περιστασιακη χρηση ζαναξ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    περιστασιακη χρηση ζαναξ..

    καλημερααα περα για περα...τι κανετε??ευχομαι καλα..
    ηθελα να ακουσω γνωμες για το εξης..
    οταν συγχιζομαι δεν την παλευω..νιωθω οτι το κεφαλι μου θα εκραγει κ με πιανει ενταση κ νιωθω κατι σαν να θελει να βγει το μυαλο μου απο μεσα..τεσπα..
    περιστασιακα οταν συμβαινει παιρνω 1 ζαναξ 0.5, δλδ μπορει να μην παρω για 10 μερες...ή για μια βδομαδα πχ..κ να χρειαστει τελικως να παρω..το οποιο με βοηθαει φυσικα κ μολις το παρω μετα απο καμια ωρα νιωθω καλυτερα..
    νιωθω τυψεις που το κανω αυτο.
    μιλησα με τον γιατρο κ δεν θελει να μου δωσει μονιμη θεραπεια γιατι θεωρει οτι ειμαι καλα...κ να ξεκινησω ψυχοθεραπεια μου ειπε κ εγω οντως το κανονισα ηδη..ξεκιναω γνωσιακη συμπεριφοριστικη την Τεταρτη..
    πιστευετε οτι κανω κακο στον εαυτο μου?με τα ζαναξ?ή στο νευρικο συστημα?δλδ μακροπροθεσμα μπορει να κανει καποια παρενεργεια?
    επιπλεον ξεκινησα κ βιταμινη b η οποια βοηθαει στο νευρικο συστημα..
    δεν ξερω..νιωθω ασχημα που καμια φορα παιρνω ζαναξ ..αλλα πραγματικα καποιες στιγμες νιωθω οτι το χρειαζομαι οταν στρεσαριστω πολυ.ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    αν παίρνεις έτσι όπως λες σε φάση όταν έχεις ένταση όχι δεν θα ύπαρξη κανένα πρόβλημα... απλά μην το συνηθίσεις και παίρνεις κάθε μέρα...

    εγώ για παράδειγμα περνώ ακόμα και χωρίς να έχω κάποια ένταση αλλα περνώ 1 0.5mg κάθε σάββατο για να χαλαρώνω...

    δεν θα έχεις καμια παρενέργεια μην ανησυχείς... τα συμτώματα στέρησης είναι μετά από ένα τρίμηνο καθημερινά αν παίρνεις xanax

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    πιστευετε οτι κανω κακο στον εαυτο μου?με τα ζαναξ?ή στο νευρικο συστημα?δλδ μακροπροθεσμα μπορει να κανει καποια παρενεργεια?
    ω.
    Για ενα ζαναξ , δεν πειραζει , μακροπροθεσμα δημιουργει καταθλιψη παντως , αλλα οχι ενα .............και ενας Θεος ξερει τι αλλο ........ειναι ενα νομιμο ναρκωτικο ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι παιδια..δεν παιρνω καθε μερα..παιρνω ομως μια φορα την εβδομαδα..οταν συγχιστω..νιωσω στρες κλπ κλπ..
    μπορει κ 2 φορες την εβδομαδα..περναω λιγο συσκολη περιοδο ομως.
    ολο το καλοκαιρι δεν πηρα κανενα απολυτως..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , καλα , εσεις ειστε ψιλικατζηδες , εγω επεσα στον (α)καταλληλο ' γιατρο ΄, και επι 10 χρονια επαιρνα 9/μερα , τον τελευταιο μηνα , τα μειωσα σχετικα ευκολα στα 7/μερα , την πρωτη βδομαδα ζοριστηκα πολυ , και επεται συνεχεια , θεληση να υπαρχει ............ολα γινονται .......
    δεν πιστευω στις ψυχοθεραπειες , γνωσιακες η ξερω γω τι , πιστευω οτι ο καθενας ειναι ο καλυτερος γιατρος του εαυτου του ........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μειωσετα κ αλλο ρε μακ...μπορεις! κανε κ κατι να σε αποφορτιζει..κανε καμια γιογκα ξερω γω..κατι θα κανει κ αυτη...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αισθανεσαι τυψεις για τοσο λιγο ξαναξ που θα παρεις μια φορα στις 10 μερες και αμα? Κακως...Μηπως θεωρεις οτι τετοιου ειδους φαρμακα πρεπει να τα αποφευγεις επειδη ''ειναι ναρκωτκα''? Καμια φορα ακομα και αυτες οι ουσιες χρειαζονται για να ξεμπλοκαρεις...Εδω παρακολουθουσα προσφατα ενα ντοκυμαντερ απο ουσιες που οταν τις ανακαλυψαν και τις δοκιμαζαν πανω σε ανθρωπους με ψυχολογικα, εβλεπαν οτι υπηρχαν μεγαλες θεραπευτικες ενδειξεις...Ωσπου στο τελος, το κρατος τις ανακυρρησε απαγουρεμενες και διακοπηκαν πολλα πειραματα, ακομα και ερευνες πανω στα ποντικια...που τα ποντικια εχουν πολλα κοινα γονιδια με τον ανθρωπο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οχι παιδια..δεν παιρνω καθε μερα..παιρνω ομως μια φορα την εβδομαδα..οταν συγχιστω..νιωσω στρες κλπ κλπ..
    μπορει κ 2 φορες την εβδομαδα..περναω λιγο συσκολη περιοδο ομως.
    ολο το καλοκαιρι δεν πηρα κανενα απολυτως..
    το zanax ενδείκνυται για πυροσβεστικη χρήση. Για μακροχρονια δεν συνισταται. Το γραφουν και οι οδηγιες. Καλά κανεις και το παιρνεις, το χρειαζεσαι καποιες φορες. Και η δοση του 0.05 δεν ειναι μεγαλη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ παιδια..πηρα τις απαντησεις που ηθελα πιστευω..να στε καλα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μειωσετα κ αλλο ρε μακ...μπορεις! κανε κ κατι να σε αποφορτιζει..κανε καμια γιογκα ξερω γω..κατι θα κανει κ αυτη...
    Ευτυχως που εχω γνωσεις φαρμακολογιας , κατορθωμα ειναι απο 9 να πας στα 7 , εχουν ατροφησει οι υποδοχεις GABA μετα απο χρονια καταχρησης , που ειναι υπευθυνοι για την ηρεμια του οργανισμου .........η ειρωνεια ειναι οτι δεν τα χρειαζομουν , αλλα μου ταγραφε ο ' γιατρος ' , δεν ηξερα τοτε με τι μπλεκω ................το αλκοολ , τοκοψα μαχαιρι , αυτα θελουν σιγα σιγα , το αποτομο , κινδυνευεις νανεβασεις πιεση , και ναχεις τα αναλογα παρατραγουδα , δλδ εγκεφαλικο ...................κανω γυμναστικη παλι , βαρη , μετα απο ενα χρονο απο ενα ατυχημα που ειχα με την μηχανη , αλλα και παλι , δεν παιζεις με αυτα τα φαρμακα ............

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    εγω παιρνω 4-5 zanax των 2mg για να μπορεσω να κοιμηθω...και μετα σηκωνομαι ΄΄κοτοπουλο''
    αλλα μ'αρεσει !!!!!!!
    [I]Love...[/I]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    εγω παιρνω 4-5 zanax των 2mg για να μπορεσω να κοιμηθω...και μετα σηκωνομαι ΄΄κοτοπουλο''
    Εσυ ,willow , με περνας .............εντυπωσιαζομαι .........

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    εγω παιρνω 4-5 zanax των 2mg για να μπορεσω να κοιμηθω...και μετα σηκωνομαι ΄΄κοτοπουλο''
    αλλα μ'αρεσει !!!!!!!
    εισαι σιγουρος/η οτι σου χρειαζεται τετοια δοσολογια? Μην παιζεις, δεν ειναι παντα καλο....Καπου υπαρχει και ο κινδυνος δηλητηριασης λογο υπερδοσολογιας! Μονο που δεν ξερω να σε πω, ποιος ειναι αυτος ο αριθμος!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής
    Last edited by Aeon; 06-05-2022 at 12:30.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εγώ έχει τύχει να περνώ καθημερινά 7 των 2MG για 5μήνες απανωτά και δεν είχα θέμα εξάρτησης... αλλα προσοχή παιδιά δεν είναι να παίζουμε με τα φάρμακα.. δεν δυσκολεύτηκα να το κόψω ούτε που δημιούργησε στερητικά.. ο λόγος είναι επειδή είχα καλο γιατρό και ήξερε πως θα το μειώσουμε σιγά-σιγά :)

    πάντα να συμβουλεύεστε τον γιατρό σας και μην ακούτε τις γνώμες τον άλλων μέσα από ένα forum.. :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11
  2. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39
  3. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 02:41
  4. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 26-08-2012, 00:02
  5. δ.δ. και χρηση ουσιων
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2009, 22:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •