στοιχεια οριακης προσπικοτητας.. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Καβ πρώτα με διέγνωσαν με αγχώδη διαταραχή μετά κατάθλιψη σοβαρή Κ πλέον παίρνω Λίθιο τυχαίο; συν ότι ο στόχος μου να μην γυρίσω σε χρήση ή πιθανή κατάχρηση είναι ο πιο μεγάλος. Εμμεσο πλάνο αυτοκτονίας είναι και ο εθισμός σε μια ουσία ( δεν αναφέρομαι σε ενα και δυο ποτηράκια αναφέρομαι σε ανάγκη κατάχρησης ψυχαναγκαστικής σχεδόν)!!! Δε με νοιαζει αν ειμαι ή δεν είμαι 100% οριακη. Με νοιαζει ότι έχω βρει επιτέλους εναν τρόπο να μην με μαμαω ψυχολογικά σωματικά και άλλα πολλα. Εσύ τα ξεχωρίζεις καλύτερα τον εθισμό και την εξάρτηση εμένα το θέμα μου είναι ότι παλευω αν είναι δυνατόν να μην ξανά πιω και ποτέ αν γινεται αρκεί να νιώθω καλά όπως τώρα. Πιο ικανή να διαχειριστώ απο όσο πριν. Όταν είχα αγχώδη το αλκοόλ έγινε πατερίτσα μου. Ετσι ξεκίνησα και θελω να μη ξανά γυρίσω σε ότι με έκανε χειρότερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εγω παντως διαφωνω δεν σε θεωρω εθισμενη προωπικοτητα οπως ειπα ο εθισμος εχει χαρακτηρισυικα διαταραχης προωπικοτητας και η φυση του ειναι τετοια που χωρις βοηθεια δεν θα μπορουσες να σταματησεις....αν επινες ψυχαναγκαστικα πως σταματησες? Γτ εγω δεν ξερω κανεναν που το κανε επισης θα ηταν καλο να κανεις καποιες ερωτησεις στον εαυτο σου οπως....ελεγχο το πιωμα? Εχω νιωσει στερητικο συνδρομο? Πανω σε στερηση εχω πιει αλλο αλκοολουχο οπως κολονια η οινοπνευμα? Ξερουμε και οι 2 τις απαντησεις....αν παλι η ψυχολογος σπυ σε βαφτισε εθισμενη νομιζω πως πηρε νυχτα το πτυχιο και καλο θα ταν να τις πεις αυτες υις ερωτησεις και υις απαντησεις σου

  3. #63
    Πως το κατάφερα; για αρχή αηδίασα με τον εαυτό μου και την ανάγκη μου να πίνω. Έπρεπε να βάλω τέλος στην αυτοκαταστροφή μου. Είχα βοήθεια φαρμακευτική και ψυχοθεραπευτικη. Εθισμένη δεν με είπε αλλά ότι έχω τάση εθισμού το δήλωσε ξεκάθαρα και αυτή είναι η αλήθεια και την ξέρω. Το γεγονός ότι αποφάσισα να πετάξω από πάνω μου αυτό με έκανε να δω πιο καθαρά όλα τα υπόλοιπα που ήδη είχα μαζεμένα με τον εαυτό μου. Πεποιθησεις τραύματα καλλυμενο θυμό αδυναμίες. Κάθε μέρα που ξυπνάω ευγνωμωνω που έφτασα εδώ στο σήμερα αλλά δε ξεχνώ τι έκανα στον εαυτό μου. Συγχωρώ τον εαυτό μου που τον ταλαιπώρησα. Μέχρι ένα ποσοστό καταφέρνω να τον συγχωρήσω. Αυτό με βοηθά να συνεχίζω και να πεισμώνω περισσότερο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ταση εθισμου ειναι η καταχρηση.....δεν κατηγορω ουτε εσενα ουτε τη ψυχολογο σου αλλα κατα τηγνωμη μου για υον εθισμο δεν ξερουν τιποτα ουτε οι ψυχολογοι ουτε οι γιατροι δεν ξερουν τα χαρακτηριστικα του ουτε ξερουν πων να τον θεραπευαουν....βλεπεις πανε ολοι στα κεντρα απεξαρτησης και μεσα σε λιγο χρονο υποτροπιαζουν

  5. #65
    Δεν μου είπε κανεις θα σε κάνω να απεξαρτηθεις. Είχα αποφασισει να το κόψω να το παλέψω με νύχια και δόντια και να καταλάβω στη τελική γιατί με βασανίζω τόσο. Η ψυχολόγος πάντα μου τόνιζε ότι η υποτροπη είναι στο πρόγραμμα και δεν είναι κατακριτέο αρκεί να ξέρω εγώ τι θέλω. Όπως και να έχει έχω σχετικά συμφιλιωθεί με το τι είμαι πόσα είμαι και απλά προσπαθώ να μην με ξανά πληγώσω. Τους άλλους δεν τους ενοχλώ καν πόσο μάλλον να κάτσω να πληγώσω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Αν σε κανα μια βολτα καπου στην αθηνα θα βλεπες πως ειναι οι πραγματικοι αλκοολικοι και στο πιωμα και χωρις πιωμα εγω δινω συγχαρητηρια στη ψυχολογο σου που ειναι βουρλο και σε βαφτισε κατι που δεν εισαι ποια υποτροπη? Ποια απεξαρτηση τωρα σοβαρολογεις ηπιες μερικα ποτα επειδη ειχες αγχος και θεωρεις τον εαυτο σου αλκοολικη? Τωρα σοβαρα το πιστευεις αυτο?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Απο τη μια ειναι κριμα να φανταζεσαι πως εχεις διαταραχες που ουτε καν πλησιαζεις και απ υην αλλη ισως τα θες και εσυ και τα παθαινεις χαχαχαχα
    Τι να σου πω αν θεωρεις τον εαυτο σου εθισμενη αλκοολικη με γεια σου με χαρα σου αλλα αν ησουν πραγματικα σε διαβεβαιωνω δεν θα ειχες καμια αποδοχχη και το λιγοτερο που θα σου συνεβαινε θα ηταν κατα ριπας πανικος.....να φανταστω εσυ σε βαφτισες και οριακη ε?

  8. #68
    Δε θέλω να επεκταθώ στο ζήτημα αλκοόλ. Δεν με βάφτισε κανείς από τους δύο έτσι. Σχολίασα ότι η κατάχρηση είναι ένας δείκτης των οριακων και έχω προσωπική εμπειρία. Θελω να το αφήσω πίσω μου γιατί θυμάμαι πως είναι το θόλωμα, τα κενά μνήμης, η ισχυρή επιθυμία και η αναζήτηση του να μη νιώθω τίποτα. Να μην νιωθω τίποτα γιατί τα παρά πολλά που ένιωθα με διελυαν επίσης. Στο τώρα κηνυγαω μόνο μια μέση όχι τα άκρα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Πιστεψε με αν δεν εχεις νιωσει στερητικο συνδρομο δεν εχεις δει τιποτα....τι να πω δεν το ευχομαι και σε κανεναν αυτο κανε το καλυτερο που μπορεις

  10. #70
    Δεν με βάφτισαν αλκοολική. Ο ψυχίατρος μου μίλησε ανοιχτά για οριακή δεν οικειοποιουμαι διαταραχές για να λάβω προσοχη. Αλοιμονο να το έκανα και αυτό, τι θα έβγαινε; εδώ μέσα δεν δίνουμε διαγνώσεις γιατί δεν είμαστε ψυχίατροι ή ψυχολόγοι. Είμαι δύο χρόνια εδώ και ίσως γράφω ως αυτονόητα ορισμένα, δικό μου λάθος. Όλα χάλια είναι και η γαδ κ η μείζον κατάθλιψη και όλα τα συμπτώματα τους και συνοσσηροτητα μέσα (φοβίες πανικοι ψυχοσωματικά αποπροσωποποιηση αποπραγματοποιηση αϋπνίες υπερυπνηλια ουυυ έχει πολλά) . Όποιος θέλει να γίνει καλά ψάχνει μανιωδώς γιατρειά και παλεύει να κρατήσει ένα επιπεδο. Χρόνια παιδεύομαι τουλάχιστον τώρα είναι πιο καθαρό το τοπίο.
    Last edited by Constantly curious; 23-03-2017 at 15:45.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή
    By ioannis2 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 46
    Last Post: 20-10-2016, 03:40
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2015, 21:08
  3. Με στοιχεια τα πιθηκια πεθαινουν απο λοιμωδεις ασθενειες
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2013, 15:11
  4. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2012, 23:56
  5. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •