Επαγγελματική ενασχόληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6

    Επαγγελματική ενασχόληση

    Γειά σας!
    Είμαι ενα υπερευαισθη το ατομο το οποιο- οπως και οι περισσοτεροι στο E-PSYCHOLOGY-δινει την προσωπική του μαχη για να τα καταφέρει στη ζωή.
    Περναω κατα καιρους περιόδους που είμαι ή πολύ¨"κάτω" ή "μετρια " ή αρκετα καλά.Τελευταια ομως κυρίως "κάτω".
    Το θέμα ειναι οτι αισθάνομαι ανύμπορη να εργαστω .
    Ηθελα να ρωτήσω αν εσεις εργαζεστε, σε τι δουλεία ,αν τα καταφερνετε και με ποιο τροπο.
    Ειμαι δισθυμικη απο παιδι και εσθανομαι αναπηρη.
    Θα καταφερω ποτε αραγε ?
    Θέλω τοσο να σταθω στα ποδια μου!
    Κατα ποσο μπορει καποιος με καταθλιψη/διπολισμο/δισθυμία να να εργαζετε?
    Ειναι αυτο εφικτό?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    17
    Γειά σου Mariam.Έχεις πολύ δίκαιο σε αυτό που λες.Ο κάθε άνθρωπος δίνει την δική του μάχη για να τα καταφέρει στην ζωή του,και όλοι μας πάνω κάτω έχουμε περάει στιγμές μεγάλης μελαγχολίας και αντιστοιχα πολύ ομορφες στιγμές.\'\'Στιγμές\'\',που σημαινει πως όλα δεν είναι αιώνας.Ουτε τα καλά ούτε τα άσχημα.Είμαστε εμείς που δημιουργούμε τις περισσότερες φορές τις καταστάσεις γύρω μας,και πραγματικά πιστεύω πως έχουμε δύναμη όλοι να βοηθήσουμε τον εαυτό μας.Την δύναμη εκείνη που βρίσκουμε όταν ενα άτομο που αγαπάμε μας ζητάει βοήθεια και είμαστε τόσο έτοιμοι και σίγουροι πως μπορούμε να βοηθήσουμε σαν να μην μας νοίαζει τπτ άλλο.

    Σχετικά με την εργασία.Χωρίς να είμαι ειδική,πιστεύω πως οι απαιτήσεις και οι συνθήκες εργασίας παίζουν καθοριστικό ρόλο στο κατα πόσο ένα άτομο με κατάθλιψη μπορεί να εργαστεί.Επίσης κατα πόσο έτοιμο είναι το άτομο αυτό να δουλέψει.Ξέρω άτομο,που ψυχολογικά είναι χάλια καιρό και η δουλεία του γιαυτον είναι μια μορφή ενέργειας που τον βοηθάει να μην σκέφτεσαι.Τα συμτώματα της κατάθλιψης και οι αντιδράσεις μεταξύ ανθρώπων που περνάνε απο κατάθλιψη μπορεί να διαφέρουν ριζικά.Το σίγουρο είναι πως αν σκέφτεσαι \'\'δεν μπορώ να εργαστώ,φοβάμαι τον εαυτό μου πως θα αντιδράσει σε περίπτωση που εργάζομαι και δημιουργηθούν μεσα μου αισθήματα αρνητισμόυ και φυγής κτλ\'\' τότε σίγουρα αυτό δεν πρόκυται να σε βοηθήσει.
    Το οτι θέλεις να εργαστείς είναι πολύ καλό.Ακόμα και αν ξεκινήσεις και δεις πως δεν τα καταφέρνεις γιατί κάτι σε ενοχλεί δεν είναι κακό να φύγεις και να ψάξεις κάτι που θα σε κάνει να νίωθεις καλύτερα.Άλλωστε είναι σχεδόν κανόνας πως κανείς δεν στερείωνει στην πρώτη δουλεία που βρίσκει και πιστεψέμε όχι απο κατάθλιψη!
    Τι σου αρέσει να κάνεις?Έχεις σπουδάσει κάτι και αν ναί,σε έναν τομέα που σε ενδιάφέρει ή κάτω απο άλλες συνθήκες?
    Πιστεύεις πως μπορείς να λειτουργήσεις μέσα σε μια ομάδα ανθρώπων?Πολλές δουλείες απαιτούνε οργάνωση γύρω απο ομάδες ακόμα και αν στην ουσία δεν το καταλαβαίνουνε.(Συνεργάτες ,υφισταμένοι,πελάτες,προισ� �άμενοι)τους χρειαζόμαστε για να κάνουμε την δουλεία μας,και αυτοί απαραίτητα δεν είναι διαθέσιμοι να καταλάβουνε οτι εσυ ή ο οποιοσληποτε αντιμετωπίζει προβλήματα κατάθλιψης.Μπορει να εκλάβει την συμπεριφορά σου σαν αντικοινωνικότητα η ανικανότητα.Μην ξεχνάς πως ένας χώρος εργασίας ειναι στην ουσία λίγο \'\'πόλεμος\'\' ο ένας απειλέι της προοπτικές του άλλου και πάει λέγοντας.Οπότε πάνω κάτω μην περιμένεις να σε καταλάβουνε.
    Που σημαίνει πως πρέπει να σταθείς στα ποδια σου γιατί έτσι γενικά κυλάει η ζωή μας.Θέλεις να δουλέψεις άρα θέλεις να κάνεις κάτι γιατον ευατό σου και αυτό απο μόνο του ειναι αρκετό στο να μην σε κάνει να σκέφτεσαι πως θα τα πάς.Για αρχή προσπαθείς για το καλύτερο που μπορείς ΄και στην πορεία θα δείς πως σιγά σιγά θα τα καταφέρεις.Όλα θέλουνε τον χρόνο τους.Και δεν είσαι μόνη.Κάθε άνθρωπος κάτι φοβάται κατι αγαπά και κάτι έχει χάσει.΄
    Καλή τύχη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    cristalia μου ευχαριστω για τη συμπαράστασή σου.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καθολου αυτοπεπιθηση.εσθανομαι οτι δεν μπορω να τα καταφέρω σε τιποτα.
    Οχι δυστιχώς δεν μπορεσα να σπουδασω κατι.Παντα στο μυαλο μου στροβιλιζαν σκεψεις φιλοσοφικου τυπου με πολλα αναπαντητα\" γιατι\" .
    Παρακαλω απαντήστε.Υπαρχουν καποιοι με χρόνια καταθληψη /διπολισμο που εργαζονται παρ΄ολο τον ιδιαιτερα ευθραυστο ψυχισμο τους?
    ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι υπαρχουν ατομα που δουλευουν.
    Υπαρχουν και ατομα που δεν δουλευουν...δεν ξερω να δωσω ποσοστα...αν βρει κανεις κανα καλο site με στατιστικες ας το ποσταρει.
    Εξαρταται απο το ποσο εχει αναγκη το ατομο να εργαστει και απο την κλιμακα της ασθενειας του φανταζομαι.
    Εσυ mariam σε παρακολουθει καποιος ειδικος?Αυτος τι λεει?
    Απο σενα εξαρταται κατα κυριο λογο...αν δεν μπορεις μη τα ριχνεις ομως στον εαυτο σου δεν ειναι λιγο αυτο που περνας...και η εργασια ειναι δυσκολη πολλες φορες ακομα και για τους απολυτα υγιεις...και ειναι δυσκολη και η αναζητηση εργασιας.
    Τι σκεφτεσαι να κανεις?Εχεις αλλες προοπτικες εκτος απο εργασια?
    Εγω ειμαι υπερ της εργασιας...κανει καλο κατα τη γνωμη μου να εργαζεται καποιος...και καλα κανεις και σκεφτεσαι αυτον τον δρομο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    keep_wallking Ναι αυτο που περναω μονο λιγο δεν ειναι!!ομως δυστιχως δεν εχω οικονομική ανεση(ζω με καποιες παλιες οικονομιες οι οποιες τελειωνουν και με μια μικρη συμβολη απο τη μητερα μου).Δεν ξερω τι θα απογινω!Αυτη η ασθενια δεν εχει τελος.Δεν πηγαινω σε ψυχολογο γιατι πυστευω οτι λιγοι εως ελαχιστοι ειναι οι καλοι.Και αντε να τους βρεις.Οι αλλοι ειναι τζαμπα \"αδιασμα\"και πεταμενα λεφτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Mariam, πως σκέφτεσαι ότι θα ήθελες να δουλέψεις, ανάμεσα σε κόσμο, να συναλλάσσεσαι με πελάτες, σε εταιρία ανάμεσα σε άλλους εργαζόμενους ή μόνη σου; Ποιο θεωρείς ότι είναι το πιο δύσκολο για σένα; Να έχεις επαφή με άλλους ή το βάρος της δουλειάς;
    Σε ρωτάω γιατί ανάλογα υπάρχουν διέξοδοι. Το ότι υπάρχουν άνθρωποι με βαριά κατάθλιψη που δουλεύουν είναι σίγουρο, το κατά πόσο τους βοηθάει ή τους φαίνεται δυσβάσταχτο είναι άλλο θέμα, εξαρτάται από το συγκεκριμένο άτομο, δε βιώνουν όλοι το ίδιο.
    Θα ήθελες να περιγράψεις εσύ πως το βλέπεις το θέμα;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    Originally posted by Aphelia
    Mariam, πως σκέφτεσαι ότι θα ήθελες να δουλέψεις, ανάμεσα σε κόσμο, να συναλλάσσεσαι με πελάτες, σε εταιρία ανάμεσα σε άλλους εργαζόμενους ή μόνη σου; Ποιο θεωρείς ότι είναι το πιο δύσκολο για σένα; Να έχεις επαφή με άλλους ή το βάρος της δουλειάς;
    Σε ρωτάω γιατί ανάλογα υπάρχουν διέξοδοι. Το ότι υπάρχουν άνθρωποι με βαριά κατάθλιψη που δουλεύουν είναι σίγουρο, το κατά πόσο τους βοηθάει ή τους φαίνεται δυσβάσταχτο είναι άλλο θέμα, εξαρτάται από το συγκεκριμένο άτομο, δε βιώνουν όλοι το ίδιο.
    Θα ήθελες να περιγράψεις εσύ πως το βλέπεις το θέμα;
    Αυτο που με δυσκολευει ειναι οτι καποιες μερες συμβαινει να μην εχω ΚΑΘΟΛΟΥ διαθεση να ειμαι με κοσμο .Κι ποια δουλεια ομως δεν εχει να κάνει με κοσμο?Μια δικη μου δουλεια θα ηταν το καλυτερο ωστε να μην πιεζομαι τοσο πολυ στο να διχνω κατι αλλο απο αυτο που αισθανομαι σε αφεντικα συναδελφους κλπ(κατι βεβαια που δεν θα μπορουσα να ελεγχω συνεχως).Ασε την υπερευαισθισια μου που τα παιρνω ολα της μετριτης και παθένω μπλακ αουτ καποιες φορες αν με επιπλιξουν ή με ειρωνευτουν.καποιες φορες ομως ειμαι ηρεμη σιγουρη και δυνατη και δεν κολαω πουθενα.Μπερδεμα!!!
    Αυτοι οι ανθρωποι (με βαρια καταθλιψη)που δουλευουν τι δουλειεσ κανουν συνηθως?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Σε ότι δουλειές κάνανε και πριν την κατάθλιψη. Αλλά υπάρχουν και δουλειές που δε χρειάζεται να έρχεσαι σε επαφή με τόσο κόσμο, π.χ. δακτυλογράφος που αναλαμβάνει δακτυλογραφήσεις στο σπίτι. Εγώ δουλεύω μέσω internet και δεν έχω καμία επαφή με κόσμο αλλά ήταν τυχαίο ότι βρήκα αυτή τη δουλειά (δεν είμαι δακτυλογράφος), δεν υπάρχουν συνήθως τέτοιες δουλειές.
    Mariam, αυτά που λες όμως, με τον τρόπο που τα εξέφρασες μου κάνουν εντύπωση. Δεν είναι τόσο σα να έχεις κατάθλιψη αλλά ότι δεν έχεις \"ψηθεί\" στη συναναστροφή με τους άλλους ανθρώπους, να αναπτύξεις άμυνες. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά δε μπορώ να μη σκεφτώ πόσο προστατευμένη ήσουν από το σπίτι σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    Το αντιθετο.Ποτε δεν ημουν προστατευμενη απο το σπιτι μου.μια ζωη μονη σε ΟΛΑ χωρις κανεναν διπλα μου.Μια ζωη στην ανασφάλεια.Εχω συναναστραφει με πολυ κοσμο κατα καιρους και καθε φορα διαπιστονα ποσο \"ειδικη\" περιπτωση ειμαι.Ειμαι καλοπροερετος ανθρωπος εως και αφελεις καποιες φορες.Στους περισσοτερους ανθρωπους ομως διακρινω μια δολιοτητα και κακεντρεχια .Δεν ειμαι ετσι και μαλλον μου ειναι αδινατον να αλλαξω.το εχω προσπαθησει πολλες φορες αλλα τιποτα.!το κακο με μενα ειναι οτι απο παιδι ημουν πολυ μελαγχολικη μεσα μου ,η ψυχολογικη μου κουραση δεν λεγετε πια!
    Και το θεμα της επιβιωσεις εντομεταξυ παραμενει...
    (Aphelia σε ευχαριστω που ασχολίσε)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο που με δυσκολευει ειναι οτι καποιες μερες συμβαινει να μην εχω ΚΑΘΟΛΟΥ διαθεση να ειμαι με κοσμο .Κι ποια δουλεια ομως δεν εχει να κάνει με κοσμο?Μια δικη μου δουλεια θα ηταν το καλυτερο ωστε να μην πιεζομαι τοσο πολυ στο να διχνω κατι αλλο απο αυτο που αισθανομαι σε αφεντικα συναδελφους κλπ(κατι βεβαια που δεν θα μπορουσα να ελεγχω συνεχως).Ασε την υπερευαισθισια μου που τα παιρνω ολα της μετριτης και παθένω μπλακ αουτ καποιες φορες αν με επιπλιξουν ή με ειρωνευτουν.καποιες φορες ομως ειμαι ηρεμη σιγουρη και δυνατη και δεν κολαω πουθενα.Μπερδεμα!!!
    Αυτοι οι ανθρωποι (με βαρια καταθλιψη)που δουλευουν τι δουλειεσ κανουν συνηθως?
    Μοιαζεις λιγο με τον \"παλιο εμενα\" και εγω δεν ηθελα πολλες συναστροφες στη δουλεια μου...προτιμουσα να εχω μια \"ηρεμια\"...και ακομα και τωρα να μου δινοταν μια δουλεια που περιεχει πολυ \"ηρεμια\" δηλαδη πχ πισω απο την οθονη του υπολογιστη θα την επαιρνα.
    Αντιθετως βρηκα δουλεια που συναναστρεφομαι με κοσμο και αν και δεν ειναι η ιδανικη δουλεια για την ψυχοσυνθεση μου και ζοριζομαι...οφειλω να παραδεχτω οτι με βοηθησε πολυ...το αγχος βεβαια αγχος και το ζορι ζορι.
    Κυνηγησε να βρεις μια δουλεια...δυστυχως δεν ειναι κατι ευκολο...εγω προσωπικα εχω ενα καρο φιλους που ειναι ανεργοι...σε αυτο εισαι μονη σου ή τουλαχιστον μπορουν να σε βοηθησουν μονο τα στενα σε σενα προσωπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Mariam, όπως είπα αυτές οι σκέψεις μου γεννήθηκαν βάσει του κειμένου σου και φυσικά μέσα από ένα μικρό κείμενο δε μπορείς να καταλάβεις τον άλλο.
    Απλά θέλω να σου πω ότι δε σημαίνει ότι μόνο οι άνθρωποι που έχουν βαριά κατάθλιψη έχουν δυσκολίες στις κοινωνικές τους συναναστροφές. Κι εμένα π.χ. δε μου αρέσει να είμαι με πολλούς ανθρώπους αλλά δεν έχω κατάθλιψη. Μη τα ρίχνεις όλα τα προβλήματα στην κατάθλιψη, προσπάθησε να καταλάβεις τον εαυτό σου, τι θα ήθελες να αλλάξεις, πως μπορείς να το κάνεις με το δικό σου τρόπο. Φαντάζομαι ότι δε θα γίνεις ποτέ το πιο κοινωνικό άτομο, και; Ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις ανάλογα με αυτά που του ταιριάζουν αρκεί να μη τον εμποδίζουν να ζήσει τη ζωή του και να νιώθει καλά με τον εαυτό του. Προσπάθησε λοιπόν να βρεις τον τρόπο που σου ταιριάζει, τη δουλειά μέσα στην οποία θα νιώθεις καλά. Μπορεί να σου τύχει να βρεις μια δουλειά με έναν υπέροχο εργοδότη και να είναι χαρά για σένα να πηγαίνεις στην εργασία σου, δε το ξέρεις αυτό αν δε το δοκιμάσεις.
    Εγώ ας πούμε στη θέση σου θα απέκλεια δουλειές πωλητή, ε, δεν αντέχουν όλοι οι άνθρωποι να είναι ανάμεσα σε τόσους ανθρώπους που τους ζητάνε πράγματα και έχουν και απαιτήσεις, παράπονα κλπ. Σε άλλους τους αρέσει γιατί νιώθουν πιο ζωντανοί με τόσες πολλές εναλλαγές, ότι μπορούν να πουν μια κουβέντα με έναν διαφορετικό άνθρωπο κάθε μέρα, ότι γνωρίζουν καινούριους ανθρώπους, αλλά είπαμε δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δε χρειάζεται κιόλας. Πάρε μια εφημερίδα και κοίταξε να δεις πόσες διαφορετικές δουλειές υπάρχουν. Θα μπορούσες να φυλάς ένα παιδάκι; Θα μπορούσες να ήσουν τηλεφωνήτρια; Τι πιστεύεις ότι θα σου ταίριαζε;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    Κατι με οσο λιγοτερο κοσμο γινεται και το καλυτερο?αυτο που κανεις εσυ.Εργασια στο σπιτι ειναι το ιδανικο για την περιπτωση μου σιγουρα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ψάξε τότε να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει. Σε αυτό που κάνω εγώ χρειάζεται άριστη γνώση αγγλικών και internet αλλά είναι καλυμμένες οι θέσεις. Μπορείς να ψάξεις στα αγγλικά θέτοντας \"work from home\" ή σε ελληνικές εφημερίδες και sites. Πρόσεξε όμως γιατί οι περισσότερες αγγελίες αυτού του τύπου είναι απάτες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θελω να σε απογοητεψω mariam αλλα το να βρεις τετοια δουλεια ειναι πολυ δυσκολο...τοσο δυσκολο ωστε για αυτο εχουν δημιουργηθει απατες πανω σε αυτο γιατι πολυς κοσμος ψαχνει...σκεψου μονο ποσες νοικοκυρες υπαρχουν ακομα στην Ελλαδα που δεν εχουν εργασια και εχουν υποχρεωσεις στο σπιτι και θα ηθελαν να κανουν κατι τετοιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •