Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου

    Παιδια καλημερα σε ολους και καλη δυναμη!! Εχω ξαναγραψει πολλακις για θεματα που εχω εδω κ μηνες...απο την αρχη που εμφανιστηκαν αρχισα να φοβαμαι τη ΣΚΠ...ειχα κανει το Φλεβαρη μια MRI εγκεφαλου κ δν εδειξε κατι εκτος απο μια εστια τκ πιθανοτερο ανευ κλινικης σημασιας...εκτοτε τα συμπτωματα επιμενουν..τωρα μου εχουν μεινει οι εμβοες,το θολωμα στο ματι κ αυτη η αθλια αισθηση οτι κατι σερνεται στα νευρα,κατω απο το δερμα μου...αυτο το αισθανομαι κυριως απο τη μεση κ κατω σε διαφορα σημεια, καθως κ κατω απο το ματι που δε βλεπει καλα...νιωθω οτι κατι εχει κατω απο το ματι συνεχεια με αποτελεσμα να το τριβω να φυγει,χωρις φυσικα να φευγει...αρνουμαι να πειστω οτι ειναι ψυχοσωματικα γτ θεωρω οτι μετα τις διακοπες θα μου ειχαν περασει...εχει κανεις κατι παρομοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    καλησπέρα PenyP...από τη στιγμή που ακόμη τα σκέφτεσαι δεν πρόκειται να μειωθούν τα συμπτώματά σου..έχω ταλαιπωρηθεί κι εγώ από νοσοφοβία και ακόμη ταλαιπωρούμαι..ειδικά η ΣΚΠ είναι η αγαπμένη μου...θολωνε κι εμένα το μάτι μου..μούδιαζαν τα χέρια μου και το πόδι μου..έχω εδώ και 2 χρόνια δεσμιδώσεις σε όλο το σώμα και το πρόσωπο αλλά δεν έχω ΣΚΠ!!! θα σου πω κάτι κλισέ..όπως μου λέγανε κι εμένα..ξεκόλλα το μυαλό σου...πέρνα καλά και ζήσε ήρεμα..αν οι εξετάσεις είναι καθαρές δεν έχεις κανένα πρόβλημα..αν όμως συνεχίσεις να αγχώνεσαι θα αποκτησεις πρόβλημα!
    Pionier vsegda gotov!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Καλησπερα κ σ ευχαριστω για την απαντηση!! Γιατι ομως οταν ακουμπαω τα νευρα που το κανουν αυτο,σταματανε κ μολις παρω το χερι μου συνεχιζουν;

  4. #4
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλησπερα κ σ ευχαριστω για την απαντηση!! Γιατι ομως οταν ακουμπαω τα νευρα που το κανουν αυτο,σταματανε κ μολις παρω το χερι μου συνεχιζουν;
    Καλησπέρα penyP ,μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς νεύρα?σε ποιο η ποια σημεία του σώματος ακριβώς ?και πόσο καιρό εισαι έτσι-εχεις βελτιώσεις και ξανάρχιζει?η ειναι συνεχομενα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Κατω απο το ματι προς το μαγουλο κ κυριως στα ποδια,τους γλουτους κ τη μεση το νιωθω..αυτες τις μερες το νιωθω στο καλαμι του αριστερου ποδιου...το εχω απειρες φορες μεσα στη μερα αλλα οχι συνεχομενα...αν με πιασει,κανει καθε λιγα δευτερολεπτα αυτο το πραγμα..σα να εχω ενα ερπετο μεσα στο νευρο...δεν ξερω πως να το εξηγησω...με γυμνο ματι δε φαινεται κατι...

  6. #6
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Κατω απο το ματι προς το μαγουλο κ κυριως στα ποδια,τους γλουτους κ τη μεση το νιωθω..αυτες τις μερες το νιωθω στο καλαμι του αριστερου ποδιου...το εχω απειρες φορες μεσα στη μερα αλλα οχι συνεχομενα...αν με πιασει,κανει καθε λιγα δευτερολεπτα αυτο το πραγμα..σα να εχω ενα ερπετο μεσα στο νευρο...δεν ξερω πως να το εξηγησω...με γυμνο ματι δε φαινεται κατι...
    Πίστευω πως κατάλαβα,αυτά ειναι μυικες συσπασεις έτσι οπως τα περιγράφεις.
    Τα εχει πολύς κόσμος και μπορεί να περάσουν σε κάποιο διάστημα -ενδεχομένως να κρατήσουν ..τα αλλα συμπτωματα επιμένουν η έφυγαν?εισαι καλα ψυχολογικά γενικότερα?οσο αφορά αυτό που είπες οτι το καλοκαίρι τελείωσε -αμ στην ηρεμία βγαίνουν τα συμπτωματα πολλές φορές.Μην το ξεχνάμε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Αγχος εχω καθε μερα απο τη στιγμη που γεννηθηκα...επισης παρατηρω θολωμα στο ματι,βλεπω διπλά τα φωτεινα σημεια κ επισης καποιες στιγμες παρατηρω διαφορετικη αντιληψη στα χρωματα απο το καθε ματι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Αγχος εχω καθε μερα απο τη στιγμη που γεννηθηκα...επισης παρατηρω θολωμα στο ματι,βλεπω διπλά τα φωτεινα σημεια κ επισης καποιες στιγμες παρατηρω διαφορετικη αντιληψη στα χρωματα απο το καθε ματι...
    όλα, μα όλα αυτά που αναφέρεις τα είχα κι εγώ...και άλλα πολλά..δε θ τα αναφέρω όμως γιατί θα τα αποκτήσεις..μετά από επισκέψεις σε πάνω απο 10 νευρολόγους θα σου πω το εξής απλό..αν οι μαγνητικές είναι καθαρές δεν έχεις τίποτα!!! οι συσπάσεις που έχεις, πολύ πιθανό, να αποκτήσουν μόνιμο χαρακτήρα..όπως οι δικές μου..τις έχω 2 χρόνια και είναι απολύτως καλοήθεις και δημιουργήθηκαν σε περίοδο έντονου στρες..βέβαια άρχισα να τις έχω όταν ηρέμησα...εκεί φαίνονται όλα...όταν ηρεμεί ο οργανισμός βγαίνουν τα σπασμένα..η θολόυρα στο αριστερο μάτι κράτησε 4 μήνες...πηγα σε 5 οφθαλμιάτρους...με διώχναν όλοι..ο τελευταίος ουτε χρήματα δεν μου πήρε..κοινώς γινόμουν ρεζίλι..
    πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται και με τι ασχολείσαι?
    Pionier vsegda gotov!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Σ ευχαριστω ειλικρινα για την απαντηση...ειμαι δασκαλα ξενων γλωσσων..κανω ιδιαιτερα μαθηματα μονο...ειμαι 28 στα 29...εχψ κ μυικες συσπασεις αλλα αυτο στα νευρα δν ειναι συσπαση...ειναι σα να εχω ενα σκουληκακι που σερνεται συνεχεια ή διακεκομμενα...

  10. #10
    Δεσμιδωσεις ειναι και αυτες .συσπασεις δηλαδη.μην σε απασχολουν ασχολησου με κατι αλλο.αν δεν κατανοησης οτι εχεις αγχος θα τραβιεσαι πολυ ακομα.παλεψε το γαμιμ........το αγχος και οχι τα συμπτοματα.μαθε να ζεις και οχι να φυτοζωης(δυσκολο ναι)ακατορθοτο οχι.διαλεγεις και παιρνεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Σ ευχαριστω ειλικρινα για την απαντηση...ειμαι δασκαλα ξενων γλωσσων..κανω ιδιαιτερα μαθηματα μονο...ειμαι 28 στα 29...εχψ κ μυικες συσπασεις αλλα αυτο στα νευρα δν ειναι συσπαση...ειναι σα να εχω ενα σκουληκακι που σερνεται συνεχεια ή διακεκομμενα...
    είναι ένα είδος δεσμίδωσης και αυτό..το έχω και αυτό..σαν γαργαλητό..δεν φαίνεται με το μάτι..μην αγχώνεσαι...κι εγώ από τα ιδιαίτερα το έπαθα..είχα ένα βλαμμένο μου έβγαλε την ψυχή..φοιτητης με δυσλεξία και διάσπαση προσοχής..αλλά το θέμα ήταν η συμπεριφορά του..ανάγωγος και κωλόπαιδο..1 χρόνο εκλαιγα κάθε μέρα όταν γυρνούσα από το μάθημα, αλλά είχα ανάγκη τα χρήματα...και κάπως έτσι άρχισαν όλα μου τα ψυχοσωματικά..
    Pionier vsegda gotov!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Εμενα εμφανιστηκαν ολα μετα την απωλεια της αγαπημενης μου γιαγιας..επισης η δουλεια μου δε με βοηθαει...κλεισμενη σε σπιτια να ακουω κ τις εμβοες κ να σπανε κ τα νευρα μου με τους δυσκολους μαθητες...������

  13. #13
    Προς ενημερωση δεν υπαρχουν δυσκολη μαθητες(υπαρχουν αδυνατοι δασκαλοι)επισης υπαρχουν ανθρωποι που δεν κανουν για δασκαλοι.και κατι αλλο .ΔΕΝ ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ για τι μαλακια που μας δερνει.αν δεν το παθαιναμαι απο αυτο που προαναφεραμε θα το παθαιναται απο κατι αλλο.χιλια συγνωμη αν σας πικρανα αλλα ουτε η γιαγια φταιει ουτε ο μαθητης φταιει το μπουρδ........που εχουμαι για μυαλο.και αν το ψαξεται οι λογοι ειναι πολυ βαθηταροι.καλο βραδυ.

  14. #14
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Εμενα εμφανιστηκαν ολα μετα την απωλεια της αγαπημενης μου γιαγιας..επισης η δουλεια μου δε με βοηθαει...κλεισμενη σε σπιτια να ακουω κ τις εμβοες κ να σπανε κ τα νευρα μου με τους δυσκολους μαθητες...������
    Peny το λες και μονη σου -ξεκίνησαν τότε -άρα ειναι απο άγχος οπως σου λένε όλοι.!!επισης κάτι που πιάνει και φευγει δεν ειναι κάτι παθολογικο (για τα συμπτωματα αυτά εννοώ).εχεις δοκιμάσει να πάρεις κάποιο φάρμακο?η να πας σε ειδικό?πρεπει να το παλέψεις και να παλέψεις το αίτιο Δηλαδή το άγχος...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Απο χτες εχει μεταφερθει στο κεφαλι αυτο το αισθημα...φαρμακο ειχα παρει μονο για τις εμβοες,χωρις αποτελεσμα..επισης ειχα παρει κ μαγνησιο,αλλα τιποτα!! Σε ψυχολογο πηγαινα οταν ξεσπασαν οι εμβοες, αλλα δε με βοηθησε..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αγχος-δερμα
    By yenel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2019, 13:14
  2. αγχος-δερμα
    By yenel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2013, 23:57
  3. πανω κατω ανω κατω
    By ria18 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-09-2013, 12:32
  4. Νιωθω να εσπασε κατι μεσα μου-με τον καλυτερο μου "φιλο"...
    By groundzero2. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2013, 23:54
  5. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 18:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •