Αισθάνομαι μόνοοοος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Αισθάνομαι μόνοοοος

    Γεια σας για ακόμη μία φόρα..

    Τελευταία φορά που σας εγράψα, θυμάμαι, ήταν μία πέρα πριν τις Πανελλήνιες. Η περίοδος αυτή πέρασε και πλέον είμαι φοιτητής.
    Για να μην τα πολυλογώ.. η φοιτητική μου ζωή δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελα και περίμενα. Δεν έχω κάνει κάποια παρέα και γενικά αισθάνομαι πολύ μόνος. Ίσως φταίει ότι είμαι ξενέρωτος και βαρετός. Δεν ξέρω. Σήμερα η μέρα στη σχολή ήταν Η ΧΕΙΡΌΤΕΡΗ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    μην εισαι σκληρος με τον ευατο σου...ολοι μονοι μας ειμαστε στην ουσια...πρσοσπαθησε να πλησιασεις με σημειωσεις η καποιο τετοιο τροπο καποιον που να σου αρεσει σα παρεα, να ξεκινησεις μια επικοινωνια, να αλλαξεις ενα τηλ...θα δεις ολα θα πανε καλα κ θα κυλησουν..παρατηρησε γυρω σου, δε μπορει κ καποιοι αλλοι θα καθονται μοναχικα...πλησιασε τους..δε νομιζω πως εισαι ξενερωτος κ βαρετος, μαλλον αυτη ειναι δικη σου ανασφαλεια, ανοιξου δε χανεις τιποτα...παρατηρησε διπλα σου κ θα δεις πως πολλοι νιωθουν σαν εσενα κ καθονται μονοι τους...ειδικα στις αρχες ολοι ετσι λειτουργουμε...μια απλη ερωτηση να κανεις σε καποιον καποια για ενα μαθημα ας πουμε κ θα εχεις ηδη κανει ενα βημα επαφης...κ πιστευω θα σε καταπληξεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by nikos04 View Post
    Γεια σας για ακόμη μία φόρα..

    Τελευταία φορά που σας εγράψα, θυμάμαι, ήταν μία πέρα πριν τις Πανελλήνιες. Η περίοδος αυτή πέρασε και πλέον είμαι φοιτητής.
    Για να μην τα πολυλογώ.. η φοιτητική μου ζωή δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελα και περίμενα. Δεν έχω κάνει κάποια παρέα και γενικά αισθάνομαι πολύ μόνος. Ίσως φταίει ότι είμαι ξενέρωτος και βαρετός. Δεν ξέρω. Σήμερα η μέρα στη σχολή ήταν Η ΧΕΙΡΌΤΕΡΗ!
    πλησιασε ανθρωπους...ειναι απλο...ολοι γνωριμιες ψαχνουν στις σχολες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μου θύμισες τα δικά μου φοιτητικά χρόνια! Τους πρώτους 2-3 μήνες ήθελα πραγματικά να πεθάνω από την μοναξιά που ένιωθα! Είχα μόλις χάσει ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο,είχα χωρίσει από την πρώτη μου σχέση και ξαφνικά ήμουν σε μια άγνωστη πόλη εντελώς μόνη! Κάθε Παρασκευή μετά τη σχολή επέστρεφα στους δικούς μου. Τέτοια απογοήτευση και μαυρίλα.
    Μέχρι που αποφάσισα κάτι να κάνω για αυτό και άρχισα να μιλάω σε κόσμο και να μην κλείνομαι στον εαυτό μου και πολύ σύντομα έκανα παρέες που μέχρι σήμερα (είμαι 36) είναι οι καλύτερες μου φίλες κι ας είμαστε σε διαφορετικές πόλεις πια.

    Μην απογοητεύεσαι, προσπάθησε να ανοίγεις κουβέντα στη σχολή σου με τους συμφοιτητές σου, σκέψου πως και αυτοί είναι περίπου στην ίδια φάση με σένα και πιθανόν ψάχνουν για παρέα. Και μην ντρέπεσαι να πάρεις πρωτοβουλίες, ζήτα το τηλέφωνο από κάποιον που σου φαίνεται συμπαθής ή πρότεινε να πάτε μια βόλτα μετά το μάθημα. Και όσο κι αν απογοητεύεσαι προσπάθησε να μην χάνεις μαθήματα, στο χώρο του πανεπιστημίου είναι που θα βρεις παρέες!

    Επίσης δεν ξέρω που σπουδάζεις αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι σύλλογοι ή ομάδες στη σχολή σου αναλόγως τα χόμπυ σου που θα μπορείς να πας και να βρεις κι από κει άτομα με κοινά ενδιαφέροντα. Είναι ιδανικός χώρος η σχολή για να βρεις παρέες! Δες το σαν πρόκληση :)

Similar Threads

  1. Αισθάνομαι μόνοοοος
    By nikos04 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2016, 16:28
  2. Αισθάνομαι μόνοοοος
    By nikos04 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2016, 16:18
  3. Αισθάνομαι μόνη μου!!!
    By Βασουλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 74
    Last Post: 22-08-2015, 08:10
  4. Αισθάνομαι μόνη
    By inspiration in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-11-2014, 09:53
  5. αισθάνομαι..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •