ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..

    γεια σε ολους κ παλε!! γεια χαρα νταν που λενε...μολις πριν πηρα το ζαναξ μου κ βαραω νταγκλες..
    ξπυνησα με νευρικοτητα κ ο γιατρος εχει πει για 10 μερες να παιρνω ζαναξ τωνν 0,5 για θεραπεια..πριν παμε σε πιθανο αντικταθλιπτικο..ολοι ξερετε οτι δεν μου δινει αντικαταθλιπτικο(ακομα...δε ν πιστευω οτι θα τη γλιτωσω)..
    το χαναξ με βοηθησε στο να μην αποσυρθω..να βαφομαι να πλενομαι να ειμαι λειτουργικη...να κανω τις προβες μου, τις μουσικες μου , να καθαριζω το σπιτι μου κ γενικα να ερχομαι στη δουλεια μου..σε σημειο που οταν λεω οτι δεν ειμαι καλα μεσα μου κανεις δεν το βλεπει..(μου τη δινει αυτο)επειδη χαμογελαω κ κανω χιουμορ νομιζουν οτι ολα ειναι τελεια σε μενα.
    ο εγκεφαλος μου εχει καει απο τις σκεψεις κ δνε νιωθω νορμαλ ουτε κανονικος ανθρωπος.
    το θεμα μου ειναι οτι με το που παρω το ζαναξ...ξεκιναω να τρικλυζω..κλεινουν τα ματια μου κ πεφτω πανω σε γραφεια,ανθρωπους κλπ για κανα 2ωρο..μετα οκ..
    η αληθεια ειναι οτι εγω παιρνω αγχολυτικα μονο σε φασεις στρες για κανα 1-2 μηνες κ προφανως δεν το εχω πολυσυνηθισει...δλδ μια φορα τον χρονο θα γινει αυτο..
    με κανει κ νιωθω σαν πρεζακι στην ομονοια...δουλευω ομως κανονικα, αλλα νιωθω σαν να εχω ενα ματι ενα πραμα...ασταθεια, νυστα..πρεζα κανονικη..
    νταγκλιτσες που σε κανουν να νιωθεις κοσμαρα..
    κ σκεφτομαι...ως ποτε???ειναι νορμαλ το οτι με πιανει τοσο πολυ το ζαναξ?
    αν δλδ εμενα μου διναν κατι βαρυτερο θα επεφτα για υπνο για παντα πιστευω...
    ευτυχως μετα το 4ωρο - 5 ωρο φευγει αυτη η νταγκλα κ ειμαι κανονκα.
    δεν ξερω ρε παιδια..αληθεια δεν ξερω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    anxious, εγω οσα ζαναξ εχω παρει τοσα χρονια, δεν καταλαβαινω τιποτα απο οσα περιγραφεις... απλα πεφτω ξερη για υπνο. Ξερη ομως.

    Μηπως να κανεις λιγη δουλιτσα στο θεμα <<σταματαω να σκεφτομαι>> ?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αχ δεν μπορω να σταματησω να σκεφτομαι...αυτο παθαινω..πασχω απο ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙΙΙΙ?????? μπουαααα!
    ξερεις πολλους με αγχωδη διαταραχη να μην σκεφτονται?αυτο ειναι το προβλημα μας ..η σκεψη..
    self is the root of all fears..υπαραναλυση κ μετα αγχος..μετα θολωνεις..η σκεψη παει πισω..δεν θυμασαι καν τι σκεφτοσουν..το μυαλο ειναι θολο κ νιωθεις σαν πουρες..η αναπνη γινεται γρηγορη..τα ματια γουρλωνουν..κ νιωθεις μουρλος...αυτο...αχ θελω ΧΑΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!! :eek:

  4. #4
    Δεν παύει να σκέφτεται! Απλά μειώνονται τα συναισθήματα και η ένταση τους! Κι αυτο με τη σειρα του ίσως περιορίζει την εμφανιση ή/και διάρκεια τετοιων σκέψεων.
    Γιατί φοβάσαι τα αντικαταθλιπτικά?
    Το ζαναξ 0.5 που παίρνεις δεν είναι υψηλή δόση? Πως καταλήξατε με το γιατρο σ αυτη τη δοση? Άρα σου προκαλεί υπνηλία. Δεν σου προκαλεί όμως μαζί με την υπνηλία ή αφού περάσει η υπνηλία ένα αίσθημα αφασίας/να σαι σαν αφαιρεμένη/σε αφασία/σαν ζόμπι?
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι υπνηλια κ νταγκλα μου φερνει τις πρωτες 2 ωρες. μετα μου αφηνει διαυγεια.
    0.5 ειναι πολυ χαμηλη δοση...1 χαπακι την ημερα 0.5 ειναι πραγματικα μικρουλα δοση..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν φοβαμαι τα αντικαταθλιπτικα...ισα ισα...τις βενζοδιαζεπινες φοβαμαι..το αντικταθλιπτικο το λατρευω! απλα δεν μου δινουν..γιατι θεωρουν οτι μπορω κ μονη μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω που ταχω μειωσει σε 7 mg , απο 9 mg /μερα , σενα μηνα , τιποτσ στην εμφανιση/ομιλια μου , δεν προδιδει οτι παιρνω κατι , φυσιολογικος αισθανομαι κι φαινομαι .........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    καλα οποιος μας βλεπει, δεν το συζητω...
    Με τσαντιζει ομως που μας θεωρουν τεμπεληδες...
    Ελεγα προχθες σε μια στη δουλεια οτι αργω επειδη εχω δυσκολια στη συγκεντρωση, ξεχναω ευκολα κλπ. και μου λεει πού να είχες οικογενεια, παιδια....
    εμ κοπελια για αυτο δεν εχω! helloooooooo!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    α και η κορυφαια ατακα απο μια τυπισσα, σαν προισταμενη περιπου...που δυστυχως για μενα πρεπει να με εγκρινει για να περασω στο επομενο σταδιο...
    Μου λέει, εχετε αργησει πολυ! επρεπε ως τα 30 να εχετε ξεμπερδεψει.
    της λεω, ξερετε, ειχα οικογενειακες υποχρεωσεις με γονεις, χειρουργεια, νοσηλειες, θανατους, κηδειες, μνημοσυνα... εεε και μετα χρειαζομουν καποιο χρονο για μενα να βρω τις ισορροπιες μου, και τωρα το παλευω να επανελθω.

    και τι μου λεει???
    η ζωη ειναι αμειλικτη. Πιστευετε οτι αν σας ξανατυχει κατι παρομοιο θα μπορεσετε να το αντιμετωπισετε??
    Μου ηρθε να της πω ρε βλαμμενη σε μενα το λες αυτο? που οταν εσυ επαιζες αμεριμνη με τα παιχνιδακια σου, εγω ειχα να αντιμετωπισω μια παρανοικη μανα που μου εβγαλε το λαδι ??

    και η πλακα ειναι οτι φαινομαι/δινω την εντυπωση οτι ειμαι καλομαθημενη, εχω ζησει ευκολη ζωη, χωρις παρατραγουδα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε μου τη δινουν ολοι αυτοι..θελω να τους σπασω τα μουτρα! χωρις να ξερουν μιλανε..τι εχουμε περασει..πως ηταν η ζωη μας ..ποσο δυσκολα παιδικα χορνια ειχαμε..εγω προπσαθουσα να επιβιωσω απο εναν συνεχομενο πολεμο!!
    αι σιχτιρ με τον καθε βολεψακια μη χεσω!
    μολις μιλησα με τον γιατρο...συστησε χαναξακι πρωι βραδι. μπανανα το μεσημερι κ μαγνησιο το βραδι..θελει να ανεβασουμε την σεροτονινη ετσι..δεν θελει να παρω φαρμακο ειναι καθετος..θα μου δωσει ειπε μονο αν δει οτι δεν γινεται τιποτα..με ψυχοθεραπεια κ δαιτροφη.
    θεουλης...οκ..συμφωνω..μαρεσ� �ι που δεν ειναι επιθετικος...οκ...αλλωστε τι εχω να χασω?το πολυ πολυ ναγινω χειροτερα..αλλα αφου εχω περασει κ πολυ χειροτερα κ εχω επιβιωσει...αρα μπορω κ τωρα..
    τελικα ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε μου τη δινουν ολοι αυτοι..θελω να τους σπασω τα μουτρα! χωρις να ξερουν μιλανε..τι εχουμε περασει..πως ηταν η ζωη μας ..ποσο δυσκολα παιδικα χορνια ειχαμε..εγω προπσαθουσα να επιβιωσω απο εναν συνεχομενο πολεμο!!
    αι σιχτιρ με τον καθε βολεψακια μη χεσω!
    μολις μιλησα με τον γιατρο...συστησε χαναξακι πρωι βραδι. μπανανα το μεσημερι κ μαγνησιο το βραδι..θελει να ανεβασουμε την σεροτονινη ετσι..δεν θελει να παρω φαρμακο ειναι καθετος..θα μου δωσει ειπε μονο αν δει οτι δεν γινεται τιποτα..με ψυχοθεραπεια κ δαιτροφη.
    θεουλης...οκ..συμφωνω..μαρεσ� �ι που δεν ειναι επιθετικος...οκ...αλλωστε τι εχω να χασω?το πολυ πολυ να γινω χειροτερα..αλλα αφου εχω περασει κ πολυ χειροτερα κ εχω επιβιωσει...αρα μπορω κ τωρα..
    τελικα ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ναιιιιιιιιιι αυτο στο λεω και εγω, να προσεξεις τι τρως, με προγραμμα!
    και οσο πιο πολλα λαχανικα μπορεις!!!!

    μαγνησιο ποιο σου εδωσε? εγω πινω αραια και που κατι αναβραζοντα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο αναβραζον.δεν μου πε τωρα μαρκα..μου πε να παρω αναβραζον.
    αθ το παρω θα μου κανει καλο κ στους μυες για τον χορο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    0,5 ξαναξ και κανεις νταγκλες? Σαφως και αυτος ειναι δικος σου υποκειμενικος σχολιασμος του πως αισθανεσαι! Εγω οταν το πηρα για αρχη, με επιανε μια κατατονια...δηλαδη υπολειτουργικοτητα!!! Προφανως αναφερομαστε στο ιδιο!! Ειναι μια ενεργεια ή παρενεργεια, πες το οπως θες, του ξαναξ!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω ρε φιλε μου..με το που το πινω μετα απο καμια ωρα...τρικλυζω...σαν να χω παρει κατι βαρυ.με πιανει ευκολα..τι να κανω?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. περιστασιακη χρηση ζαναξ..
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 06-05-2022, 10:58
  2. Ζαναξ με μινιτραν
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2017, 16:59
  3. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 11:11
  4. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 17:39
  5. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •