ερωτευμένη; με φίλη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Το ίδιο περιπου μου είπε και ο Ψ μου, πριν ενα μήνα στην πιο πρόσφατη επίσκεψη μου. Οτι θα έπρεπε να αποκοπώ σταδιακά. Για 20 μερες δεν πηγα να τη δω και δεν άλλαξε τίποτα μεσα μου. Προχθες που την ξανασυναντησα, με ρώτησε "γιατί εξαφανιστηκα ξαφνικά, αν μου συμβαίνει τίποτα". Ήταν ευκαιρία να της μιλήσω αλλα δεν έβγαινε λεξη. "Δεν έχει σημασία" και τέτοια. Και ηταν η πρωτη φορα στους τόσους μήνες που την ξέρω, που μου ζήτησε να πάμε βόλτα μόνες. Αλλά και παλι δεν βρήκα δυναμη να της πω τίποτα. Έφτανε να είμαι κοντά της κι ας δεν γινόταν τίποτα σημαντικό. Πολύ λιγα πραγματα στη ζώη μου έχουν νόημα έτσι κι αλλιως. Το να τη συναντω που και που, μου δίνει κατι ευχάριστο να περιμένω στο τέλος της εβδομάδας.
    Σούζη, τρως !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    προφανώς οι 20 μέρες δεν φτάνουν.
    εσύ απομακρυνθηκες σαν δοκιμη του ότι δεν θα φτάσει ούτε κι αυτό. για να επιβεβαιωθεις οτι δεν γινεται να την ξεχασεις , δηλαδη.
    δεν είναι έτσι όμως.
    αν απομακρυνθείς αρκετό διάστημα, όλα αυτά θα ξεχαστούν.

    αν δεν μπορείς με tpt να απομακρυνθείς, θεωρώ καλύτερο το να της μιλήσεις γι αυτό που σου συμβαίνει.
    πρόσεξε, είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό το να της μιλήσεις από το να της την πέσεις.
    το να της μιλήσεις το καταλαβαίνει και το σέβεται, το να της την πέσεις, την προσβάλει αν δεν αισθάνεται το ίδιο.
    ετσι λυνεις δυο θεματα.
    αν υπαρχει καποια περιπτωση εστω μικρη να αισθανεται το ιδιο θα στο πει.
    αν δεν υπαρχει, ακομα και η απορριψη μπορει να σε ξεκουνησει και να το παρεις αποφαση οτι πρεπει να προχωρησεις.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    καλημέρα,
    Πιστεύω είναι ανάγκη να πάρεις αγάπη από μια μεγαλύτερη σαν υποκατάστατο της μητέρας. Αυτο δε το κρίνω ως καλό ή κακό - το λέω για να το κατανοήσουμε. Το υποθέτω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που εξαρτάσαι από μια γυναίκα που δεν έχει τόσο προσωπική ζωή. Τι θέλω να πω: εγώ κολλάω πάντα με πρόσωπα που είναι πολύ κοινωνικά, και ψαρώνω απ την (υποτιθέμενη) ανεξαρτησία τους. Εσύ μάλλον όχι. Αλλά ψαρώνεις απ τα άτομα που θυσιάζονται, δεν έχουν ζωή, και σου δίνουν μια τρυφερότητα με το σταγονόμετρο. Οκέυ. Δεν είναι κακό. Αλλά είναι σημαντικό να το κατανοείς. Γιατί θα έχει και αρνητικές συνέπειες. αν εγκαταλείψεις τελείως τον εαυτό σου και εξαρτηθείς πολύ, θεωρώντας οτι αυτή είναι γαμάτη και τέλεια, και τη χρειάζεσαι πάρα πολύ, θα πάρεις μεν αγάπη, αλλά θα πάρεις και πίκρα όταν απογοητευτείς και δεις οτι είναι και αυτή ένας άνθρωπος. Και μάλιστα με προβλήματα σοβαρά που δε τα βλέπεις τώρα. Αυτό να το θυμάσαι. Κάνε οτι σε φωτίσει, απόλαυσε το, ή εξαρτήσου, ή κάνε αγκαλιές και φιλιά, αλλα να είσαι έτοιμη να αντιμετοπίσεις και το γκρέμισμα της εικόνας της, και την εξάρτηση, και τα ψυχολογικά που θα έχει και αυτή και θα τα βγάζει πιθανών πάνω σου στο μέλλον. Μη ξέχνάς ποτέ οτι δεν είναι τόσο γαμάτη. Την βλέπεις εσύ σα γαμάτη. Πέσε με τα μούτρα και να είσαι έτοιμη να βγεις κάποια στιγμή. Μη σου πάρει 4 χρόνια.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    66
    Remedy, θα ηταν ψέμα να πω οτι θέλω να ξεκοψω. Ακόμα δεν έχω φτασει στο σημείο να πω οτι δεν αντεχω, αν και δε θα αργήσει να γίνει αυτό. Οταν με πιάνει το μελόδραμα κρατάω απόσταση για λίγο και επιστρέφω αν γίνεται πιο χαλαρή. Μπορεί να φάω τα μούτρα μου και να ντραπω τόσο ώστε να φύγω οριστικά, δεν τα έχω φαει ακόμα. Είναι ουδέτερα ολα και κλειστά τα χαρτιά απο τις δυο πλευρες. Δεν έχω κανει ή πει, οτιδήποτε που να θεωρειται πέσιμο, κανεις δε μπορεί να μαντέψει απο τη συμπεριφορά μου κάτι απόλυτο. Ειμαι φιλική, δε θα μπορουσα να γίνω χύμα, είμαστε λεπτοί ανθρωποι και εκείνη και εγω.

    trilas, ο Ψ μου, μου έχει μιλήσει για περιπτωσεις ασθενών του που είχαν τέτοιες προτιμήσεις. Δλδ κορίτσια και γυναικες που "ερωτεύονται" κατα κανόνα γυναίκες μεγαλύτερες, πιο προστατευτικές, τρυφερές κλπ. Έμενα δε με ελκύουν οι γυναίκες οι συνομηλικες και πιο μικρές, ουτε ελάχιστα. Ή οι κοινωνικές, ζωηρές, κοκετες, σέξι, κλπ., αυτές ειδικα καθόλου. Έτσι δεν μπορω να πω οτι τη βλέπω σαν "γαματη". Μου αρέσει που δεν είναι εξωστρεφής και ντίβα. Δεν είναι εξάλλου η εμφάνιση και το στυλακι, αλλα η ηρεμία της που με τραβούν. Είναι ενα συγκεκριμένο ειδος γυναικών, παντα. Υπάρχει ενα pattern όσες φορες έχω νιώσει κάτι αντίστοιχο για γυναικα. Αυτό που σε μερικές γκέι σχέσεις υπάρχει "ο άντρας" και "ή γυναίκα" δεν ισχυει για μένα: είναι παντα' "η μητέρα , η κόρη".
    Σούζη, τρως !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το χω παθει κ γω αυτο..με γυναικα μου αρεσε πολυ..αλλα δεν πανικοβληθηκα..απλα το αφησα να δω πως θα νιωσω.εννοω φυσικα χωρις να κανω κατι..
    τελικως διαπιστωσα οτι μου αρεσε επειδη ηταν τρομερα ηρεμη, ειχε ενα γαληνιο βλεμμα, ηταν μεγαλυτερη, μου αρεσε που ηταν αποφασιστικη κ σοφη κατα καποιον τροπο, ηξερε τα ορια της κ την θαυμαζα.
    τελικως καταλαβα οτι δεν γουσταρα αυτην..αλλα οσα προανεφερα..κ απλα ηθελα κ γω να της μοιασω.
    προσοχη γιατι αυτο ειναι λεπτη γραμμη.νομιζουμε οτι γουσταρουμε καποιον,καποια ερωτικα αλλα τις περισσοτερεςς φορες απλα θελουμε να γινουμε σαν αυτον.
    κ εννοειται οτι ειμαι καραστρειτ..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο νόημα έχει αυτό αν αυτή δεν έχει δώσει καν ένα σημάδι ότι μπορεί να ενδιαφέρεται για εσένα "με αυτόν τον τρόπο". Δηλαδή θα κάτσεις εκεί πέρα τη μισή σου ζωή φαντασιώνοντας κάτι που μπορεί να μην υπάρχει;

    Μου θυμίζει λίγο αυτό που κάνω εγώ. Αποφεύγω να πλησιάσω κάποια άτομα και μετά φαντασιώνομαι ότι πχ μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα και ότι μπορεί να με καταλαβαίνανε αν μιλούσαμε και η συζήτηση θα πήγαινε κάπως έτσι κτλ κτλ...

    ...

    Αν θυμάμαι καλά είχες γραφτεί εδώ για κοινωνική φοβία πριν πολύ καιρό. Μήπως απλά βρήκες μια τύπισσα που νιώθεις πολύ ωραία μαζί της και θα θελες να κάνατε ακόμα πιο στενή σχέση, να ήταν δηλαδή η κολλητή σου; Αν ναι, μπορείς να της το πεις αυτό, ότι νιώθεις πολύ ωραία μαζί της κτλ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by Μαρούλι View Post
    Remedy, θα ηταν ψέμα να πω οτι θέλω να ξεκοψω. Ακόμα δεν έχω φτασει στο σημείο να πω οτι δεν αντεχω, αν και δε θα αργήσει να γίνει αυτό. Οταν με πιάνει το μελόδραμα κρατάω απόσταση για λίγο και επιστρέφω αν γίνεται πιο χαλαρή. Μπορεί να φάω τα μούτρα μου και να ντραπω τόσο ώστε να φύγω οριστικά, δεν τα έχω φαει ακόμα. Είναι ουδέτερα ολα και κλειστά τα χαρτιά απο τις δυο πλευρες. Δεν έχω κανει ή πει, οτιδήποτε που να θεωρειται πέσιμο, κανεις δε μπορεί να μαντέψει απο τη συμπεριφορά μου κάτι απόλυτο. Ειμαι φιλική, δε θα μπορουσα να γίνω χύμα, είμαστε λεπτοί ανθρωποι και εκείνη και εγω.

    trilas, ο Ψ μου, μου έχει μιλήσει για περιπτωσεις ασθενών του που είχαν τέτοιες προτιμήσεις. Δλδ κορίτσια και γυναικες που "ερωτεύονται" κατα κανόνα γυναίκες μεγαλύτερες, πιο προστατευτικές, τρυφερές κλπ. Έμενα δε με ελκύουν οι γυναίκες οι συνομηλικες και πιο μικρές, ουτε ελάχιστα. Ή οι κοινωνικές, ζωηρές, κοκετες, σέξι, κλπ., αυτές ειδικα καθόλου. Έτσι δεν μπορω να πω οτι τη βλέπω σαν "γαματη". Μου αρέσει που δεν είναι εξωστρεφής και ντίβα. Δεν είναι εξάλλου η εμφάνιση και το στυλακι, αλλα η ηρεμία της που με τραβούν. Είναι ενα συγκεκριμένο ειδος γυναικών, παντα. Υπάρχει ενα pattern όσες φορες έχω νιώσει κάτι αντίστοιχο για γυναικα. Αυτό που σε μερικές γκέι σχέσεις υπάρχει "ο άντρας" και "ή γυναίκα" δεν ισχυει για μένα: είναι παντα' "η μητέρα , η κόρη".
    δεν εννοω οτι εχεις κανει η δειξει κατι που σε εκθετει, εννοω οτι ισως θα εκανε καλο να το κανεις μπας και ξεμπλεχτει αυτη η κατασταση και σταματησεις να βασανιζεσαι.
    πως την φανταζεσαι δλδ την συνεχεια? να κανετε μια ζωη τετοιου ειδους παρεα οπως τωρα κι εσυ να ξεροσταλιαζεις?

    απο τα υπολοιπα που απαντας στην τριλας, θεωρω βεβαιο οτι ολη η ιστορια εχει σαν αφετηρια την σχεση σου με την μητερα σου, ειτε ειναι τελικα κατι σεξουαλικο, ειτε δεν ειναι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    για μενα κανε κινηση.....τραβα μια βολτα και ανοιξου...

    μπορει και αυτη να γουσταρει και γι αυτο να κανει π[ερα τους αντρες......

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι επειδη ειμαι αντρας και ισως η αποψη μου δεν μετρα και τοσο, αλλα εγω θα την πω...
    βασικα, κοιταξε το γυναικειο φυλο το θεωρω ποιο συναισθηματικο..Γενικα οι γυναικες ειναι στο αιμα τους, θα χρησιμοποιησω τον ορο ''ευαλωτες''..Αυτο σημαινει πως οι δεσμοι που αναπτυσσει με αλλα ατομα ειναι πιο συναισθηματικα δυνατες! Οποτε, εισαι καπου μπερδεμενη με τον εαν αυτο που νοιωθεις για αυτην ειναι καποιο ειδος ελξης ή οχι...βασικα κοιταξε, παιζει ρολο αν οι γονεις θα δωσουν την τρυφεροτητα στα παιδια που αυτα χρειαζονται, αλλα αυτο δεν σημαινει πως εαν δεν την παρουν θα ψαξουν να την βρουν καπου αλλου...Απο την μια μπορει να απορεις, να ειναι αυτο ή οχι...? Την απαντηση σιγουρα δεν μπορουμε να στην δωσουμε εμεις, καθως και εσυ φαινεται καπου μεσα σου πως δειλιαζεις και δεν εισαι σιγουρη, τι νοιωθεις για αυτην. Κυριως, πρεπει να αναρωτηθεις μονη σου και να βγαλεις την αποφαση

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ερωτευμενη ενω δεν πρεπει
    By beforesamp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 17-09-2016, 22:54
  2. Ερωτευμένη;τον θέλω!
    By ERMIS85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 22-01-2014, 12:08
  3. ΦΙΛΗ Η ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...
    By boss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 01-11-2013, 22:32
  4. ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 31-08-2012, 22:05
  5. ερωτευμένη...
    By fortuna in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2008, 18:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •