Ξανα εδω... Συνεπειες καταθλιψης/κρισεων πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Ξανα εδω... Συνεπειες καταθλιψης/κρισεων πανικου

    Μολις ακουσα στις ειδησεις για το εργο του Σταματη Μαλελη σχετικα με την καταθλιψη που περασε κ το μυαλο μου εφαγε μια φλασια. Θυμηθηκα πως περασε κ εμφραγμα μετα την καταθλιψη.
    Τελικα μηπως αυτο που φοβαμαι μπορει να συμβει?
    Οση ωρα γραφω ειμαι με ενοχλησεις στο θωρακα, οι οποιες γνωριζω οτι ειναι απο την ψυχολογια μου.
    2 μερες τωρα η αρτηριακη μου πιεση απο εκει που ηταν μονιμα στο 11-11.5 με 7-7.3 εχει εκτοξευθει στο 13.5-14 κ 8.2-8.7 (οριακα εντος φ.ο.)
    Δεν ξερω τι σκατα μου συμβαινει.
    Για οσους δεν γνωριζουν ειμαι 32, εκανα 3-4 κρισεις πανικου μεσα σε 2 χρονια κ βγηκα τον απριλιο φετος απο ενα 7μηνο αγκαλια με ενα ζολοφτ κ ειπα πως δεν θα ξανακυλησω. Ομως μου φαινεται πως κατρακυλαω...Παλι...
    Κ δεν το θελω γιατι εχω εναν υπεροχο γιο κ μια υπεροχη γυναικα.
    Διαρκως εχω αυτην την εμμονη με την καρδια μου. Τις προαλλες με τις ταχυκαρδιες, τωρα πριν λιγο καιρο με τις βραδυκαρδιες, ενα καρο εξετασεις ξανα κ ξανα παντα το ιδιο σεναριο. Κουραστηκα ρε παιδια, αληθεια.
    Ημουν ενα μηνα με ζαλαδες κ ασταθεια κ αφου τα εχω ψαξει ολα μεχρι κ μαγνητικες σε κεφαλι αυχενα, βλεπω ολος χαρα πως τραβαει ζορια χοντρα ο αυχενας με 4 κηλες εκ των οποιων οι 2 πιεζουν λιγο το νευρο. Λεω απο εκει ειναι. Ο οικογενειακος γιατρος ομως ειχε διαφορετικη αποψη λεγοντας μου πως οι κηλες δεν προξενουν τετοια συμπτωματα κ πως εχω καλοηθη ιλιγγο κ να παρω ενα φαρμακο. Παραλληλα ομως να κοιταξω κ το ψυχολογικο κομματι καθως εκεινος θεωρει πως ολο το θεμα ειναι εκει.
    Δεν ξερω τι να κανω εχω απογοητευτει. Ολο το σκ το περασα αγκαλια με το πιεσομετρο να βλεπω την πιεση, αρρωστημενες καταστασεις. Δεν το κανω επιτηδες ομως... :(:(:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω αλλα σιγουρα μπορω να καταλαβω πως νιωθεις.Το σιγουρο ειναι οτι καπως εφτασες ως εδω.Ολα αυτα σταδιακα γινονται.Εγω ειμαι 29 και ειχα αγκαλια το πιεσομετρο για εναν χρονο.Ανεβαζα πιεση απο τα 28 ενω παντα ειχα υποταση.15.4-16 πιεση.120-130 παλμους.Βεβαια εγω εχω και υπερθυροειδισμο που τα προκαλει αυτα αλλα τις τελευταιες φορες μετα απο εξετασεις η γνωματευση ηταν απο αγχος.Κανεις ψυχοθεραπεια;Παιρνεις αγχολυτικα ή κατι τετοιο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Ναι ξεκινησα τον Σεπτεμβριο 2 φορες τον μηνα, παρολο που δεν ειχα ιδιαιτερα συμπτωματα, αλλα γιατι ηξερα πως κατι δεν παει καλα. Και δεν ηθελα να το αφησω. Παιρνεις καποιο φαρμακο για την πιεση τωρα? Ο υπερθυροειδισμος κανει φουλ ταχυκαρδιες αποσο γνωριζω.
    Να φταιει κ η αλλαγη του καιρου για την πιεση? Τι να πω. Διαβαζω οτι το χειμωνα παντα ανεβαινει, ενω το καλοκαιρι πεφτει. Εχω παρει πολυ στραβα το ολο θεμα με την καρδια. Φοβαμαι πολυ γαμωτο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μου εδωσαν ενα χαπακι για οταν ανεβαζω παλμους..Αλλα δε το εχω παρει ακομη γιατι απο τοτε δεν εχω ανεβασει ξανα.Κοιτα,εγω αντιμετωπιζω και αρρωστοφοβια γενικα,και πασχει ο πατερας μου απο οξεια καρδιακη ανεπαρκεια και μπαιμοβγαιναμε στα νοσοκομεια και εκει κορυφωθηκε.Εγω θα σε συμβουλευα να συνεχισεις την ψυχοθεραπεια σου γιατι κι εγω στον 3ο μηνα αρχισα να βλεπω αποτελεσματα και να καταλαβαινω καποια πραγματα.Ειναι σημαντικο να μαθεις με εξασκηση πως να κοντρολαρεις τις φοβιες σου για την καρδια.Τις αυτοματες σκεψεις εκεινη τη στιγμη.Το αγχος ανεβαζει πιεση οταν εχει γινει παθολογικο πια.Οταν υο εχουμε αφησει να "εδραιωθει" μεσα μας.Προσφατα διαγνωστηκε φιλος μου με καρδιακο προβλημα σοβαρο και ηταν χαλαρος,ανετος.Και σκεφτηκα κοιτα εμενα και κοιτα εκεινον.Αν εχεις κατι θα στο βρουν αμεσως.Πιο αμεσως δε γινεται.Εννοω κατι σοβαρο.Η υπερταση η στιγμιαια απο μονη της ενω ολα τα αλλα ειναι καλα πχ καρδιογραφημα,υπερηχος,τρι πλεξ κτλ,δεν ειναι κατι.Ο αδερφος μου εχει υπερταση χρονια αλλα δε δινει δεκαρα.Ζει τη ζωη του γιατι απλα ειναι νευροπιεση κληρονομικη.Απλα εκοψε αλατι και φαγητο απ εξω και διατηρει το βαρος του.Αν διαχειριστεις το αγχος εξυπνα,μεθοδικα,εξασκηθεις στο να το κουμανταρεις θα σταματησει η υπερταση σου.Γιατι δεν εχουμε προβλημα και με το αγχος θα αποκτησουμε.Ετσι μου ειπε ο γιατρος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Οσο για τον καιρο ισχυει οτι το χειμωνα ανεβαινει αλλα αν εισαι υπερτασικος.Εμενα μου ανεβαινε φουλ το καλοκαιρι απο το αγχος.Το αγχος δεν εχει εποχες γι αυτο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Δεν παίρνεις ζολοφτ αυτόν το καιρό;δεν κατάλαβα...αν εκοψες το ζολοφτ κ νιώθεις ότι υποτροπιάζεις θα πρπεει προφανώς να ξεκινήσεις πάλι θεραπεία με αντικαταθλιπτικο..ή ψυχοθεραπεία έστω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    @anxious4ever Οχι απο τον απριλιο δεν παιρνω πια. Γυρω στους 7 μηνες το πηρα. Κ νομιζα πως ημουν ετοιμος να καταπιω οτι θα βρεθει μπροστα μου. Δεν ειμαι μαλλον τοσο δυνατος οσο νομιζα.
    @its_me κανα tenormin θα σου εδωσαν. Συνηθως οι β αναστολεις ειναι που κανουν για μας τους αγχωδεις για να κατεβαινουν οι σφυγμοι αλλα κ η πιεση.
    Πρεπει να διαχειριστω το αγχος μου, αλλα ακομη κ αυτο το "πρεπει" παλι αγχος μου βγαζει ρε γμτ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Περασα ενα διαστημα περσυ που ημουν με υψηλη αρτηριακη πιεση. Εχασα κιλα εβαλα σωστη διατροφη γυμναστηκα. Εφτασα να βλεπω σε πρωινες μετρησεις 11-6.8. Εδω κ 2 βδομαδες λες κ εχουν γυρισει ολα τουμπα. 13.5-9, 14.5-9.5 κλπ. Τι σκατα γινεται ρε γμτ? Απο το αγχος ολο αυτο?

  9. #9
    Θα τη πω τη πικρη μου αληθεια, οταν εκοψα τα ζολοφτ( οχι οτι στιγματιζω το φαρμακο κι αλλο να επαιρνα μαλλον το ιδιο θα συνεβαινε ) επεσα χειροτερα. Δεν ειχα κανει ομως ψυχοθεραπεια και δεν ειχα καταλαβει οτι σε αρκετο ποσοστο πολλα σχηματα των σκεψεων μου με οδηγουν σε φαυλο κυκλο. Παλεψε το οσο μπορεις με την ψυχοθεραπεια ευχομαι να σε βοηθησει πολυ !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Κρίση Πανικού ξανά...
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 14-02-2016, 01:34
  2. Στα όρια κρίσεων πανικού ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗΗΗ
    By venom in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 23-06-2015, 03:43
  3. Ξανά εμφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού!
    By maria- in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 22
    Last Post: 12-11-2014, 22:17
  4. Θεραπεια κρισεων πανικου με ασκηση?
    By Boulgzoro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2013, 14:45
  5. Αιτίες κρίσεων πανικού
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 10:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •