Τζόγος και εξάρτηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Eλεγα να ανοιξω καινουριο θρεντ αλλα, θα το γραψω εδω. Ειμαι παλιο μελος, οι περισσοτεροι θα με γνωριζετε απο το θρεντ των ψυχωσεων, απο την οποια πασχω. και δεν ξερω τελικα ποσο μεγαλο ρολο παιζει η και καθολου στην εξαρτηση μου με τον τζογο.

    Απο χιλιαρικα θυμαμαι τον εαυτο μου πριν ερθει ακομη το ευρω, ειχα παιξει 4 χ στο τσαμπιονς λιγκ, με 500 δραχμες και κερδισα 65000 χιλιαρικα, Αυτη ηταν η αρχη. Τοτε ημουν φοιτητης και επαιζα περιστασιακα, ειχα τις παρεες μου τα τσιπουρακια μου και ολα καλα, δεν το εδινα σημασια.

    Η αρχη της εξαρτησης μου, που ακομα παιδια αληθεια, εγω το θεωρω η το θεωρουσα πλεον τροπο ζωης. Δηλαδη δεν με ενοιαζε η χασουρα για πολλα χρονια, για παραδειγμα δουλευα επι μια 10ετια σαιζον σε τουριστικες επιχειρησεις επαιρνα κανα 900 το μηνα, συν ταμειο ανεργειας το χειμωνα, και τα λεφτα φευγανε τα περισσοτερα στο τζογο μετα ρουχα και φαι.

    Αυτη η κατασταση διαιωνιζεται τωρα 15 χρονια, αυτος ο λανθασμενος τροπος ζωης, μιλαμε για βαθια νυχτωμενος.Πολλα λεφτα σε τζογο, γηπεδα, αλκοολ ακομα και σε γυναικες επι πληρωμη.

    Αυτος ο τροπος ζωης θεωρειτε απολυτα φυσιολογικος για πολλα ατομα, φιλοι γνωστοι, στην περιοχη που μενω.

    Δεν μπορω να πω οτι παρασυρθηκα, ολα ηταν επιλογη μου.

    Μενω σε τουριστικο μερος, και το χειμωνα ειμαστε εμες και μεις, δεν εχει διεξοδους, να πεις θα κανω κατι αλλο.

    Τον τελευταιο ομως καιρο στραβωσα με την κατασταση μου, και ειπα θα προσπαθησω να αλλαξω, αυτον τον τροπο ζωης, δεν λεω μου αρεσε που ζουσα ετσι, ισως ξεφευγα και απο την ιδεα της ψυχωσης μου, κουκουλωνα καπως τα πραγματα, ισως και δεν μπορουσα να κανω και τοτε αλλιως, να την δω καταματα, αυτο με προσπερνουσε,

    Anyway το τελευταιο 10ημερο εχω αρχισει περπατημα 45 λεπτα τη μερα στα οποια αδειαζω τα παντα συν οτι γυμναζομαι, και πραγματικα θα ειμαι πιο συγκρατημενος σε ολα σε σχεση με τον παλιο μου εαυτο. πρεπει.

  2. #17
    Σακη ευχομαι καθε φορα που θα αναρωτιεσαι αν αξιζει ο αγωνας να θυμασαι τους λογους που αποφασισες να αλλαξεις.
    Εμενα με εχει βοηθησει μεχρι στιγμης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τζόγος
    By ηλιαχτίδα in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 17
    Last Post: 06-05-2014, 16:06
  2. Τζόγος
    By Big L in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 32
    Last Post: 27-05-2013, 18:45
  3. Τζογος ,επιβιωση , ντοπαμινη...
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 10-12-2010, 05:49
  4. τζογος
    By Pucca in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 23-12-2008, 22:41
  5. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ
    By Marnek in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2008, 10:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •