Ο ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΑΦΑΣ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 52 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 774
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Δεν είπα για την πλάκα/ σαχλαμάρα, έτυχε τώρα, γενικά όμως ρίχνεις σφαλιάρες ...............ε πρέπει να θες φιλίες και αποδοχή για να μην βαράς? Μες τα νεύρα κάνεις συζητήσεις ? ..........ξέρω να αλλάξω νήμα........

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Μπορεί να ακούγομαι επιθετικός επειδή όλα όσα συζητάμε μου είναι οικεία και με αγγίζουν περισσότερο από κάποιον ο οποίος δεν έχει βρεθεί στη θέση μου. Θα σου ζητήσω να το ανεχτείς, επειδή οι άνθρωποι οι οποίοι δεν βρέθηκαν στη θέση μου δεν έψαξαν να βρούν "τι φταίει" όπως εγώ. Η όποια επιθετική συμπεριφορά μου πάντως, δεν είναι στοχευμένη προς εσένα. Αλίμονο. Δεν σε ξέρω και δεν έχω διαφορές μαζί σου. Υπερασπίζομαι όμως πράγματα τα οποία θεωρώ "ευαίσθητα". Αυτό ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλά μ87 αλλά και οι περισσότεροι εδώ θεραπευόμενοι είναι, δεν είναι ψυχολόγοι .........το ίδιο ευαίσθητοι είναι........

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Καλά μ87 αλλά και οι περισσότεροι εδώ θεραπευόμενοι είναι, δεν είναι ψυχολόγοι .........το ίδιο ευαίσθητοι είναι........
    1ον Και εσύ που το ξέρεις cube;
    2ον Πως περιμένεις εγώ να το ξέρω αυτό;

    Για μένα ο χώρος μοιάζει να έχει και τους δύο και επειδή δεν μπορώ να ξέρω σε τι αναλογία, υποθέτω ποσοστά 50% ειδικών ψυχικής υγείας και 50% θεραπευομένων.
    Last edited by M87; 01-10-2016 at 11:46.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ρε συ ψηλέ αυτό που κάνουμε που λέμε τα κακώς κείμενα πρώτον δε θα αλλάξει τίποτα και δεύτερον τους φοβίζουμε όλους άστο ότι καταλαβαίνει ο καθένας πες αυτά που θες να πεις αλλά χαλάρωσε μην τους βάζεις ιδέες γιατί πολλά ακούγονται και είναι όλοι στα κεραμίδια δεν υπάρχει πλέον κανένας νορμάλ να πιάσεις συζήτηση όλοι λένε μαλακιεσ αυτό το έκανε η τηλεόραση επίτηδες μην το κάνουμε κι εμείς εδώ σε παρακαλώ έχεις σε πολλά δίκιο αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι αυτοί που κυβερνάν και η τηλεόραση ρυθμίζουν τα πάντα εφόσον όλοι πιστεύουν την τηλεόραση από τότε που βγήκαν οι θεωρίες συνωμοσίας τρελάθηκαν όλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ ψηλέ αυτό που κάνουμε που λέμε τα κακώς κείμενα πρώτον δε θα αλλάξει τίποτα και δεύτερον τους φοβίζουμε όλους άστο ότι καταλαβαίνει ο καθένας πες αυτά που θες να πεις αλλά χαλάρωσε μην τους βάζεις ιδέες γιατί πολλά ακούγονται και είναι όλοι στα κεραμίδια δεν υπάρχει πλέον κανένας νορμάλ να πιάσεις συζήτηση όλοι λένε μαλακιεσ αυτό το έκανε η τηλεόραση επίτηδες μην το κάνουμε κι εμείς εδώ σε παρακαλώ έχεις σε πολλά δίκιο αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι αυτοί που κυβερνάν και η τηλεόραση ρυθμίζουν τα πάντα εφόσον όλοι πιστεύουν την τηλεόραση από τότε που βγήκαν οι θεωρίες συνωμοσίας τρελάθηκαν όλοι
    Ποιοί είναι οι "όλοι" όταν λες ότι "τους φοβίζουμε όλους"; Είναι οι πολιτικοί; Οι καθηγητές των τμημάτων ψυχολογίας; Τα ΔΣ των ΣΕΨ / ΠΨΣ; Οι ελεγκτές της ΣΕΥΥΠ; Οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές / ψυχίατροι; Αυτοί είναι οι "όλοι";

    Ας "ρυθμίσουν" τότε και τις αντιδράσεις των ψυχικά ασθενών. Νομίζεις ότι ο κόσμος είναι ηλίθιος επειδή βρίσκεται σε αδυναμία να αποδείξει τις απάτες που παίζονται στην πλάτη του; Επειδή οι "γάτες" σκεπάζουν το σκατό τους; Διαφωνώ. Το ότι βλέπουν χρόνο με το χρόνο να πάνε κατά διαόλου όλα τους αρκεί για να σκεφτονται διαφορετικά από αυτό το οποίο ΟΥΤΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ πιστεύεις αφού λες ότι "εφόσον όλοι πιστεύουν την τηλεόραση". Προφανώς, εδώ μέσα δεν είναι "τηλεόραση" και προφανώς υπάρχει κόσμος ο οποίος επιλέγει να διαβάζει τις αναρτήσεις μου - παρότι μακροσκελείς. Εσύ τι φοβάσαι ότι θα γίνει δηλαδή;

    Και σε τι αναφέρεσαι όταν λες "βάζω ιδέες";

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πάντως, οι ψυχικά ασθενείς είναι τελείως απροστάτευτοι στην Ελλάδα, από κάθε άποψη.
    Εδω σου ζητάνε συμμετοχή στα φάρμακα και αν δεν είσαι ασφαλισμένος δηλαδή τί γίνεται;
    Μένεις π.χ. με την σχιζοφρένεια και την κατάθλιψη να χειροτερεύει και να γίνει και κανένα κακό;
    Και με αυτή την κατάσταση τώρα με την κρίση όλο και πολλαπλασιάζονται τα ψυχικά νοσήματα και έχουμε και αυτοκτονίες και αδιέξοδες καταστάσεις που οδηγούν σε περιστατικά βίας.
    Οι δε ψυχίατροι και ψυχολόγοι, ναι, όντως είναι ανεξέλεγκτοι. Πας σε ιδιώτη και ακουμπάς ένα σκασμό λεφτά από το υστέρημά σου και μπορεί να μην δεις αποτέλεσμα καθόλου και να παιδεύεσαι χρόνια. Δεν είναι και κάτι που φαίνεται με εργαστηριακές εξετάσεις η ψυχική νόσος για να αποδειχθεί η πορεία της θεραπείας.
    Η φίλη μου, π.χ. πριν χρόνια είχε πάει σε ψυχολόγο, έκανε συνεδρίες και της είχε δώσει φάρμακα. Δεδομένου οτι είχε πολλά επιπλέον κιλά (περίπου 20 ) τον παρακάλεσε να της δώσει φάρμακα που δεν ανοίγουν την όρεξη. Όμως με αυτά που της έδωσε έπαιρνε συνεχώς κι άλλα κιλά. Του είπε να της τα αλλάξει αλλά εκείνος αρνήθηκε και της έλεγε οτι δεν φταίνε τα φάρμακα. Ένα χρόνο μετά αποφάσισε να τα σταματήσει μόνη της γιατί ήδη είχε πάρει άλλα 20 κιλά! Η κατάθλιψη δεν έφυγε μετά από ένα χρόνο συνεδρίες και αρκετά λεφτά και αυτό που κέρδισε ήταν τα κιλά. Τα οποία κιλά την έριχναν ψυχολογικά ακόμη περισότερο. Τα σταμάτησε όλα, σταμάτησε να πηγαίνει στον γιατρό και το πάλαιψε μόνη της, αφού έφτυσε αίμα για να ξαναδυνατίσει. Τώρα είναι με μια ελαφριά κατάθλιψη.
    Δεν θέλω με τα παραπάνω να ακυρώσω τον ρόλο των γιατρών που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι σωτήριος, απλά να συμφωνήσω με τον Μ87, οτι θα έπρεπε κάπου να λογοδοτούν για τα αποτελέσματα των θεραπειών που εφαρμόζουν στους ασθενείς.
    Σου ζητάνε συμμετοχή στα φάρμακα γιατί ο σκοπός είναι ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ. Λες οι ασφαλιστικές εισφορές να μην είναι αρκετά υψηλές ώστε να δικαιολογούν δωμάτια πέντε αστέρων και μια νοσηλευτρια ανά κλίνη;

    Το ότι ο μεσάζοντας στην συναλλαγή ανάμεσα σε σένα και την φαρμακοβιομηχανια, είναι Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ δεν λέει και τίποτα πέρα από το ότι δεν θέλει η φαρμακοβιομηχανία να φαίνεται ότι σε κλέβει και ότι η δικαιοσύνη και πολιτική ηγεσία του τόπου είναι εξαγορασμένη.

    Εκτός αυτού, επειδή οι βιομηχανίες έχουν ένα ψιλοθεματάκι με τις δημόσιες παροχές και αγαθά, πρέπει να κάνουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ σαν τα μούτρα τους για να τα σιχαθούμε εμείς οι ίδιοι. Όσοι θέλουν να διαβάσουν πιο πολλά επ' αυτού, ας διαβάσουν το ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΜΙΣΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΥΓΕΙΑΣ; (URL http://www.e-psychology.gr/forum/thr...99%CE%91%CE%A3).

    Γιατί είχε εμπάργκο η Αμερική προς την Κούβα τόσα χρόνια; Συγκριτικά, η Κούβα είναι μια "κουτσουλιά" σε σχέση με την Αμερική. Έχουν όμως - μεταξύ άλλων - δημόσια υγεία / περίθαλψη την οποία ο αμερικάνος δεν την βλέπει ούτε στα όνειρα του. Γι' αυτό και ο Michael Moore στο ντοκυμαντέρ Sicko πηγαίνει ασθενείς ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ!!! για να τους κάνει καλά. Από όλες τις δυτικού τύπου χώρες, εκείνος επιλέγει το δημόσιο σύστημα υγείας μιας απομονωμένης από εμπάργκο χώρας της Νότιας Αμερικής. Στην Ελλάδα έπρεπε να τους είχε φέρει... Γιατί άμα είναι να δείξουμε "καλό πρόσωπο" προς τους μουσαφίρηδες και να ξοδέψουμε χρήματα του φορολογουμένου, είμαστε "μανούλες". Αν είναι όμως να κάνουμε καλά τον Έλληνα ψιλοζοριζόμαστε και "του το βγάζουμε από τη μύτη" ΕΑΝ του το προσφέρουμε αυτό τελικά.
    Last edited by M87; 01-10-2016 at 12:16.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ρε συ ψηλέ ο κόσμος είναι σκάτα είναι φτιαγμένος λάθος είναι μόνο για τους πλούσιους και δεν ξέρω και τι νταλκά βαράνε κι αυτοί αυτό που θέλω να σου πω είναι να μη λες σε κάποιον που έχει πρόβλημα ότι είναι μόνος και αβοήθητος αλήθεια είναι αλλά δεν μπορούν να τα αντέξουν όλοι είναι σκληρό αυτό που κάνεις αλλά από την άλλη ένα πράγμα που κατάλαβα εγώ από τη ζωή μου είναι ότι άμα δεν είσαι σκληρός δεν ζεις και άμα θες το συζητάμε η διαφορά του τρελού με τον φυσιολογικό είναι η σκληρότητα έχω γνωρίσει ένα κάρο κάφρους και μαλακές που ζουν επειδή είναι σκληροί αυτό όποιος θέλει το συζητάμε πάντως να ξέρεις την αλήθεια δεν την αντέχουν όλοι οπότε αν θες κάτι να γίνει λαού λαού μαλακά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ ψηλέ ο κόσμος είναι σκάτα είναι φτιαγμένος λάθος είναι μόνο για τους πλούσιους και δεν ξέρω και τι νταλκά βαράνε κι αυτοί αυτό που θέλω να σου πω είναι να μη λες σε κάποιον που έχει πρόβλημα ότι είναι μόνος και αβοήθητος αλήθεια είναι αλλά δεν μπορούν να τα αντέξουν όλοι είναι σκληρό αυτό που κάνεις αλλά από την άλλη ένα πράγμα που κατάλαβα εγώ από τη ζωή μου είναι ότι άμα δεν είσαι σκληρός δεν ζεις και άμα θες το συζητάμε η διαφορά του τρελού με τον φυσιολογικό είναι η σκληρότητα έχω γνωρίσει ένα κάρο κάφρους και μαλακές που ζουν επειδή είναι σκληροί αυτό όποιος θέλει το συζητάμε πάντως να ξέρεις την αλήθεια δεν την αντέχουν όλοι οπότε αν θες κάτι να γίνει λαού λαού μαλακά
    Δείξε μου που είπα ότι "αυτός που έχει πρόβλημα, είναι μόνος και αβοήθητος" σε παρακαλώ. Αν αυτό καταλαβαίνεις από τα όσα θίγω, αυτό είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο".

    Το "λάου-λάου" και "μαλακά" το στερήσανε όταν κλείσανε τις πόρτες τις δικαιοσύνης και των ελεγκτικών μηχανισμών προς τους θεραπευόμενους. Είναι αυτό που έλεγα στον Antonis76 πριν από μέρες ότι "μερικοί μαθαίνουν ΜΟΝΟ με σφαλιάρες".

    "Ο έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη του... Ο πολύ έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων... ο βλάκας δεν μαθαίνει ποτέ"

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    1ον Και εσύ που το ξέρεις cube;
    2ον Πως περιμένεις εγώ να το ξέρω αυτό;

    Για μένα ο χώρος μοιάζει να έχει και τους δύο και επειδή δεν μπορώ να ξέρω σε τι αναλογία, υποθέτω ποσοστά 50% ειδικών ψυχικής υγείας και 50% θεραπευομένων.
    O xώρος δεν ξέρω εγώ λέω για τα μέλη που συζητάς, ή ήταν ή είναι ή θα είναι θεραπευόμενοι ή και τίποτα, αλλά και τόσο καιρό δεν βρέθηκε ένας φοιτητής ψυχολογίας, ένας ψυχίατρος? κάποιος τέλος πάντων.........αλλά και τί να πει? Εγώ ξέρω, όλοι συμφωνούν μαζί σου , στα πλάνα κλπ, αλλά μετά θα πάνε στον ψυχολόγο/ ψυχίατρό τους....ε τι να κάνουν δηλαδή? Μόνο αν πάμε εμείς οι ίδιοι στους ψυχιατρους κλπ και ζητάμε πλάνα κλπ, κατ΄τα άλλα κουβέντα να γίνεται.....

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ψηλέ δε θέλω να σε πληγώσω αλλά αυτό λες στην ουσία που είναι και αλήθεια ούτε η εκκλησία μπορεί να βοηθήσει ούτε να αλλάξει το σύστημα γίνεται οπότε όπως είδες και από πολλές άλλες περιπτώσεις αντιδράσεις βλέπε πορείες διαδηλώσεις ξύλο έγιναν πιο σκάτα τα πράγματα οπότε καλά είμαστε γιατί υπάρχουν και χειρότερα πχ άμα τα κάνουν όλα ιδιωτικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ψηλέ δε θέλω να σε πληγώσω αλλά αυτό λες στην ουσία που είναι και αλήθεια ούτε η εκκλησία μπορεί να βοηθήσει ούτε να αλλάξει το σύστημα γίνεται οπότε όπως είδες και από πολλές άλλες περιπτώσεις αντιδράσεις βλέπε πορείες διαδηλώσεις ξύλο έγιναν πιο σκάτα τα πράγματα οπότε καλά είμαστε γιατί υπάρχουν και χειρότερα πχ άμα τα κάνουν όλα ιδιωτικά
    Του χρόνου ΘΑ ΕΙΝΑΙ όλα ιδιωτικά μάστρο-elis και στον υποαπασχολούμενο των 300 και 400 ευρώ δεν θα φτάνουν τα λεφτά, όχι για να πάει στο νοσοκομείο, αλλά ούτε και για οτιδήποτε άλλο πέρα από πλαστικό φαγητό.

    Εγώ πάλι, πιστεύω ότι η εκκλησία ΜΠΟΡΕΙ να βοηθήσει. Πολύ περισσότερο από τους παραδόπιστους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές / ψυχίατρους οι οποίοι "δεν κάνουν πενιά" αν δεν τους τα στάξεις. Ο κληρικός αγωνίζεται με πίστη. Να δούμε με τι θα αγωνίζεται ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής / ψυχίατρος όταν το μόνο βέβαιο θα είναι ότι ΔΕΝ θα πληρώνεται για αυτό που κάνει. Για να δω τις δήθεν "άνθρωποκεντρικές επιστήμες" στο πλευρό του ψυχικά ασθενή να του προσφέρουν αποθεραπεία αντί για ισόβια συντήρηση. Θέλω ΠΟΛΥ να καμαρώσω τους εκπροσώπους αυτών των επιστημών σε τέτοιες "αλτρουιστικές" πράξεις.

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλά δεν σου είπε κανείς ότι δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους....οι κληρικοί πάλι το λένε, αλλά ζητάν και τα χαρτζιλικάκια τους...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Εγώ πάλι, πιστεύω ότι η εκκλησία ΜΠΟΡΕΙ να βοηθήσει..
    πολύ άργησες να το αναφέρεις. Πέρα από την προπαγάνδα που κάνεις για την εκκλησία του παλαιού ημερολογίου, τυχαίο; δεν νομίζω
    δεν απαντάς γιατί αυτό το δόγμα είναι το σωστό και όχι των ευαγγελιστών, της πεντηκοστής, των μαρτύρων του ιεχωβα κλπ...
    εκκλησίες τι "όμορφα και αθώα μη κερδοσκοπικά" ιδρύματα...

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Οι προσωπικές μου επιλογές δεν σημαίνουν "προπαγάνδα". Όποιος θέλει είναι ελεύθερος να επιλέξει όποια εκκλησία ή θρήσκευμα θέλει προκειμένου να βοηθηθεί. Και σε ότι αφορά "τα χαρτζηλικάκια" των κληρικών, επιλέγεις αυτούς τους κληρικούς οι οποίοι δεν "χορταίνουν" με χρήματα.

    Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια βλέπεις.

    Η αποθεραπεία είναι διαδικασία με πολλά βήματα. Για αρχή, ας καταλάβει ο κόσμος ποιοι ΔΕΝ θα τους βοηθήσουν και ΓΙΑΤΙ.

Page 4 of 52 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •