Υπερθυροειδισμος, ταχυκαρδίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Υπερθυροειδισμος, ταχυκαρδίες

    Πασχει καποιος απο υπερθυροειδισμο και αντιμετωπιζει ταχυκαρδιες,αυξημενη πιεση και αγχος,ταραχη;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Πασχει καποιος απο υπερθυροειδισμο και αντιμετωπιζει ταχυκαρδιες,αυξημενη πιεση και αγχος,ταραχη;;

    Δεν πασχω αλλα ξερω οτι ειναι παιδεμα πολυ απο θεμα ταχυκαρδιων αγχος κ ταραχη. Λιγο πολυ οπως τα γραφεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ισχυει δηλαδη..δεν ειναι μονο ψυχολογικοι οι λογοι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    θα σου απανταγα εγω ,αλλα εξαντλησαμε τις γνωσεις μου πανω στο θεμα
    παντως σου ειπα την γνωμη μου...περιμενε λιγο ακομα και απευθυνσου σε ψυχιατρο αμα δεν δεις διαφορα..μην το αφηνεις αλλο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Θα απευθυνθω αλλα επαθα κριση θυροειδιτιδας χθες και ειμαι για εξετασεις παλι!Βασικα αμα μου κοψεις το κεφαλι καλα ειμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Αν googlαρεις συμπτωματα υπερθυροειδισμου, θα δεις οτι γινεται χαμος!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Θα απευθυνθω αλλα επαθα κριση θυροειδιτιδας χθες και ειμαι για εξετασεις παλι!Βασικα αμα μου κοψεις το κεφαλι καλα ειμαι
    δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο και τι κανει αλλα ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο...
    να πας...θα σ βοηθησει πιστευω αλλα ψαξε να βρεις εναν καλο γιατρο...

    χααχαχαχαχαχ οχι βρε γτ να στο κοψω
    mia xara θα γινεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    είχα εγώ. Είχα τρελά συμπτώματα (με βασικότερα αυτά που έγραψες και εσύ), πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε χάπια για τον θυροειδή και δόξα τον Θεό πέρασαν όλα...
    Οι εξετάσεις σου τί έδειξαν;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω ! πασχω απο υπερθυρεοειδισμο (νοσο graves, που ειναι εξωφθαλμος θυρεοειδοπαθεια)..χαιρομαι που σε βρηκα! γιατι πραγματικα ειναι σπανιο στην Ελλαδα καποιος να εχει υπερ..οι περισσοτεροι εχουν υπο..
    τωρα καταρχην παιρνεις αγωγη γι αυτο?
    εγω διαγνωσθηκα 5 χρονια πριν κ παιρνω και τ4 το πρωι κ unimazole το μεσημερι..
    ναι φερνει ψυχικες διαταραχες..οπως καταθλιψεις, αγχος, κουραση...κανω υποτροπη στο στρες μου μια φορα το χρονο κ καταθλιψη κ με παρακολουθει κ ψυχιατρος κ κατα καιρους παιρνω αντικαταθλιπτικο.
    ημουν σε μαυρα χαλια πριν το ανακαλυψω...ετρωγα τα παντα κ δεν επιαρνα γραμμαριο, νευρα, κλαματα,δυσπνοια, ταχυκαρδιες, στρες κ νευρικοτητα..
    απο τοτε που νοσησα τα ψυχολογικα μου πανε σκατα...μια ετσι μια αλλως παρολλο που ειναι ρυθμισμενος.
    εσυ τον ρυθμιζεις?τι κανεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κριση θυρεοειδιτιδας σημαινει οτι ο θυρεπειδης σου εβγαλε πολλη τ4 κ παραλιγο να παθεις τοξικο σοκ..
    δλδ..τα νευρα σμπαραλια κ ολο το σωμα σε τρομερη εγρηγορση καθως κ ο εγκεφαλος κ η καρδια..
    σου δωσαν κορτιζονη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    κριση θυρεοειδιτιδας σημαινει οτι ο θυρεπειδης σου εβγαλε πολλη τ4 κ παραλιγο να παθεις τοξικο σοκ..
    δλδ..τα νευρα σμπαραλια κ ολο το σωμα σε τρομερη εγρηγορση καθως κ ο εγκεφαλος κ η καρδια..
    σου δωσαν κορτιζονη?
    Είχα πάθει και εγώ τέτοια κρίση και μου εξήγησε η γιατρός ότι αυτή η κρίση μου άλλαξε τον τρόπο λειτουργίας του θυρεοειδή. Δηλαδή ξεκίνησα με Υπέρ... και μετά με άλλαξε σε Υπό...
    Δεν μου ανέφερε κάτι για τοξικό σόκ... Μη τρομάξει κ όλας το παιδί ??κορίτσι?? έτσι όπως το είπες D:
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα τι να τρομαξει...ειναι συνηθες αυτο στον υπερθυροειδισμο..οκ..ειναι κατι που ρυθμιζεται.δεν ειναι για πανικο.
    απλα νιωθεις αθλια.
    τοξικο σοκ λεγεται οταν ο θυρεοειδης υπερλειτουργει τοσο πολυ που παραγει υπερβολικη τ4 σοτν οργανισμο.
    κ γω τοξικο σοκ ειχα παθει...κ οταν το βρηκανε μου εδωσαν φαρμακα κ συνηλθα.
    συνηθως σε αυτη την περιπτωση δινουν αμεσως κορτιζονη να ηρεμησει ο θυρεοειδης κ να αντιθυρεοειδικα φαρμακα ..
    τα αντιθυρεοειδικα φαρμακα τα παιρνω ακομα...εδω κ 5 χρονια..
    σιγα δεν ειναι κ για θανατο..αλλα θελει παρακολουθηση κ φαρμακα οπωσδηποτε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Συγγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης παιδια.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Βασικα ζω με αυτο απο τα 18 και ειμαι 29.Δεν με τρομαξε ποτε κι ας παθαινα υποτροπες.Επαιρνα το χαπι για οσο χρειαζοταν και ολα καλα.Απλως αυτη τη φορα ηταν πολυ εντονο και επεσε παρα πολυ το tsh μου οσο ποτε.Ηταν σαν να τρελαθηκα ξαφνικα,σαν να μην ημουν εγω.Παιρνω αγωγη unimazole 4 μηνες τωρα απλα μου προσθεσαν πριν λιγες μερες και ενα χαπι t4.Η γιατρος μου ειναι η καλυτερη στην Ελλαδα και με παρακολουθει απο τα 18.Το ζητημα ειναι οτι πριν μια εβδομαδα παρουσιασα υπερταση ξανα και παλμους.Δεν ετρεξα στο νοσοκομειο αμεσως οπως θα εκανα παλια γιατι λογω της ψυχοθεραπειας μαθαινω να το κουμανταρω,περιμενα μια ωρα αλλα δεν επεφτε η πιεση ουτε οι παλμοι.Πιεση 15.6 με 16 παλμοι 120-130.Πηγα στο νοσκομειο και εκανα ξανα καρδιογραφημα.Καθαρο οπως παντα.Πηγα ενδοκρινολογο γιατι ετσι πηγα και τοτε και εκανα εξετασεις ξανα.Ολα καλα ομως.Λιγο ακομη και θα φτιαξει.Με διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι απο το θυροειδη αλλα απο αγχος.Ενημερωσα τη γιατρο μου και τοτε μου εδωσε και το t4.Επισης μου εχει προτεινει καιρο τωρα να κανω τη θεραπεια με το ραδιενεργο ιωδιο ωστε να γινει υπο και να μην ταλαιπωρουμαι με υποτροπες.Ομως αυτη η θεραπεια ειναι σαν χημιοθεραπεια.Επισης απαιτει απομονωση 3 μερες σε νοσοκομειο με σφραγισμενο δωματιο.Δεν μπορω να αποφασισω τι να κανω.Λογω του αγχους δε θα καταφερω να υπομεινω την απομονωση.Γνωριζει καποιος κατι για τη διαδικασια;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    @anxious4ever αν θες διαβασε το ποστ μου παρακατω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Εγώ στη θέση σου δεν θα έκανα τπτ..το unimazole το παίρνω 5 χρόνια τώρα κ έχω κάνει 3-4 υποτροπές..αλλά οκ πάω ξανά μου ρυθμίζουν την δόση κ δε κανα μηνακι φτιάχνει..Ασε που αν βγαλεις τον θυρεοειδή σου επειδή έχεις graves ,όλα τα αντισώματα δεν θα βρίσκουν θυρεοειδή κ θα χτυπάνε πιο έντονα τα μάτια κ κινδυνεύεις με εξωφθαλμο..το έχεις σκεφτεί;;εμένα μου το παν όλοι οι γιατροί..τον θυρεοειδή τον βγαζεις όταν δεν τον ρυθμίζεται με τπτ..οι υποτροπές είναι αναμενόμενες....το στρες πάντως κ εγώ πάμε πακέτο..έχω παρατηρήσει ότι όσοι έχουν graves κάνουν κ αγχώδεις διαταραχές...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υπερθυροειδισμος,ταχυκαρδ
    By its_me in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2016, 17:57
  2. Υπερθυροειδισμος, ταχυκαρδίες
    By its_me in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2016, 17:51
  3. ταχυκαρδίες;;;
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2013, 19:16
  4. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 02:57
  5. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •