Εννεάγραμμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Εννεάγραμμα

    Το έχει κανείς ακουστά?
    Με αφορμή αυτό το link,είπα να ανοίξω θέμα πάνω σε αυτό.

    http://original-fippak.blogspot.gr/2...og-post_7.html

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω διαβασει βιβλιο του Γκουρτζιεφ , σαν μυθιστορημα ειναι , περνωντας συγχρονως μηνυματα , ειναι κατα ποσον πιστευεις στις Ανατολικες Δοξασιες , κανεις δεν μπορει να στο επιβεβαιωσει , η να στο ακυρωσει ......υπαρχουν ενα σωρο τετοιες δοξασιες , Ανατολικες ................

  3. #3
    Βαρεθηκα να λυνω τοσα και τοσα τεστ με την ελπίδα οτι θα μου βγαλουν κατι καλο μπας και παρω λιγη ψυχικη δυναμη απο το αποτελεσμα του τεστ.
    γιάννης

  4. #4
    Τελικά το έλυσα το τεστ. Απάντησα με ειλικρινεια και με βγάζει: α) Αγωνιστής - Επιτυχημένος (8 μονάδες), και ως έπειτα χαρακτηριστικα: β) Ατρόμητος, Πολεμιστής, Αποφασιστικός (6 μονάδες), γ) Αρωγός
    (5 μονάδες) και δ) Μεταρρυθμιστής - Ερευνητής (από 4 μονάδες).

    Θα ταν ενδιαφερον όμως να ξερα αν η εντυπωση σας για μενα ταυτιζεται με τα αποτελεσματα αυτου του τεστ.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το είχα κανει κ γω αυτο το τεστ. Τον Γκουρτζίεφ τον γνωρίζω σαν προσωπικοτητα αλλά δεν έχω διαβάσει κειμενα του.Γενικά με ενδιαφέρουν η ανατολική φιλοσοφια κ γενικότερα η φιλοσοφια.

    Κατα σειρα είμαι:
    1)Αρωγός
    2)Πιστός
    3)Ειρηνοποιός με τα 2 τελευταια να ισοβαθμούν με 5 κ του αρωγου να προηγείται με 8.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιδια, αυτα ειναι σαν να ριχνεις τα ταρω , τετοια αξιοπιστια ( δεν ) εχουν .........

  7. #7
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παιδια, αυτα ειναι σαν να ριχνεις τα ταρω , τετοια αξιοπιστια ( δεν ) εχουν .........
    Πιστεύω πως αυτα τα τεστ (προσωπικότητας, ψυχολογιας κλπ συναφη), οι συγγραφείς τους, τα συντάσσουν με τέτοιο τρόπο και προδιαμορφωνουν το αποτελεσμα τους με τετοιο τρόπο ώστε ότι απαντησεις και να δώσεις θα σου βγαλει στο τελος ως προσωπικό αποτελεσμα ότι είσαι ευτυχισμένος. Κι αν συντάσσονται από επαγγελματίες που βγάζουν λεφτα απο πελατεια, οι απαντησεις - αποτελεσματα των τεστ είναι διαμορφωμένα κατα τροπο που εύκολα σου βγάζει προσωπικο αποτελεσμα ότι χρειαζεται να δεις ειδικό.
    Last edited by ioannis2; 09-05-2017 at 12:27.
    γιάννης

  8. #8
    Miliva21
    Guest

    Cool

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πιστεύω πως αυτα τα τεστ (προσωπικότητας, ψυχολογιας κλπ συναφη), οι συγγραφείς τους, τα συντάσσουν με τέτοιο τρόπο και προδιαμορφωνουν το αποτελεσμα τους με τετοιο τρόπο ώστε ότι απαντησεις και να δώσεις θα σου βγαλει στο τελος ως προσωπικό αποτελεσμα ότι είσαι ευτυχισμένος. Κι αν συντάσσονται από επαγγελματίες που βγάζουν λεφτα απο πελατεια, οι απαντησεις - αποτελεσματα των τεστ είναι διαμορφωμένα κατα τροπο που εύκολα σου βγάζει προσωπικο αποτελεσμα ότι χρειαζεται να δεις ειδικό.
    Εγω παντως που το εχω κανει μου το εβγαλε σωστο..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •