη περίπτωση σαν τη δική σου... ίσως πάλι όχι.
    Last edited by M87; 04-10-2016 at 18:03.

  13. #163
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ερώτηση: O ψυχολόγος που δουλεύει σε κρατική δομή ή σε ΜΚΟ (και ο πελάτης δεν τον πληρώνει), παρέχει δωρεάν τις υπηρεσίες του;
    Οι υπηρεσίες ενός τέτοιου ψυχολόγου παρέχονται με κόστος το οποίο βαρύνει το σύνολο των Ελλήνων και αλλοδαπών οι οποίοι ζούν και φορολογούνται στην Ελλάδα ΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ εκτός και αν η κρατική δομή ή η ΜΚΟ λειτουργούν με ωριαίες χρεώσεις επί των επιδοτήσεων [που δεν το νομίζω γιατί αυτό δεν αφήνει μαρουλόφυλλα περίσσευμα για διαχείριση].

    Ο ίδιος ο ψυχολόγος θα παίρνει στην περίπτωση της κρατικής δομής μισθό, επιδόματα [ίσως να είναι ωρομίσθιος, δεν μπορώ να το αποκλείσω] κλπ ενώ στην περίπτωση της ΜΚΟ κάποιο μισθό ή ωριαία αποζημίωση (το πιθανότερο).

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΜΚΟ ΔΕΝ θα επιδοτείται με βάση είτε το κοστολόγιο λειτουργίας είτε τα εκδιδόμενα τιμολόγια-αποδείξεις.

    Σε ότι αφορά τις υπηρεσίες του ψυχολόγου αυτές θα είναι "ψυχολογική υποστήριξη" ή αλλιώς ισόβια συντήρηση. Την ΚΑΛΗ δουλειά της ενασχόλησης αποκλειστικά με ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ [όπως αυτά περιγράφονται στην ανάρτηση] προβλήματα, την αφήνουν να την χειριστούν οι ιδιώτες ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές / ψυχίατροι.
    Last edited by M87; 04-10-2016 at 19:48.

  14. #164
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Κι άλλη ερώτηση: Πως εξηγείς το γεγονός του ότι μετά από τόσους μήνες και τόσα σεντόνια που έχεις γράψει, δεν έχεις κάνει ούτε έναν φίλο εδώ μέσα;
    Επειδή δεν επιδιώκω ΝΑ ΚΑΝΩ φιλίες από εδώ μέσα. Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποία συμφωνούν είτε ανοιχτά είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων με τις θέσεις μου.

  15. #165
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Οι ψυχολόγοι αυτοί φυσικά και πληρώνονται, αλλά είναι λίγο δυσκολο να βρείς εκπαιδευμένο aeolous. Όταν πρωτοπήγα σε ΚΨΥ υπήρχε μια κοπέλα που μόλις είχε πάρει πτυχίο και μου είχε εξηγήσει πως δεν μπορεί να μου προσφέρει ψυχοθεραπεία. Επίσης, σου χοηγούνται κάποιες συνεδρίες στα ΚΨΥ αλλά αν εχει θεματάρες να λύσεις, τι να σου κάνουν οι 5 ή 10 συνεδριες.
    Την αλήθεια σου έλεγε. Δεν προσφέρουν ψυχοΘΕΡΑΠΕΙΑ. Μόνο ψυχολογική υποστήριξη γνωστή και ως ισόβια συντήρηση. Αν αμφιβάλεις ρώτα τον/την προιστάμενο πόσους έχει αποθεραπεύσει.

Page 11 of 52 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •