ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

    Παιδιά καλησπέρα!Κάποιοι ίσως με γνωρίζουν από παλαιότερα άρθρα κλπ όπου κατά καιρούς αντιμετωπίζω προβλήματα με ιδεοληψίες και έντονο άγχος κλπ...Λόγω πολλών προβλημάτων οικονομικών και μη πέρασα έναν χρόνο πολύ δύσκολο με έντονα συμπτώματα που άλλοτε έφευγαν και άλλοτε επανέρχοταν δυνατότερα.Ενώ είχα εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να τα αγνοεί και μάλιστα πήγα και σπαστά σε ψυχολόγο 2-3 φορές ήμουν γενικά καλά.Χθες όμως έτυχε να πετύχω ένα άρθρο στο ίντερνετ που μιλούσε για κάποιους που είναι πεπεισμένοι οτι ζούμε στο μάτριξ...από τότε με έπιασε μια έντονη φοβία με πολύ άγχος για το ποιοι είμαστε,ποιο είναι το νόημα της ζωής,αν όντως ισχύει αυτό,αν θα πεθάνω ή αν θα αποφασίσει μια μέρα κάποιος να πεθάνω,αν είναι όλα μάταια ψεύτικα κλπ...επίσης έρχονται και πολλές ιδεοληψίες από προβλήματα που διάβασα κατα καιρούς από εμπειρίες ανθρώπων στο φόρουμ αλλά και από ιατρικά σαιτ(για σχιζοφρένεια,ψυχώσεις κλπ)...δεν ξέρω πραγματικά πως νιώθω,αν βιώνω αποπραγματοποίηση ή αν όλα αυτά είναι κατάθλιψη....ξέρω οτι πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό το οποίο και θα κάνω από βδομάδα....απλώς θέλω λίγο κουράγιο και να μου μιλήσετε όσοι είχατε αντίστοιχα προβλήματα στο παρελθόν και πως τα αντιμετωπίσατε κλπ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν έχεις τίποτα μια χαρά είσαι αυτά παθαίνουν όλοι όταν διαβάσουν την πρώτη θεωρία συνομωσιας καλό διάβασμα αν ψάξεις εδώ θα βρεις κι άλλα στις ψύχωσησ πήγαινε έχει πράγμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλησπέρα Δημητρη... Γιατί σπευδεις να βάλεις ταμπέλα στον εαυτό σου..; Μιλας για αποπραγματοποιηση, κατάθλιψη κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...λες ξοδευεις τον ελεύθερο σου χρονο διαβάζοντας για συνωμοσίες και διάφορα και σάιτ για άτομα με ψυχώσεις κλπ...εφόσον ξέρεις ότι έχεις θεμα με ιδεοληψίες γιατί βάζεις τον εαυτό σου σε αυτή τη θέση και τις τρέφεις;
    Δεν λέω πως αυτο λύνει το πρόβλημα σου, αυτό είναι η ιδεοληψία άλλωστε, μία σκεψη που δύσκολα ξεκολλαει από το μυαλό...αλλά τουλαχιστον το οτι τα αναγνωρίζεις αυτά ως ιδεοληψίες είναι καλό υποθέτω...ξέρεις από που να ξεκινήσεις για να προσπαθησεις να τα απορρίψεις σιγά σιγα..ή βοήθεια ειδικού θα ήταν πολύτιμη αν είχες τη δυνατότητα αλλιώς δεν ξέρω τι νόημα έχει οτι και αν σου πούμε...
    Τι να σου πει κανείς; Πάλεψε το με τη λογική σου...Ναι οκ...από τη κουβέντα στη πράξη έχει δρόμο να κάνεις...αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο για να βοηθηθεις πέρα από αυτό...
    Κάτι που παρατηρώ πάντως είναι πως πολλές από τις επίμονες σκέψεις σου που σε βασανιζουν είναι συνδεδεμένες με υπαρξιακές ανησυχίες...πρώτα ή θρησκεία αν δεν κάνω λάθος, τώρα ή φύση της πραγματικότητας και τα ματριξ και δε ξέρω τι...σε βασανιζουν τα υπαρξιακά σου γενικα...
    Αλλά είναι η φυση τους τέτοια που δεν έχει και πολύ νόημα να ασχολείσαι με αυτά, τουλάχιστον όχι αν δεν είσαι σε καλή διάθεση/θετικη κατάσταση...αλλά και γενικά πιστεύω. Ένας άνθρωπος αν κλειστεί σε ένα δωμάτιο και δεν κανει τίποτα παρά μόνο να σκέφτεται αργά ή γρήγορα θα στραφεί στα υπαρξιακά του...και αν στραφεί σε αυτά αργά ή γρήγορα θα χαλαστεί ψυχολογικα ο οποιοσδήποτε με αυτα, πραγματικά ο οποιοσδήποτε πιστεύω...
    Τι θέλω να πω με αυτό...ή μόνη άλλη μικρή χαζή συμβουλή που έχω να σου δώσω και έχεις ξανακουσει είναι να βρεις αντιπερισπασμους...πράγματ� � που δεν σε σα φηνουν να σκέφτεσαι για μεγάλα υπαρξιακα ερωτηματα...πραγματαπου απορροφούν τη προσοχή σου χωρίς να αφήνεις το μυαλό σου να περιπλανάται...αυτό το προτείνω ως τακτική μέχρι να καταφέρεις να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικού...
    Last edited by Natalia_sups; 08-10-2016 at 23:52.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Μηδιαβαζεις κ μη ψαχνεις στο ιντερνετ.ζητα βοηθεια οπως κ εκανες απο ειδικο.μη κανεις το γιατρο κ μη βγαζεις συμπερασματα μονος σου..το γεγονος οτι αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ιδεες κ οχι εμμονες ειναι καλο σημαδι..ευχομαι να το χεις κανει για να ξεδιαλυνεις κ να καθαρεις το μυαλοσου κ τις φοβιες σου..κανενας μας δεν ειναι ιδιος κ δε σκεφτεται κ δε φανταζεται ιδια με κανεναν αλλον.αναλωνεσαι αδικα ψαχνοντας μονος σου...γεμιζεις το μυαλο σου με αποριες κ αλλες σκεψεις χωρις να παιρνεις απαντησεις φυσικα..τον εαυτο σου ακουσε κ τον ειδικο..με το δικο σου μυαλο εχεις να κανεις κ οχι να το φορτωνεις με αλλων...φιλικη συμβουλη

  5. #5
    Γειά σας παιδιά, συγγνώμη για την καθυστέρηση είχα επαγγελματικά προβλήματα και δεν μπορούσα να μπω....το θέμα είναι ότι ενώ παλεύω με αυτό από τηβ αρχή εδώ και ένα χρόνο τώρα είναι τόσο ισχυρές οι ιδεοληψιες σε σημείο να νομίζω ότι τις πιστεύω...και κυρίως αυτά τα υπαρξιακα με αποπραγματοποιηση, να νομίζω δηλαδή ότι ζούμε σε ένα ψεύτικο κόσμο, να με βςσανιζουν υπαρξιακα ερωτήματα κλπ...και στο βάθος η εικόνα ενός Δημήτρη σε ένα δωμάτιο μιας κλινικής με χάπια κλπ...όλα αυτά είναι συνεχώς στο μυαλό μου και δεν με αφήνουν να ηρεμησω τις τελευταίες δύο μέρες κυρίως που με έπιασε νέα κρίση....έχετε δίκιο που μου λέτε να μην αγχωνομαι και να βρω αντιπερισπασμους και πράγματι όταν το κάνω είμαι κομπλέ...απλώς φοβάμαι μήπως γίνω πολύ χειρότερα και δεν μπορώ να ξεχωρίσω την πραγματικότητα από το ψέμα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θα μπερδέψεις ποτε τη πραγματικότητα με το ψεμα όπως φοβάσαι, είναι κοινος φόβος ανθρώπων με ιδεοληψίες αυτός αλλά ποτέ δεν ισχύει...απλά βασανίζει σαν σκέψη, τίποτα περισσότερο.
    Ή αποπραγματοποιηση είναι αμυντικος μηχανισμός του μυαλού που παίρνει μπρος σε συνθήκες έντονου στρες για να μη βιώνουμε ότι μας αγχωνει από το περιβάλλον μας έντονα, για να αποστασιοποιηθουμε από αυτα...
    Όλοι οι άνθρωποι μπορεί να το πάθουν αν στρεσαριστουν, σταματα να ψαχνεις όλο και χειρότερα θέματα για τον εαυτό σου και να θέλεις σωνει και καλά να έχεις κάτι. Τίποτα δεν έχεις περα απο κόλλημα με καταστροφολογικες σκέψεις...και όχι αυτό δεν είναι απωλεια επαφης με το περιβάλλον...τα έχεις 400...

  7. #7
    Χαχα νομίζω πως θα έπρεπε να γίνεις ψυχολόγος αν δεν είσαι ήδη γιατί κάθε φορά που μιλάμε μου δίνεις πολύ δύναμη...απλώς το στρες και η καταπόνηση από αυτό και πράγματα τα οποία έχω διαβάσει στο παρελθόν με κάνουν να αμφιβάλλω πάρα πολύ...κάτι σαν λογική τρέλα ένα πράμα!!! Κυρίως αγχωνομαι για το βιολογικό κομμάτι μήπως από τις κρίσεις πανικού και το στρες πάθω καμία αλλοίωση μόνιμη και οδηγηθω στην ψύχωση...πάντως έχεις δίκιο οι ιδεοληψιες μπορεί να πέσουν με το οτιδήποτε και το γεγονός ότι δεν έχουμε ανοχή στην αμφιβολία αλλά και δεν γνωρίζουμε πραγματικά πως είναι να έχεις ψύχωση καταστροφολογουμε για το οτιδήποτε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ γω μια απο τα ιδια...τα εχω 400 αλλα ολο αλλα πιστευω...σαν εμενα..ποτε δεν τρελλαθηκα(ελπιζω, πιστευω θα μου το ειχαν πει)..χααχα!

  9. #9
    Anxious το λέει και το όνομα ρε φίλε :) απλώς είναι αυτό το ότι είναι τόσο πρωτόγνωρη η σκέψη που νομίζεις ότι όντως το σκέφτεσαι....εμένα ας πούμε μου ήρθε η ιδεοληψια ότι ο κόσμος μας είναι ψεύτικος ότι οι διπλανοι μου και όπου πάω με κοιτάνε περίεργα και ότι όντως τα θέλω αυτά που σκέφτομαι και τα πιστεύω και πως αν πάρω φάρμακα θα με κάνουν να σκέφτομαι διαφορετικά κλπ...εσύ τι σκέψεις έχεις;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Παιδιά καλησπέρα!Κάποιοι ίσως με γνωρίζουν από παλαιότερα άρθρα κλπ όπου κατά καιρούς αντιμετωπίζω προβλήματα με ιδεοληψίες και έντονο άγχος κλπ...Λόγω πολλών προβλημάτων οικονομικών και μη πέρασα έναν χρόνο πολύ δύσκολο με έντονα συμπτώματα που άλλοτε έφευγαν και άλλοτε επανέρχοταν δυνατότερα.Ενώ είχα εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να τα αγνοεί και μάλιστα πήγα και σπαστά σε ψυχολόγο 2-3 φορές ήμουν γενικά καλά.Χθες όμως έτυχε να πετύχω ένα άρθρο στο ίντερνετ που μιλούσε για κάποιους που είναι πεπεισμένοι οτι ζούμε στο μάτριξ...από τότε με έπιασε μια έντονη φοβία με πολύ άγχος για το ποιοι είμαστε,ποιο είναι το νόημα της ζωής,αν όντως ισχύει αυτό,αν θα πεθάνω ή αν θα αποφασίσει μια μέρα κάποιος να πεθάνω,αν είναι όλα μάταια ψεύτικα κλπ...επίσης έρχονται και πολλές ιδεοληψίες από προβλήματα που διάβασα κατα καιρούς από εμπειρίες ανθρώπων στο φόρουμ αλλά και από ιατρικά σαιτ(για σχιζοφρένεια,ψυχώσεις κλπ)...δεν ξέρω πραγματικά πως νιώθω,αν βιώνω αποπραγματοποίηση ή αν όλα αυτά είναι κατάθλιψη....ξέρω οτι πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό το οποίο και θα κάνω από βδομάδα....απλώς θέλω λίγο κουράγιο και να μου μιλήσετε όσοι είχατε αντίστοιχα προβλήματα στο παρελθόν και πως τα αντιμετωπίσατε κλπ....
    δεν ειναι τιποτα ψευτικο η ζωη ειναι ωραια....σταματα να ακους τις ιδεοληψιες σου και ζησε....και σταματα να διαβαζεις μαλακιες στο ιντενετ γτ ειναι ευαισθητος ο εγκεφαλος σου...θελει δουλεια για να στωσει...
    λοιπον ανακεφαλεωνω....βαλε αθληση,ψυχιατρο,αντιμετωπι σε τους ψυχαναγκασμους μην τους επιστρεπεις να σ ελεγχουν και εισαι οκ....
    και αμα δεις τα σκουρα..απλα θυμησουν πως ησουν παλια πριν το παθεις αυτο...και σκεψου με την τοτε λογικη πως θα αντιδρουσες

  11. #11
    Έχεις δίκιο φίλε μου,και εγώ γουστάρω πολύ την ζωή και όταν δεν είμαι έτσι πραγματικά έχω όρεξη να κάνω πράγματα,να δημιουργήσω κλπ!Αλλά μου την δίνει όταν ο εγκέφαλος μου παίρνει τέτοιες στροφές...θέλω να πω,στρεσάρομαι πάρα πολύ,πονάει το κεφάλι μου,αισθάνομαι σαν άρρωστος και πολλές φορές που η αμφιβολία χτυπάει κόκκινο νομίζω οτι δεν είμαι εγώ αυτός που κάνει αυτές τις σκέψεις,οτι μου έρχονται ή μου επιβάλλονται παρά την θέληση μου και είμαι αναγκασμένος να τις πιστέψω...αντιστέκομαι,προσ παθώ να εκλογικεύσω και έτσι δημιουργείται το μεγάλο άγχος και η κατάπτωση.Ολο αυτό βέβαια είναι αποτέλεσμα πολλών στρεσσογόνων γεγονότων στην ζωή μου...συνεπώς θέλω να πω οτι πέραν της ιψδ,ίσως αυτή η ματαιότητα και αυτή η παρόρμηση να θεωρώ υποσυνείδητα πως αν αντισταθώ στις σκέψεις αυτές τότε είναι κακό και πως πρέπει να τις πιστεύω κλπ με κάνουν να πιστεύω οτι είμαι τρελός ή οτι τρελαίνομαι.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Έχεις δίκιο φίλε μου,και εγώ γουστάρω πολύ την ζωή και όταν δεν είμαι έτσι πραγματικά έχω όρεξη να κάνω πράγματα,να δημιουργήσω κλπ!Αλλά μου την δίνει όταν ο εγκέφαλος μου παίρνει τέτοιες στροφές...θέλω να πω,στρεσάρομαι πάρα πολύ,πονάει το κεφάλι μου,αισθάνομαι σαν άρρωστος και πολλές φορές που η αμφιβολία χτυπάει κόκκινο νομίζω οτι δεν είμαι εγώ αυτός που κάνει αυτές τις σκέψεις,οτι μου έρχονται ή μου επιβάλλονται παρά την θέληση μου και είμαι αναγκασμένος να τις πιστέψω...αντιστέκομαι,προσ παθώ να εκλογικεύσω και έτσι δημιουργείται το μεγάλο άγχος και η κατάπτωση.Ολο αυτό βέβαια είναι αποτέλεσμα πολλών στρεσσογόνων γεγονότων στην ζωή μου...συνεπώς θέλω να πω οτι πέραν της ιψδ,ίσως αυτή η ματαιότητα και αυτή η παρόρμηση να θεωρώ υποσυνείδητα πως αν αντισταθώ στις σκέψεις αυτές τότε είναι κακό και πως πρέπει να τις πιστεύω κλπ με κάνουν να πιστεύω οτι είμαι τρελός ή οτι τρελαίνομαι.....
    δεν εισαι τρελος ουτε τρελενεσαι..απλα εχεις ιδεοληψιες...και ειναι παρορμητικες παιζουν με το μυαλο σου...σε ειδικο πας?

  13. #13
    Η αλήθεια ειναι πως αυτη την περίοδο λογω οικονομικων προβληματων δεν εχω την δυνατοτητα...τα λεφτα που παιρνω φτανουν μονο για τις βασικες αναγκες και οι δικοι μου δεν εχουν την δυνατοτητα να πληρωνουν ενα επιπλεον 20-30ευρω για την καθε συνεδρεια....οποτε προσπαθω να μιλαω ειτε εδω ειτε με φιλους,να βγαινω,να παιρνω κανα ηρεμιστικο,να εκλογικευω επι χαρτου καθε ιδεοληψια απλως καμια φορα δεν μπορω να σκεφτω παραπερα και μενω μετεωρος στο αγχος...και αυτο φοβάμαι!Την λογική πλευρά του εαυτού μου δεν την έχασα...ωστόσο οι σκέψεις που κάνω,οι παρορμήσεις που έχω κλπ μου φαίνεται λες και είναι πράγματα που όντως τα πιστεύω και οτι έτσι θα είμαι μια ζωή και οτι στο τέλος θα καταλήξω τρελός....αντίστοιχες υπαρξιακές ανησυχίες αντιμετώπισε κανείς?Αποπραγματοποίηση?Σ κέψεις που να νομίζει οτι περνάει το κατώφλι της τρέλας?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Η αλήθεια ειναι πως αυτη την περίοδο λογω οικονομικων προβληματων δεν εχω την δυνατοτητα...τα λεφτα που παιρνω φτανουν μονο για τις βασικες αναγκες και οι δικοι μου δεν εχουν την δυνατοτητα να πληρωνουν ενα επιπλεον 20-30ευρω για την καθε συνεδρεια....οποτε προσπαθω να μιλαω ειτε εδω ειτε με φιλους,να βγαινω,να παιρνω κανα ηρεμιστικο,να εκλογικευω επι χαρτου καθε ιδεοληψια απλως καμια φορα δεν μπορω να σκεφτω παραπερα και μενω μετεωρος στο αγχος...και αυτο φοβάμαι!Την λογική πλευρά του εαυτού μου δεν την έχασα...ωστόσο οι σκέψεις που κάνω,οι παρορμήσεις που έχω κλπ μου φαίνεται λες και είναι πράγματα που όντως τα πιστεύω και οτι έτσι θα είμαι μια ζωή και οτι στο τέλος θα καταλήξω τρελός....αντίστοιχες υπαρξιακές ανησυχίες αντιμετώπισε κανείς?Αποπραγματοποίηση?Σ κέψεις που να νομίζει οτι περνάει το κατώφλι της τρέλας?
    ολοι αντιμετωπιζουμε υπαρξιακες ανησυχιες κατα καιρους....εγω παλαιοτερα κατα το λυκειο ,σκεφτομουνα καθε μερα αν υπαρχει θεος...αργοτερα αλλα πραγματα....

    αν μενεις σε καποια πολη παντως υπαρχουν και ΚΨΥ που ειναι δωρεαν..αγωγη παιρνεις?

  15. #15
    Αγωγή δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,θα παω μεθαυριο να κανω γενικη αιματος και ουρων για να αποκλείσω παθολογικές αιτίες και έπειτα θα δούμε την ψυχιατρική διάσταση.Για τα ΚΨΥ οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να παει δωρεάν?Μήπως έχει αιτήσεις κλπ?Και για προβλήματα μετακίνησης μήπως υπάρχουν δωρεάν τηλεφωνικές γραμμές?
    Οσο για τα υπαρξιακά και εγώ από αυτό το ερώτημα ξεκίνησα πριν μήνες...το είχα εκλογικεύσει στον τέλειο βαθμό,γενικά δεν με επηρρέαζε ή έστω στο ελάχιστο...θεωρώ πως αν πούμε πως η ιψδ είναι ο τρόπος του εγκεφάλου να αντιμετωπίζει τα στρεσογόνα ερεθίσματα και εφόσον εγώ εκλογικεύω την μια ιδεοληψία που λειτουργεί ως άμυνα του εγκεφάλου(ή σωματοποίηση του στρες),τότε δεν είναι λογικό να γατζώνεται από μια νέα πιο ισχυρή όταν μάλιστα υποτροπιάζω με το άγχος και την κακή διάθεση λόγω προβλημάτων?Πως έφτασα εγώ που κάποτε χαιρόμουν την ζωή σε αυτή την φάση δεν ξέρω....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αμεση βοήθεια
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2016, 00:57
  2. Άμεση Βοήθεια
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2016, 16:16
  3. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34
  4. Αμεση Βοηθεια!!! - Εχω Καταρευσει Ψυχολογικα!
    By mesmerize in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 09-09-2010, 12:24
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •