ιψδ και αισθημα τρελλας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230

    ιψδ και αισθημα τρελλας

    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση προς τους φιλους συμπασχοντες απο την ιψδ; εχετε αραγε και εσεις αυτο το συνεχομενο αισθημα τρελλαα οταν βρισκεστε σε υποτροπη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εσυ τι λες?αυτη τη στιγμη πιρα ζαναξ..ενιωσα,ι οχι απλα φοβο τρελλας..αλλα οτι βιωνω την τρελλα κανονικα! ενιωσα να εκρηγνυται το κεφαλι μου, να μην μπορω να εντοπιζω την συγκετρωση μου, να νιωθω οτι θα χασω τον ελεγχο..ενα πραμα φρικη! κ ενιωσα τρελλη κανονικη τρελλη|! δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που βιωνει στρες κ να μην νιωθει τρελλος.
    μολις ηπια το ζαναξακι..να δουμε τι θα γινει τωρα..θα με ηρεμησει καθολου? ή μπα..κ το αστειο ειναι οτι ειναι συνεχομενο συναισθημα..ετσι ακριβως οπως το λες..
    συνεχεια νιωθεις αλλου, τρελλος, ή οτι θα τρελλαθεις κ αυτο φερνει ακομα πιο πολυ στρες κ ακομα πιο πολυ τρελλα..
    αλλα απο την εμπειρια μου 20 χρονια ζωντας με αυτο..δεν τρελλαθηκα τελικα ποτε..

  3. #3
    Παιδιά αφήστε το,είναι πολύ χάλια όλο αυτό...εγώ είμαι σε αυτή τη φάση και πραγματικά έχω τρελαθεί...πράγματα που έχω διαβάσει μου γυρνανε συνεχώς στο μυαλό ενώ έχω τόσο άγχος που νομίζω ότι θα ακούσω φωνές νιώθω ήδη τρελός νιώθω ότι θα είμαι μια ζωή έτσι...χθες το βράδυ πριν κοιμηθώ νομίζω ότι άκουγα έναν ήχο σαν γριλο ενώ το ένα μου αυτί βουιζε συνέχεια από το άγχος...είμαι ήδη τρελός;;; Πείτε μου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Ο τρελός δεν λέει α μήπως είμαι τρελός μήπως ακούω φωνές μήπως έχω εκείνο μήπως το άλλο μήπως ξεφύγω. Αυτό είναι απλά σύμπτωμα της ΙΔΨ. Την τρίχα την κάνουμε τριχιά. Ξέρω είναι πολύ χάλια συναίσθημα. Μήπως τρελαθώ? Γιατί ζούμε γιατί το ένα γιατί το άλλο. Έτσι είναι η ΙΔΨ. Ποιος είμαι λες γιατί υπάρχουμε και άλλες τέτοιες παπαριές. Εμβοές παλιά είχα και γω. Όλα είναι απ το τρελό άγχος που έχουμε. Δεν το προκαλούμε εμείς. Προσπάθησε να αποσπάς την σκέψη σου με κάτι άλλο όσο μπορείς. Τα συμπτώματα της ΙΔΨ είναι μερικές φορές τόσο έντονα που λες πάει τα έχασα. Χαμογέλα Μήτσο και πες δε γαμιέσαι και συ ΙΔΨ. :)

  5. #5
    Πωω πραγματικά με ανακουφίζεις ρε συ!Από χθες που είχα μια συζήτηση για τα υπαρξιακά ξεκίνησε πάλι αυτό το πράγμα με αποτέλεσμα να έχω τρελαθεί...νομίζω οτι σε συνθήκες ησυχίας ακούω ενα συγκεκριμένο ήχο ενώ το αριστερό μου αυτί συνέχεια βουϊζει...για μένα είμαι τρελός,σε σημείο που να το νιώθω...αλλά ρε παιδιά πραγματικά όποιο και αν είναι το περιεχόμενο της ιψδ που από οτι βλέπω και εσείς τα ίδια έχετε,όσο και να νομίζεις οτι είσαι στο χείλος και έχεις άγχος τρελό,αϋπνίες,έλλειψη συγκέντρωσης κλπ,υπάρχει κίνδυνος να ξυπνήσω μια μέρα και να είμαι αλλού να έχω πάθει ψύχωση ή αυτό που ήδη έχω να είναι όντως ψύχωση κλπ?
    Βασικά επειδή είστε παθόντες θα ήθελα να μου εξηγήσετε κάποιες απορίες γιαυτό αν δηλαδή συνέβη και σε εσάς!
    Σας έτυχε να ξεκινήσει από μια απλή ιδεοληψία και να εξελιχτεί με τον καιρό σε κάτι πιο έντονο με ιδέες να διαδέχονται η μια την άλλη?
    Επίσης σας έτυχε ποτέ σε περιόδους έντονου στρες να σας έρχονται καινούργιες ιδεοληψίες και και να έχετε τα λεγόμενα μπρος-πισω με μεγαλύτερη δυσκολία και δυσφορία από οτι πριν??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μην τρεφεις τις αρνητικες σκεψεις! τόσο απλο!
    Τα βουητα στο αυτι μπορει να οφειλονται σε 1002 λογους, και μενα βουιζει το δεξι μου αυτι συνεχως...αλλα εχω προσεξει οτι απο τοτε που περιορισα τη γλουτενη και τα ζυμαρικα, δεν βουιζει τοσο... δεν ξερω αν οντως οφειλεται στον περιορισμο αυτό ή σε κάτι αλλο που δεν εχω αντιληφθει.

    Εχε κανενα βιβλιο διπλα σου να διαβαζεις να ξεχνιεσαι.
    Νομιζω εχουμε πολυ δυνατη φαντασια, και το μυαλο μας δουλευει συνεχως....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και εγώ νιώθω τρελός... σε σημείο που είμαι τρελός ορισμένες φορες... πετάω κάτι άκυρα... και γελάνε όλη μαζί μου :P επίσης όταν παθαίνω κρίση πανικού είναι να έχω άτομα διπλα μου και να τρώνε popcorn επειδή ξεκινάει το θέατρο χάχα

  8. #8
    Και εγώ χθες συνάντησα μια μεγάλη παρέα του αδερφού μου,γνώρισα 5 άτομα μου είπαν από τρεις φορές η καθε μια το όνομα τους και δεν μπορούσα να τα θυμηθώ,κάνω σαρδάμ πολλές φορές κλπ :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    δημητρη φιλε μου καλησπερα!εσυ τι συμπτωματα εχεις ακριββς για πες μου!!

  10. #10
    Φίλε lawer καλησπέρα και σε σένα.Έχω έντονο πανικό και άγχος που είναι δυνατό πολλές ώρες μέσα στη μέρα,έχω έντονες ιδεοληψίες κυρίως υπαρξιακές και θρησκευτικού τύπου πλέον και υποχονδρίασης με ψυχικές ασθένειες,παθαίνω αποπραγματοποίηση η οποία θεωρώ πως είναι κυρίως στο μυαλό μου επειδή διάβασα υπερβολικά για τέτοιες ασθένειες,φοβάμαι πολύ μήπως έχω κάποια ψύχωση,μήπως ακούσω ήχους,μήπως ακούσω φωνές ενώ πολλές φορές η αμφιβολία μου και η δυσφορία μου δεν παλεύονται....υπάρχουν φορές που είμαι κομπλέ,που δεν μου περνάνε οι σκέψεις και το άγχος φεύγει αλλά άλλες φορές δεν παλεύονται...ψυχοσωματικά έχω κούραση,θολούρα στη σκέψη,ξεχνάω εύκολα,μείωση συγκέντρωσης,είμαι συνέχεια ανήσυχος ενώ τα νεύρα μου είναι τεντωμένα...φοβάμαι μήπως όλο αυτό εξελιχτεί σε κάτι πολύ χειρότερο.Ξέρω οτι όσοι έχουν αυτο το "πολύ χειρότερο" νευριάζουν με όλους εμάς που νομίζουμε πως έχουμε κάτι αλλά νιώθω πραγματικά ανίσχυρος να απαλλαγώ από αυτές τις σκέψεις...οι ιδεοληψίες είναι πάρα πολλές και πραγματικά μπορούν να αφορούν τα πάντα,από κάτι άσχετο μέχρι κάτι πολύ τρελό και πρωτόγνωρο....σε κάλυψα??
    Anxious είπες πως το έχεις αυτό 20 χρόνια...πέρασες τα λεγόμενα "μπρος-πίσω" με καινούργια ιδεοληψία ή φορές που έλεγες πως ενώ είχες εκλογικεύσει σωστά μια ιδεοληψία να σου βγαίνει η ίδια με πολύ χειρότερο περιεχόμενο??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    δημητρη ειμαστε πολυ ιδιοι φιλε να ξερεις..ποσο χρονων εισαι;

  12. #12
    Σοβαρά ρε φίλε;;; Πραγματικά με ανακουφιζει πολύ αυτό που μου λες...έχω κλειστει στον εαυτό μου προσπαθώ να παλεψω με τους εσωτερικούς μου δαίμονες αλλά δυσκολεύομαι πάρα πολύ ώρες ώρες...στείλε μου private να συζητήσουμε!είμαι 21

Similar Threads

  1. ΦΟΒΙΑ ΤΡΕΛΛΑΣ
    By freit in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 12
    Last Post: 09-06-2011, 23:00
  2. ιστοριες τρελλας Νο 2
    By lina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 78
    Last Post: 05-10-2009, 13:59
  3. Ιστοριες τρελλας Νο 1
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 19-08-2009, 08:16
  4. Φοβία/τρόμος για τα πάντα-αίσθημα τρέλλας.. Βοήθεια...
    By Giorgos4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 211
    Last Post: 08-07-2009, 16:53
  5. Αυτοβελτιωση μεχρι τα ορια της τρελλας?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2008, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •