Ο ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 52 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 774
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κοίτα πρέπει να υπάρχει τέτοια υπηρεσία για τα φάρμακά και τις παρενέργειες γι αυτό λένε ότι είμαστε πειραματόζωα τα βλέπουν οι γιατροί και τους τα λένε τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω αλλά είναι ολόκληρη βιομηχανία οπότε κάτι υπάρχει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Μπορεί να μην υπάρχει άτομο εμπιστοσύνης, επίσης μπορεί ο θεραπευόμενος να μην εμπιστεύεται κάποιον δικό του ή μπορεί να χειραγωγήσει το άλλο άτομο και τελικά να μάθει αυτό που δεν πρέπει...
    Όποιον ορίσει ο θεραπευόμενος cube. Εάν κάνει μια κακή επιλογή αυτό είναι ευθύνη του θεραπευόμενου και όχι του ψυχοθεραπευτή. Αν δεν έχει κανέναν στον κόσμο ΚΑΙ δεν κάνει να μάθει την διάγνωση του (το παραχ***με αλλά δεν πειράζει) τότε την ευθύνη θα την έχει ο ελεγκτικός φορέας.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όποιον ορίσει ο θεραπευόμενος cube. Εάν κάνει μια κακή επιλογή αυτό είναι ευθύνη του θεραπευόμενου και όχι του ψυχοθεραπευτή. Αν δεν έχει κανέναν στον κόσμο ΚΑΙ δεν κάνει να μάθει την διάγνωση του (το παραχ***με αλλά δεν πειράζει) τότε την ευθύνη θα την έχει ο ελεγκτικός φορέας.

    Ε όχι και δική του ευθύνη, ένα παιδί , ένας ασθενής, ένας ηλικιωμένος με φτωχή κρίση ! , δεν έχει ευθύνη .....αλλιώς θα ήξερε να διαλέξει και καλό θεραπευτή........

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε συ ψηλέ παίζει εκμετάλλευσή παντού και τον καφέ σου να πιεις σε κλέβουν και χαρτί υγείας να πας να αγοράσεις σε κλέβουν όλες οι υπηρεσίες είναι υπέρ κοστολόγημενες στην παραγωγή γίνεται το σώσε δεδομένων των συνθηκών που είναι η χώρα καλά είναι τα πράγματα υπάρχει μια ισορροπία έχεις λεφτά ζεις δεν έχεις επιβιώνεις τι θες και τα ψάχνεις όλη η οικονομία βασίζεται σε λάθος πράγματα για τους ψήφους και μόνο θες να τα αναλύσουμε άνοιξε θέμα άμα θες να στα πω ένα χέρι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε όχι και δική του ευθύνη, ένα παιδί , ένας ασθενής, ένας ηλικιωμένος με φτωχή κρίση ! , δεν έχει ευθύνη .....αλλιώς θα ήξερε να διαλέξει και καλό θεραπευτή........
    Αυτό ΤΩΡΑ το θυμηθήκαμε;;; Μετά από 53 χρόνια χειραγώγισης;;; ΕΛΕΟΣ!!! Σοβαρέψου cube. Αν θες να προτείνεις κάτι το οποίο εξασφαλίζει από χειραγώγιση το "ορφανοπούλι τ' ουρανού" (για το οποίο εδώ και 53 χρόνια και μέχρι σήμερα χ*****αν οι αρμόδιες αρχές) ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Αλλά όχι και να αρχίσουμε τις γενικεύσεις οι οποίες θα αφήνουν στο απυρόβλητο των ευθυνών τους ψυχοθεραπευτές όπως συμβαίνει τα τελευταία 53 χρόνια.

    "Τρέλα είναι να επαναλαμβάνεις το ίδιο ξανά και ξανά και να περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα"
    Αλβέρτος Αινσταίν

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ ψηλέ παίζει εκμετάλλευσή παντού και τον καφέ σου να πιεις σε κλέβουν και χαρτί υγείας να πας να αγοράσεις σε κλέβουν όλες οι υπηρεσίες είναι υπέρ κοστολόγημενες στην παραγωγή γίνεται το σώσε δεδομένων των συνθηκών που είναι η χώρα καλά είναι τα πράγματα υπάρχει μια ισορροπία έχεις λεφτά ζεις δεν έχεις επιβιώνεις τι θες και τα ψάχνεις όλη η οικονομία βασίζεται σε λάθος πράγματα για τους ψήφους και μόνο θες να τα αναλύσουμε άνοιξε θέμα άμα θες να στα πω ένα χέρι
    Εδώ είναι forum ψυχολογίας, και είναι πιστεύω ο κατάλληλος χώρος να διαμαρτυρηθούμε, να συζητήσουμε και να καταγγείλουμε τα κακώς κείμενα τα οποία αφορούν την ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα. Εάν θες elis ψάξε να βρεις άλλο forum για προστασία καταναλωτή καφέ, χαρτιού υγείας και υπηρεσιών και ξεκίνα. Θα έρθω να σε υποστηρίξω μόλις τελειώσω με τους ψυχοθεραπευτές.

  7. #37
    Πάντως, οι ψυχικά ασθενείς είναι τελείως απροστάτευτοι στην Ελλάδα, από κάθε άποψη.
    Εδω σου ζητάνε συμμετοχή στα φάρμακα και αν δεν είσαι ασφαλισμένος δηλαδή τί γίνεται;
    Μένεις π.χ. με την σχιζοφρένεια και την κατάθλιψη να χειροτερεύει και να γίνει και κανένα κακό;
    Και με αυτή την κατάσταση τώρα με την κρίση όλο και πολλαπλασιάζονται τα ψυχικά νοσήματα και έχουμε και αυτοκτονίες και αδιέξοδες καταστάσεις που οδηγούν σε περιστατικά βίας.
    Οι δε ψυχίατροι και ψυχολόγοι, ναι, όντως είναι ανεξέλεγκτοι. Πας σε ιδιώτη και ακουμπάς ένα σκασμό λεφτά από το υστέρημά σου και μπορεί να μην δεις αποτέλεσμα καθόλου και να παιδεύεσαι χρόνια. Δεν είναι και κάτι που φαίνεται με εργαστηριακές εξετάσεις η ψυχική νόσος για να αποδειχθεί η πορεία της θεραπείας.
    Η φίλη μου, π.χ. πριν χρόνια είχε πάει σε ψυχολόγο, έκανε συνεδρίες και της είχε δώσει φάρμακα. Δεδομένου οτι είχε πολλά επιπλέον κιλά (περίπου 20 ) τον παρακάλεσε να της δώσει φάρμακα που δεν ανοίγουν την όρεξη. Όμως με αυτά που της έδωσε έπαιρνε συνεχώς κι άλλα κιλά. Του είπε να της τα αλλάξει αλλά εκείνος αρνήθηκε και της έλεγε οτι δεν φταίνε τα φάρμακα. Ένα χρόνο μετά αποφάσισε να τα σταματήσει μόνη της γιατί ήδη είχε πάρει άλλα 20 κιλά! Η κατάθλιψη δεν έφυγε μετά από ένα χρόνο συνεδρίες και αρκετά λεφτά και αυτό που κέρδισε ήταν τα κιλά. Τα οποία κιλά την έριχναν ψυχολογικά ακόμη περισότερο. Τα σταμάτησε όλα, σταμάτησε να πηγαίνει στον γιατρό και το πάλαιψε μόνη της, αφού έφτυσε αίμα για να ξαναδυνατίσει. Τώρα είναι με μια ελαφριά κατάθλιψη.
    Δεν θέλω με τα παραπάνω να ακυρώσω τον ρόλο των γιατρών που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι σωτήριος, απλά να συμφωνήσω με τον Μ87, οτι θα έπρεπε κάπου να λογοδοτούν για τα αποτελέσματα των θεραπειών που εφαρμόζουν στους ασθενείς.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Αυτό ΤΩΡΑ το θυμηθήκαμε;;; Μετά από 53 χρόνια χειραγώγισης;;; ΕΛΕΟΣ!!! Σοβαρέψου cube. Αν θες να προτείνεις κάτι το οποίο εξασφαλίζει από χειραγώγιση το "ορφανοπούλι τ' ουρανού" (για το οποίο εδώ και 53 χρόνια και μέχρι σήμερα χ*****αν οι αρμόδιες αρχές) ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Αλλά όχι και να αρχίσουμε τις γενικεύσεις οι οποίες θα αφήνουν στο απυρόβλητο των ευθυνών τους ψυχοθεραπευτές όπως συμβαίνει τα τελευταία 53 χρόνια.

    "Τρέλα είναι να επαναλαμβάνεις το ίδιο ξανά και ξανά και να περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα"
    Αλβέρτος Αινσταίν
    Τι λες καλέ? Εσύ προτείνεις εμείς κρίνουμε και σου πάμε κόντρα όσο μπορούμε , αλλιώς δεν έχει και νόημα......Λοιπόν φαντάσου να τα βρει η ελεγκτική υπηρεσία με τον θεραπευτή, ο θεραπευόμενος να μην ξέρει τι του γίνεται, και να ανήκει στην περίπτωση όπου δεν υπάρχει άτομο εμπιστοσύνης.......Τι γίνεται τότε ? :p
    Εντάξει μιλήστε σοβαρά τώρα........

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε ψηλέ στο είπα κ άλλη φορά άμα έκανες διάλογο θα ήσουν τέλειος αλλά δεν ακούς είναι το πρόβλημα σου αυτό πραγματικά δεν έχεις κανένα άλλο πρόβλημα όλα αυτά που λες είναι σωστά και έχεις και καλή επαφή με την πραγματικότητα αλλά όταν συζητάς και θες πραγματικά να μάθει κάτι ο άλλος από σένα να του ανοίξεις τα μάτια πρέπει να ακούς αυτό το λάθος κάνεις μόνο και χάνεις όλο σου το δίκιο δηλαδή δεν το χάνεις αλλά δεν σε αποδέχονται όλοι αυτό να κοιτάξεις άκουσε με και δε θα χάσεις κάνεις δεν ξέρει να συζητάει και χάνεται τόσα πολλά ή συζήτηση άμα είναι καλή είναι κάτι σαν το σεξ άκουσε με και δε θα χάσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε ψηλέ στο είπα κ άλλη φορά άμα έκανες διάλογο θα ήσουν τέλειος αλλά δεν ακούς είναι το πρόβλημα σου αυτό πραγματικά δεν έχεις κανένα άλλο πρόβλημα όλα αυτά που λες είναι σωστά και έχεις και καλή επαφή με την πραγματικότητα αλλά όταν συζητάς και θες πραγματικά να μάθει κάτι ο άλλος από σένα να του ανοίξεις τα μάτια πρέπει να ακούς αυτό το λάθος κάνεις μόνο και χάνεις όλο σου το δίκιο δηλαδή δεν το χάνεις αλλά δεν σε αποδέχονται όλοι αυτό να κοιτάξεις άκουσε με και δε θα χάσεις κάνεις δεν ξέρει να συζητάει και χάνεται τόσα πολλά ή συζήτηση άμα είναι καλή είναι κάτι σαν το σεξ άκουσε με και δε θα χάσεις
    Εννιά μήνες τώρα βλέπεις να με νοιάζει το αν θα με αποδεχθείς εσύ, η cube ή οποιοσδήποτε elis; Δεν είμαι εδώ για να κάνω φιλίες, παρέες ή οτιδήποτε κοινωνικό. Είμαι εδώ επειδή 3100 ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές εκμεταλλεύονται ανθρώπους ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ και οι οποίοι ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕ ΧΡΟΝΟ, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΟ ΠΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΗΤΑΝΕ και το μόνο που παίρνουν είναι χειραγώγιση, εξαπάτηση και "πνεύμα" από δίποδα ζώα τα οποία όταν είναι μόνα με τους θεραπευόμενους τους ηθικολογούν και όταν μια μέρα ο θεραπευόμενος "πάρει ανάποδες" υπαναχωρούν, δικαιολογούνται και φέρονται πιο ανεύθυνα από κάποιους θεραπευόμενους! Και να πω ότι ήταν "τυχαία" 3100 άτομα "τσ****νια" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Τα συμφέροντα ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΤΗ ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ! Εάν η ευμάρεια του κάθε βιομήχανου χτίζεται πάνω στην πλάτη μου και την πλάτη του κάθε ανθρώπου ο οποίος έχει ανάγκη βοήθειας, τον γράφω στα ******* μου και τον βιομήχανο και τον ψυχοθεραπευτή και πολεμάω για το δίκιο μου... είτε αρέσει αυτό στον/ην cube ή οποιονδήποτε άλλο, είτε όχι.

    ΑΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ - που δεν το νομίζω γιατί 53 χρόνια πέρασαν χωρίς να τους νοιάξει, αν τους πιάσει "ο πόνος" τώρα, θα είναι επειδή χάνουν "κάτι" με τη μορφή συμφέροντος - ας πάρουν θέση. Εγώ έχω τα επιχειρήματα τα οποία εκθέτω στις αναρτήσεις μου και θα υπερασπιστώ όχι μόνο τον εαυτό μου, αλλά ΚΑΘΕ άνθρωπο ο οποίος έχει ψυχικά προβλήματα. Αν αυτό σημαίνει να παροτρύνω τους πάντες να επιστρέψουν στην εκκλησία με την ελπίδα να βοηθηθούν επειδή 3100 ******* αρνούνται να αποδόσουν τα δίκαια, ας είναι. Ας κρατήσουν την επιστήμη για την πάρτη τους και θα δούμε τι θα μείνει από δαύτη σε 5-10 χρόνια.

    Ειδικά για την Ελλάδα, και έχοντας πει τα όσα έχω πει σχετικά με το μέλλον της ψυχοθεραπείας εδώ, δεν νομίζω ότι θα εισπράτουν αμοιβές που θα τους συντηρούν για πολύ ακόμα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγώ πάλι επειδή θέλω να βοηθήσω εσένα θα σου πω άμα θες να κάνεις δουλειά να βρεις ένα δημοσιογράφο να σε κάνει ένα ρεπορτάζ να βγεις στην τηλεόραση να έχεις αποτέλεσμα αλλά θα σου πω και μια αλήθεια αυτό δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ γιατί η τηλεόραση λέει ψέμματα από το πρωί μέχρι το βράδυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Τι λες καλέ? Εσύ προτείνεις εμείς κρίνουμε και σου πάμε κόντρα όσο μπορούμε , αλλιώς δεν έχει και νόημα......Λοιπόν φαντάσου να τα βρει η ελεγκτική υπηρεσία με τον θεραπευτή, ο θεραπευόμενος να μην ξέρει τι του γίνεται, και να ανήκει στην περίπτωση όπου δεν υπάρχει άτομο εμπιστοσύνης.......Τι γίνεται τότε ? :p
    Εντάξει μιλήστε σοβαρά τώρα........
    Αυτή τη φοβερή λογική σου όπου βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος, που - ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;! - την απέκτησες cube;

    Θέλεις λύση προκειμένου να υπάρξει "κάτι" το οποίο θα αναλάβει το ρόλο της οικογένειας ή στενού φίλου "για τα ορφανοπουλια του ουρανού". Προτείνω να αναλαμβάνει την ευθύνη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ο οποίος θα εργάζεται στον κλάδο των κοινωνικών υπηρεσιών. Είναι πιστεύω άνθρωποι με κατάλληλη εκπαίδευση προκειμένου για αυτό τον ρόλο. Η μαφία έλεγε ότι "δεν υπάρχει μυστικό ανάμεσα σε τρεις ή περισσότερους". Συνεπώς, ο συγκεκριμένος κοινωνικός λειτουργός ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ σε ότι αφορά την τήρηση του απορρήτου του θεραπευόμενου κλπ. Νομίζω πως κάλυψα τον προβληματισμό σου.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ πάλι επειδή θέλω να βοηθήσω εσένα θα σου πω άμα θες να κάνεις δουλειά να βρεις ένα δημοσιογράφο να σε κάνει ένα ρεπορτάζ να βγεις στην τηλεόραση να έχεις αποτέλεσμα αλλά θα σου πω και μια αλήθεια αυτό δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ γιατί η τηλεόραση λέει ψέμματα από το πρωί μέχρι το βράδυ
    Σου έχω δώσει την εικόνα ανθρώπου ο οποίος θα μπορούσε να συνυπάρξει στον ίδιο χώρο με δημοσιογράφο elis;

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    [QUOTE=M87;638320]Αυτή τη φοβερή λογική σου όπου βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος, που - ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;! - την απέκτησες cube;


    Ε ναι μην πούμε μια σαχλαμάρα, αμέσως τις σφαλιάρες, είσαι στριμμένος εκ γενετής? πίνεις πολλούς φραπέδες ? κάτι γίνεται....

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε ναι μην πούμε μια σαχλαμάρα, αμέσως τις σφαλιάρες, είσαι στριμμένος εκ γενετής? πίνεις πολλούς φραπέδες ? κάτι γίνεται....
    Να με συγχωρείς αλλά το θεωρώ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το συγκεκριμένο θέμα για να λέμε σαχλαμάρες επ' αυτού. Δεν συμμερίζομαι το χιούμορ σου και δεν το βρίσκω θέμα για να γίνεται πλάκα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ cube... Ούτε για μένα, ούτε για άλλους ψυχικά ασθενείς, ούτε για τις οικογένειες τους.

Page 3 of 52 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •