Είναι κάτι που θα το έχουμε για πάντα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    3

    Είναι κάτι που θα το έχουμε για πάντα?

    Καλησπέρα και από εμένα. Πριν από 2 χρόνια περίπου ύστερα από ένα πολύ αγχώδες γεγονός διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Είχα όλο το ρεπερτόριο: Κρίσεις πανικού, αποπραγματοποίηση ταχυκαρδίες, φοβόμουν για την υγεία την δικιά μου και τον γνωστών μου κτλπ. Ύστερα από πολύ υπομονή και βοήθεια από ψυχίατρο μπορώ να πω ότι πλέον έχω αντιμετώπισει σε πολύ μεγάλο βαθμό το άγχος μου. Πλέον βγαίνω έξω, δουλεύω και έρχομαι σε επαφή με κόσμο κανονικά μέχρι και ταξίδια έχω πάει χωρίς πλέων να με εμποδίζει αυτό το πράγμα, ίσως να με ποιάσει μια ταραχή και να νοιώσω λίγο άσχημα όταν βρίσκομαι σε ξένο μέρος αλλά δεν είναι κάτι που του δίνω σημασία. Δεν έχω πια αποπραγματοποίηση ούτε παράλογους φόβους για την υγεία μου.

    Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι όταν η αγχώδη διαταραχή βρισκόταν στο απόγειο της έκανα το λάθος να ψάξω πληροφορίες στο ιντερνετ (μεγάλο λάθος) και αυτά που διάβασα όχι μόνο δεν με βοήθησαν αλλά με έκαναν και χειρότερα. Ένα από τα κουσούρια που μου άφησε το διάβασμα μου στο ίντερνετ είναι ότι είχα διαβάσει σε αρκετές σελίδες ότι η αγχώδη διαταραχή ακόμα και με αντιμετώπιση είναι μια μόνιμη/χρόνια κατάσταση στην οποία το άτομο το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μάθει να ζει με αυτή για την υπόλοιπη ζωή του και θα έχει εξάρσεις και υφέσεις. Εμένα αυτό το πράγμα με τρομάζει πολύ ως προοπτική και με απογοητεύει παρ όλη τη πρόοδο που έχω κάνει όλο αυτό το καιρό.

    Θέλω να ρωτήσω τα μέλη του φόρουμ αν πιστεύετε το ίδιο πράγμα ή αν τελικά μπορούμε να απαλλαχτούμε από αυτό το πρόβλημα

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ειχα αγχωδη διαταρραχη μαζι με καταθλιψη πριν περιπου 6 χρονια....πηγα σ εναν καλο γιατρο μ εδωσε χαπια και μ εφυγε τελειως/.....
    κρατησα μονο μεχρι να παω στον γιατρο....κατι μηνες δλδ....μετα τελος..
    απο τοτε δεν εχει εμφανιστει το παραμικρο σημαδι....οποτε μην διαβαζεις μαλακιες στο ιντερνετ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H αιτία του άγχους σου εντοπίστηκε και αντιμετωπίστηκε ή μόνο έπαιρνες φάρμακα;;
    Δεν γνωρίζω τι γίνεται στις αγχώδεις διαταραχές.Εγώ πάσχω από ψύχωση και στην δικιά μου περίπτωση είναι χρόνιο το πρόβλημα με τον φόβο υποτροπής.Εκεί να δεις φόβος για το αύριο. Από ότι έχω διαβάσει μεγάλο ρόλο παίζει να αντιμετωπιστεί η αιτία του προβλήματος στις αγχώδεις.
    Να ξέρεις ότι τα φάρμακα δεν λύνουν το πρόβλημα. Αν είσαι ακόμα σε αγωγή ίσως είναι ο λόγος που είσαι ήρεμη και λειτουργική. Ρώτα τον γιατρό σου αν θα πρέπει να τα παίρνεις για πάντα. Μη δοκιμάσεις να τα κόψεις μαχαίρι γιατί πολύ πιθανόν σε μια στρεσογόνο κατάσταση να επανεμφανιστούν τα συμπτώματα.
    Τώρα για τις εξάρσεις και υφέσεις έχει να κάνει κατα πόσο έχεις μάθει να το χειρίζεσαι. Μη σε φοβίζει τόσο. Μπορείς να καταλάβεις μετά από ένα διάστημα καταστάσεις που ίσως πυροδοτούν το πρόβλημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εκείνο που σε άγχωσε τοτε τι ηταν ακριβώς;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

    @nick190813 Έχεις δίκιο, ως ένα σημείο καταλαβαίνω ότι αυτά που διάβασα είναι χαζομάρες αλλά όταν βρίσκεσαι σε ευάλωτη θέση είναι πολύ εύκολο να πάρεις τέτοιες μαλακίες στα σοβαρά. Εγώ δεν χρειάστηκε να πάρω αγωγή ακόμη και όταν το άγχος μου βρισκόταν στο απόγειο του με τη συμβουλή της ψυχιάτρου μου πάντα. Πιστεύω ότι αφού δεν τα χρειάστηκα τότε και έφτασα έως εδώ καλό είναι να συνεχίσω με τις δικές μου δυνάμεις.

    @serios Δεν χρειάστηκε να πάρω φάρμακα οπότε οι φάσεις στις οποίες είμαι λειτουργικός οφείλονται στις συμβουλές και τις ασκήσεις που κάναμε με την ψυχίατρό μου. Η συμβουλή της για τα φάρμακα ήταν ακριβώς ίδια με την δική σου και επειδή ξέρω ότι καταβάθος είμαι του βολέματος και μπορεί να επαναπαυτώ στα φάρμακα προτίμησα να το αντιμετωπίσω χωρίς αυτά έως τώρα. Καταλαβαίνω επίσης αυτό που λες στην τελευταία πρόταση σου και η αλήθεια είναι πως έχω αναγνωρίσει κάποιες καταστάσεις που πυροδοτούν το άγχος και προσπαθώ σιγά σιγά να τις αντιμετωπίσω.

    Τώρα για την αιτία του άγχους μου είναι λίγο πολύπλοκη η κατάσταση... Από μικρός είχα ένα συνεχές βουητό στα αυτιά και δεν με ενοχλούσε καθόλου και δεν το άκουγα παρά μόνο όταν το σκεφτόμουν. Αυτό άλλαξε πριν 2 χρόνια που ύστερα από πολύ πίεση και τρέξιμο στα νοσοκομεία ο παππούς μου πέθανε μπροστά μου. Το σοκ που έπαθα λογικά πυροδότησε το άγχος μου και αυτό με τη σειρά του έκανε το βουητό πολύ μα πολύ πιο δυνατό απ ότι είχα συνηθίσει, εκεί που είχα μάθει να ζω με αυτό κανονικά ξαφνικά έγινε πολύ πιο έντονο και το άκουγα παντού. Πήγα σε γιατρό και δεν βρήκε τίποτα και εκεί έκανα τη μεγάλη βλακεία να ψάξω στο ίντερνετ γι αυτό μέσα στην απελπισία μου, εννοείτε ότι με αυτά που είδα τρομοκρατήθηκα και έτσι έπαθα την πρώτη κρίση πανικού που με έστειλε στην ψυχίατρο οπου διαγνώστηκα με αγχώδη διαταραχή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω δυστυχως δεν εχω καλα νεα..δλδ...νοσησα απο αγχωδη διαταραχη στα 17 κ καταθλιψη, μετα εγινα εντελως καλα με ψυχοθεραπεια ..εντελως καλα ομως, τελεια θα ελεγα, μετα ξαναπαρουσιαστηκε σε χωρισμο στα 25 οξυ στρες με αποπραγματοποιηση.το ξεπερασα κ αυτο με ψυχοθεραπεια φουλ κ καθολου φαρμακα..κ μετα παλι ημουν εντελως τελεια..μεχρι που στα 31 πεθανε ο πατερας μου..κ ξανα μανα τα ιδια..αποπραγματοποιηση,στ� �ες φουλ κ καταθλιψαρα..
    μετα αρρωστησα απο θυρεοειδη κ παρατηρω οτι καθε χρονο εχω ενα επεισοδιο με εντονο στρες σε ο.τι κακο συμβει.
    πλεον το εχω αποδεχτει πληρως οτι ναι ειναι κατι που θα εχει εξασρσεις κ υφεσεις..
    ομως αυτο παει αναλογως κ το ατομο..τι δουλεια εχει κανει με τον εαυτο του κ τι συνθηλες επικρατουν στην ζωη του.
    εγω πλεον ετσι αντιδρω στα ασχημα κ εχω μαθει να το διαχειριζομαι με τη βοηθεια του γιατρου μου..αλλα η ζωη μου ως επι το πλειστον ειναι πολυ καλη..στην πλειοψηφια της ειμαι πολυ καλα κ κανω τα παντα..εχω δραστηριοτητες χομπυ κλπ κλπ..
    πλεον ειμαι 37 χρονων..κ αν με πιανει ξερω τι ειναι κ δεν φρικαρω ιδιαιτερα..ξερω οτι θα περασει οπως κ ολα τα αλλα..βεβαια πλεον απο τον θανατο του μπαμπα εως κ σημερα το αντιμετωπιζω φαρμακευτικα οποτε εχω υποτροπη, δλδ δεν παιρνω αντικταθλιπτικο συνεχεια αλλα περιστασιακα..
    καθε επεισοδιο που κανω η θεραπεια με αντικαταθλιπτικο κραταει περιπου 1μιση με 2 χρονια.
    τωρα ειμαι χωρις φαρμακο απο τον Μαιο κ παει καλα...θα δειξει..πριν δυο εβδομαδες ειχα παλι απειρο στρες κ το αντιμετωπισα με ζαναξ κ περασε..
    γενικα μη μπαινεις στο τριπακι να σκεφτεσαι τι μπορει να γινει μετα...επικεντρωσου στο τωρα που εισαι καλα..που ξερεις τι μπορει να γινει/??
    εδω η μανα μου εφτασε 75 κ παρουσιασε αγχωδη διαταραχη που δεν ειχε νιωσει κ δεν ειχε βιωσει ποτε!! οποτε τι καθεσαι κ σπαταλας ενεργεια κ χρονο στο τι θα γινει στο μελλον???αυτα καταρχην ειναι υποκειμενικα...κ το νετ το χει ξεφτιλισει πια..ο.τι θες διαβαζεις κ γυρευε κ αν ειναι ολα αληθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλα ειχα γραψει ενα κατεβατο κ εβαλε το μισο...κολλαει...τι να πω...τωρα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω δυστυχως δεν εχω καλα νεα..δλδ...νοσησα απο αγχωδη διαταραχη στα 17 κ καταθλιψη, μετα εγινα εντελως καλα με ψυχοθεραπεια ..εντελως καλα ομως, τελεια θα ελεγα, μετα ξαναπαρουσιαστηκε σε χωρισμο στα 25 οξυ στρες με αποπραγματοποιηση.το ξεπερασα κ αυτο με ψυχοθεραπεια φουλ κ καθολου φαρμακα..κ μετα παλι ημουν εντελως τελεια..μεχρι που στα 31 πεθανε ο πατερας μου..κ ξανα μανα τα ιδια..αποπραγματοποιηση,στ� �ες φουλ κ καταθλιψαρα..
    μετα αρρωστησα απο θυρεοειδη κ παρατηρω οτι καθε χρονο εχω ενα επεισοδιο με εντονο στρες σε ο.τι κακο συμβει.
    πλεον το εχω αποδεχτει πληρως οτι ναι ειναι κατι που θα εχει εξασρσεις κ υφεσεις..
    ομως αυτο παει αναλογως κ το ατομο..τι δουλεια εχει κανει με τον εαυτο του κ τι συνθηλες επικρατουν στην ζωη του.
    εγω πλεον ετσι αντιδρω στα ασχημα κ εχω μαθει να το διαχειριζομαι με τη βοηθεια του γιατρου μου..αλλα η ζωη μου ως επι το πλειστον ειναι πολυ καλη..στην πλειοψηφια της ειμαι πολυ καλα κ κανω τα παντα..εχω δραστηριοτητες χομπυ κλπ κλπ..
    πλεον ειμαι 37 χρονων..κ αν με πιανει ξερω τι ειναι κ δεν φρικαρω ιδιαιτερα..ξερω οτι θα περασει οπως κ ολα τα αλλα..βεβαια πλεον απο τον θανατο του μπαμπα εως κ σημερα το αντιμετωπιζω φαρμακευτικα οποτε εχω υποτροπη, δλδ δεν παιρνω αντικταθλιπτικο συνεχεια αλλα περιστασιακα..
    καθε επεισοδιο που κανω η θεραπεια με αντικαταθλιπτικο κραταει περιπου 1μιση με 2 χρονια.
    τωρα ειμαι χωρις φαρμακο απο τον Μαιο κ παει καλα...θα δειξει..πριν δυο εβδομαδες ειχα παλι απειρο στρες κ το αντιμετωπισα με ζαναξ κ περασε..
    γενικα μη μπαινεις στο τριπακι να σκεφτεσαι τι μπορει να γινει μετα...επικεντρωσου στο τωρα που εισαι καλα..που ξερεις τι μπορει να γινει/??
    εδω η μανα μου εφτασε 75 κ παρουσιασε αγχωδη διαταραχη που δεν ειχε νιωσει κ δεν ειχε βιωσει ποτε!! οποτε τι καθεσαι κ σπαταλας ενεργεια κ χρονο στο τι θα γινει στο μελλον???αυτα καταρχην ειναι υποκειμενικα...κ το νετ το χει ξεφτιλισει πια..ο.τι θες διαβαζεις κ γυρευε κ αν ειναι ολα αληθεια.
    Ελα . στο κατεβασα εγω........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ευχαριστω για την προσπαθεια καλε μου..αλλα οπως βλεπω δεν εγινε τιποτα..παλι μισα τα δειχνει.

Similar Threads

  1. Γιατί είναι πάντα σαν την 1η φορά;
    By Γάτος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 09-12-2015, 21:21
  2. Tα πάντα είναι...ντόμινο!!
    By Armageddon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2015, 20:10
  3. Replies: 10
    Last Post: 16-02-2013, 19:05
  4. οταν παντα κατι λειπει..
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-09-2011, 00:15
  5. ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2010, 04:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •