Ακόμα παλεύω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    6

    Ακόμα παλεύω

    Παιδιά μετά από 12 χρόνια με κρίσεις πανικού, ακόμα είμαι εδώ και το παλεύω. Δεν έχω βρει γιατρειά πουθενά, έχω κάνει ψυχοθεραπείες, έχω πάρει φάρμακα, έχω κάνει ομοιοπαθητική και όλα αυτά τα σταμάτησα πριν 8 χρόνια, από τότε παλέυω μόνος μου . Κατάφερα να τελειώσω το Πολυτεχνείο, να πάω στρατό, να βρω δουλειά και τώρα ακόμα παλεύω.
    Είναι μέρες που νοιώθω ότι δεν θα τελειώσει ποτέ αλλά το παλεύω. Είναι περίοδοι που δεν έχω κουράγιο να βγω από το σπίτι αλλά το παλεύω. Είνια γολγοθάς αλλά θα τον ανεβούμε δεν θα τα παρατήσουμε. Δε λέει να τα παρατήσουμε.
    Σήμερα ας πούμε πήγα για κούρεμα και κόντεψα να σηκωθώ από την καρέκλα και να φύγω!Με έπιασε μια ταχυπαλμία άλλο πράμα! Γύρισα σπίτι απογοητευμένος αλλά πάλι δεν θα το αφήσω να με καταβάλει.
    Θα προσπαθήσω να είμαι αισιόδοξος. (Δεν τα καταφέρνω συνήθως )
    Αυτά!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    1
    File,
    gia na exeis kataferei tosa polla...fenetai oti eisai poli dinatos kai to paleveis mia xara!!!
    Eimai sigouri pos tha exeis polla pragmata ta opia tha se kanoun perifano, kai kalo tha einai na epikendronesai s\'afta opote niotheis \'adinamos\' para stis kathimerines mikrofovies, pou ligo poli oloi exoume!
    Ta farmaka den nomizo oti einai lisi. Oso gia tis ipolipes therapies, epeidi iparxoun toses polles, tha prepei na vreis pia sou teriazei!
    Alla stin teliki, isos na exeis idi oles tis apandiseis kapou mesa sou....kai na min xreiazesai tipota ap\'ola afta!

    Sinexise na paleveis...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    6
    Μάλλον δε διατύπωσα σωστά αυτά που έλεγα. Δεν έχω μεγάλο ιστορικό φαρμάκων, έχω να πάρω οποιοδήποτε φάρμακο εννιά χρόνια και ακ΄μη και τότε ποτ έπαιρνα δεν πήρα τίποτα βαρύ ,ούτε για πολύ καιρό. Εδώ και εννιά χρόνια δεν έχω πάρει τίποτα είμαι απολύτως καθαρός και το πολεμάω μόνος μου.
    Κάνω γυμναστική για να κουράζομαι και να κοιμάμαι καλύτερα το βράδυ, έκοψα εντελώς το ποτό και το τσιγάρο και γενικά προσπαθώ να έχω συνήθειες που με βοηθούν να είμαι καλύτερα. ʼλλες φορές πιάνει άλλλες όχι.
    Το θέμα είναι ότι απέχω από αρκετές κοινωνικές υποχρεώσεις που δυκολεύομει να πάω και τέλος πάντων δεν είμαι όπως παλιά.
    Προσπαθώ εδώ και χρόνια να το πολεμήσω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    ιατρική υποστήριξη

    Καλε μου,

    καλή η υγιεινή ζωή και η άθληση αλλά χρειάζεται και θεραπεία. Και ηδη το εχεις καθυστερήσει πολύ.

    Αποφάσισε το συντομότερο για ιατρική βοήθεια και ψυχολογική υποστήριξη.

    Κάνε το ΤΩΡΑ!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    6
    Καλά τα λέτε παιδιά αλλά έχω περάσει από θεραπείες και δεν είδα καμία προκοπή. Έκανα δύο χρόνια περίπου ψυχοθεραπεία ή όπως αλλιώς θέλετε να το λέτε, έχω πάει σε ομοιοπαθητικό κλπ. κλπ. Έχετε σκεφτεί την περίπτωση του οικονομικού προβλήματος; ΔΗλαδή τι κάνει ένας άνθρωπος με πρόβλημα και χωρίς ιδιαίτερη οικονομική επιφάνεια; Οι επισκέψεις στον ψυχίατρο κοστίζουν ακριβά (το ξέρω από πρώτο χέρι) άσε που σε εμένα δε λειτούργησαν καθόλου (δεν πήγα μόνο σε ένα). Η ομοιοπαθητική είναι πολύ φθηνότερη και ίσως την ξαναδοκιμάσω. Μην είστε τόσο απόλυτοι στις απόψεις σας , δεν ξέρετε ο καθένας που βρίσκει τη λύση. Κάτι που λειτούργησε για σας δε λειτουργεί για όλους το ίδιο.
    Black Rose ο χαρακτηρισμός \"καλέ μου\" καθώς και η σύντομη απάντησή σου δείχνει μία ευκολία στις κρίσεις που δεν την έχει άνθρωπος που πέρασε από τέτοια προβλήματα. Είσαι σίγουρη ότι ανήκεις στους \"τυχερούς\" με τέτοια σύνδρομα ή μόνο συμβουλεύεις ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Εμένα μου πήρε πάνω από 6 χρόνια μέχρι να πολεμήσω όλα τα συμπτώματα και να είμα σε μια σταθερή κατάσταση.

    Αυτές οι παθήσεις θέλουν χρόνο. Οι πληγές της ψυχής είναι πολύ βαθιές. Εξάλλου στα 8 χρόνια που εχεις σταματήσει τη θεραπευτική αγωγή πολλά έχουν γίνει στην εξέλιξη των φαρμάκων και των μεθόδων θεραπείας.

    Κάνε άλλη μια προσπάθεια ακόμα. Μην το βαζεις κάτω.

    Καλη δύναμη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •