Φόβος Θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Unhappy Φόβος Θανάτου

    Καλησπέρα σε όλους τους φορουμίτες και τις φορουμίτισες.
    Θέλω να μοιραστώ κάτι ακόμα μαζί σας.

    Έχει περίπου ένα μήνα που πήρα μηχανάκι (50cc) και επειδή έχω ακούσει πολλά και έχω δει πολλά φοβάμαι μη σκοτωθώ. Πρόσφατα κ όλας έφυγε μια φίλη μου από μηχανή.
    Αποφεύγω να το σκέφτομαι αλλά συνέχεια γυρνάει στο μυαλό μου. Και συνήθως εάν κάτι το περιτριγυρίζω στο μυαλό μου το παθαίνω.
    Βλέπω ότι όλο αυτό με καταβάλει και μου δημιουργεί πάντα άγχος.
    Όμως το χρειάζομαι για τις μετακινήσεις μου. Μου έλυσε τα χέρια...
    Τι να κάνω; Φοβάμαι πολύ....
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    136
    Αρχικα θα κανεις αυτο που νιωθεις εσυ.Κ εγω φοβαμαι πολυ τα μηχανακια αν κ θα ηθελα να εχω ενα.Η αληθεια ειναι οτι οποιον κ να ρωτησεις θα σου πει κ κατι διαφορετικο.Δεν υπαρχει πρεπει η δεν πρεπει.Αν εσυ δεν μπορεις να το διαχειριστεις ολο αυτο κ σε χαλαει απλα μετακινεισου με τα ΜΜΜ η παρε αμαξι..Αν δεν βρεις ισορροπια αναμεσα στον φοβο σου κ το μηχανακι τοτε δεν υπαρχει λογος να το χρησιμοποιεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Μα πρέπει να βρω μια ισσοροπία γιατί πρέπει να ξεπερνάμε τους φόβους μας.
    Το σκέφτηκα και εγώ πριν πάρω το μηχανάκι να πάρω αμάξι αλλά πολλά έξοδα και η τσέπη δεν βαστάει εύκολα
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    136
    Κανεις θεραπεια με καποιον ειδικο?πιστευω θα σε βοηθουσε να βρεις αυτη την ισορροπια..απο την αλλη αν δεν μπορεις να την βρεις ποιος ο λογος να ταλαιπωρεισαι με φοβο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    καλυτερα να φοβασαι παρα να μη φοβασαι στην οδηγηση. Αυτοι που σκοτωνονται οι περισσοτεροι ειναι ατομα με υπερβολικη αυτοπεποιηθηση στο τιμονι. Η φιλη σου οδηγουσε αυτη μηχανη?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by tzina2012 View Post
    Κανεις θεραπεια με καποιον ειδικο?πιστευω θα σε βοηθουσε να βρεις αυτη την ισορροπια..απο την αλλη αν δεν μπορεις να την βρεις ποιος ο λογος να ταλαιπωρεισαι με φοβο...
    Όχι δεν κάνω κάποια θεραπεία... προσπαθώ να τον ξεπεράσω μόνος μου
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    καλυτερα να φοβασαι παρα να μη φοβασαι στην οδηγηση. Αυτοι που σκοτωνονται οι περισσοτεροι ειναι ατομα με υπερβολικη αυτοπεποιηθηση στο τιμονι. Η φιλη σου οδηγουσε αυτη μηχανη?
    Φοβάμαι πιο πολύ τους άλλους. Εμένα με εμπιστεύομαι στο τιμόνι. Οι άλλοι δεν υπολογίζουν τισ μηχανές πολλές φορές. Και γ' αυτό το λόγο είμαι σε μια συνεχή εγρήγορση, που καταντάει υπερβολικό στρές..
    Ναι η ίδια το οδηγούσε....
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    απο οτι καταλαβαινω επειδη εισαι γυναικα αν δεν κανω λαθος, και επειδη ειμαι χρονια αναβατης σε δικυκλα θα σου πω τα εξης!!!
    1) Φορα κρανος, το κρανος ειναι το πιο σημαντικο εργαλειο του αναβατη σε καποια συγκρουση θα σε προστατεψει...
    2) Φορα μακρυα ρουχα και γαντια...Αν πεσεις απο δικο σου λαθος δεν θα παθεις κανενα γδαρσιμο στο δερμα απο την τραχυα ασφαλτο...
    Ακομη αν ειναι δυνατον και τους καλοκαιρινους μηνες, καθως τα κοντομανικα αφηνουν εκτεθιμενο το σωμα σου...
    3) Κινεισαι σε πολυ χαμηλοτερες ταχυτητες απο οτι οι μηχανες...το μηχανακι 50cc, δεν θα δεις τελικες πανω απο 50χλμ, αντε τα 60χλμ το πολυ...ταχυτητες που ειναι γελοιες για να παθεις σοβαρο τραυματισμο ή και θανατο!!
    4) Φυσικα καποιοι οδηγοι ειναι ασυνειδητοι για αυτο προσεχε οταν ελισσεσαι αναμεσα σε μποτιλιαρισματα αυτοκινητα, καποιος μπορει να του ερθει να κανει ελιγμο!!! Και φυσικα τα φωτα να τα εχεις αναμμενα, μερα νυχτα, γιατι ετσι γινεσαι πιο ευκολα διακριτη...Εγω με που το εχω παρακανει πολλες φορες με ταχυτητες υψηλες, και οδηγοντας στα ακρα (σουζες κτλ) δεν ειχα καμια πτωση απο λαθος μου...
    Last edited by menis_64; 21-10-2016 at 15:43.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπέρα σε όλους τους φορουμίτες και τις φορουμίτισες.
    Θέλω να μοιραστώ κάτι ακόμα μαζί σας.

    Έχει περίπου ένα μήνα που πήρα μηχανάκι (50cc) και επειδή έχω ακούσει πολλά και έχω δει πολλά φοβάμαι μη σκοτωθώ. Πρόσφατα κ όλας έφυγε μια φίλη μου από μηχανή.
    Αποφεύγω να το σκέφτομαι αλλά συνέχεια γυρνάει στο μυαλό μου. Και συνήθως εάν κάτι το περιτριγυρίζω στο μυαλό μου το παθαίνω.
    Βλέπω ότι όλο αυτό με καταβάλει και μου δημιουργεί πάντα άγχος.
    Όμως το χρειάζομαι για τις μετακινήσεις μου. Μου έλυσε τα χέρια...
    Τι να κάνω; Φοβάμαι πολύ....

    οδηγω μηχανη απο τα 13..ειμαι κοπελα...ποτε δεν ενιωσα φοβο, αλλα την απολυτη αισθηση ελευθεριας...κ ειχα πολλα ατυχηματα, κυριως απο αλλους..κ εχω χασει κ φιλους...κατα τη ταπεινη μου αποψη οι μηχανες δεν ειναι για ολους...αν το φοβασαι σε τετοιο βαθμο τοτε σημαινει πως δε το αγαπας σαν αισθηση κ σιγουρα δε το απολαμβανεις.κ η μηχανη ειναι απολαυση κ ελευθερια, οχι φοβος.νομιζω πως πρεπει να παραδεχτεις πως δεν ειναι απλα για σενα.λες το χρειαζεσαι για μετακινησεις, κ σου ελυσε τα χερια..λαθος λογοι.κατα την αποψη μου πρεπει να βρεις αλλο τροπο.αν επιλεξεις να συνεχισεις να οδηγεις για τους δικους σου λογους φροντισε παντα κρανος, αγορασε κ ενα μπουφαν προσπατευτικο για μηχανες, ακομα κ μποτες.δηλ παρε εξοπλισμο κανονικο κ ας οδηγας παπι...ισως σε χαλαρωσει..αλλα , να με συγχωρεις η γνψμη μου ειναι να το αφησεις.περιτο αγχος , δε νομιζεις?οσο για το πως οδηγουν οι ελληνες ολοι ξερουμε.τα μηχανακια δε τα προσεχουν, οσο κ να προσεχεις, κ χωρις να θελω να σε φοβησω δεν υπαρχει οδηγος μηχανης που να μην εχει πεσει εστω μια φορα οσο καλος κ να ναι...π.χ ακομα κ σε λαδια μονη σου, οπως εγω ουκ ολιγες φορες...η το απολμβανεις η το αφηνεις.ο φοβος που σε διακατεχει δεν αξιζει...

  10. #10
    Οδηγω μονο μηχανακι -μηχανη -οτιδηποτε σε 2ροδες απο παντα .σηχενομαι το αυτοκινητο .προσεχω οσο μπορω.και οδηγω ουτε γω ξερω απο ποτε .εχω μηχανακι για την πολη.μηχανη για μακρητερα και 4 ποδηλατα για προπονηση .μηχανη ανω των 1000cc.ατυχημα κανενα.(προσεχε για να χεις)ειμαι παντα με το αγχος για τους αλλους και για αυτο προλαμβανω πιστευω .αν ειναι αρχη ισως το συνηθισης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    παιδιά ισως σας φανει περιεργο αλλα ειμαι αντρας 22 χρονων. Όσο περνάνε οι μέρες "ξέχασα να το τονίσω" χαλαρώνω απο αυτο το άγχος και το φόβο και μου αρέσει περισσότερο.
    Αν μπορούσα να βαθμολογίζω απο το 1 έως το 10 τον φόβο μου όταν πήρα το μηχανάκι θα έβαζα ένα 8 και τώρα ένα 4 με 5.
    Είδα ότι όλοι με συμβουλέψατε για κράνος που είναι το βασικότερο, το φοράω ακόμα και απέναντι στο περίπτερο να πάω (γιατί ποτέ δεν ξες τι μπορεί να συμβεί)
    και με παρηγορεί ότι αν αναλύσουμε τα περισσότερα ατυχήματα έχουν γίνει απο υπερβολική ταχύτητα ή χωρίς κράνος.
    Έτσι έφυγε η φίλη μου, χτύπησε στο κεφάλι γτ δεν φορούσε. Οι γιατροί είπαν ότι αν φορούσε θα σωνώταν.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Οδηγω μονο μηχανακι -μηχανη -οτιδηποτε σε 2ροδες απο παντα .σηχενομαι το αυτοκινητο .προσεχω οσο μπορω.και οδηγω ουτε γω ξερω απο ποτε .εχω μηχανακι για την πολη.μηχανη για μακρητερα και 4 ποδηλατα για προπονηση .μηχανη ανω των 1000cc.ατυχημα κανενα.(προσεχε για να χεις)ειμαι παντα με το αγχος για τους αλλους και για αυτο προλαμβανω πιστευω .αν ειναι αρχη ισως το συνηθισης
    'Ετσι και εγώ προλαμβάνω και προβλέπω την κίνηση του άλλου. Ακόμα και προτεραιότητα να έχω ελατώνω ταχύτητα... Και όντως βοηθάει
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by venom View Post
    'Ετσι και εγώ προλαμβάνω και προβλέπω την κίνηση του άλλου. Ακόμα και προτεραιότητα να έχω ελατώνω ταχύτητα... Και όντως βοηθάει
    Αυτό το κάνουμε όλοι αλλιώς θα ήμασταν σε τόπο χλοερό τώρα..
    Εγώ λέω πας σιγά αν φοβάσαι......
    Και εγώ καμιά φορά, χωρίς λόγο, λέω σήμερα θα πατήσω κάποιον, σήμερα θα σκοτωθώ κλπ, μειώνω ταχύτητα...........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by ICare View Post
    οδηγω μηχανη απο τα 13..ειμαι κοπελα...
    Venom, εδω οδηγουνε γυναικες. Βαλτο πεισμα ΜΠΟΡΕΙΣ. Πάντα με κρανος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οδηγω μηχανες απο το 1977 , η πρωτη μου ηταν 400cc , παντα ειχα μεγαλου κυβισμου ............τωρα εχω 3 , 1000cc και ανω , κι ενα 350αρι σκουτερ , δυο ατυχηματα μουχουν συμβει στα χρονικα , το 2009 , που δεν μπορουσα ναταποφυγω , εφαιγε απολυτως ο αλλος , αν και πολυ καλος οδηγος , και τα δυο ταπαθα με το σκουτερ , 2 χλμ απο το σπιτι μου , παροτι οδηγω εντελως αμυντικα , δλδ , ποτε χωρις κρανος ,αυτο να λεγεται , και αντιμετωπιζω τους αλλους σαν υποψηφιους δολοφονους μου , δλδ περιμενω οτι θα κανουν το αδιανοητο , κι ομως αυτο δεν με γλυτωσει απο τα 2 ατυχηματα , χωρις σωματικες βλαβες ευτυχως ...................τις μεγαλες μηχανες , τις εχω για εξω απο την πολη , που με την μια , κινουμαι συχνα ανω των 250 χλμ./ ωρα , κι ομως δεν μουχει τυχει τοσα χρονια το παραμικρο .......ολος ο κινδυνος ειναι στην πολη μεσα , που καμμια φορα , ουτε κι εγω μπορω να τον προβλεψω με την τεραστια εμπειρια μου , και δεν μπορω καλοκαιριατικα να φοραω μπουφαν , αν ειχα παιδια , δεν θα τους αγοραζα ουτε 50αρι , οι οδηγοι πλεον , με τα κινητα , και την ελλειψη παιδειας , ειναι δυνητικα δολοφονοι , με τρακαρε νεαρη γυναικα , εκανε μεγαλη μ@λακια , ουτε ο Rossi δεν την γλυτωνε , και παππους , που δεν εβλεπε την μυτη του , .........μην γελιομαστε , αμα εισαι σε 2 τροχους , εισαι εκτεθειμενος ........................
    το μονο που εχω να πω , παντα , εστω και μεχρι το περιπτερο , κρανος ......................και αν ειναι χειμωνας/φθινοπωρο , ενα μπουφαν μηχανης , υφασματινο , με προστατευτικα ......και ακομα και το πρασινο ναναψει , δεν ξεκινω , πρωτα ελεγχω αριστερα-δεξια , και μεατα φευγω ...........και ναχει ΣΤΟΠ ο αλλος εγω σταματω .........και μικρες ταχυτητες στην πολη μεσα , οπως και ABS ........................την 'αμυντικη ' οδηγηση την ανεφερα ηδη , απαραιτητη .......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 00:01
  2. Φοβος θανάτου
    By Sea1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2015, 09:43
  3. Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...
    By Anastasis in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 11-05-2015, 17:27
  4. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 03:29
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •