στοιχεια οριακης προσπικοτητας.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Φυσικά και υπάρχουν!
    Ούτε εγώ θα ήθελα να είμαι έτσι. Κάνω πολλή προσπάθεια για να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου και στα συναισθήματα μου, δεν θα σκέφτομαι και τις ταμπέλες τους από πάνω!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Κοριτσια ηρεμηστε οι οριακες προσωπικοτητες φαινονται και εννοω οι πραγματικοι οριακοι γιατι ειναι αληθρια πολλοι γιατροι βαφτιζουν τους διπολικους οριακους...βαριες περιπτωσεις οριακων στην εγκαταλειψη κανουν και εγκληματα...
    Το να ναι καποιος απλα συναισθηματικος δεν τον κανει οριακο.η οριακη ειναι διαταραχη προσωπικοτητας πρεπει να πληρουνται πολλες προυποθεσεις...οι οριακοι δεν νιωθουν απλα συναισθηματα παρανιωθουν και τα εκφραζουν πολυ εντονα εχουν ισχυρη ροπη προς την αυτοκαταστροφη ειναι σαν να λεμε οτι συνεχεια καπου μπλεκουν....κοβονται.πινουν ναρκωτικα.τσακωνονται για ανουσιους λογους...παντως δεν τα εχουν αυτα ολοι....επισης συμφωνα με ερευνες οι αντρες οριακοι γινονται συχνα πυκνα και βιαιοι....για μενα οι περισσοτεροι που εχω γνωρισει με οριακη δεν εχουν οριακη....μιλαμε για αλλοπτοσαλη διαταραχη και κατα την αποψη μου οι διαταραχες προσβπικοτητας ειναι χειροτερες και απο την σχιζοφρενεια...δεν επιδεχονται αγωγη και ταλαιπωριουνται μια ζωη η δε ψυχοθεραπεια αμφιβολη...οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι δεν ψαχνουν θεραπεια και οι οριακοι ταλαιπωρουν συνηθως τους γιατρους με την συμπεριφορα τους....
    Και στην τελικη απο που και ωε που ενας ψυχολογος βγαζει διαταραχη? Πολυ καπως την εχουν δει

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Κοριτσια ηρεμηστε οι οριακες προσωπικοτητες φαινονται και εννοω οι πραγματικοι οριακοι γιατι ειναι αληθρια πολλοι γιατροι βαφτιζουν τους διπολικους οριακους...βαριες περιπτωσεις οριακων στην εγκαταλειψη κανουν και εγκληματα...
    Το να ναι καποιος απλα συναισθηματικος δεν τον κανει οριακο.η οριακη ειναι διαταραχη προσωπικοτητας πρεπει να πληρουνται πολλες προυποθεσεις...οι οριακοι δεν νιωθουν απλα συναισθηματα παρανιωθουν και τα εκφραζουν πολυ εντονα εχουν ισχυρη ροπη προς την αυτοκαταστροφη ειναι σαν να λεμε οτι συνεχεια καπου μπλεκουν....κοβονται.πινουν ναρκωτικα.τσακωνονται για ανουσιους λογους...παντως δεν τα εχουν αυτα ολοι....επισης συμφωνα με ερευνες οι αντρες οριακοι γινονται συχνα πυκνα και βιαιοι....για μενα οι περισσοτεροι που εχω γνωρισει με οριακη δεν εχουν οριακη....μιλαμε για αλλοπτοσαλη διαταραχη και κατα την αποψη μου οι διαταραχες προσβπικοτητας ειναι χειροτερες και απο την σχιζοφρενεια...δεν επιδεχονται αγωγη και ταλαιπωριουνται μια ζωη η δε ψυχοθεραπεια αμφιβολη...οι αντικοινωνικοι και οι ναρκισσοι δεν ψαχνουν θεραπεια και οι οριακοι ταλαιπωρουν συνηθως τους γιατρους με την συμπεριφορα τους....
    Και στην τελικη απο που και ωε που ενας ψυχολογος βγαζει διαταραχη? Πολυ καπως την εχουν δει
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ! εχεις δικιο

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αν εισαι οριακη θελω να γνωρισω τον συντροφο σου που ειναι μαζι σου 7 χρονια. Εγω 4 μηνες αντεξα, δε μπορω να διανοηθω τα 7 χρονια, και αυτα υποθετωντας οτι ηταν οριακη ψαχοντας εδω μεσα.
    Το πρωι να βρουμε σπιτι να μεινουμε μαζι συντομα, το απογευμα να διακοσμησουμε το σπιτι σου.
    Σε υποβιβαζει σε καθε ευκαιρια χωρις λογο. Μετα βεβαια πεταει απο χαρα μαζι σου και τα συναφη.
    Μια ετρωγε σαν ζωο οτι σαβουρα της ερχοταν στο μυαλο, μια μπορει να ετρωγε πολυ λιγο αποθεωνοντας την υγειινη διατροφη.
    Αλλοπροσαλα πραγματα που στην αρχη θες να τα παρεις στην πλακα, πχ ενας ανθρωπος που ειδε καποτε ειναι σιγουρη οτι ηταν αγγελος, κανονικος ομως.
    Φυσικα δεν ημουν ικανος να τα καταφερω πουθενα και στο τονιζε συχνα, αλλα σε σοκαριστικες στιγμες που δεν ηταν της συζητησης.
    Με θες μονο για σεξ το ελεγε 5 φορες τη μερα, με ηρεμια παντα.
    Φυσικα δεν ξεχναει να σε αποθεωνει. Γενικως η γυναικα αυτη ηταν υπερβολικα εξυπνη, ηξερε που θα πατησει να σε κανει χωμα και που να σε κανει θεο.
    Σκωτσεζικο ντους, μιλαμε για πολυ ασχημη και ταυτοχρονα γλυκια εμπειρια. Μετα τον μηνα ημουν σχεδον σιγουρος οτι κατι εχει σοβαρο, το εψαξα, διαβασα, εμαθα και μετα εκτος του οτι δεν με πολυπειραζε πλεον η συμπεριφορα της, ημουν κι ενα βημα μπροστα, ηξερα τι θα κανει. Αυτο ομως δεν ειναι σχεση, δυστυχως.
    Και πολλα αλλα που δεν εχει νοημα να τα γραψω, το να πω? Οτι μετρουσε τα φυστικια μισα μισα?

  5. #35
    Μετρούσε τα φυστικια; για ισότητα; έπαιρνε αγωγή η πρώην κοπέλα σου; δεν άντεξες τον υποβιβασμό και χώρισες; της είχες αναφέρει πόσα σε ξενερώνουν χαλάνε;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ναι τα μετρουσε και αυτα και τα κομματια φρουτων και τα κομματια σοκολατας. Καποτε στην αρχη που ειχε πιει (ειχε ταση, της αρεσε) τη στριμωξα να σου πω την αληθεια και μου ειπε διαφορα απο τη ζωη της, για καταθλιψη, οτι ειχε περασει ασχημα, εδειχνε μια αντιπαθεια στον πατερα της κτλ. Στο τελος δεν τη ρωτησα αν συνεχιζει χαπια η τι ακριβως εχει, πραγματικα γιατι δεν ηξερα αν πρεπει να ρωτησεις ενα τετοιο ατομο. Την αφησα γιατι το γενικο συναισθημα ηταν απαισιο, αν εμενα κι αλλο θα ειχα θεμα εγω μετα.

  7. #37
    Δηλαδή έκανες σχέση αλλά δεν έφτασε στο στάδιο της εμπιστοσύνης. Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με συμπτωμα ιδψ. Άλλο ο χαρακτήρας μας και άλλο η διαταραχή μας. Εσύ δεν έχεις διαταραχή από ότι καταλαβαίνω αλλά σε ενδιαφέρει να μάθεις για την ψυχολογία σωστά;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εχτες μιλησα πολυ λεπτομερως με την ψυχοθεραπευτρια μου...της ειπα οτι εχω αναγκη να ακουσω μια ταμπελα σε ολο αυτο που μου συμβαινει κατα καιρους.
    μου ειπε οτι πολυ απλα εχω στοιχεια οριακης προσωπικοτητας...μολις το ακουσα τρομαξα κ αρχισαν ατης κανω ερωτησεις κ μυο απαντησε..
    μου εξηγησε οτι δεν εχω την διαταραχη..αλλα οτι εχω παντα οριακα συναιασθηματα , οτι αντιδρω υπερβολλικα σε καταστασεις, οτι αμεσως κανω υπερβολλικο στρες το οποιο δεν μπορω να ελεγξω..
    αλλα προσεξε μου λεει 'δεν εχεις την διαταραχη..εχεις στοιχεια αυτης, οπως ολοι οι ανθρωποι εχουμε στοιχεια διαφορων διαταραχων".
    την ρωτησα αν θα παθω κ κατι αλλο κ μου ειπε το μονο που μπορει να παθεις (κ που παθαινεις ηδη ) ειναι αγχωδη διαταραχη κ καταθλιψη...μετα την ρωτησα πως θεραπευεται αυτο το πραμα..κ μου ειπε οτι η σκεψη μου χρειαζεται εκπαιδευση ωστε να αντιδρω σωστα σε κακα γεγονοτα κ μη.
    οτι συνηθιζω να δημιουργω ενα δραμα οταν βαρειμαι ρουτινιαζω κλπ..
    δλδ με την ψυχοθεραπεια θα γινει εκπαιδευση σκεψης ωστε να μη βγαζω τετοιες αμυνες ..
    μετα ξανα την ρωτησα αν κινδυνευω να παθω κατι αλλο μου ειπε οχι φυσικα...σταματα μου λεει να νομιζεις οτι εισαι ασθενης...η προσωπικοτητα σου ειναι ετσι δομημενη κ χρειαζεται οπωσδηποτε να συνεχισεις να κανεις ψυχοεθραπεια για να ολοκληρωθει αυτο το πραμα.
    καθε κακη σκεψη μυο να την γραφω σε χαρτι για να την εκλογικευουμε μαζι μετα.
    αν μπει καποιος μεσα κ διαβασει γαι την οριακη διαταραχη θα τρομαξει στανταρ!!
    εγω δεν εχω κανενα συμπτωμα σχετικα με αυτοκαταστροφικες τασεις κλπ που λεει μεσα...
    ισα ισα ειμαι πολυ πειθαρχημενη κ πολυ λογικη..
    απλα ναι το παραδεχομαι οτι αντιδρω σαν drama queen με το παραμικρο.
    επισης το συζητησα με καποιους φιλους "διαταραγμενους" (χοχοχοχ) κ μου ειπαν οτι ολοι ειμαστε οριακοι επειδη ολοι ειμαστε υπερβολλικοι στα συναιασθηματα τα μας.....
    οσον αφορα το συναισθημα παρατηρω ναι οτι γενικα δεν το χω...ειμαι τρομερα ευαισθητη...αμεσως μολις παρω ερεθισμα κανω στρες.
    επισης την ρωτησα αν αποτυχει η ψυχοθεραπεια τι φαρμακο δινουν γι αυτο κ μου ειπε οτι δινουν αντικαταθλιπτικο.γι αυτο οταν μου δινουν αντικταθλιπτικο ερχομαι στα ισα μου.
    μου εδωσε φουλ βιταμινη b,μαγνησιο κ να τρωω μπανανες για να ανεβει η σεροτονινη.
    στενοχωρεθηκα ρε παιδια...
    απ οτι διαβασα λεει παντου οτι αυτο συμβαινει σε ανθρωπους που δεν ενιωσαν ασφαλεια οταν ηταν στην ηλικια κατω απο 6 χρονων..η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε σε ενα πολεμικο χαος μεσα στο σπιτι μου...αλλα δεν θελω να ριχνω ευθυνες σε κανεναν..αλλωστε αυτο δεν με βοηθαει στην προοδο μου..ξερω απο τι ργινε κλπ κλπ...το θεμα ειναι οτι απλα φοβηθηκα αρκετα...κ ειμαι πιο αναστατωμενη απ οτι ημουν σε σημει να μην θελω να κανω πραγματα...ειαμι πολυ σκασμενη...
    Μια χαρά είσαι!!! Να ξέρεις όλα στο μυαλό μας είναι!! Τι μαγνήσιο σου έδωσε anxious? Αν δεν σου πρότεινε κάτι συγκεκριμένο, έχω να σου συστήσω ένα πολύ καλο!! Θα σε βοηθήσει και στις ημικρανίες!!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δηλαδή έκανες σχέση αλλά δεν έφτασε στο στάδιο της εμπιστοσύνης. Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με συμπτωμα ιδψ. Άλλο ο χαρακτήρας μας και άλλο η διαταραχή μας. Εσύ δεν έχεις διαταραχή από ότι καταλαβαίνω αλλά σε ενδιαφέρει να μάθεις για την ψυχολογία σωστά;
    Γενικως ειμαι της αποψης οτι ουδεις τελειος και οτι ο "κακος" χαρακτηρας δεν ειναι επιλογη.
    Δεν το παιζω εγω ο καλος και αυτη η κακια, την συμπαθω πολυ τη συγκεκριμενη, οπως συμπαθεις ενα παιδακι με την αλλοπροσαλη και παρορμητικη συμπεριφορα του. Οντως την αγαπας το επιβεβαιωνω κι εγω, αν διαβασεις εμπειριες συμβιωσης με τετοιους ανθρωπους εδω μεσα, παρ ολο που σε κουραζουν σε μεγαλο βαθμο. Βλεπεις στα ματια ενος ενηλικα ενα παιδακι , αυτο μου εβγαζε. Μπαινεις σε αυτο σσχημο διλλημα οπου την αγαπας για αυτο που ειναι και οτι ειναι υπερβολικα δυσκολο να κανεις σχεση ερωτικη - οικογενεια μαζι του. Μιλαμε για μπλεξιμο αντικρουομενων συναισθηματων, οτι και να επιλεξεις θα νοιωσεις ασχημα.
    Δε τα εγραψα για να πω την εμπειρια μου, απλα να δωσω στην κοπελα που ξεκινησε το θεμα, να καταλαβει οτι δεν ειναι οριακη η τουλαχιστον οπως τα λεει δε βλεπω κατι ανησυχητικο.

  10. #40
    Δεν έχω διάθεση επικριτική. Έχω οριακά χαρακτηριστικά και ξέρω ότι είμαι δύσκολος άνθρωπος λόγω κυκλοθυμίας ανασφάλειας φοβιων αλλά κάνω ότι μπορώ να βρω μια άκρη πρώτα για να μη με αυτό μαστιγωνω και δεύτερον για να συνυπαρξω. :) Περασαν πολλά χρόνια αρκετή ταλαιπωρία και τώρα τελευταία είμαι σε σωστή αγωγή επιτέλους και την παλεύω. ( με είπε οριακή ξεκάθαρα δηλαδή ο γιατρός ) αλλά σε φοβερά υψηλό στρες εκδηλωνω αρνητικά στοιχεία. Αυτό που λες για το παιδάκι πιστεύω ισχύει. Δε γίνεται όμως ένας ενήλικος να φέρεται συνέχεια σα παιδάκι και να ψάχνει κηδεμόνα. Εκ πείρας κατάλαβα ότι πρέπει να με έχω εγώ σε σειρα εβγαινε από μέσα μου ότι κάτι δε πάει καλά δλδ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η αγωγη στους οριακους απλα σταθεροποιει τα συναισθηματα και αυτο με αμφιβολια και αυτο διοτι τα δυναισθηματα τους δεν οφειλεται δυσαρμονια ουσιων στον εγκεφαλο οπως στους διπολικους τα αλλοπροδαλα συναισθηματα στους οριακους οφειλονται καθαρα στις διαστρεβλομενες πεποιθησεις τους.....
    Καμια αγωγη δεν θεραπευει αυτη τη διαταραχη και καμια διαταραχη προσωπικοτητας ειναι οι δυσκολοτερες διαταραχες...
    Αυτο που φαινεται να δουλευει στους οριακους ειναι η συμπεριφορικη και οι ομαδες αυτογνωσιας .....

    Καθε μερα ερχομαι σε επαφη με οριακους και δυνατους οριακους οχι μαλακιες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν έχω διάθεση επικριτική. Έχω οριακά χαρακτηριστικά και ξέρω ότι είμαι δύσκολος άνθρωπος λόγω κυκλοθυμίας ανασφάλειας φοβιων αλλά κάνω ότι μπορώ να βρω μια άκρη πρώτα για να μη με αυτό μαστιγωνω και δεύτερον για να συνυπαρξω. :) Περασαν πολλά χρόνια αρκετή ταλαιπωρία και τώρα τελευταία είμαι σε σωστή αγωγή επιτέλους και την παλεύω. ( με είπε οριακή ξεκάθαρα δηλαδή ο γιατρός ) αλλά σε φοβερά υψηλό στρες εκδηλωνω αρνητικά στοιχεία. Αυτό που λες για το παιδάκι πιστεύω ισχύει. Δε γίνεται όμως ένας ενήλικος να φέρεται συνέχεια σα παιδάκι και να ψάχνει κηδεμόνα. Εκ πείρας κατάλαβα ότι πρέπει να με έχω εγώ σε σειρα εβγαινε από μέσα μου ότι κάτι δε πάει καλά δλδ.
    Αν εχεις σχεση η οταν γνωρισεις καποιον, να φροντισεις να το μαθει και να κατανοησει τι ειναι. Θα σε δει με αλλο ματι και θα μπορει να το διαχειριστει πολυ πιο ευκολα και ανωδυνα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα επαναπαυτεις. Εγω καταλαβα τι εχει μετα απο 3 μηνες, πλεον ομως την ειχα μεσα μου σαν κακο ανθρωπο, εφτασα και την εβριζα απο μεσα μου πχ και μετα αυτο σε στιγματιζει, νοιωθεις και ενοχες και δεν αλλαζει. Οσο το νωριτερο τοσο το καλυτερο για να μην νοιωσει μεσα του πολυ ασχημα μολις αρχισουν τα παρατραγουδα.

  13. #43
    Όχι εντάξει εξηγώ αν κ πίστεψε με υπέρ πιέζω τον εαυτό μου να είμαι μόνιμα σε έλεγχο και καταλήγω στο τέλος να προτιμω να είμαι μόνη. Παλιότερα περισσότερο τώρα έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου μου φαίνεται και δε χρειάζεται τόσο. Παίζει ρόλο τι χαρακτήρα έχει ο καθένας πόσο έμαθε από τα λάθη του και πόσο θέλει να ζησει καλύτερα. Εμένα δεν μου είναι ευχάριστο να με καπελώνουν τα αισθήματα. Ο καβ καλά τα λέει. Η ψυχοθεραπεία η γνωσιακη βοηθά πολύ. Εμένα τουλάχιστον με έκανε να δω. Δεν ειναι όλοι ίδιοι πάντως σε όλες τις διαταραχές. Ο καθένας αποκτά άλλες άμυνες τακτικές και έχει την ιστορία του στο κάτω κάτω. Αν ξεκινήσω κάτι συζητώ για να μη νιωθει κανεις αυτό το "τι έγινε τώρα" ;; δεν ειμαι και πιτσιρίκα και βαριέμαι τα μπερδέματα. Καλήμέρες.
    Last edited by Constantly curious; 21-03-2017 at 09:48.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλημερα...
    οχι δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα τα αλλοπροσαλα που περιεγραψες George..
    ειμαι πολυ σταθερη στα συναισθηματα μου για τους ανθρωπους, εκτος κ αν μου κανουν κατι κακο..εκει αλλαζω... κ νομιζω ολοι μας ..
    αλλο να εχεις στοιχεια, αυτη βασικα επειδη προχωραμε την ψυχοθεραπεια, μου λεει οτι απλα εχω υψηλη συναισθηματικη νοημοσυνη, με χαρακτηριζει ως υπερβολικα ευαισθητη σε ερεθισματα..
    κ γι αυτο οταν συμβαινει κατι ασχημο κανω αμεσως στρες..
    κ ειναι λογικο..
    μεγαλωσα μεσα σε εναν οικογενειακο πολεμο, πλεον το νευρικο μου συστημα τσιτωνει σε ο.τιδηποτε ασχημο για πλακα!
    επαθαν τα νευρα μου εκει μεσα που μεγαλωσα..
    μιλαμε για αθλιες συνθηκες..
    κανονικα θα επρεπε να με παρει η προνοια κ να μεγαλωνω σε ιδρυματα..
    αλλα οκ..τα καταφερα, βγηκα ζωντανη, ενηλικιωθηκα, μεγαλωσα πια κ εχω μια νορμαλ ζωη οσο μπορω..
    εχω μια σχεση που ειναι ομορφη, ηρεμη κ γλυκια κατι που ελειψε κατα τα παιδικα μου χρονια..
    απλα παιδια οταν συμβει κατι ασχημο, δεν υπαρχει αυτο που νιωθω ετσι?
    μπλοκαρω λες κ εφαγα μια γλαστρα στο κεφαλι.
    χανω εντελως την συγκεντρωση μου, ξεκιναει η τρεμουλα κ ενα καψιμο στο στερνο, νιωθω οτι θα εκραγει το κεφαλι μου κ δεν βλεπω καλα.
    πιθανον ανεβαζω κ πιεση..δεν το χω ψαξει..δεν μπορω να συγκεντρωθω κ χανω την σκεψη μου, οι σκεψεις μου γινονται βουνο κ με πνιγουν κ δεν εχουν ροη..
    σαστιζω παθαινω κοκομπλοκο..
    αυτο νομιζω οτι ποτε δεν θα το ξεπερασω..
    παντα θα αντιδρω ετσι σε ο.τιδηποτε ασχημο.
    θυμαμαι ημουν 6 χρονων κ ημουν με την μαμα στο λεωφορειο..
    πηγαιναμε σε μια θεια, ξαφνικα μπηκαν οπαδοι αναρχικοι φαση απο ενα γηπεδο μεσα κ αρχισαν να σπανε το λεωφορειο..
    θυμαμαι οτι ενιωσα ετσι ακριβως οπως περιεγραψα παραπανω, μπλοκαρα κ δεν μπορουσα να κουνηθω, με πηρε αγκαλια η μαμα κ με κατεβασε κατω κ δεν μπορουσα να περπατησω, τρεχω κ παω διπλα σε ενα δεντρο κ ξεκιναω να ξερναω διχως αυριο!! νομιζω οτι η τρομερη βια που ειδα μεσα στο σπιτι μου κ βιωσα, οτι μου ξεσκισε τη ζωη μου!οτι με εκανε εναν ενηλικα γεματο νευρωσεις...παλι καλα να λεω..θα μπορουσα να ημουν πολυ χειροτερα.
    τωρα ευτυχως απολαμβανω την γαληνη του σπιτιου μου, με τον αντρουλη κ τα ζωακια μου, εχουμε 2 σκυλακια κ πλεον κ δυο γατακια..
    για μενα ειναι αξια ανεκτιμητη η ηρεμια κ η ησυχια σε ενα σπιτι..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα. Συνηθως οι γονεις ευθυνονται για τετοιες "παθησεις". Να ξερεις ομως οτι θα πρεπει πρωτα με καποιο τροπο να μπορεσεις να τους συγχωρεσεις πραγματικα, θα σε βοηθησει ισως να δεις με αλλη οπτικη και τη ζωη σου και τις σχεσεις με αλλους ανθρωπους. Στο κατω κατω εσεις ξερετε πολυ καλυτερα οτι οι ασχημες συμπεριφορες τους ειναι αποτελεσμα δικων τους τραυματων.
    Εγω απο τοτε που γνωρισα την κοπελα αυτη, ενω καλλιστα μπορεις να την χαρακτηρισεις στην αρχη κακια, μετεπειτα πειστηκα οτι δεν υπαρχει κακος ανθρωπος, αλλα πληγωμενος, εκτος απο καποιες περιπτωσεις γεννετικων ανατομικων δυσλειτουργιων, που και παλι αν το σκεφτεις δεν φταινε.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή
    By ioannis2 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 46
    Last Post: 20-10-2016, 03:40
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2015, 21:08
  3. Με στοιχεια τα πιθηκια πεθαινουν απο λοιμωδεις ασθενειες
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2013, 15:11
  4. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2012, 23:56
  5. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •