αντικαταθλιπτικα και αλκοόλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    αντικαταθλιπτικα και αλκοόλ

    καλησπέρα παιδιά.. περνώ cipralex 10mg και καταναλώνω καθημερινά πολύ αλκοολ υπαρxει πρόβλημα σχετικά με αυτό? γιατροί μου λένε ότι χάνεις την επίδραση του φαρμάκου.. άλλη λένε πως είναι επικίνδυνο.. στο φυλλάδιο χρήσης του cipralex πάντως δεν αναφέρει κάποια αλληλεπίδραση με το αλκοόλ...

    είναι η μοναδική μου λύση για να μην περνώ αυτό το ρημάδι το xanax

    δεν μπορώ να χαλαρώσω με άλλους τρόπους... δεν θέλω τα φάρμακα.. δεν τα εμπιστεύομαι...

    εξάλλου 4χρονια που περνώ το cipralex και όσα αλλα αντικαταθλιπτικά είχα δοκιμάσει... σε ρίχνουνε παρα πολύ...

    καταθλιπτικά είναι... και δεν φτάνει αυτό μου αλλάξανε την συμπεριφορά μου δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουνα... μου έχουνε φέρει αμνησία.. δεν σκέφτομαι σωστά... και το κορυφαίο ότι εκεί που δεν είχα ΙΔΨ το έπαθα και αυτό... και μαζί με ψύχωση...

    σε γιατρό δεν πρόκειται να αναφερθώ ξανά σε καμια περίπτωση...! μπορώ να καταφέρω να γίνω καλά και μονος μου χωρίς φάρμακα και χαζομάρες...!

    δεν θα πέσω για τίποτα και για κανέναν ξανά...! :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    γενικα συναστάτε να μην καταναλωνεις αλκοολ μαζι με τα φαρμακα, ή αν ειναι εφιχτο σε μικροτερες ποσοτητες...Παντως και εγω επειδη χρησιμοποιω φαρμακα αντικαθλιπτικα κυριως, καταλωνω μονο μπυρα...και αυτο οχι μαζι με την ωρα που λαμβανω και το φαρμακο, γιατι δρα στον οργανισμο περιεργα, δεν μπορω να το περιγραψω πως ακριβως ενοιωθα...αλλα να θυμασαι οτι και το αλκοολ μπορει να γινει το ιδιο καταστροφικο και επικυνδινο για την υγεια σου αν κανεις μεγαλη και μακροχρονια χρηση...οσο για την καταθλιψη δεν μπορεις να την αποδωσεις οτι οφειλεται στο φαρμακο, αλλα και παλι αν δεν εισαι σιγουρος μπορεις να τα σταματησεις για να δεις τι πραγματικα θα αισθανεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    έχει τύχει να πιο χάπι και στο καπάκι ρακομελο.. δεν παρατήρησα κάτι το περίεργο....

    ένταξη δεν είμαι και αλκοολικός απλά με το πολύ αλκοόλ που αναφέρω είναι ότι πίνω ποτά με υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ... :p

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τοτε μπορεις σχετικα να αποφανθεις οτι το αλκοολ δεν επηρεαζει και τοσο την αγωγη σου...αλλα θα ηταν ασφαλεστερο να παιρνεις την αγωγη μερα και το βραδυ να κατεβαζεις την βοτκα σου!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ιδιο εκανα κι εγω καποτε , με κρασι ομως , οχι 40αρια ποτα .............εχω παιδικο φιλο γιατρο , και αυτο που κανεις , το κοκτεηλ , φτιαχνεις ενα τελειως διαφορετικο φαρμακο με αγνωστες ιδιοτητες , συν επιπλεον οτι το αλκοολ εχει καταθλιπτικη δραση μεσομακροπροθεσμα , οποτε χειροτερευεις την κατασταση σου ........................
    δεν εχει καμμια σχεση η ωρα που παιρνεις το φαρμακο με την ωρα που πινεις ...........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα παιδιά.. περνώ cipralex 10mg και καταναλώνω καθημερινά πολύ αλκοολ υπαρxει πρόβλημα σχετικά με αυτό? γιατροί μου λένε ότι χάνεις την επίδραση του φαρμάκου.. άλλη λένε πως είναι επικίνδυνο.. στο φυλλάδιο χρήσης του cipralex πάντως δεν αναφέρει κάποια αλληλεπίδραση με το αλκοόλ...

    είναι η μοναδική μου λύση για να μην περνώ αυτό το ρημάδι το xanax

    δεν μπορώ να χαλαρώσω με άλλους τρόπους... δεν θέλω τα φάρμακα.. δεν τα εμπιστεύομαι...

    εξάλλου 4χρονια που περνώ το cipralex και όσα αλλα αντικαταθλιπτικά είχα δοκιμάσει... σε ρίχνουνε παρα πολύ...

    καταθλιπτικά είναι... και δεν φτάνει αυτό μου αλλάξανε την συμπεριφορά μου δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουνα... μου έχουνε φέρει αμνησία.. δεν σκέφτομαι σωστά... και το κορυφαίο ότι εκεί που δεν είχα ΙΔΨ το έπαθα και αυτό... και μαζί με ψύχωση...

    σε γιατρό δεν πρόκειται να αναφερθώ ξανά σε καμια περίπτωση...! μπορώ να καταφέρω να γίνω καλά και μονος μου χωρίς φάρμακα και χαζομάρες...!

    δεν θα πέσω για τίποτα και για κανέναν ξανά...! :)
    ψυχωση??? ειχες ψυχωση? αυτο το ειχες ξαναπει καπου εδω??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ψυχωση??? ειχες ψυχωση? αυτο το ειχες ξαναπει καπου εδω??
    ποτε μου δεν είχα ψύχωση... έτσι όμως μου λέει ο ψυχίατρος ότι έπαθα ψύχωση... :p

    και ήθελε να μου δώσει θεραπεία με αντιψυχωσικά.. έτσι απλά για να έχει με κάτι να ασχολείται μάλλον...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    κι εγω περνω ρισπερνταλ και λαντοζ και πινω καμια μπυρα η κανα ελαφρυ ποτο και κανα μπαφο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Και εγω περνω ρισπερνταλ κκαι πριν λιγο καιρο που υποτροπιασα με ναρκωτικα απο την κοκαινη λαλησα λιγο νομιζα οτι με παρακολουθουν απ την τηλεοραση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    εγω περυσι ειχα λαλησει που πεθανε η γατα μου και φοβομουν οτι θα πεθανουν ολοι οι δικοι μου κ φοβομουν εναν παλιο γνωστο οτι θα μου κανει κακο αλλα πιστευω οτι δε μου φταινε οι μπαφοι.παρεπιπτοντως πηγα σε ενα γιατρο τη δευτερα και δε του φανηκε τοσο τραγικο το οτι πινω ενα γαρο τη βδομαδα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by loca View Post
    εγω περυσι ειχα λαλησει που πεθανε η γατα μου και φοβομουν οτι θα πεθανουν ολοι οι δικοι μου κ φοβομουν εναν παλιο γνωστο οτι θα μου κανει κακο αλλα πιστευω οτι δε μου φταινε οι μπαφοι.παρεπιπτοντως πηγα σε ενα γιατρο τη δευτερα και δε του φανηκε τοσο τραγικο το οτι πινω ενα γαρο τη βδομαδα
    αν εχεις ψυχωσικες τασεις κανει κακο εστω κ το λιγο λοκα, μακροπροθεσμα ειδικα μπορει να λαλησεις με ιδεες κτλπ, ψυχικες παθησεις κ μαυρο ειναι σαν να ριχνεις λαδι στη φωτια, εδω αλκοολ να πινεις με τα φαρμακα κ μπορει να γινεις σκατα σε χρονο μηδεν, ποσο μαλλον με ουσια ψυχεδελικη οπως το χασισι, βεβαια καθε εγκεφαλος αντιδρα διαφορετικα και καποιος μπορει να αντεχει παραπανω, το μονο σιγουρο ειναι παντως πως ειναι καλο να μη βλεπουμε το κεφαλι μας σα δοκιμαστικο σωληνα χημικων ενωσεων και τον εαυτο μας ως πειραματοζωο
    ευχαριστω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    αν εχεις ψυχωσικες τασεις κανει κακο εστω κ το λιγο λοκα, μακροπροθεσμα ειδικα μπορει να λαλησεις με ιδεες κτλπ, ψυχικες παθησεις κ μαυρο ειναι σαν να ριχνεις λαδι στη φωτια, εδω αλκοολ να πινεις με τα φαρμακα κ μπορει να γινεις σκατα σε χρονο μηδεν, ποσο μαλλον με ουσια ψυχεδελικη οπως το χασισι, βεβαια καθε εγκεφαλος αντιδρα διαφορετικα και καποιος μπορει να αντεχει παραπανω, το μονο σιγουρο ειναι παντως πως ειναι καλο να μη βλεπουμε το κεφαλι μας σα δοκιμαστικο σωληνα χημικων ενωσεων και τον εαυτο μας ως πειραματοζωο
    ευχαριστω
    το ξερω απλα εγω πιστευω δεν ειχα προβλημα ποτε απλα ειχα υπερβολικες αντιδρασεις εκεινο το διαστημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τα αντικαταθλιπτικά συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία των uppers των ψυχοτροπικών ουσιών, δηλαδή εντείνουν τη λειτουργία του νευρικού συστήματος, το xanax στηρίζει τη λειτουργία του αντικαταθλιπτικού, καθώς τα ηρεμιστικά ανήκουν στην κατηγορία των downers, που χαμηλώνουν τη λειτουργία του νευρικού συστήματος. Υποτίθεται πως έτσι επέρχεται η ισορροπία στη χημεία του εγκεφάλου και η ισορροπημένη λειτουργία του νευρικού συστήματος. Όσον αφορά το αλκόολ ανήκει στην κατηγορία των downers... γι αυτό είναι το μόνο που σε χαλαρώνει... ρίχνει τη λειτουργία του νευρικού σου συστήματος. Ωστόσο, η κατάχρηση αλκοόλ κρύβει κατάθλιψη. Εγώ για να μην κόψω τελείως το αλκόολ δεν έχω δεχτεί ακόμη να πάρω φαρμακευτική αγωγή συμβατικής ιατρικής, ωστόσο έχω περιορίσει και το αλκοόλ στη ζωή μου. Σε καταλαβαίνω... κι εμένα είναι το μόνο που με χαλαρώνει. Κάθε είδους κατάχρηση είναι ανάλογη της ψυχικής διαταραχής. Προτείνω να μην τα μπερδεεύεις... Δεν φοβάσαι αυτό το κοκτέιλ; Συγκεκριμένα, ο ψυχίατρος μου, μου είπε ότι δεν τον ενοχλεί να πιω μία στη τόσες κάτι ελαφρύ, αλλά πρέπει να είμαι πάντα προσεκτική στο θέμα του αλκοόλ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Ερις , σορυ που θα σε διορθωσω , τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι uppers , μαλλον downers ειναι ......... upper ειναι η κοκαινη , η αμφεταμινη , ..................τα ζαναξ , οντως ειναι downers , και το αλκοολ , ο λογος που σε ' φτιαχνει ' , ειναι οτι δρα στους υποδοχεις της ντοπαμινης , δλδ της ευχαριστησης , εκει δρα και η κοκαινη , γιαυτο το αλκοολ ειναι εθιστικο , ενω τα ζαναξ , δρουν στους υποδοχεις του GABA ( αμινοβουτυρικου οξεως ) , δλδ της αισθησης ηρεμιας , που δεν ειναι υποδοχεις που προκαλουν ιδιαιτερη ευχαριστηση , αλλα το ζαναξ , ειδικα αυτο , ειναι και ψυχοτροπο , οποτε δρα λιγο και στους υποδοχεις ντοπαμινης , αλλα αμα το κοψεις , δεν το ' αναπολεις ' , ενω το αλκοολ το αναπολεις , εχεις μια ψυχολογικη εξαρτηση ........σωστο , η καταχρηση αλκοολ , προκαλει κταθλιψη , και καλά κανεις και το περιοριζεις , αλλιως διαιωνιζεις μια κατασταση .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by loca View Post
    κι εγω περνω ρισπερνταλ και λαντοζ και πινω καμια μπυρα η κανα ελαφρυ ποτο και κανα μπαφο
    Για μικρες ποσοτητες , δεν πειραζει .........................

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη ,φοβιες,αντικαταθλιπτικα ,αλκοολ
    By sandy25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 15:08
  2. αλκοολ
    By super in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2011, 20:27
  3. αλκοολ
    By maria90 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2011, 21:39
  4. Αλκοόλ
    By aliento in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2010, 03:09
  5. αλκοολ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2010, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •