στοιχεια οριακης προσπικοτητας.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Moυ στοιχισε και δουλεια ακομα...Επειδη ενιωθα ανεπαρκης και οτι δεν θα τα καταφερω, ειχα κανει μια τεραστια προσπαθεια, πετυχα το στοχο και παραιτηθηκα μονη μου γιατι τρομοκρατηθηκα οτι δεν θα με πληρωσουν οπως ειχαν υποσχεθει, οτι δηλαδη ετσι κι αλλιως θα με απερριπταν...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Σε καταλαβαίνω...
    Ο ψυχολόγος μου είπε σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχαμε την χαρακτηριστική φράση "κάποιος σου έχει πει οτι τα κάνεις όλα λάθος;"
    Εγώ μεγάλωσα σε ένα ήρεμο αλλά ιδιαίτερα απαιτητικό και αυστηρό θα έλεγα περιβάλλον, όπου χρειάστηκε να αναλάβω πολλές ευθύνες από μικρή - παραπάνω από όσες μου αναλογούσαν- οπότε αυτό από την μία με έμαθε να είμαι δυνατή, από την άλλη με έμαθε οτι δεν δικαιούμαι να είμαι αλλιώς ή να κάνω λάθη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια εγω δεν εχω φοβο εγκαταλειψης! με τιποτα ομως..ορμαω βουρ σοτν πατσα! κ λεω το εξης "φιλε σε βλεπω περιεργο κ απομακρο τρεχει κατι?θες να το ληξουμε?" μολις μου πει "οχι ρε ολα οκ..ιδεα σου θα ναι"
    τελος! δεν ασχολουμαι καν.....νιωθω πως πολυ απλα αν θελει να με εγκατελειψει θα το κανει...αλλα γενικα δεν το εχω καθολου αυτο σαν αγχος....ποτε δνε το ειχα...δεν εχω εγκαταλειφθει κιολας ποτε μου απο γκομενους κ παρεες..ισως γι αυτο..συνηθως εγω ειμαι αυτη που κοβω σιγα σιγα επειδη βαριεμαι ή επειδη ο αλλος διαπιστωνω οτι δεν μου κανει...
    + δεν εχω καμια αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα..εδω εκοψα το τσιγαρο κ φροντιζω κ παρα πολυ τον εαυτο μου σε ολα τα επιπεδα..
    εχω ομως τεραστιο αγωος κ φοβο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ομως..μη παθει κατι καποιος αγαπημενος μου ανθρωπος....!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μια χαρα!
    το να βιωνεις συναισθηματα στα ακρα δεν σε κανει οριακη... αυτο προσπαθω να πω. Νομιζω κιολας. Δεν ειμαι ψυχολογος...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Έχω πανικοβληθει λίγο,οδηγωντας σκεφτόμουν τι στο διάολο εννοούσε ή ψυχολόγος,πριακη δε με λέει αλλά ότι έχω στοιχεία.. τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά τελικά;γτ μέχρι να πάω δεύτερα θα φρικαρω χειρότερα..δλδ μπορεί κάποιος να έχει στοιχεία από διάφορες διαταραχές τελικά κ οχι την ίδια την διαταραχη;κάπως ενιωσα άρρωστη τώρα που το σκεφτόμουν κνεγινα κ χειρότερα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Διάβασα κ στο νετ κ φρικαρα,εγω οριακή;ανθρωπος με πειθαρχεία κ αυτοέλεγχο σε όλα;δλδ τι;πφφ..αγχωθηκα τώρα..εγώ στο μόνο που ταίριαζε με την περιγραφή όσων διαβάζω ναι είναι οι συναισθηματικές διακυμάνσεις κ ή διόγκωση των σκέψεων.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Έχω πανικοβληθει λίγο,οδηγωντας σκεφτόμουν τι στο διάολο εννοούσε ή ψυχολόγος,πριακη δε με λέει αλλά ότι έχω στοιχεία.. τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά τελικά;γτ μέχρι να πάω δεύτερα θα φρικαρω χειρότερα..δλδ μπορεί κάποιος να έχει στοιχεία από διάφορες διαταραχές τελικά κ οχι την ίδια την διαταραχη;κάπως ενιωσα άρρωστη τώρα που το σκεφτόμουν κνεγινα κ χειρότερα.
    Δεν είμαι ψυχολόγος οπότε ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά απ' οτι κατάλαβα από την συζήτηση με τον δικό μου ψυχολόγο, ναι γίνεται! Το οτι έχουμε στοιχεία δεν σημαίνει οτι έχουμε και την διαταραχή. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι :)
    Εξάλλου, τι τα θες τα ταμπελάκια;Το θέμα είναι πόσο σε δυσκολεύει ή όχι η συγκεκριμένη συμπεριφορά στη ζωή σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Έχεις δικό..μόλις Μίλησα ξανά μαζί της κ της εξεφρασα την απορία μου κ το μπέρδεμα μου..κ.μου είπε ότι έχω οριακά στοιχεία κ οχι ότι είμαι οριακη κ ότι έχει μεγαλη διάφορα, υπερβολικα συναισθήματα,μελαγχολιας,π ανικοβαλλομαι εύκολα..κλπ κλπ χωρίς να εχω την διαταραχή.εχεις δίκιο με την ταμπέλα..απλα εμείς οι αγχωτικοι μεγεθυνουμε ο.τι ακούμε κ ο.τι μας λένε...ηρεμησα κάπως.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Ολοι εχουμε στοιχεια απο το ενα κ απο το αλλο κ οι ψυχολογοι μας επισης.Αλλα η ταμπελλα δεν νομιζω οτι βοηθαει ισα ισα μας βαζει ολους σε κουτακια: εξαρτητικος,οριακος,ναρκισ ιστης κ παει λεγοντας.Δεν νομιζω οτι ενας καλος ψυχολογος θα βαλει τον θεραπευομενο του σε συρταρακια κ ταμπελες.Ακομα κ ο ορος ''διαταραχη''ειναι λανθασμενος κατα τη γνωμη μου.Απλα ο καθε ανθρωπος εχει την ιδιοσυγκρασια του κ καλο θα ειναι να μην καθοριζεται τοσο ελλειματικα απο μια ταμπελλα κ μια ασαφη κατηγοριοποιηση.Και απο ποτε μια δοτικη ενθουσιωδης ιδιοσυγκρασια ονομαζεται οριακη η ιστριονικη η δεν ξερω κ γω πως;Αυτα ειναι μπουσουλες για τους φοιτητες ψυχολογιας κ οχι για σοβαρους επαγγελματιες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εμενα η γιατρος μου μου χε πει οτι εχω ψυχωτικο συνδρομο και ταυτοχρονα πολυ δυνατα στοιχεια οριακης προσωπικοτητας...να τα αναφερω? Φοβος απορριψης εντονες διακυμανσεις συναισθηματων ασταθεις σχεσεις και μνησικακος εγωκεντρικος ασταθη αυτοεκτιμιση αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα(χρηση ναρκωτικων.επικινδυνη οδηγηση) αισθηση κενου δυσκολια διαχειρισης θυμου...αλλα και παλι εχω ψυχωτικο συνδρομο...περιεργο ε?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι δεν ειναι περιεργο..αν θυμαμαι καλα απο οσα εχω διαβασει και στην μεταιχμιακη υπαρχουν ψυχωτικα στοιχεια απλα μικροτερης διαρκειας σε σχεση με εναν καθαρα ψυχωτικο ανθρωπο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Με κάλυψε απολυτα η lessing.Να σημειωσω βεβαια οτι και οι επαγγελματιες καποτε ηταν φοιτητές και τα κουσούρια και οι μπουσουλες δύσκολα φεύγουν....|o|
    Δεν είναι τυχαίο που όσους ψυχιάτρους και να επισκεφθείς θα πάρεις διαφορετική διάγνωση... Και διαφορετικα φάρμακα επίσης... Και μένα κάποτε μου είπαν ότι έχω οριακή και ήταν τελείως άκυρο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Ολοι εχουμε στοιχεια απο το ενα κ απο το αλλο κ οι ψυχολογοι μας επισης.Αλλα η ταμπελλα δεν νομιζω οτι βοηθαει ισα ισα μας βαζει ολους σε κουτακια: εξαρτητικος,οριακος,ναρκισ ιστης κ παει λεγοντας.Δεν νομιζω οτι ενας καλος ψυχολογος θα βαλει τον θεραπευομενο του σε συρταρακια κ ταμπελες.Ακομα κ ο ορος ''διαταραχη''ειναι λανθασμενος κατα τη γνωμη μου.Απλα ο καθε ανθρωπος εχει την ιδιοσυγκρασια του κ καλο θα ειναι να μην καθοριζεται τοσο ελλειματικα απο μια ταμπελλα κ μια ασαφη κατηγοριοποιηση.Και απο ποτε μια δοτικη ενθουσιωδης ιδιοσυγκρασια ονομαζεται οριακη η ιστριονικη η δεν ξερω κ γω πως;Αυτα ειναι μπουσουλες για τους φοιτητες ψυχολογιας κ οχι για σοβαρους επαγγελματιες.
    συμφωνω απολυτα..ειμαι ενας ανθρωπος πολυ δοτικος κ ενθουσιωδης οταν ομως υπαρχει λογος, οχι στα καλα καθουμενα..ειμαι ρεαλιστρια κ δεν ωραιοποιω τιποτα..οταν μου συμβει κατι ασχημο το ζω με παθος..δλδ θα κλαψω θα πενθησω..
    αυτο δεν με κανει οριακη...αλλα πιστευω πως απλα με κανει ανθρωπο..
    οταν πχ πεθανε ο πατερας μου κ πενθουσα κ δεν μπορουσα να συνελθω με τιποτα..αυτο δεν με κανει οριακη..hello πεθανε ο πατερας μου οκ!!
    η πχ οταν χωρισα..ή πχ οταν αγχωθηκα για κατι σημαντικο...
    ελεος πια με τις ταμπελες!!!φυσικα ποτε δεν θελησα να κανω κακο σε μενα κ ουτε προκειται....το οτι εχω πλουσιο συναισθημα με κανει να νιωθω ανθρωπος....κ μαρεσει που ειμαι ετσι! τι θα πρεπε δλδ να εινια η ζωη μας ολη την ωρα με φλατ συναισθηματα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω είναι και στην ιδιοσυγκρασία μας ως λαός... οι περισσότεροι είμαστε έτσι! Τα ζούμε όλα έντονα και τα καλά και τα άσχημα. Γελάμε δυνατά, κλαίμε με την καρδιά μας, γινόμαστε και κάπως υπερβολικοί κάποιες φορές αλλά οκ άνθρωποι είμαστε... τώρα αν αυτό μας κάνει οριακούς, οκ είμαστε η χώρα των οριακών!!!

    Πάντως ούτε εμένα με ενοχλεί που είμαι έτσι, ούτε θέλω να το αλλάξω αυτό, ίσα ίσα το χαίρομαι :)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    k ομως το πιστευεις οτι υαπρχουν ανθρωποι κρυοι , που ελεγχουν καθε ωρα κ στιγμη το συναιασθημα τους??κ μας βλεπουν σαν αξωγηινους που νιωθουμε χαρα κ λυπη??
    ε οχι! δεν θα θελα να ειμαι ετσι....

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή
    By ioannis2 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 46
    Last Post: 20-10-2016, 03:40
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2015, 21:08
  3. Με στοιχεια τα πιθηκια πεθαινουν απο λοιμωδεις ασθενειες
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2013, 15:11
  4. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2012, 23:56
  5. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •