στοιχεια οριακης προσπικοτητας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    στοιχεια οριακης προσπικοτητας..

    εχτες μιλησα πολυ λεπτομερως με την ψυχοθεραπευτρια μου...της ειπα οτι εχω αναγκη να ακουσω μια ταμπελα σε ολο αυτο που μου συμβαινει κατα καιρους.
    μου ειπε οτι πολυ απλα εχω στοιχεια οριακης προσωπικοτητας...μολις το ακουσα τρομαξα κ αρχισαν ατης κανω ερωτησεις κ μυο απαντησε..
    μου εξηγησε οτι δεν εχω την διαταραχη..αλλα οτι εχω παντα οριακα συναιασθηματα , οτι αντιδρω υπερβολλικα σε καταστασεις, οτι αμεσως κανω υπερβολλικο στρες το οποιο δεν μπορω να ελεγξω..
    αλλα προσεξε μου λεει 'δεν εχεις την διαταραχη..εχεις στοιχεια αυτης, οπως ολοι οι ανθρωποι εχουμε στοιχεια διαφορων διαταραχων".
    την ρωτησα αν θα παθω κ κατι αλλο κ μου ειπε το μονο που μπορει να παθεις (κ που παθαινεις ηδη ) ειναι αγχωδη διαταραχη κ καταθλιψη...μετα την ρωτησα πως θεραπευεται αυτο το πραμα..κ μου ειπε οτι η σκεψη μου χρειαζεται εκπαιδευση ωστε να αντιδρω σωστα σε κακα γεγονοτα κ μη.
    οτι συνηθιζω να δημιουργω ενα δραμα οταν βαρειμαι ρουτινιαζω κλπ..
    δλδ με την ψυχοθεραπεια θα γινει εκπαιδευση σκεψης ωστε να μη βγαζω τετοιες αμυνες ..
    μετα ξανα την ρωτησα αν κινδυνευω να παθω κατι αλλο μου ειπε οχι φυσικα...σταματα μου λεει να νομιζεις οτι εισαι ασθενης...η προσωπικοτητα σου ειναι ετσι δομημενη κ χρειαζεται οπωσδηποτε να συνεχισεις να κανεις ψυχοεθραπεια για να ολοκληρωθει αυτο το πραμα.
    καθε κακη σκεψη μυο να την γραφω σε χαρτι για να την εκλογικευουμε μαζι μετα.
    αν μπει καποιος μεσα κ διαβασει γαι την οριακη διαταραχη θα τρομαξει στανταρ!!
    εγω δεν εχω κανενα συμπτωμα σχετικα με αυτοκαταστροφικες τασεις κλπ που λεει μεσα...
    ισα ισα ειμαι πολυ πειθαρχημενη κ πολυ λογικη..
    απλα ναι το παραδεχομαι οτι αντιδρω σαν drama queen με το παραμικρο.
    επισης το συζητησα με καποιους φιλους "διαταραγμενους" (χοχοχοχ) κ μου ειπαν οτι ολοι ειμαστε οριακοι επειδη ολοι ειμαστε υπερβολλικοι στα συναιασθηματα τα μας.....
    οσον αφορα το συναισθημα παρατηρω ναι οτι γενικα δεν το χω...ειμαι τρομερα ευαισθητη...αμεσως μολις παρω ερεθισμα κανω στρες.
    επισης την ρωτησα αν αποτυχει η ψυχοθεραπεια τι φαρμακο δινουν γι αυτο κ μου ειπε οτι δινουν αντικαταθλιπτικο.γι αυτο οταν μου δινουν αντικταθλιπτικο ερχομαι στα ισα μου.
    μου εδωσε φουλ βιταμινη b,μαγνησιο κ να τρωω μπανανες για να ανεβει η σεροτονινη.
    στενοχωρεθηκα ρε παιδια...
    απ οτι διαβασα λεει παντου οτι αυτο συμβαινει σε ανθρωπους που δεν ενιωσαν ασφαλεια οταν ηταν στην ηλικια κατω απο 6 χρονων..η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε σε ενα πολεμικο χαος μεσα στο σπιτι μου...αλλα δεν θελω να ριχνω ευθυνες σε κανεναν..αλλωστε αυτο δεν με βοηθαει στην προοδο μου..ξερω απο τι ργινε κλπ κλπ...το θεμα ειναι οτι απλα φοβηθηκα αρκετα...κ ειμαι πιο αναστατωμενη απ οτι ημουν σε σημει να μην θελω να κανω πραγματα...ειαμι πολυ σκασμενη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    χμ....... γιατι στοιχεια οριακης και οχι δραματικης??

    εγω παλι εχω υποψιες οτι η μανα μου ηταν οριακη προσωπικοτητα, το εχω ψαξει αρκετα κλπ. αλλα ειχε τρομερο, τρομεροτατο αγχος εγκαταλειψης.
    Δεν ειναι μονο οτι αντιδρουν υπερβολικα οι οριακοι, φοβουνται οτι θα τους εγκαταλειψουν και τελικα φερονται με τετοιο τροπο που ολοι τους εγκαταλειπουν....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ρε συ Anxious εγω παλι, οταν τα πραγματα ειναι ηρεμα και ομορφα και ειρηνικα, θελω/εχω την ταση να αποσυρομαι, να βουλιαξω στην αδρανεια και να μην κανω τιποτα, λες και χανω το ερεθισμα της ενεργητικοτητας... δεν εχω το κινητρο.
    Λες και κινητρο για μενα ειναι η εμπολεμη ζωνη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Εγώ θα πω το εξής:
    Είναι κρίμα δυο γυναίκες σαν εσάς,να αντιμετωπιζουν τέτοια σοβαρά προβλήματα(όπως κι όλοι βέβαια).
    Μακάρι να ζείτε ευτυχισμένες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καταρχην δεν ειναι σοβαρα προβληματα..κ δεν ειμαστε ασθενεις....να το το ξεκαθαρισουμε πρωτα αυτο..
    αυτα ειναι θεματα προσωπικοτητας..κ οχι ασθενειες...
    δεν εχω αισθημα εγκαταλιεψης..δεν με φοβιζε ποτε η εγκαταλειψη, οποιος με εγκατελειπε παντα σκεφοτμουν λογικα κ δεν υπεφερα τρομερα αλλα σε φυσιολογικα πλαισια.
    ειμαι σε σχεση 7 χρονων κ δεν ζηλευω..εχω τον ανθρωπο μυο εντελως ελευθερο κ δεν ασχολουμαι με ποιους κανει κ τι κανει. δεν ειμαι ζηλιαρα κ δεν του δημιουργω προβληματα..συζητω απολυτα λογικα κ παντα σκεφτομαι τον αλλον πρωτα κ μετα εμενα..ειμαι παντα βολικη, σε ο.τιδηποτε.δεν γκρινιαζω ποτε κ δεν εχω αγχος εγκαταλειψης γιατι εχω πολυ αυτοπεποιθηση κ σκεφτομαι λογικα κ με ορια, δεν πιστευω βασικα οτι ο ανθρωπος μου θα με εγκαταληψει, δεν το σκεφτομαι καν..κ αν γινει αυτο φυσικα κ θα στεναχωρηθω κ θα κανω καταθλιψη κλπ..αλλα δεν το σκεφτομαι εκ των προτερων..αν ρωτησω ατομα πως με βλεπουν σαν ανθρωπο μου λενε οτι εισαι τρομερα ισορροπημενη ..
    τβρα οσον αφορα το συναιασθημα μου ναι! ειμαι ανθρωπος που ρικαρει με το παραμικρο κ χανει τον ελεγχο σε δυσκολες καταστασεις...γινομαι μια drama queen αλλα οχι με την εννοια να με δουν οι αλλοι,ισα ισα κρυβομαι οταν ειμαι ετσι...απλα εγω η ιδια υποφερω..
    εδω κ καιρο ειμαι σκατα κ δνε εχω πει τιποτα στον συντροφο μου..το μονο που εχω πει ειναι "δεν ειμαι κ πολυ στα καλα μο.." αυτο..με ρωτησε ..του ειπα οτι με εχουν πιασει τα ψυχολογικα μου κ τελος.
    γι αυτο κ η ψυχοθεραπευτρια μου λεει οτι δεν ειανι κατι σοβαρο ...αλλα πρεπει να το διορθωσουμε γιατι ειναι δυσλειτουργικο κ υποφερω εγω στην ουσια.
    ουτε ειαμι ευεξαπτη, ουτε εχω καν νευρα..σε οσους λεω οτι υποφερω απο στρες χρονιο βαζουν τα γελια κ μου λενε "εσυ? το πιο θετικο ατομο που εχω γνωρισει?"
    οριστε ...βγαλτε συμπερασμα...
    κ γι αυτο αυτη ειπε οτι δεν εχω την ασθενεια κ την διαταραχη, αλλα στοιχεια αυτης προφανως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ρε συ Anxious εγω παλι, οταν τα πραγματα ειναι ηρεμα και ομορφα και ειρηνικα, θελω/εχω την ταση να αποσυρομαι, να βουλιαξω στην αδρανεια και να μην κανω τιποτα, λες και χανω το ερεθισμα της ενεργητικοτητας... δεν εχω το κινητρο.
    Λες και κινητρο για μενα ειναι η εμπολεμη ζωνη...
    πιθανον επειδη εμαθες απο μικρη να εισαι σε εναν πολεμο κ συ..τωρα που ολα επαψαν...σταματησε ο βομβαρδισμος το μυαλο σου δημιουργει κ σενα διαφορα γιατι ετσι απλα εχει μαθει να λειτουργει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    χμ....... γιατι στοιχεια οριακης και οχι δραματικης??

    εγω παλι εχω υποψιες οτι η μανα μου ηταν οριακη προσωπικοτητα, το εχω ψαξει αρκετα κλπ. αλλα ειχε τρομερο, τρομεροτατο αγχος εγκαταλειψης.
    Δεν ειναι μονο οτι αντιδρουν υπερβολικα οι οριακοι, φοβουνται οτι θα τους εγκαταλειψουν και τελικα φερονται με τετοιο τροπο που ολοι τους εγκαταλειπουν....
    αυτο ακριβως εχω κ λιγα στοιχεια δραματικης...αλλα ποτε ολοκληρωμενες διαταραχες..
    ολοι λεει ειμαστε οριακοι..ξερω γω..γι αυτο παθαινουμε οσα παθαινουμε..επειδη μεγεθυνουμε το καθε τι στην σκεψη μας..

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Anxious,καταλαβαίνεις πως το εννοούσα.
    Ελπίζω να μην έγινε παρεξήγηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι καλε! τι παρεξηγηση?πας καλα..ολα καλα..απλα σου εξηγησα..το υφος μου ειναι απολυτα ηρεμο.ουτε καν γλυκε μου!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    πιθανον επειδη εμαθες απο μικρη να εισαι σε εναν πολεμο κ συ..τωρα που ολα επαψαν...σταματησε ο βομβαρδισμος το μυαλο σου δημιουργει κ σενα διαφορα γιατι ετσι απλα εχει μαθει να λειτουργει...

    ε ναι!!!
    και για να αντικαταστησω την εμπολεμη ζωνη, βαζω τον πηχυ πολυ ψηλα οποτε αναβιωνω τον πολεμο με αλλο τροπο...

    αντε βγαλε ακρη μετα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    χμ....... γιατι στοιχεια οριακης και οχι δραματικης??

    εγω παλι εχω υποψιες οτι η μανα μου ηταν οριακη προσωπικοτητα, το εχω ψαξει αρκετα κλπ. αλλα ειχε τρομερο, τρομεροτατο αγχος εγκαταλειψης.
    Δεν ειναι μονο οτι αντιδρουν υπερβολικα οι οριακοι, φοβουνται οτι θα τους εγκαταλειψουν και τελικα φερονται με τετοιο τροπο που ολοι τους εγκαταλειπουν....
    να επισημανω επισης κατι που δεν απρατηρησα πριν που ειπες..οτι τελικα ολοι τους εγκαταλεπουν..
    εγω παρατηρω το αντιθετο ..οτι ολοι θελουν να κανουν παρεα μαζι μου σε σημειο φορτικο κ με αποτελεσμα να τους εγκαταλειπω εγω γιατι γινονται πιεστικοι....θελω λιγο την ησυχια μου κ την μοναξια μου πολλες φορες..
    θελω να μενω μονη μου πολυ κ γενικα μου στελνουν μνμτα να βρεθουμε κ εγω συνεχως θελω να αραζω γιατι κανω πολλα πραγματα κ νιωθω κουρασμενη.
    αυριο εχω κανονισει παρτυ σε κλαμπ κ εχει τρελλη συμμετοχη..τι να πω..σας τα χω πει τα ξερετε οτι ειμαι υπερκοινωνικη.
    μαλλον εχω κ στοιχεια υπερκοινωνικης διαταραχης..αν υπαρχει κ κατι τετοιο..χαχαααχ
    γενικα εχω παρατηρησει οτι δεν δενομαι κιολας ευκολα..δλδ αν δεθω σιγουρα θα πληγωθω..αν καποιος δεν με θελει μετα για παρεα..αλλα το ξεχναω ευκολα κ παω παρακατω.θελω να ειμαι παντα ρεαλιστρια κ να θετω ρεαλιστικους στοχους ακομα κ στις σχεσεις μου.
    δεν πιεζω ποτε κανεναν να ειναι μαζι μου...απλα αγχωνομαι πολυ οταν καποιος με πιεζει να ειναι μαζι μου...σε σημειο που σκαω!! κ κει κανω πισω...φευγω σταμταω την επικοινωνια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αγχωδης εισαι...
    οι οριακοι ειναι αυτοκαταστροφικοι, μαζι με το αγχος εγκαταλειψης...

    Γενικα στις σχεσεις σου ορια βαζεις??
    εγω ας πουμε λογω καταστασης βαζω ορια, ισως μερικες φορες και πολυ αυστηρα, ειμαι αρκετα τυπικη χαχα το ψυχαναγκαστικο που λεγαμε.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    anxious και εγώ έχω στοιχεία οριακής και είμαι γενικά των άκρων στα συναισθήματα και όταν ρώτησα τον ψυχολόγο μου, μου είπε ακριβώς το ίδιο που λες και εσύ. Οτι όλοι λίγο πολύ έχουμε τέτοια στοιχεία χωρίς να είναι απαραίτητα διαταραχή.

    Εγώ πάντως ομολογώ οτι έχω φόβο εγκατάλειψης χωρίς όμως να γίνομαι καταπιεστική ή να ζηλεύω στις σχέσεις μου. Συνήθως μου βγαίνει λίγο διαφορετικά. Όταν νιώσω ότι κάτι δεν πάει καλά, με τον φόβο ότι ο άλλος θέλει να φύγει,απομακρύνομαι εγώ με αποτέλεσμα πολύ συχνά να ακούω από τους άλλους το "παράπονο" οτι "δεν με θες πια ή με βαρέθηκες" χωρίς στην ουσία να συμβαίνει αυτό. Και αυτό μου πήρε πολύ καιρό και αυτοπαρατήρηση για να καταλάβω οτι το έκανα στην ουσία από δικό μου φόβο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post

    Εγώ πάντως ομολογώ οτι έχω φόβο εγκατάλειψης χωρίς όμως να γίνομαι καταπιεστική ή να ζηλεύω στις σχέσεις μου. Συνήθως μου βγαίνει λίγο διαφορετικά. Όταν νιώσω ότι κάτι δεν πάει καλά, με τον φόβο ότι ο άλλος θέλει να φύγει,απομακρύνομαι εγώ με αποτέλεσμα πολύ συχνά να ακούω από τους άλλους το "παράπονο" οτι "δεν με θες πια ή με βαρέθηκες" χωρίς στην ουσία να συμβαίνει αυτό. Και αυτό μου πήρε πολύ καιρό και αυτοπαρατήρηση για να καταλάβω οτι το έκανα στην ουσία από δικό μου φόβο.
    πανω σε αυτο που λες ακριβως, αντι για φοβο εγκαταλειψης, εγω εχω φοβο απορριψης...δηλαδη αν νιωσω οτι δεν με αποδεχονται εστω και λιγο, οπου φυγει φυγει
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ναι αυτό ακριβώς σκεφτόμουν τώρα, ότι ίσως δεν είναι φόβος εγκατάλειψης ακριβώς αλλά φόβος απόρριψης περισσότερο. Ότι ο άλλος δεν θα με δεχτεί έτσι όπως είμαι, οπότε ας την κάνω εγώ πρώτη. Δεν ξέρω σε σένα, αλλά αυτό σε μένα μου στοίχισε ανθρώπους και σχέσεις (και δεν εννοώ μόνο ερωτικές). Δηλαδή πολλές φορές εγώ έφευγα πρώτη με τον φόβο οτι θα φύγει ο άλλος έτσι κι αλλιώς. Και αυτό στον άλλο φαινόταν ως αδιαφορία, έλλειψη ενδιαφέροντος, συναισθημάτων κτλ χωρίς να είναι έτσι στην πραγματικότητα.
    Αυτό με τον καιρό κατάλαβα οτι είχε να κάνει με χαμηλή αυτοπεποίθηση και με το γεγονός οτι είμαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. στοιχεία δείκτες ευτυχίας στη ζωή
    By ioannis2 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 46
    Last Post: 20-10-2016, 03:40
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2015, 21:08
  3. Με στοιχεια τα πιθηκια πεθαινουν απο λοιμωδεις ασθενειες
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2013, 15:11
  4. Tα στοιχεια της Ανοιξης
    By σακης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-03-2012, 23:56
  5. Στοιχεια για τα φαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •