Φιλοξενώ τους γονείς του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9

    Φιλοξενώ τους γονείς του

    Καλησπέρα
    Πρώτη φορά που μιλάω για το πρόβλημα μου Αλλά νομίζω ότι χρειάζομαι να μιλήσω κάπου. Είμαι με το αγόρι μου 3 Χρόνια. Ειμαστε και οι δύο σίγουροι ότι έχουμε βρει τον άνθρωπο μας και μένουμε μαζί τα τελευταία 2 χρόνια. Από την αρχή που αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί συμφωνήσαμε ότι θα φιλοξενούμε τους γονείς του όταν θα έρχονται από το χωριό. Το θέμα μου είναι πως το φανταζόμουν λίγο διαφορετικά.
    Αρχικά όσες φορές έχουν έρθει μας το λένε τελευταία στιγμή και ποτέ δεν ξέρουμε πόσο θα κάτσουν. Και εγώ και ο σύντροφός μου εργαζόμαστε τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα οποτε οι ώρες που βρισκόμαστε σπίτι είναι ελάχιστες. Οπότε δεν μπορώ να έχω τον έλεγχο του σπιτιού μου. Εκτός αυτού έχω μόνιμα έλεγχο για το που θα πάω.με ποιον μιλάω.τι θα φάω για τα πάντα. Κάτι που δεν είχα ούτε από τους γονείς μου σε τέτοιο βαθμό. Δεν έχω χώρο μες στο σπίτι μου να χαλαρώσω όταν γυρίζω. Έχω κουραστεί παρα πολυ απο αυτο. Αρχίζω να νευριάζω στον σύντροφό μου και χαλάω τη σχέση μας. Τον στεναχωρώ Αλλά κάθε φορά που έρχονται μου είναι και πιο δύσκολη. Δε θέλω να τον χασω Αλλά δεν αντέχω να ζω έτσι. Τι να κανω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλησπέρα. Ποσο συχνά έρχονται οι γονείς του περίπου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Μια φορά στους 2 μήνες Αλλά καθονται τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Τώρα ήρθαν πριν δυο εβδομάδες και ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα φύγουν. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα ξανάρθουν τα Χριστούγεννα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Είναι αρκετή περίοδος τοτε. Οταν λες οτι σε ελέγχουν, τι εννοείς ακριβώς; δηλαδη για πες ένα παράδειγμα,γιατι μου κάνει εντύπωση εφοσον λείπετε πολλές ωρες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elia18 View Post
    Μια φορά στους 2 μήνες Αλλά καθονται τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Τώρα ήρθαν πριν δυο εβδομάδες και ακόμα δεν ξέρουμε πότε θα φύγουν. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα ξανάρθουν τα Χριστούγεννα
    καλα και αυτοι καθονται πολλες μερες...
    μιλησες με τον συντροφο σου?του εξηγησες οτι δεν σου αρεσει αυτο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Για παράδειγμα μπορεί να τύχει να πάω στο ρεπό μου για καφέ να δω μια φίλη μου και μου αρχίζει και θα βγεις και ποτέ θα γυρίσεις και αν κάτσω πάνω από 2 ώρες να με πάρουν τηλέφωνο να δουν Πότε θα γυρίσω και όταν φτάνω σπίτι μου κρατάει μούτρα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    καλα και αυτοι καθονται πολλες μερες...
    μιλησες με τον συντροφο σου?του εξηγησες οτι δεν σου αρεσει αυτο?
    Του το έχω πει και βλέπω ότι στεναχωριέται. Το θέμα είναι πως δεν μπορούμε να βρούμε κάποια λύση σε αυτό. Δεν γίνεται να μην έρχονται και είναι μεγάλοι άνθρωποι μεγαλωμένοι σε χωριό και τα βλέπουν αλλιώς τα πράγματα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elia18 View Post
    Του το έχω πει και βλέπω ότι στεναχωριέται
    μαλιστα...με τους γονεις του εχεις καλες σχεσεις?
    του εχεις πει ας πουμε ,να ερχονται και να καθονται λιγοτερο?γιατι δυο εβδομαδες ανα 2 μηνες ειναι παρα πολυς καιρος...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Το θέμα είναι ότι έρχονται για δουλειές και δεν έχουν αλλού να μείνουν. Οπότε πρέπει να κάνουμε υπομονή Αλλά έχω αρχίσει και κουράζομαι. Ο σύντροφος μου δεν το καταλαβαίνει Γιατί αρχικά δουλεύει παρά πολλές ώρες και δεν είναι σχεδόν ποτέ στο σπίτι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elia18 View Post
    Το θέμα είναι ότι έρχονται για δουλειές και δεν έχουν αλλού να μείνουν. Οπότε πρέπει να κάνουμε υπομονή Αλλά έχω αρχίσει και κουράζομαι. Ο σύντροφος μου δεν το καταλαβαίνει Γιατί αρχικά δουλεύει παρά πολλές ώρες και δεν είναι σχεδόν ποτέ στο σπίτι.
    αφου του το εχεις πει απο οτι καταλαβαινω ....τοτε δεν προκειται να αλλαξει....
    Εχεις σκεφτει ποτε να τον χωρισεις γι αυτον τον λογο?
    επισης δεν μου απαντησες αν εχεις καλες σχεσεις μαζι τους..?
    καταλαβα αμα ειναι και απο χωριο θα ειναι της παλια νοοτροπιας....
    εσυ αναγκαστικα τους πετυχαινεις πολλες ωρες στο σπιτι?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    αφου του το εχεις πει απο οτι καταλαβαινω ....τοτε δεν προκειται να αλλαξει....
    Εχεις σκεφτει ποτε να τον χωρισεις γι αυτον τον λογο?
    επισης δεν μου απαντησες αν εχεις καλες σχεσεις μαζι τους..?
    καταλαβα αμα ειναι και απο χωριο θα ειναι της παλια νοοτροπιας....
    εσυ αναγκαστικα τους πετυχαινεις πολλες ωρες στο σπιτι?
    Ναι εγώ τους βλέπω τις περισσότερες ώρες. Καλές σχέσεις έχω αλλά δε μπορώ να τους μιλάω και ανοιχτά. Και αυτή η πίεση με κουράζει για παράδειγμα προχθες μου πέταξαν ότι τέλος του μήνα που θα έρθουν να πάμε να παντρευτουμε και όταν είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση μου είπαν Καλά καλά λες και ότι θα το κάνουμε Γιατί το λένε. Δυστυχώς αυτές τις μέρες σκέφτομαι ότι θα φτάσω σε σημείο να μην αντέξω άλλο και να φύγω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elia18 View Post
    Ναι εγώ τους βλέπω τις περισσότερες ώρες. Καλές σχέσεις έχω αλλά δε μπορώ να τους μιλάω και ανοιχτά. Και αυτή η πίεση με κουράζει για παράδειγμα προχθες μου πέταξαν ότι τέλος του μήνα που θα έρθουν να πάμε να παντρευτουμε και όταν είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση μου είπαν Καλά καλά λες και ότι θα το κάνουμε Γιατί το λένε. Δυστυχώς αυτές τις μέρες σκέφτομαι ότι θα φτάσω σε σημείο να μην αντέξω άλλο και να φύγω
    ειναι δυσκολη η κατασταση και 1ον φταιει το αγορι σου...γτ τους αφηνει και ανακατευονται εκει που δεν πρεπει..δηλαδη μες το ζευγαρι....και 2ον τους φιλοξενειτε υπερβολικα πολυ καιρο.....

    Πρεπει να του μιλησεις πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση..πες του δεν μπορω αλλο η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο...
    πες του να τους μιλησει......γιατι δεν αντεχεις αλλο....και ας κανει τον στεναχωρημενο...αυτος θα σκεφτεται μια χαρα βολεμενος ειμαι...αφου δεν μ λεει και τιποτα για τους γονεις μου...αστην να τους λουζεται...
    μαμακιας ειναι?
    και επισης να σκεφτεις και μελλοντικα γτ αυτο θα γινεται συνεχεια δεν προκειται να κοψουν αυτοι θα ερχονται ξανα και ξανα...

    Πριν βρειτε μαζι σπιτι τους φιλοξενουσε?σε δικο του?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Βασικά τα τελευταία 5 χρόνια έχουν φύγει από Αθήνα και από τότε πήγαιναν στο σπίτι του. Δεν είναι μαμακιας αλλά δε θέλει να τους στεναχωρεί και δε μπορεί να τους πει να μην έρχονται. Φοβάται πως αν τους πούμε τίποτα δε θα ξανάρθουν. Στο πρώτο σπίτι που μετακομίσαμε κάναμε όλοι μαζί την μετακόμιση όποτε μου έφεραν όλα τα πράγματα τους. Τώρα που αλλάξαμε σπίτι το έφτιαξα μόνη μου και πολλα πράγματα τα πήγα στην αποθήκη.κάθε φορά που έρχονται τα βλέπω πάλι στο σπίτι μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Elia18 View Post
    Βασικά τα τελευταία 5 χρόνια έχουν φύγει από Αθήνα και από τότε πήγαιναν στο σπίτι του. Δεν είναι μαμακιας αλλά δε θέλει να τους στεναχωρεί και δε μπορεί να τους πει να μην έρχονται. Φοβάται πως αν τους πούμε τίποτα δε θα ξανάρθουν. Στο πρώτο σπίτι που μετακομίσαμε κάναμε όλοι μαζί την μετακόμιση όποτε μου έφεραν όλα τα πράγματα τους. Τώρα που αλλάξαμε σπίτι το έφτιαξα μόνη μου και πολλα πράγματα τα πήγα στην αποθήκη.κάθε φορά που έρχονται τα βλέπω πάλι στο σπίτι μου
    χαχα τη τραβας και εσυ ρε κοπελια.....

    ποιο πολυ σε ενοχλει που ερχονται η που ανακατευονται στην σχεση σας?]
    εχουν και θεμα αμα βγεις μονη σου?
    ναι αλλα πρεπει να κανεις κατι..δεν γινεται να συνεχιστει αμα δεν αντεχεις..αλλα πρωτα απαντησε μου ποιο απο τα δυο σε ενοχλει περισσοτερο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο οικονομικά τι δίνουν; ποσο σας βοηθάνε εννοώ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο τους γονείς μου!!!!!!!!!!!!
    By Deleted240217a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 26-08-2015, 17:02
  2. Προς τους γονείς του φόρουμ...
    By Deleted-member250416 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 28
    Last Post: 14-08-2015, 11:07
  3. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 10:03
  4. Προβλήματα με τους γονείς μου. ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ!
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 07-07-2012, 11:07
  5. Φόβος για τους γονείς
    By christos2004 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2006, 11:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •