ΓΑΔ (ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ) και BESPAR
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ΓΑΔ (ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ) και BESPAR

    καλημερα σας..μετα απο 1 μηνα χρησης ζαναξ, κανα δυο χαπια την μερα των 0.5 μου εγραψε τελικα bespar σαν θεραπεια με σταδιακη διακοπη του ζαναξ για να μην κανω εξαρτηση απο τις βενζοδιαζεπινες..
    αργο φαρμακο το bespar απ οτι ξερω κ θελει χρονο...κ θα παιρνω 3 χαπακια την ημερα..
    εχει κανει ποτε καποιος θεραπεια με bespar?παλαιοτερα μικρη το ειχα ξαναπαρει αλλα δεν θυμαμαι τιποτα..
    σημερα το ξεκινησα...εννοειται πως δεν καταλαβα κ τιποτα με το πρωτο χαπι..μιας κ δεν ειναι αμεσο.
    θελω να νιωσω το κεφαλι μου ηρεμο επιτελους..κ δεν μπορω...δεν αντεχω αλλο...θα σπασω καποια στιγμη πολυ.
    τον ρωτησα γαιτι δεν μου δινει αντικαταθλιπτικο..κ μου ειπε οτι επειδη δεν εχω καταθλιπτικα στοιχεια αλλα εχω κανει εντονη ΓΑΔ..προτιμα να δωσει κατι μονο γι αυτο..+ οτι το φυλαει σαν τελευταιο του χαρτι..
    ο ψυχιατρος μου ειναι πρωτα φιλος μου..κ μετα γιατρος μου.
    εχω καπως απογοητευθει..καπως φοβαμαι, τι θα γινει?κ ποτε θα ξανανιωσω οπως πριν?..ηρεμη ισορροπημενη κλπ..κατι που μονο με αντικαταθλιπτικο το εχω νιωσει..
    παλαιοτερα επαιρνα ladose..βεβαια με τιναξε στην αρχη του, αλλα μετα απο 40 μερες ενιωθα παλι ανθρωπος.
    τελικα εχω ελπιδα???με το bespar??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Anxious, η ψυχοθεραπεια τοσα χρονια δεν σε βοηθησε??

    εγω αν ημουν στη θεση σου θα τα εκανα ολα διεκπεραιωτικα, θα εβαζα τα ορια μου στους τοξικους και δεν θα σκεφτομουν τοσοοοο πολυ.

    Δεν κανονιζεις ενα 2ημερακι με το συντροφο σου? καπου ησυχα να αδειασει το μυαλο?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΜΩΡΕ εβαλα οριο στους τοξικους..το ειδες το ειπα κ στο αλλο ποστ...
    το θεμα εινα οτι το αγχος μου ειναι σαν μια πληγη η οποια οταν ερεθιζεται ματωνει μετα κ κανει τον κυκλο της.
    θα ηρεμησω..που θα παει..να ειμαι για παντα ετσι δεν νομιζω(τωρα μιλαει το χαναξ οχι εγω..χοχοχο).
    με τον συντροφο που να παμε?λεφτα δνε εχουμε να φαμε..που να τρεχουμε τωρα..
    ειπαμε τα χριστουγεννα μηπως παμε κανα εξωτερικο να ανοιξει λιγο το μυαλο μας..κ εξωτερικο να μη παμε..κ στο χωριο να παμε στο εξοχικο παλι τελεια θα ειναι...ναι η αληθεια ειναι οτι αν εφευγα κ πηγαινα στην φυση θα ανοιγε λιγο το κεφαλακι μου..θα ηρεμουσε..
    αλλα προς το παρον ειναι αδυνατον..εδω 28η ειχε αυτος 4ημερο κ γω δεν δουλευα κ αραξαμε σπιτι..δνε ειχαμε λεφτα για να φυγουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ανξιους , εγω τοχω το μπεσπαρ μονο για δυσπεψιες !! επειδη μου ανοιγει την ορεξη , ειναι αποτελεσματικο σε δυσπεψια , στο αγχος , αν και δεν εχω ΓΑΔ , δεν κανει τιποτα ,, παντως μου γραφει παντα ο ΕΟΠΥΥ 4 κουτακια /διμηνο , αλλα για τον προαναφερθεντα λογο .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    που σαι ρε ΜΑΚ? εσενα περιμενα τοσες ωρες! δνε ξερω ρε μακ αληθεια..μου πε οτι δεν θα νιωσω καλα στις αρχες..οτι δεν θα καταλαβω τιποτα..κ γι αυτο δεν μου αφαιρεσα το ζαναξ ακομα...μου πε να κανω υπομονη γιατι θελει κανα 2 βδομαδες..
    κατι reviews που διαβασα σε ξενα sites ολοι λενε οτι ενιωσαν αγχολυση μετα απο 2 βδομαδες κ οτι τους εκανε να ναι νορμαλ.
    θα ειδουμε..τι θα ειδουμε..θα το δοκιμασω κ αυτο.. κ αν αποειδω θα του χωσω μαχαιρι στο λαιμο να μου γραψει αντικαταθλιπτικο......τελος.. ...με εχει προειδοποιησει παντως οτι δεν θα μου περναει το στρες στις αρχες οταν θα το παιρνω.
    θα ανεβασει καπως την διαθεση ειπε...τωρα εγω πηρα ζαναξακι κ ενιωσα επιτελους νορμαλ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω με το bespar δεν ειδα καμια αλλαγη στο αγχος μου...φυσικα και δεν ηταν ενα απλο αγχος, αλλα πολλες φορες εφτανε στα ορια της κρισης πανικου...εγω ξερω, τουλαχιστον θα μιλησω για μενα, οτι το αγχος ειναι συμπτωμα καποιας αλλης διαταραχης! δηλαδη σε εμενα η καταθλιψη συνοδευοταν απο αγχωτικα στοιχεια! Αλλα ισως εσυ να εισαι σε αλλη περιπτωση, δεν ξερω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω εχω αγχωδης διαταραχες απο μικρη κ καταθλιψη επισης μαζι...αυτη τη φορα εχω σκετη αγχωδη..αλλες παλι κανω καταθλιψαρες..μαζι με αγχος.
    γενικα διαταραχη συγκεκριμενη δεν εχω απ οτι μου λεει ο ψυχιατρος κ η ψυχολογος..οτι εχω στοιχεια δραματος στην προσωπικοτητα εχω..αλλα δεν εχω μου λενε διαταραχη..εχω μονο καποια στοιχεια.
    το χαπι αυτο παχαινει σαν το ρεμερον μακ???
    μη παχυνω γιατι θα λαλησω.

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω εχω αγχωδης διαταραχες απο μικρη κ καταθλιψη επισης μαζι...αυτη τη φορα εχω σκετη αγχωδη..αλλες παλι κανω καταθλιψαρες..μαζι με αγχος.
    γενικα διαταραχη συγκεκριμενη δεν εχω απ οτι μου λεει ο ψυχιατρος κ η ψυχολογος..οτι εχω στοιχεια δραματος στην προσωπικοτητα εχω..αλλα δεν εχω μου λενε διαταραχη..εχω μονο καποια στοιχεια.
    το χαπι αυτο παχαινει σαν το ρεμερον μακ???
    μη παχυνω γιατι θα λαλησω.
    Kάτι τέτοιο(ότι έχω μόνο κάποια στοιχεία της σωματοδυσμορφικής),μου είπε και εμένα η δική μου ψυχολόγος.
    Κατά τα άλλα,νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσεις,και να σκέφτεσαι ότι έχεις ανθρώπους που σε αγαπούν και δεν πρέπει να νιώθεις έτσι.
    Ξέρω ότι επαναλμβάνομαι,αλλά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οταν το στρες βαραει κοκκινα..εισαι μονος...κ μονος πρεπει να τα βγαλεις περα.....δεν εξαρταται απο εσενα παντα κ θελεις βοηθεια...αυτο κανω λοιπον..κανω ο.τι καλυτερο μπορω για τον εαυτο μου...θα επανελθω καποια στιγμη.τιποτα δεν κραταει για παντα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Μ
    αλλα προς το παρον ειναι αδυνατον..εδω 28η ειχε αυτος 4ημερο κ γω δεν δουλευα κ αραξαμε σπιτι..δνε ειχαμε λεφτα για να φυγουμε.
    Αnxious4ever μια απορία..Δουλεύει ο σύζυγος,δουλεύεις εσύ σε πρωϊνή δουλειά και κάνεις και αυτά τα έξτρα μαθήματα.Πως γίνεται να μην έχετε λίγα ευρώ για να ξεφύγετε λίγο? Δε πιστεύω εκτός απο καλή και υπομονετική που είσαι,να δουλεύεις και εντελώς τσάμπα ωσάν εντελώς κορόϊδο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ παιρνουμε 800 ο καθενας κ εχουμε δανειο σπιτιου...+ σουπερμαρκετ.αυτοκινητα κ εξοδα..τι να μεινει??με κανα δωρο χριστουγεννων αν φυγουμε κ καλοκαιρι διακοπες...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Για ενα σ/κ δεν χρειαζεστε πολλα λεφτα, δεν λεμε να πατε και Σαντορινη...
    Ενα Σουνιο για ενα Σαββατο απογευμα, ενα Ματι την Κυριακη να χορτασει το ματι θαλασσα κλπ

    Αλλα εχεις βαλει πολλα στο κεφαλι σου, καπως ετσι ημουν και εγω παλιοτερα και κατεληξα σα νοητικα καθυστερημενο να μην κανω τιποτα, και να βλεπω ταινιες στον υπολογιστη. παλια. Συν με το αυτοανοσο που εχω συν με τον υποθυρ που εκανε μπαμ. Για αυτο αγαπω την επαρχια γιατι ενω επιασα πατο ειχα την <<πολυτελεια>> να κανω το reset μου. Με λιγα λεφτα εκανα τοσα πραγματα που στην Αθηνα ηταν απλως αδιανοητα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εγω με το bespar δεν ειδα καμια αλλαγη στο αγχος μου...φυσικα και δεν ηταν ενα απλο αγχος, αλλα πολλες φορες εφτανε στα ορια της κρισης πανικου...εγω ξερω, τουλαχιστον θα μιλησω για μενα, οτι το αγχος ειναι συμπτωμα καποιας αλλης διαταραχης! δηλαδη σε εμενα η καταθλιψη συνοδευοταν απο αγχωτικα στοιχεια! Αλλα ισως εσυ να εισαι σε αλλη περιπτωση, δεν ξερω...
    Αγαπητη Ανξιους , παντα μα παντα η κτθλψη εχει ενα συνοδευτικο αγχακι ( σιγα μην δεν ειχε ! ) , οχι μονο στον Μενη64 , και σεμενα , αλλα σε μικρο βαθμο , αλλωστε δεν υπαρχουν δυο ιδιες κτθλψεις , ολες διαφερουν σε συμπτωματολογια και στην ισχυ αυτων , το μπεσπαρ , κανει πολυ λιγα πραματα , εως καθολου , αλλα παντα ειναι αναλογα τον οργανισμο , ποτε δυο οργανισμοι αντιδρουν το ιδιο σενα φαρμακο ...................ειναι αληθεια οτι το μπεσπαρ δρα σωρρευτικα , δενειναι ζαναξ, που δρα συμπτωματικα , οποτε , κανε υπομονη δυο βδομαδουλες , καλα ειπε ο γιατρος σου , αλλα δεν νομιζω να σου κανει τιποτα το ιδιαιτερο , ειναι ηπιο φαρμακο , πολυ ...................μακαρι να βγω ψευτης , αλλα δεν το νομιζω ...........
    αν παχαινει σαν το ρεμερον ? οχι , κανενα φαρμακο δεν παχαινει σαν το ρεμερον , πλην ολιγων αντιψυχωσικων ( σεροκουελ ) , το ρεμερον ειναι το κατι αλλο στην ορεξη , δεν εχει καμμια σχεση με το μπεσπαρ ..............εχε υπ οψη , οτι οσο ενα φαρμακο ' χτυπαει ' το αγχος πιο δυνατα , ειναι αναλογη και η αυξηση της ορεξης ( εκ πειρας αυτο ) , πχ. ρεμερον , εξοχο αγχολυτικο/αντικαταθλιπτικο , το μονο τετρακυκλικο , αλλα τρως σαν βοδι ................περιπου το ιδιο ισχυει για τα αντιψυχωσικα , εξοχα για αγχος , αλλα παλι τρως ασταματητα , οχι ομως σαν το ρεμερον ....................θαπρεπε να συνταγογραφειται για την νευρικη ανορεξια !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλα το ρεμερον δεν υπαρχει! πηρα 7 κιλα σε 1μιση μηνα!! δεν υπαρχει το φαρμακο σε θεμα βαρους..κ προσεχα κιολας..δεν τρωγα..παχαινα μονη μου..
    οπως κ να εχει οταν εχω στρες αδυνατιζω απο μονη μου..κ ας τρωω..
    οταν χαλαρωνω μετα μπαινω στα νορμαλ μου...κ εννοειται οτι οταν δεν εχω στρες το φαγητο αφομιωνεται καλυτερα.
    το θεμα ειναι να μη σε παχαινει ενα φαρμακο απο μονο του..
    καλα το bespar δεν θα το παρω για παντα...θα το παρω για λιγο καιρο μου ειπε μεχρι να φυγει η αγχωδης διαταραχη..δεν θα δοθει για παντα..ισως για κανα 2μηνο..γιατι το δουλευω κ ψυχοθεραπευτικα..ξερω γω μωρε..
    μου πε παντως οτι αργει πολυ κανει καμια 10αρια μερες κ επισης μου ειπε οτι εχω ηπια αγχωδη διαταραχη κ οχι βαρια..πιθανον γι αυτο συνταγογραφησε κατι ελαφρυ...εχω πολυ στρες καθημερινα αλλα μποω να ερθω δουλεια κ να κανω ολα οσα κανω...απλα νιωθω παραξενα κ ασχημα κ καποιες φορες τρεμει το σωμα μου, σαν σπασμους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω ανξιους το ποσο αγχος εχεις , διαγνωση κανει μονο ο γιατρος , πολυ mild το μπεσπαρ , σιγουρα , αντικαθιστω το ζαναξ με λυρικα , 75αρια , υπαρχουν και μικροτερα , αντιεπιληπτικο ειναι , για πασαν νοσον και πασαν μαλακιαν , κανει για πολλες δουλειες δλδ , εμενα με ηρεμει το λυρικα μια χαρα , η συνηθης δοση ειναι 300 > , μετα παμε στα αντιψυχωτικα , που ταποφευγω , αν και το σεροκουελ των 50 , ειναι μια καλη δοση , και καλο φαρμακο , συγχρονο , οι συνηθεις ειναι 150-300 , το δινουν επικουρικα για κτθλψη , τοχα χρησιμοποιησει για 20 μερες , το 50αρικο , ειχε αντικαταστησει 4-5mg ζαναξ , με πιο καλη επιτυχια , η υπνηλια του σεροκουελ , παρερχεται μετα τις 4 μερες , το σταματησα ομως , γιατι ανοιγε την ορεξη , μακραν λιγοτερο βεβαια απο το ρεμερον , αλλα δεν θελω να παρω ουτε κιλο !! τσαμπα γυμναζομαι 30 χρονια ? ξερω ασθενη που εχει παρει 40 κιλα με 300αρια σεροκουελ , σε πολλους μηνες βεβαια ..........
    απ οσο ξερω , δεν υπαρχουν αλλες κατηγοριες φαρμακων για αγχος ..................

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση - απαγορεύονται οι διαγνώσεις...................

    για αγχολυση του συνοδευτικου αγχους της κτθλψης ,εχω χρησιμοποιησει επι μακρον με επιτυχια σεροξατ , ειναι ενα καλο αντικαταθλιπτικο , που στοχςευει στην κατ εξοχην αγχβωδη κτθλψη , επειδη δεν εχω πια αγχος , κατι απομειναρια μονον , παιρνω τωρα μονο εφεξορ , 117.5 mg , αντικαταθλιπτικο που δινει ενα boost , λογω του οτι ειναι και ssnri εκτος του ssri .............με το σεροξατ βεβαια , μπορεις να πεις bye-bye στην λιμπιντο σου .........! ολα λιγο πολυ τα ssri εχουν αυτην την παρενεγεια , αυτο πιο πολυ .............
    Last edited by Aeon; 01-11-2016 at 12:50.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 12:09
  2. βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 04-01-2016, 15:30
  3. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  4. Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-10-2014, 23:33
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •