ΕΞΕΤΑΣΗ ΙΔΨ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    ΕΞΕΤΑΣΗ ΙΔΨ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ...ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ...ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ PET-SCAN ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΙΔΨ ...ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ;;ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΙΔΨ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΕΥΚΟΛΑ ΟΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η ΦΟΒΑΜΑΙ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

  2. #2
    Φίλε μισό λεπτό...ακόμα και αυτό να κάνεις η ιψδ είναι τέτοια που πάντα θα σου δίνει αμφιβολία...θες να μου εξηγήσεις λίγο τις σκέψεις που έχεις;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Φίλε μισό λεπτό...ακόμα και αυτό να κάνεις η ιψδ είναι τέτοια που πάντα θα σου δίνει αμφιβολία...θες να μου εξηγήσεις λίγο τις σκέψεις που έχεις;;
    Τα χω πει πολλές φορές κάποιοι ισως με βρίσουν αλλα ας τα πω αλλη μια ...
    Η ιστορία ξεκινάει απο 8 ετών περίπου οπου επρεπε στο σχολείο να θυμάμαι με κώδικες λεξεις ολα τα γεγονότα της ημέρας να τα επαναλαμβάνω απο μεσα μου χωρις να ξεχνάω τιποτα ...για παράδειγμα αν τσακωνομουν με κάποιον επρεπε να θυμάμαι τη λέξη τσακωμός ...μετα απο τα 12 έως τα τέλη της εφηβείας εκανα προσευχές παντού κι επρεπε να λέω συγκεκριμένα λόγια πριν κοιμηθώ ...μου ήρθε η σκέψη οτι μπορει να χάσω τον έλεγχο και ν αυτοκτονήσω ενώ δεν το ηθελα ...στα 22 έπαθα βαρύ καταθλιπτικό επεισόδιο με παράλογες ιδέες απώλεια αίσθησης του χρόνου αϋπνία για πολλές ημέρες χάσιμο κιλών βαθιά θλίψη ενοχή και διαφορα αλλα ...συνήλθα απ ολο αυτο και μετα έπεσα στην αριθμό φοβία ...φοβόμουν οτι θα προβλέψω ποτε θα δω το 66 και οποτε έπεφτα μεσα το έπαιρνα ως μήνυμα θανάτου ...τα τελευταία 5 χρονια μέχρι σημερα που ειμαι σχεδόν 28 καθε μέρα μου εχει καρφωθεί οτι προαισθάνομαι η οτι μου έρχονται μηνύματα πως θα πεθάνω στον υπνο μου ...βλέπω οτι τοσα χρονια δεν γίνεται τιποτα αλλα καθε μέρα πιάνομαι απο λεξεις τραγούδια και διαφορα αλλα που ακούω η φτιάχνει το μυαλό μου και ανήσυχω...επισης εχω θρησκευτικές βλασφημες εικόνες σκεψεις και κανω νοητικους ψυχαναγκασμους όπως το να επαναλαμβάνω απο μεσα μου λεξεις και να θυμάμαι τι εκανα εκείνη την ώρα που ήρθε η σκέψη ώστε να το ξανακάνω χωρις να έρθει ....συγνωμη αν σε κούρασα αυτα ειναι πάνω κάτω αυτα που εχω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    μερικα απο αυτα που λες τα εχω κανει κι εγω, αλλα οχι σε τετοια ενταση ουτε εκταση...
    Δεν πας ενα γυμναστηριο για εκτονωση?? κανενα αθλημα??
    πιστευω οτι ειναι συσσωρευμενη ενεργεια που δεν εχει που αλλου να ξεσπασει και ξεσπαει στο μυαλό...

    Αν κανεις διαδρομο στο γυμναστηριο και επαναλαμβανεις τις σκεψεις αυτες απο μεσα σου, ειναι απιστευτη εκτονωση !!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Να καταλαβεις, στις πανελληνιες ελεγα οτι αν δεν γραψω κατι 50 φορες, δεν περναω.
    Για να τα γραψω ολα, ολη την υλη τοσες φορες, και ξεπατωθηκα και εσπασα τα μουτρα μου γιατι απο τις πολλες φορες ξεχνουσα ό,τι μαθαινα, και μου επαιρνε παρα πολλες ωρες, και στο τελος επειδη διαβαζα παρα πολλες ωρες εφτασα στο σημειο να χασω επαφη με την πραγματικοτητα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Να καταλαβεις, στις πανελληνιες ελεγα οτι αν δεν γραψω κατι 50 φορες, δεν περναω.
    Για να τα γραψω ολα, ολη την υλη τοσες φορες, και ξεπατωθηκα και εσπασα τα μουτρα μου γιατι απο τις πολλες φορες ξεχνουσα ό,τι μαθαινα, και μου επαιρνε παρα πολλες ωρες, και στο τελος επειδη διαβαζα παρα πολλες ωρες εφτασα στο σημειο να χασω επαφη με την πραγματικοτητα...
    δηλαδη εσενα σου φαινονται αρκετα ολα αυτα για να πειστω οτι εχω ιδεοψυχαναγκαστικη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Καταρχάς δεν έχεις κάτι τραγικό δεύτερον πολύ πιθανό είναι να έχεις ψυχολογικά παρά να έχεις σούπερ δυνάμεις καλή συνέχεια σούπερμαν μπάτμαν εδώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    δηλαδη εσενα σου φαινονται αρκετα ολα αυτα για να πειστω οτι εχω ιδεοψυχαναγκαστικη?
    βρε εδω εμενα με διεγνωσε ο ψυχιατρος ως ψυχαναγκαστικη, που δεν εχω τα οσα αναφερεις εσυ.....

    τι να σου πω? δεν πας σε ενα γιατρο να στο πει ρητα??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    βρε εδω εμενα με διεγνωσε ο ψυχιατρος ως ψυχαναγκαστικη, που δεν εχω τα οσα αναφερεις εσυ.....

    τι να σου πω? δεν πας σε ενα γιατρο να στο πει ρητα??
    Σε λίγες μερες εχω ραντεβου !!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    θα του τα πεις, θα σου γραψει φαρμακακια, θα τα παρεις και το μυαλο θα ηρεμησει απο τη φλυαρια!!

    εδω επιτελους αρχιζω και συγκεντρωνομαι εγω...

    εγω παλι οταν παω να διαβασω κατι για τη δουλεια μου, μου ερχεται να το γραψω 3 φορες αλλιως δεν το μαθαινω.... μου κολλανε κατι τετοια χαζα...
    αλλα ξερεις τι πιστευω? οτι ο ψυχαναγκασμος ειναι κατι πολυ πιο βαθυ... αυτα ειναι μικρα σημαδια στην επιφανεια...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Εγώ είχα για ένα χρόνο κρίσεις πανικού δυνατές, είχα πάει κατά καιρούς σε ψυχολόγο και σε παθολογο κάνοντας εξετάσεις κλπ και δεν μου βρέθηκε τίποτα ενώ μάλιστα το ξεπέρασα σύντομα....τους τελευταίους έξι εφτά μήνες έντονο στρες, φοβίες υπαρξιακες κλπ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ηρεμησω...εγώ είχα αρχικά ψυχαναγκασμους τους οποίους έξυπνα τους αντιμετώπισα...έχω μόνο ιδεοληψιες έντονο στρες ματαιοτητα ενώ χάνω ςιγα σιγά την δύναμη να τα εκλογικευω...από χθες το βράδυ μου έχει κολλήσει έντονα η σκέψη ότι θα αρχίσω να ακούω φωνές ότι ήδη ακούω ήχους (οι οποίοι μπορεί να είναι και του δωματίου ή του σώματος) και γενικά ότι είμαι τρελός...έχω δυνατές εμβοες στο αριστερό αυτί...είμαι τρελός ρε παιδιά;;; Όταν σου βγαίνει αμφιβολία στην ιδεοληψια ότι όντως το πιστεύεις αυτό που σκέφτεσαι μήπως είναι ένδειξη τρέλας;;; Συγγνώμη που γράφω στο άρθρο σου αλλά σαν γκρουπ θεραπι εδώ μέσα νομίζω είναι καλό να μαθαίνει ο ένας από το θέμα του άλλου.... Πάντως όχι δεν είσαι τρελός φίλε, απλώς η ιψδ έχει κλίμακες...από μέτρια έως πολύ βαριά

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Μήτσο είμαστε ίδια περίπτωση δεν είσαι ο μοναδικός. Και γω τα ίδια με εσένα ότι γράφεις!!

  13. #13
    Πραγματικά είναι πολύ δυνατό το συναίσθημα....ενώ δεν έχω πάρει καμια διάγνωση έχω βγάλει διάγνωση για μένα οτι ειμαι τρελός,με βασανίζει συνέχεια το ερώτημα περι θεου και ψυχικής ασθένειας,για την ύπαρξη μας αλλά σε τόσο έντονο βαθμό που να βουίζουν τα αυτιά μου να νιώθω πονοκέφαλο να μην μπορώ να συγκεντρωθώ κλπ...νομίζω πως θα παθω σχιζοφρένεια,πως θα νομίζω οτι μου τα στέλνει ο θεος όλα αυτά και πως θα χασω ολη μου τη ζωη.Ακομη και τωρα που γραφω δυσκολεύομαι να εξωτερικεύσω αυτά που νιώθω...εσύ σε τι φάση είσαι?Εχεις παει σε γιατρό?Του έχεις εξηγήσει όλα αυτά?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    ειναι χαρακτηριστικο της ιψδ η αμφιβολια...κι εγω φοβομουν μην γινω σχιζοφρενης αλλα απ οτι ξερω ιψδ και σχιζοφρενεια σπανια συνυπαρχουν...τι να πω κουραγιο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    οντως....
    εγω με μαμα ψυχωσικη, γλιτωσα απο τη σχιζοφρενεια και εμπλεξα με τους ψυχαναγκασμους....

    ουφ απλα νομιζω στην περιπτωση μου οι ψυχαναγκασμοι ειναι πιο εσωτερικοι και βαθεις, δεν εξαντλουνται μονο στο μετρημα!
    και ισως να τολμησω να πω οτι δεν τους εχω πολυσυνειδητοποιησει ακομα....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Similar Threads

  1. συνεντευξη-συνεδρια εξεταση η απατη
    By ευφυέστατος αυτιστικός in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2014, 18:24
  2. MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2006, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •