Ο ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 52 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 774
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Cube τι λες και εσύ για όλα αυτά;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Elis είσαι μέσα;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    noumac; Είσαι εδώ;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αυτά που λες για να τα καταλάβει κανείς πρέπει να έχει καλή επαφή με την αλήθεια σα χαρακτήρας δηλαδή να καταλάβει το ψέμμα που κυκλοφορεί και να ψάχνει την αλήθεια δυστυχώς η ευτυχώς κανένας δεν καταλαβαίνει το ψέμμα όποτε μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε αφού οι περισσότεροι πιστεύουν στα λόγια περνάνε πολλά χρόνια πάνω στον πλανήτη για να βρουν την αλήθεια τους οι παλιές γενιές στα πενήντα εγώ το έπαθα στα τριάντα καλή συνέχεια και μην έχεις την εντύπωση ότι όποιος συμφωνεί μαζί σου είναι ασθενής κι όποιος δε συμφωνεί ψυχολόγος απλά δεν το καταλάβαν ακόμα μεγάλωσαν με παραμύθια δε φταίνε αυτοί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Κασσάνδρα είσαι μέσα;

  6. #21
    Ναι, εδώ είμαι Μ87.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ναι, εδώ είμαι Μ87.
    Βλέπεις να έχω ξεχάσει κάτι σχετικά με την όλη διαδικασία εξαπάτησης μας;

  8. #23
    Συμφωνώ γενικά με αυτά που γράφεις. Πιστεύω, οτι για τους ψυχικά ασθενείς θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα ιατρικό ημερολόγιο που θα καραγράφει ο ψυχολόγος ή ψυχίατρος την πορεία της θεραπείας του, τις παρενέργειες των φαρμάκων, τις αλλαγές που έγιναν στα φάρμακα και το πως είναι η πορεία του ασθενούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό θα βοηθήσει και τον ασθενή και τον γιατρό και τους επόμενους γιατρούς ψυχολόγους που θα επισκεφθεί. Επίσης, θα αναγκάσει τους γιατρούς να είναι περισσότερο υπεύθυνοι.
    Αυτά τα στοιχεία να μπορεί ο ασθενής να τα παίρνει σε ένα φάκελο και να τα έχει μαζί του για πάντα. Τώρα όλα γίνονται "στον αέρα", τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αυτά τα στοιχεία θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν και σε άλλες περιπτώσεις προβλημάτων υγείας του ασθενούς.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Συμφωνώ γενικά με αυτά που γράφεις. Πιστεύω, οτι για τους ψυχικά ασθενείς θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα ιατρικό ημερολόγιο που θα καραγράφει ο ψυχολόγος ή ψυχίατρος την πορεία της θεραπείας του, τις παρενέργειες των φαρμάκων, τις αλλαγές που έγιναν στα φάρμακα και το πως είναι η πορεία του ασθενούς ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό θα βοηθήσει και τον ασθενή και τον γιατρό και τους επόμενους γιατρούς ψυχολόγους που θα επισκεφθεί. Επίσης, θα αναγκάσει τους γιατρούς να είναι περισσότερο υπεύθυνοι.
    Αυτά τα στοιχεία να μπορεί ο ασθενής να τα παίρνει σε ένα φάκελο και να τα έχει μαζί του για πάντα. Τώρα όλα γίνονται "στον αέρα", τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αυτά τα στοιχεία θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν και σε άλλες περιπτώσεις προβλημάτων υγείας του ασθενούς.
    Εγώ πάλι, πιστεύω ότι 330.000.000 αμερικάνοι δεν μπορεί να κάνουν λάθος και ότι τόσο η διάγνωση, όσο και το πλάνο εργασίας πρέπει να δίνονται εγγράφως / ενυπογράφως και ο θεραπευόμενος πρέπει να έχει τη δυνατότητα να καταγράφει όλες τις συνεδρίες από την πρώτη συνάντηση κιόλας ώστε ακόμα και η λήψη του ιστορικού να μην μπορεί να αμφισβητηθεί.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αυτό που λέει η Κασσάνδρα γίνεται αυτό που λες εσύ δε γίνεται εγώ έχω ψύχωση βασίζομαι στο ότι δεν καταγράφεται κάτι εύκολα στην Ελλάδα και μπορώ να ζήσω κάπως άμα αρχίσω και βλέπω κάμερες εδώ κι εκεί και μικρόφωνα δε θα μπορώ να ζήσω τώρα κουτσα στραβά τι βγάζω οπότε χαλάρωσε ένα χαρτί που να σου λέει τι έχεις και πολύ είναι γιατί άμα δεν είσαι καλά και το κοιτάς μπορεί να πηδήξει από κανένα μπαλκόνι οπότε χαλάρωσε γιατί αυτά διαμορφώθηκαν με την καθημερινή πρακτική δηλαδή εγώ έχω γνωστούς που ο γιατρός δεν τους είπε όλη την αλήθεια γιατί δεν μπορούν να τα αντέξουν πολύ πιθανό κι εγώ να μη ξέρω όλη την αλήθεια για μένα οπότε χαλάρωσε πχ εγώ έχω ψύχωση αλλά δε με κόβει από κάτι και να δουλέψω μπορώ και να διασκεδάσω μπορώ και όλα οπότε χέστηκα άλλος που δεν μπορεί με ένα απλό άγχος τι να του πουν εκείνου γι αυτό λέμε οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν οι ψυχολόγοι δε ξέρω οι γιατροί βλέπουν παρά πολλά και δεν ασχολούνται αλλά συνήθως δεν εκμεταλλεύονται γιατί πολύ απλά τα βγάζουν τα λεφτά τους οι ψυχολόγοι είναι κάτι παιδάκια όλοι που εγώ με την παρέα μου όταν είμασταν στην εφηβεία ξέραμε περισσότερα από αυτούς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που λέει η Κασσάνδρα γίνεται αυτό που λες εσύ δε γίνεται εγώ έχω ψύχωση βασίζομαι στο ότι δεν καταγράφεται κάτι εύκολα στην Ελλάδα και μπορώ να ζήσω κάπως άμα αρχίσω και βλέπω κάμερες εδώ κι εκεί και μικρόφωνα δε θα μπορώ να ζήσω τώρα κουτσα στραβά τι βγάζω οπότε χαλάρωσε ένα χαρτί που να σου λέει τι έχεις και πολύ είναι γιατί άμα δεν είσαι καλά και το κοιτάς μπορεί να πηδήξει από κανένα μπαλκόνι οπότε χαλάρωσε γιατί αυτά διαμορφώθηκαν με την καθημερινή πρακτική δηλαδή εγώ έχω γνωστούς που ο γιατρός δεν τους είπε όλη την αλήθεια γιατί δεν μπορούν να τα αντέξουν πολύ πιθανό κι εγώ να μη ξέρω όλη την αλήθεια για μένα οπότε χαλάρωσε πχ εγώ έχω ψύχωση αλλά δε με κόβει από κάτι και να δουλέψω μπορώ και να διασκεδάσω μπορώ και όλα οπότε χέστηκα άλλος που δεν μπορεί με ένα απλό άγχος τι να του πουν εκείνου γι αυτό λέμε οι γιατροί ξέρουν τι κάνουν οι ψυχολόγοι δε ξέρω οι γιατροί βλέπουν παρά πολλά και δεν ασχολούνται αλλά συνήθως δεν εκμεταλλεύονται γιατί πολύ απλά τα βγάζουν τα λεφτά τους οι ψυχολόγοι είναι κάτι παιδάκια όλοι που εγώ με την παρέα μου όταν είμασταν στην εφηβεία ξέραμε περισσότερα από αυτούς
    Σιγά ρε elis. Εσύ θα καταγράφεις τις συνεδρίες - και αν το επιθυμεί και ο ψυχοθεραπευτής - δεν εκτίθεσαι σε κανέναν τρίτο. Εκτός αυτού είναι για το δικό σου καλό, για να μη σε εξαπατήσει ο ψυχοθεραπευτής. Αν πάλι το επιθυμείς, εσύ μην καταγράφεις τίποτα. Άσε όμως εμάς τους υπόλοιπους να διατηρούμε αρχείο των συνεδριών για να μη μας γ****ει ο ψυχοθεραπευτής όπως γίνεται τώρα.

    Η καταγραφή λοιπόν ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ με απόφαση του θεραπευόμενου.

    Σε ότι αφορά τις διαγνώσεις και τα πλάνα εργασίας μπορεί να σου τα δίνει σε ανοιχτό ή κλειστό φάκελο αν δεν θες να τα βλέπεις. Εγώ θα τον άνοιγα για να δω τι μου έχει βρει. Εσύ μη τον ανοίξεις ποτέ. Βάλε τον στο συρτάρι και ξέχασε τον. Δεν με απασχολεί τι θα το κάνεις. Πέρα από αυτό όμως, θα το έβρισκα τουλάχιστο καλό μέτρο να στέλνει ένα αντίγραφο στο αρχείο μιας ελεγκτικής υπηρεσίας. Εάν κάποτε προκύψει πρόβλημα - π.χ. αν ο θεραπευτής κάψει ή του "κάψουν" το γραφείο του - να μπορεί να επέμβει κάποιος τρίτος ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΥ ΠΑΝΤΑ.

    Με τον τρόπο αυτό η ελεγκτική υπηρεσία θα είναι πάντα ενήμερη και δεν θα μπορεί να αποποιείται των ευθυνών της όπως κάνουν σήμερα όσοι αναφέρω στην παρούσα ανάρτηση. Το δε αντίγραφο δεν χρειάζεται να αναφέρει ΚΑΝ το ονοματεπώνυμο σου. Αρκεί να σε ταυτοποιεί έμμεσα π.χ. με την ημερομηνία/ώρα της πρώτης συνάντησης σας. Έτσι η υπηρεσία θα παρακολουθεί την πρόοδο και τις μεταβολές ανώνυμων προσώπων εκτός και αν διαπιστώσει να γίνονται μ***κίες π.χ. αν δει ότι ο θεραπευτής του αλλάζει την διάγνωση κάθε δύο εβδομάδες. Με αυτό τον τρόπο ο ψυχοθεραπευτής μπορεί να δηλώνει και τις μεταβολές στην πρόοδο του θεραπευόμενου και να ελέγχεται κιόλας

    Ειδεμή, τι σ**** τους πληρώνουμε; Να διαλύσουμε τις υπηρεσίες να τελειώνουμε με το κουκλοθέατρο "υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί αλλά αν τους χρειαστείς ποτέ, είναι άφαντοι με τον Α ή Β τρόπο όπως εδώ π.χ. (http://www.moh.gov.gr/articles/healt...raxes?fdl=7354)".
    Last edited by M87; 30-09-2016 at 14:39.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Έχω άδικο elis;

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ λέω να κρατάει αρχείο και να να τα παραδίδει μόνο στην ελεγκτική υπηρεσία ....σε σένα γιατί να τα δώσει? μπορεί όντως να μην χρειάζεται να ξέρεις......ούτε είσαι σε θέση ως θεραπευόμενος να κρίνεις....αν η υπηρεσία αυτή θα λειτουργεί όντως, την αφήνεις να κάνει τη δουλειά της....αν δεν λειτουργεί κλάφτα χαράλαμπε....

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ λέω να κρατάει αρχείο και να να τα παραδίδει μόνο στην ελεγκτική υπηρεσία ....σε σένα γιατί να τα δώσει? μπορεί όντως να μην χρειάζεται να ξέρεις......ούτε είσαι σε θέση ως θεραπευόμενος να κρίνεις....αν η υπηρεσία αυτή θα λειτουργεί όντως, την αφήνεις να κάνει τη δουλειά της....αν δεν λειτουργεί κλάφτα χαράλαμπε....
    Για να μπορώ να ελέγχω άμεσα ή έμμεσα το αν μου κάνει μ****ιες cube. Είμαι δεν είμαι ικανός ο ίδιος να τον ελέγξω, μπορώ πάντα να πάρω 2η γνωμάτευση. Για την γνωμάτευση πλήρωσα. Εάν δεν θέλει ο θεραπευτής να πληρωθεί "προφορικά" θα μου την δώσει εγγράφως μαζί με το πλάνο εργασίας.

    Εάν υπάρχουν εξαιρέσεις όπου πραγματικά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να ξέρει ο θεραπευόμενος, ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ να ορίζεται ένας συγγενής ή άλλο άτομο εμπιστοσύνης του θεραπευομένου πέρα από την ελεγκτική υπηρεσία. Έτσι αποφεύγουμε "να τα βρει" η υπηρεσία με τον θεραπευτή όταν εκείνος είναι μ****ας.

    Απλά πράγματα.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Για να μπορώ να ελέγχω άμεσα ή έμμεσα το αν μου κάνει μ****ιες cube. Είμαι δεν είμαι ικανός ο ίδιος να τον ελέγξω, μπορώ πάντα να πάρω 2η γνωμάτευση. Για την γνωμάτευση πλήρωσα. Εάν δεν θέλει ο θεραπευτής να πληρωθεί "προφορικά" θα μου την δώσει εγγράφως μαζί με το πλάνο εργασίας.

    Εάν υπάρχουν εξαιρέσεις όπου πραγματικά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να ξέρει ο θεραπευόμενος, ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ να ορίζεται ένας συγγενής ή άλλο άτομο εμπιστοσύνης του θεραπευομένου πέρα από την ελεγκτική υπηρεσία. Έτσι αποφεύγουμε "να τα βρει" η υπηρεσία με τον θεραπευτή όταν εκείνος είναι μ****ας.

    Απλά πράγματα.
    Μπορεί να μην υπάρχει άτομο εμπιστοσύνης, επίσης μπορεί ο θεραπευόμενος να μην εμπιστεύεται κάποιον δικό του ή μπορεί να χειραγωγήσει το άλλο άτομο και τελικά να μάθει αυτό που δεν πρέπει...

Page 2 of 52 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •