Διάγνωση ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Διάγνωση ΙΨΔ

    Παιδιά καλησπέρα!Σήμερα μετά από ένα χρόνο αγώνα πήγα επιτέλους στον ψυχίατρο!Η διάγνωση ήταν ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Δεν μπορώ να πω πως ανακουφίστηκα ιδιαίτερα!Ίσως γιατί αυτές τις μέρες τριγυρνάει στο μυαλό μου η αίσθηση της αποπραγματαποίησης και της τρέλας.Δηλαδή έχω πιστέψει υποσυνείδητα πως είμαι τρελός,οτι ακούω φωνές,ότι θα είμαι έτσι μια ζωή και τέτοια.Ξέρω οτι πέρασα και άλλες ιδεοληψίες στη ζωή μου και τις εκλογίκευσα κανονικά αλλά αυτό πραγματικά πάει να με τρελάνει...έχω έντονη αποπραγματοποίηση,μου έρχεται συνεχώς η ιδέα πως θα ακούσω φωνές ή ελέγχω συνεχώς αν ακούω φωνές,αν ακούσω κάποιον περίεργο ήχο νομίζω οτι τον ακούω,ζητάω συνεχώς επιβεβαίωση ενώ μου έρχεται και η ιδέα οτι μπορεί να αναπτύξω δυνάμεις να ακούω τους ήχους δυνατά...όλα αυτά είναι μη φυσιολογικά και τα αναγνωρίζω,επίσης μου έρχεται η αίσθηση ότι νομίζω πως δεν είναι αληθινοί οι γύρω μου,να μην νιώθω το σώμα μου κλπ...ξέρω οτι όλα αυτά είναι στο μυαλό μου και πως δεν ισχύουν αλλά πραγματικά έχω παραλύσει,δυσκολεύομαι να το πολεμήσω και νομίζω πως όντως τρελαίνομαι...έχω έλλειψη συγκέντρωσης,ξεχνάω πράγματα,ενώ είναι τόσο έντονη η σκέψη που πραγματικά νομίζω οτι την πιστεύω.Περνάει κάποιος κάτι ανάλογο.Να θυμίσω οτι όλο αυτό ξεκίνησε από υπαρξιακά θέματα και γιγαντώθηκε όσο δεν πάει!!!!

  2. #2
    Παιδιά σας παρακαλώ κάποιος να μου μιλήσει είμαι πολύ χάλια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Παιδιά καλησπέρα!Σήμερα μετά από ένα χρόνο αγώνα πήγα επιτέλους στον ψυχίατρο!Η διάγνωση ήταν ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Δεν μπορώ να πω πως ανακουφίστηκα ιδιαίτερα!Ίσως γιατί αυτές τις μέρες τριγυρνάει στο μυαλό μου η αίσθηση της αποπραγματαποίησης και της τρέλας.Δηλαδή έχω πιστέψει υποσυνείδητα πως είμαι τρελός,οτι ακούω φωνές,ότι θα είμαι έτσι μια ζωή και τέτοια.Ξέρω οτι πέρασα και άλλες ιδεοληψίες στη ζωή μου και τις εκλογίκευσα κανονικά αλλά αυτό πραγματικά πάει να με τρελάνει...έχω έντονη αποπραγματοποίηση,μου έρχεται συνεχώς η ιδέα πως θα ακούσω φωνές ή ελέγχω συνεχώς αν ακούω φωνές,αν ακούσω κάποιον περίεργο ήχο νομίζω οτι τον ακούω,ζητάω συνεχώς επιβεβαίωση ενώ μου έρχεται και η ιδέα οτι μπορεί να αναπτύξω δυνάμεις να ακούω τους ήχους δυνατά...όλα αυτά είναι μη φυσιολογικά και τα αναγνωρίζω,επίσης μου έρχεται η αίσθηση ότι νομίζω πως δεν είναι αληθινοί οι γύρω μου,να μην νιώθω το σώμα μου κλπ...ξέρω οτι όλα αυτά είναι στο μυαλό μου και πως δεν ισχύουν αλλά πραγματικά έχω παραλύσει,δυσκολεύομαι να το πολεμήσω και νομίζω πως όντως τρελαίνομαι...έχω έλλειψη συγκέντρωσης,ξεχνάω πράγματα,ενώ είναι τόσο έντονη η σκέψη που πραγματικά νομίζω οτι την πιστεύω.Περνάει κάποιος κάτι ανάλογο.Να θυμίσω οτι όλο αυτό ξεκίνησε από υπαρξιακά θέματα και γιγαντώθηκε όσο δεν πάει!!!!
    Καλησπερα!το οτι πηγες στο ψυχιατρο δε σε βοηθησε?ωραια εβγαλε διαγνωση, αλλα δεν μιλησατε ετσι ωστε να ανακουφιστεις...?ειναι πολυ καλο το οτι γνωριζεις πως ολα ειναι στο μυαλο σου...απλα δουλεψε το κομματι του αγχους που θεωρεις οτι μονο χειροτερο μπορει να γινει...σου εδωσε ο γιατρος φανταζομαι καποια φαρμακευτικη αγωγη...κανε υπομονη να κανει τη δουλεια της..

  4. #4
    Ανακουφίστηκα εννοείται.Απλώς είμαι τώρα στη φάση που μου βγαίνουν πάλι αυτές οι ιδεοληψίες και έχω ένταση...Ναι μου έδωσε αντικαταθλιπτικό citraline 100mg και ήδη πήρα από μισό.Από βδομάδα μου είπε να παίρνω ολόκληρο.Σου λέω έχω την λογική μου η οποία κλονίζεται υπερβολικά στις κρίσεις πανικού...όταν με πιάνει η κρίση μου έρχεται η σκέψη και μένει επίμονα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Ανακουφίστηκα εννοείται.Απλώς είμαι τώρα στη φάση που μου βγαίνουν πάλι αυτές οι ιδεοληψίες και έχω ένταση...Ναι μου έδωσε αντικαταθλιπτικό citraline 100mg και ήδη πήρα από μισό.Από βδομάδα μου είπε να παίρνω ολόκληρο.Σου λέω έχω την λογική μου η οποία κλονίζεται υπερβολικά στις κρίσεις πανικού...όταν με πιάνει η κρίση μου έρχεται η σκέψη και μένει επίμονα!!!
    κανε λιγο υπομονη...μολις εκανες το μεγαλο βημα κ ζητησες βοηθεια ειδικου..εκεινος θα σε καθοδηγησει..μη πελαγωνεις, ενα ενα τα βηματα σου κ σταθερα.κ ειμαι σιγουρη πως συντομα θα αρχισεις να νιωθεις καλυτερα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    Παιδιά καλησπέρα!Σήμερα μετά από ένα χρόνο αγώνα πήγα επιτέλους στον ψυχίατρο!Η διάγνωση ήταν ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Δεν μπορώ να πω πως ανακουφίστηκα ιδιαίτερα!Ίσως γιατί αυτές τις μέρες τριγυρνάει στο μυαλό μου η αίσθηση της αποπραγματαποίησης και της τρέλας.Δηλαδή έχω πιστέψει υποσυνείδητα πως είμαι τρελός,οτι ακούω φωνές,ότι θα είμαι έτσι μια ζωή και τέτοια.Ξέρω οτι πέρασα και άλλες ιδεοληψίες στη ζωή μου και τις εκλογίκευσα κανονικά αλλά αυτό πραγματικά πάει να με τρελάνει...έχω έντονη αποπραγματοποίηση,μου έρχεται συνεχώς η ιδέα πως θα ακούσω φωνές ή ελέγχω συνεχώς αν ακούω φωνές,αν ακούσω κάποιον περίεργο ήχο νομίζω οτι τον ακούω,ζητάω συνεχώς επιβεβαίωση ενώ μου έρχεται και η ιδέα οτι μπορεί να αναπτύξω δυνάμεις να ακούω τους ήχους δυνατά...όλα αυτά είναι μη φυσιολογικά και τα αναγνωρίζω,επίσης μου έρχεται η αίσθηση ότι νομίζω πως δεν είναι αληθινοί οι γύρω μου,να μην νιώθω το σώμα μου κλπ...ξέρω οτι όλα αυτά είναι στο μυαλό μου και πως δεν ισχύουν αλλά πραγματικά έχω παραλύσει,δυσκολεύομαι να το πολεμήσω και νομίζω πως όντως τρελαίνομαι...έχω έλλειψη συγκέντρωσης,ξεχνάω πράγματα,ενώ είναι τόσο έντονη η σκέψη που πραγματικά νομίζω οτι την πιστεύω.Περνάει κάποιος κάτι ανάλογο.Να θυμίσω οτι όλο αυτό ξεκίνησε από υπαρξιακά θέματα και γιγαντώθηκε όσο δεν πάει!!!!
    δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο σε νιωθω...μα ποσο σε νιωθω θεε μου..τι τραβαμε!
    μονο μεις ξερουμε..βλεπω τον κοσμο γυρω μου κ σκεφτομαι μα πως μπορουν κ ειναι οκ..κανονικοι? γιατι εγω 20 χρονια τωρα να ειμαι ετσι?
    εγω δεν εχω εντονη ΙΨΔ ..εχω γενικευμενη..που εχει λιγο απ ολα..εχω περασει το σταδιο αυτο που περνας..κ μαλιστα το Σαββατο το βραδι ενιωθα ετσι..ειχε ενα παρτυ διπλα μου κ εκουγα τις φωνες τους..κ δεν ηξερα αν ηταν παραγματι αληθεια..προσπαθουσα να βεβαιωθω αν οντως ακουγονται οι φωνες, αν ειναι αληθινες..
    αληθινες ηταν..κ η μουσικη του..αλλα ρε φιλε γιατι να το περναμε αυτο/???
    εγω ζητησα βοηθεια παντως για πολλοστη φορα.
    σημερα εχω ψυχοθεραπεια..κ παρακαλαω τον γιατρο να μυο δωσει αντικαταθλιπτικο αλλα δεν μου δινει..ξθελει λεει να δει πως θα παω ψυχοθεραπευτικα..
    σκατουλες..

  7. #7
    Δεν υπάρχει το ποσό άσχημα αισθάνομαι...βυθιζομαι συνεχώς αλλά είμαι δυνατός...το έχω ξαναπερασει και ξέρω πόσο όμορφη είναι η ζωή!Όλες μου οι ιδεοληψιες είναι σε έξαρση και νομίζω πως πραγματικά θα σπάσω και θα τρελαθώ...έχω τις ιδεοληψιες της ιψδ και έχω και τηβ κατάθλιψη που μου θυμίζει γιατί είμαι έτσι,πως εγώ έκανα τον εαυτό μου να γίνει έτσι, ενοχικες σκέψεις και υπερβολικό άγχος...πραγματικά είναι πολύ άσχημο....χθες φοβόμουν για την υγεία μου,σήμερα φοβάμαι πράγματα που διάβασα στο ίντερνετ περί τρέλας και τα αναπαραγω...προχθές ένιωθα έντονη αποπροσωποποιηση!!!! Δεν έχει τέλος....μήπως φταίει το ότι είναι σε έξαρση επειδή ξεκίνησα τώρα τη θεραπεία; Μήπως οδευω σε κάτι χειρότερο;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να ξεκινσηες αντικαταθλιπτικο να ξερεις οτι για τις πρωτες 25 μερες θα γινεις λιγο χεροτερα απ οτι εισαι..ειδικα τις πρωτες 5 μερες..γιατι σου μαζευει την σεροτονικη τωρα κ την χτιζει..σε αφηνει σκετο χωρις σεροτονινη, που ειναι η ορμονη της ηρεμιας κ σου την ξαναδινει απλοχερα μετα τις 35 μερες..υπομονη..θα νιωσεις τωρα οτι εισαι σε μεγαλη υποτροπη...ξθα πιεστεις πολυ..αλλα μετα θα εισαι πολυ καλα..ηρεμος κ θα εξαφανιστουν ολες αυτες οι σκεψεις.
    οχι δεν γινεται επιστημονικα να οδευεις σε τρελλα...πιστεψε με διαβαζω ψυχιατρικη απειρα χρονια..
    ειναι αλλος ο μηχανισμος της σχιζοφρενειας.
    εχεις βαρια ΙΨΔ απλα...κ θα κανεις υπομονη κ θεραπεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α οσον αφορα την αποπραγματοποιηση την εχω κ γω εντονα εδω κ 1 μηνα καποιες μερες..αλλες φευγει αλλες ερχεται κ μενει ολη μερα..
    ειναι συμπτωμα του στρες κ σημαινει οτι βαρεσες κοκκινα..μεχρι εκει παει..δεν εχει αλλο.
    εχεις ηδη ολοκληρωσει τα συμπτωματα της ιψδ κ των αγχωδων διαταραχων..
    ειναι ΦΡΙΚΗ! ειναι ο.τι χειροτερο μπορει να εχει παθει ενας ανθρωπος! ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΧΩΔΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ..(κανω κ χιουμορ τρομαρα μου)

  10. #10
    Φοβάμαι μήπως μου γυρίσει σε κάτι άλλο με το άγχος...αυτό με το κόκκινο πες το ψέμματα!!!Εμβοές στα αυτιά,έλλειψη συγκέντρωσης,τεντωμένα νεύρα,όλο μου το σώμα στην τσίτα...συνεχώς άσχημες σκέψεις και εικόνες άλλες σύμφυτες της κατάθλιψης και άλλες της ιψδ και άγχος παιδιά...να δούμε τι θα γίνει!!!Έχεις και εσύ τα ίδια συμπτώματα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τωρα τα εχω πιο περιστασιακα κανα μηνα...ομως εχω περασει την φαση σου 7 φορες!!!!! ναι! οχι 1 οχι 2 αλλα 7!!!
    κ τις 2 εχω παρει ladose..τις υπολοιπες σκετη μονο με ψυχοθεραπεια..κοντεψα να φτασω στον αλλο κοσμο..
    τι να πρωτοπω..
    αγωνια, πρωινος τρομος,φρικη,συνεχομενο στρες, εμβοες, φοβος, ακαθισια, τσιτα, το μυαλο σαν να το εχει πιασει μια γατα με νυχια,συνεχομενα ετσι 24 ωρες 7 μερες ...κ ερχεται η αποπραγματοποιηση...ω ρε μανα μου γλεντια, χαζεμα, ολα θολα,θολη οραση, μηδεν ηρεμια, ουτε τηλεοραση να μπορεις να δεις,ουτε να φας, ουτε να χεσεις, ουτε να κανεις μπανιο, μπανιο σαν να σε κυνηγαει κατι, τρεμουλες, μουδιασματα, υπνος με σηκωμα απο τις 5 κ να τρεμεις, θλιψη μετα, κλαμα, ταφολακα στην ψυχη, σκεψεις, σκεψεις.ολες τεραστιες γιγαντιες,γινονται σαν φιδια..κ συ τρεχεις να σωθεις..απο που?απο σενα τον ιδιο...κ ζητας βοηθεια..πας βολτα, μηδεν ανακουφιση πουθενα,ψαχνεις το κρεβατι σου..μονο εκει μπορεις...κ αν μπορεσεις κ δε σκεφτεις οσο ξαπλωνεις, τυχερος θα σαι..
    ολες οι αισθησεις στην τσιτα, ακους τα παντα περισσοτερο, φαγητο μηδεν, μηδεν πεινα...φοβος κ παλι θλιψη κ ξανα μανα φοβος κ παλι θλιψη...κ χανεις κιλα, γινεσαι σαν φαντασμα με μαυρους κυκλους..η αποπραγματοποιηση σε κανει να νιωθεις μουρλος για δεσιμο...κ υστερα μπανεις κ διαβαζεις..λες ρε μπας κ μουρλαθηκα αληθεια? κ διαβαζεις κ γινεσαι ακομα χειροτερα..κ ανατριχιασματα κ εμετους απο τον φοβο..κ ξαναμανα τρεμουλα εσωτερικη..
    κ σε ρωτανε "κρυωνεις? " οχι δεν κρυωνω ρε μαλακες....στρες εχω..κ οταν το λες σε κοιτανε σαν ΟΥΦΟ..μα καλα λεει ο ενας "γιατι να εχεις τοσο στρες?" ..κ που να εξηγεις ρε φιλε...
    αν πεις οτι εχεις γνεικευμενη αγχωδη διαταραχη κ ΙΨΔ..σε παιρνανε για τρελλο..
    κ τελικα απλα καθεσαι σπιτι, πας στον γιατρο κ ξεκινας τα χαπακια κ προσευχεσαι να επιζησεις μετα απο ολο αυτο...θυμασαι τις μερες που ησουν καλα κ σου φαινονται απιαστο ονειρο..δεν θυμασαι ΚΑΝ πως ειναι να εισαι καλα...
    εχεις χασει την αισθηση του χρονου, της μερας...τι καιρο κανει εξω δεν το βιωνεις....κ κοιτας γυρω σου κ νιωθεις ξενος, σαν να επεσες ξαφνικα απο αλλον πλανητη.....
    θες κ αλλα????

  12. #12
    Απίστευτο...έχω τα περισσότερα από όσα λες!Τελικά μου φαίνεται απλώς δεν έχουμε δει τα χειρότερα...είμαστε πολύ ίδιοι anxious,και εγώ κάπως έτσι...βέβαια στην περίπτωση μου της ιψδ,μου κολλάνε αυτά που διαβάζω και γυρνάνε σαν λούπα...και να σκέφτομαι το ένα,και να κατηγορώ τον εαυτό μου οτι έχω εκείνο και το άλλο,οτι δεν ειμαι καλός ότι εγώ φταίω γιαυτο κλπ...και στην αρχη που πρωτοάρχιζες την θεραπεία τα συμπτώματα σου γινόταν πιο μεγάλα?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    2
    Και εγώ διαγνώσθηκα το καλοκαίρι με ΙΨΔ.Να φοβάμαι ότι θα ακούσω φωνές,ότι τρελαίνομαι,πως κάποιος ήχος που άκουσα ήταν στο μυαλό μου και όχι πραγματικός,τα έχω περάσει όλα.Σαχλαμάρες είναι,πιστεύω το ξέρεις και εσύ από όσα γράφεις.Μην ανησυχείς πως η διαταραχή σου θα μετατραπεί σε κάτι διαφορετικό,όχι δεν θα έχεις παραισθήσεις και οράματα,πίστεψε με.Τώρα είμαι σε άλλη ιδεοληψία,δεν θα την αναφέρω διότι μπορεί να σε επηρεάσει.Αλλά παίρνω αντιψυχωτικό μαζί με αντικαταθλιπτικό εδώ και ένα μήνα και έχω αρχίσει να την παλεύω σιγά σιγά.Υπομονή θέλει,όλα θα φτιάξουν.

  14. #14
    Είχες και εσύ συνεχόμενο και δυνατό άγχος για μέρες που δεν περνούσε?Εγώ τώρα σιγά σιγά άρχισα να χαλαρώνω λίγο αλλά είναι σαν να τα πιστεύεις πραγματικά όλα αυτά!Επίσης έχει τύχει να διαβάσω στο ιντερνετ του κόσμου τις μαλακίες και μου πετάγονται όλα αυτά λες και τα πιστεύω...σαν αυθυποβολή ένα πράμα!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    2
    Όχι μόνο μέρες αλλά εβδομάδες ολόκληρες χωρίς να είμαι ήρεμος ούτε για μία μέρα.
    Και δεν ήξερα και τι είχα τότε,άσχημα τα πράγματα.Πόσο καιρό έχεις ιδεοληψίες;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διάγνωση HPV και Φοβίες
    By S_K in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2020, 22:58
  2. βοηθεια σε διαγνωση
    By in_flames in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-09-2014, 02:34
  3. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  4. Διάγνωση νηπίου..;
    By stefie in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 17:11
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •