Διακοπή χαπιών?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29

    Διακοπή χαπιών?

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιες απόψεις από προσωπικές εμπειρίες για το τί συμβαίνει σε μια διακοπή χαπιών που όμως παρακολουθείται και γίνεται με συνεργασία ψυχίατρου;
    Υπάρχει στ αλήθεια γιατρός που το υποστηρίζει αυτό;

    Προσωπικά, μετά από κάποια απόπειρα να κόψω απότομα την φαρμακευτική αγωγή που έπαιρνα μόνη μου κατέληξα στο να νοσηλευτώ.

    Αποτελούν τελικά τα χάπια αναγκαίο κακό που θα μας ακολουθεί σε όλη μας την ζωή ή μήπως πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι ο κόσμος όλος έχει φρικάρει και κουβαλάει μια δόση τρέλας, και μέσα σε αυτόν τον χαμό προσπαθούμε εμείς να συνυπάρξουμε αρμονικά έχοντας επίγνωση μιας πάθησης που όλοι λίγο πολύ την έχουν αλλά λίγοι πληρώνουν το τίμημα της γνώσης της;

    Δεν ξέρω.... μερικές φορές θέλω απλά να ζήσω όπως πρώτα... χωρίς χάπια. αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by akrogialies_deilina View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιες απόψεις από προσωπικές εμπειρίες για το τί συμβαίνει σε μια διακοπή χαπιών που όμως παρακολουθείται και γίνεται με συνεργασία ψυχίατρου;
    Υπάρχει στ αλήθεια γιατρός που το υποστηρίζει αυτό;

    Προσωπικά, μετά από κάποια απόπειρα να κόψω απότομα την φαρμακευτική αγωγή που έπαιρνα μόνη μου κατέληξα στο να νοσηλευτώ.

    Αποτελούν τελικά τα χάπια αναγκαίο κακό που θα μας ακολουθεί σε όλη μας την ζωή ή μήπως πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι ο κόσμος όλος έχει φρικάρει και κουβαλάει μια δόση τρέλας, και μέσα σε αυτόν τον χαμό προσπαθούμε εμείς να συνυπάρξουμε αρμονικά έχοντας επίγνωση μιας πάθησης που όλοι λίγο πολύ την έχουν αλλά λίγοι πληρώνουν το τίμημα της γνώσης της;

    Δεν ξέρω.... μερικές φορές θέλω απλά να ζήσω όπως πρώτα... χωρίς χάπια. αυτό.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    καλως ηρθες :)

    ΓΙα αρχη καλυτερα να μα ελεγες και τι εχεις....π.χ διαοφρετικα πραγμα μπορει να παθεις αμα τα κοψεις ενω εχεις ψυχωση και διαφορετικο αμα εχεις καταθλιψη....

    Συνηθως με τη συνεργασια ενος καλου ψυχιατρου τα κοβεις ανωδυνα τα χαπια...
    εγω προσωπικα στις αγωγες που πηρα στην ζωη μου τα εκοψε σταδιακα...και μ υπομονη αλλα ειμαι καλα....σημασια εχει να νιώθεις καλα...

    τεραστιο λαθος να κοψεις μονη σου την αγωγη...δεν επρεπε να το κανεις ..θα το κανεις μονο με την συμφωνη γνωμη ψυχιατρου μονο.....να φανταστω για να νοσηλευτεις θα εχεις ψυχωση???

    και γτ ειναι τοσο κακο να παιρνεις χαπια?καποια στιγμη θα τα ελατωσεις και θα ειναι πολυ λιγα.... δεν βρισκω το κακο εφοσον σου κανουν καλο στην ψυχικη υγεια να τα κοψεις.....


    και οπως θα σ ξαναπω εγω με την βοηθεια τ ψυχιατρου μια χαρα ημουνα οταν τα εκοψα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    Να σαι καλα :)

    Η αλήθεια είναι οτι πρόκειται για ψυχωσικό σύνδρομο οπότε μιλάμε για τις αντίστοιχες αγωγές.
    Ελπιδοφόρο αυτό που λες οτι τα έκοψες... ο δικός μου γιατρός δεν το συζητάει καν και σκέφτομαι να απευθυνθώ αλλού.
    Έκανα μεγάλη κουταμάρα να πειραματιστώ μόνη μου και το πλήρωσα...
    Δυσκολεύομαι να δεχτώ στην ζωή μου οτι θα με στιγματίζει αυτή η ιδιότητα καθώς μένω σε μικρή κοινωνία και όλοι γνωρίζουν για όλους. Η ζωή μου καταστράφηκε ολοκληρωτικά με την διάγνωση της πάθησης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by akrogialies_deilina View Post
    Να σαι καλα :)

    Η αλήθεια είναι οτι πρόκειται για ψυχωσικό σύνδρομο οπότε μιλάμε για τις αντίστοιχες αγωγές.
    Ελπιδοφόρο αυτό που λες οτι τα έκοψες... ο δικός μου γιατρός δεν το συζητάει καν και σκέφτομαι να απευθυνθώ αλλού.
    Έκανα μεγάλη κουταμάρα να πειραματιστώ μόνη μου και το πλήρωσα...
    Δυσκολεύομαι να δεχτώ στην ζωή μου οτι θα με στιγματίζει αυτή η ιδιότητα καθώς μένω σε μικρή κοινωνία και όλοι γνωρίζουν για όλους. Η ζωή μου καταστράφηκε ολοκληρωτικά με την διάγνωση της πάθησης.
    ακουσε με....αυτο που πρεπει να κοιταξεις για αρχη ειναι να εισαι εσυ καλα.....
    και μην βιάζεσαι να κοψεις τα χαπια....δεν χρειαζεται να βιαζεσαι....γτ μπορει να ξαναπαθεις επεισοδιο και να γινεις χειροτερα,μην παιζεις με την υγεια σου...
    εσυ γτ θες να τα κοψεις?υπαρχει λογος?τι σε πειραζει μωρε αμα παιρνεις και κανα χαπακι?σιγα
    ναι μονη σου μην το ξανακανεις ..γτ θα σε παει πολυ πισω...

    επισης οι σκεψεις σου εχουν φυγει?εισαι καλα τωρα?

    γτ καταστραφηκε η ζωη σου?τι εγινε?το εμαθαν ολοι?το ειπες εσυ? αμα θες πες περισσοτερα....

    μην δυσκολευεσαι καθολου πρεπει να το δεχτεις σαν κοματι του εαυτου σου.....θα δεις μια μερα θα εισαι μια χαρα....απλα μην βιαζεσαι να κοψεις τα χαπια ειναι το ποιο σημαντικο αυτο...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    καταλαβαίνω πως το εννοείς..όλο αυτό. έχει λογική και είσαι πολύ τυχερός που μπορείς κι έχεις καθαρή σκέψη και την διατυπώνεις σωστά και χωρίς να παίρνεις κάποια αγωγή.
    Αντίθετα, εγώ το χρειάζομαι το abilify μου μάλλον για να είμαι συγκροτημένη και να έχω διαύγεια σκέψης...

    Το θέμα από ότι φαίνεται τελικά είναι περισσότερο ψυχολογικό.... :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ναι αλλα δεν μ ειπες εκτος απο την διαυγεια σκεψης..σου εχουν φυγει ολα τα υπολοιπα της ψυχωσης εισαι καλα τωρα?

    ποσα χρονια παιρνεις αγωγη?και ποτε επαθες ψυχωτικο επεισοδιο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μαλακια θα κάνεις...συγγενικό μου πρόσωπο όσες φορές τα έκοψε μόνος του τα είδε όλα ο ίδιος και ταλαιπωρησε και τους γύρω του... Ο λόγος που νομίζεις ότι θα είσαι οκ άμα κόψεις τα χάπια και που νιώθεις καλά είναι ακριβώς το ότι παίρνεις χάπια. Προπάντων για να είσαι καλά εσύ δεν στο συστηνω...
    Και κακώς αισθάνεσαι άσχημα για αυτό...συμφωνω με άλλα μέλη...τι σε πειράζει να παίρνεις κάνα χαπακι πάντα; Ξέρω άτομο που παίρνει παντα κάθε πρωί χάπι για τον θυρεοειδή...και; Πρέπει να το κόψει να χαλάσει την υγεία της επειδή τι; Θα εξαρτάται από το χάπι; Σιγά ένα κομμάτι επιπλέον στη ρουτίνα είναι...αν το πάμε έτσι εξαρτασαι και απο οποιαδήποτε τροφή δεν είναι κατευθείαν από το χωράφι και από την θέρμανση που έχεις σπίτι σου και από τη τηλεόραση/το ίντερνετ και και και...όλα αυτα μέρος της καθημερινότητας μας είναι αλλά όχι ό,τι πιο απέριττο...εφόσον έχεις κάτι που βελτιώνει την ποιότητα της ζωής σου γιατί να το απορρίψεις;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    απο το 2005 παιρνω την αγωγή. οπότε δεν έχω συμπτώματα καθόλου από τότε και για να είμαι ειλικρινής ούτε τίποτα τραγικές παρενέργειες από το χάπι. Είναι σχετικά ελαφρύ στον οργανισμό μου κάθεται καλά.

    Το 2011 τόλμησα να το κόψω με αποτέλεσμα να με αρχίσουν από την αρχή με πιο βαριά φάρμακα και πάλι είμαι μόνο σε αυτό τώρα.

    Δεν κάνω τίποτα περίεργες σκέψεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by akrogialies_deilina View Post
    απο το 2005 παιρνω την αγωγή. οπότε δεν έχω συμπτώματα καθόλου από τότε και για να είμαι ειλικρινής ούτε τίποτα τραγικές παρενέργειες από το χάπι. Είναι σχετικά ελαφρύ στον οργανισμό μου κάθεται καλά.

    Το 2011 τόλμησα να το κόψω με αποτέλεσμα να με αρχίσουν από την αρχή με πιο βαριά φάρμακα και πάλι είμαι μόνο σε αυτό τώρα.

    Δεν κάνω τίποτα περίεργες σκέψεις
    Τέλεια...Άμα είναι μόνο ένα χαπακι και ο γιατρός σου κρίνει ότι δεν είσαι σε θέση να το κόψεις συνέχισε το με τη λογική που είπαμε...φαντασία ότι πρέπει κάθε μέρα να παίρνεις το χαπακι για τον θυρεοειδή σου ή τη βιταμίνη σου...δεν είναι κάτι το τραγικό έτσι;
    Άμα θέλεις συμβουλεψου και άλλο γιατρό για το θέμα αλλά σε καμία περίπτωση μην πειραματίζεσαι μόνη σου με την διακοπή...άσε που και το να αλλαζεις γιατρούς μπορεί να αναστατώνει λιγο τα πραγματα χωρίς λόγο καμία φορά...αυτό κρίνε το μόνη σου. Απλα ήδη ξέρεις τι έγινε οταν το εκοψες απότομα μόνη σου...τι σε κάνει να νομίζεις πως αυτή τη φορά θα ειναι διαφορετικό;
    Με την καθοδήγηση γιατρού ότι κανείς λοιπόν και δες το σαν βιταμίνη ή χάπι για τον θυρεοειδη...μη το κάνεις στο μυαλό σου μεγαλύτερο από ότι είναι από άποψη ντροπής και λοιπά...
    Άλλωστε για αυτό το παίρνεις για να λειτουργεις κανονικότητα και αυτό κανεις. Όποιος δεν καταλαβαίνει πρόβλημα του. Εσύ είσαι καλα, κομπλε και κουκλα και γραψ'τους ολους.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    Natalia_sups καλησπέρα.

    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δεν με ενοχλεί η εξάρτηση από ένα χάπι.

    Τα κόμπλεξ του κόσμου με το διαφορετικό και αυτό που δεν κατανοούν με ενοχλεί. Εσύ, προφανώς επειδή έχεις κοντινό σου πρόσωπο παθών το έχεις αποδεχτεί όμως συνηθίζεται η περιθωριοποίηση και ο στιγματισμός ατόμων με ψυχιατρικά προβλήματα ειδικά στην επαρχία.
    Σεβαστή η γνώμη σου. Καθόλου αδιάφορή. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    για αρχη χαιρομαι που ακουω οτι εισαι καλα και δεν εχεις τιποτα περιεργες σκεψεις...γτ ξερω ειναι πολυ ανυποφορη ψυχικη ασθενεια....

    ε κοιτα παρενεργειες δεν εχει σχεδον καθολου...αμα παιρνεις και ακινετον μαζι....

    επισης δεν μ λες γτ θελεις να τα κοψεις οπωσδηποτε?δεν υπαρχει λογος...σιγα ενα χαπακι ειναι ουτε παρενεργειες λες δεν σ κανει οποτε γιατι?γιατι θες να παιξεις με την ψυχικη σου υγεια κορωνα γραμματα?

    επισης κοπελια ποιο πανω μας ειπες οτι καταστραφηκε η ζωη σου επειδη ειναι κλειστη κοινωνια...γιατι τι εγινε?το εμαθαν ολοι?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    29
    κατ αρχην nick εισαι πολύ γνώστης όντως.... από τον Ιούνιο αναγκάστηκα και ξεκίνησα και το akineton για το τρέμουλο..
    Το οποίο akineton δεν υπάρχει πια στα φαρμακεία ελεος.....

    Ένας λόγος που θέλω να καταργήσω τα χάπια είναι διότι βαρέθηκα να ακούω από γκόμενους- αν μου επιτρεπετε την έκφραση- ότι δεν χρειάζονται τα χάπια και ότι είναι μούφα όλα αυτα... κι οτι είναι οι περισσότεροι κατά των χαπιών. Δεν είναι ότι πιο ευχάριστο..

    Ο κόσμος το χει τούμπανο κι εγώ κρυφό καμάρι :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by akrogialies_deilina View Post
    Natalia_sups καλησπέρα.

    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δεν με ενοχλεί η εξάρτηση από ένα χάπι.

    Τα κόμπλεξ του κόσμου με το διαφορετικό και αυτό που δεν κατανοούν με ενοχλεί. Εσύ, προφανώς επειδή έχεις κοντινό σου πρόσωπο παθών το έχεις αποδεχτεί όμως συνηθίζεται η περιθωριοποίηση και ο στιγματισμός ατόμων με ψυχιατρικά προβλήματα ειδικά στην επαρχία.
    Σεβαστή η γνώμη σου. Καθόλου αδιάφορή. :)
    Καταλαβαίνω πως το λες...μη νομίζεις πως δεν το έχω δει να γίνεται και πώς δεν το βιώνει και το συγγενικό μου προσωπο...αλλά νομιζεις πως η περιθωριοποίηση οφείλεται στο χάπι; Εγώ πιστεύω ακράδαντα πως όχι. Είναι παραγοντας αλλά όχι όπως το φαντάζεσαι...
    Γιατί μόνη σου το ειπες...ο κόσμος έχει κομπλεξ με το "διαφορετικό". Αυτό συμπεριλαμβάνει χίλια δυο πράγματα. Φρικακια δεν είχε το σχολείο σου; Ή παιδιά στο περιθώριο; :P Δεν έπαιρναν όλοι χάπια υποθέτω...

    Νομίζω πως αυτό που ενθαρρύνει και προωθεί την περιθωριοποίηση είναι το ότι το άτομο εκπέμπει τη διάθεση να *δικαιολογηθεί" ή να "κρυφτεί"...εξαρχης περιμένει να είναι "υπό" και νιώθει την ανάγκη να αμυνθει...καλό είναι να κρύβεις λόγια αλλά πιστεύω πως ένας άνθρωπος και γκαβος και κουτσός και στραβος να είναι, αν το αντιμετωπίζει με το κεφάλι ψηλά και ως κομμάτι του για το οποίο δεν έχει καμία απολογητική διάθεση σε φαση "ναι, ΤΙ;" δεν έχει λόγο να τον κρίνει κάποιος, τουλάχιστον όχι αυτοί που έχουν μυαλό και σε γνωρίζουν λίγο πρώτα...άλλωστε για να λειτουργεις φυσιολογικά στα πλαίσια της κοινωνίας το παίρνεις και όποιος δεν καταλαβαίνει δεν αξίζει καν να λαμβανεις υπόψη στα σοβαρά τη γνώμη του. Δεν τον σώζει κανένα χαπι :P

    Μη σκέφτεσαι τι σκέφτονται οι άλλοι...δε θα υποφέρεις εσύ πάλι με βαρύτερα φάρμακα και δε ξερω τι επειδή κάποιος ή ή κυρα κατινα απέναντι λεει κατι...και μη λες ότι καταστράφηκε η ζωή σου...συνέχισε την κανονικά με το χαπακι σου κάθε μέρα και ούτε θα νοιάζεται κανείς...

    Κράτα ψηλά το κεφάλι και φροντιζε τον εαυτό σου...σου εύχομαι τα καλύτερα :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by akrogialies_deilina View Post
    κατ αρχην nick εισαι πολύ γνώστης όντως.... από τον Ιούνιο αναγκάστηκα και ξεκίνησα και το akineton για το τρέμουλο..
    Το οποίο akineton δεν υπάρχει πια στα φαρμακεία ελεος.....

    Ένας λόγος που θέλω να καταργήσω τα χάπια είναι διότι βαρέθηκα να ακούω από γκόμενους- αν μου επιτρεπετε την έκφραση- ότι δεν χρειάζονται τα χάπια και ότι είναι μούφα όλα αυτα... κι οτι είναι οι περισσότεροι κατά των χαπιών. Δεν είναι ότι πιο ευχάριστο..

    Ο κόσμος το χει τούμπανο κι εγώ κρυφό καμάρι :)
    Αυτό φίλη μου είναι ένα εξαιρετικό φίλτρο για να σουταρεις τους λάθος ανθρώπους, δεν είναι αρνητικό, κάθε άλλο θετικό το βρίσκω...
    Θέλεις δίπλα σου κάποιον που καταλαβαίνει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    τωρα παιρνεις μονο αμπιλιφι η και αλλα χαπια? ρωτα τον γιατρο σου αν μπορει να σ αλλαξει το αμπιλιφι με το nodasic δεν εχει τρεμουλο αυτο...και επισης αμα θες πες και δοσολογια που παιρνεις...
    τωρα για το ακινετον πες του οτι τελειωσε και αντι γι αυτο θα σου δωσει ardan μεχρι να ξαναφερουν τα φαρμακεια ακινετον..εχει ελειψη τωρα...

    ας λενε οτι θελουν...πανω απο ολα η ψυχικη υγεια.....σκοπος ενος συντροφου ειναι να σ συμπαραστεκεται στα δυσκολα κοπελια ( με το ωραιο νικνειμ :P)και οχι να σε παροτρυνει ανευθυνα για κατι που δεν ξερει και δεν εχει βιωσει

    τουμπανο ε?δλδ?το μαθαν και λακισαν ολοι?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή Χαπιών
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2016, 08:12
  2. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2013, 12:51
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 00:38
  4. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 20:29
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •