Φυλακή χωρίς κάγκελα! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 83
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Βεβαιως.
    Καταρχην, τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.
    υπαρχει σε pdf ελευθερα, και στα ελληνικα και στα αγγλικά. Αν δεν το βρισκεις, πες μου να σου πω πού...
    Εγω βεβαια την ελληνικη εκδοση δεν την ειχα εντοπισει και το αγορασα...

    Μετα το σωμα δεν ψευδεται ποτε!!! το συνιστω με τα 1000. Ουσιαστικα λεει οτι τα απωθημενα συναισθηματα λογω της κακοποιησης μετουσιωνονται σε αρρωστειες που μας ταλαιπωρουν...

    Μετα Η απαγορευμενη γνωση και το ξυπνημα της Ευας.

    Ολα απο τις εκδοσεις ΡΟΕΣ.

    Εχει κι ενα αλλο μεταφρασμενο στα ελληνικα, δεν θυμαμαι τον τιτλο, δεν το εχω παρει ακομα...

    Παντως σας προειδοποιω, αν εχετε υποστει κακοποιηση, ειναι σκληρα βιβλια. Η Μιλλερ εκανε 40 χρονια ψυχαναλυση, και τα λεει κοφτα, ωμα, εξω απο τα δοντια. Ισως την 1η φορα φανουν απολυτα αυτα που λεει αλλα μετα απο σκεψη καταληγεις οτι εχει δικιο...
    Προμηθευτειτε χαρτομαντηλα!!
    Σ' ευχαριστώ πολύ, το βρήκα ήδη το πρώτο σε pdf! Κάτι μου λέει οτι θα έχω αρκετό διάβασμα απόψε
    Δεν έχω υποστεί σωματική κακοποίηση αλλά... από την άλλη καλά τα πάμε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ρε συ Why, αφου δεν εχεις εμπειρια σε τετοια θεματα τι ασχολεισαι??
    εγω απευθυνθηκα σε ατομα που υποτιθεται μπορουν να καταλαβουν τι θελω να πω.
    Τωρα και να σου απαντησω δεν θα καταλαβεις... το να ενημερωθεις εγκυκλοπαιδικα δεν λεει κατι.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #18
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ρε συ Why, αφου δεν εχεις εμπειρια σε τετοια θεματα τι ασχολεισαι??
    εγω απευθυνθηκα σε ατομα που υποτιθεται μπορουν να καταλαβουν τι θελω να πω.
    Τωρα και να σου απαντησω δεν θα καταλαβεις... το να ενημερωθεις εγκυκλοπαιδικα δεν λεει κατι.
    Έλα ρε Μάρα,μια απορία είχα.
    Μην με μαλώνεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ, το βρήκα ήδη το πρώτο σε pdf! Κάτι μου λέει οτι θα έχω αρκετό διάβασμα απόψε
    Δεν έχω υποστεί σωματική κακοποίηση αλλά... από την άλλη καλά τα πάμε
    α μπραβο! γιατι ψαχνοντας το βρηκα και εγω στα αγγλικα.
    το ειχα δει και στα ελληνικα σε ενα σαιτ που θελει ομως log in και εχει e-books, κατσε να δω αν υπαρχει ακομα

    χαχα δεν υπαρχει.......... το εκλεισαν!!!

    Οταν το διαβασεις, γραψε μια αποψη σε παρακαλω!!!! πολυ θελω να το συζητησω αυτο το βιβλιο!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Έλα ρε Μάρα,μια απορία είχα.
    Μην με μαλώνεις.
    δεν σε μαλωνω, σου απαντησα.
    Τετοια θεματα δεν προσφερονται ουτε για σπαμ ουτε για τσατ.... λιγος σεβασμος δεν εβλαψε ποτε κανεναν!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #21
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    δεν σε μαλωνω, σου απαντησα.
    Τετοια θεματα δεν προσφερονται ουτε για σπαμ ουτε για τσατ.... λιγος σεβασμος δεν εβλαψε ποτε κανεναν!
    Οκ,αν σε έφερα σε δύσκολη θέση,ζητώ συγγνώμη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Οκ,αν σε έφερα σε δύσκολη θέση,ζητώ συγγνώμη.
    Αccepted!!
    σε καθε περιπτωση, δειχνεις ευγενεια χαρακτηρα!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #23
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αccepted!!
    σε καθε περιπτωση, δειχνεις ευγενεια χαρακτηρα!!
    Oh,thanks a lot for your kind words,dear!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    α μπραβο! γιατι ψαχνοντας το βρηκα και εγω στα αγγλικα.
    το ειχα δει και στα ελληνικα σε ενα σαιτ που θελει ομως log in και εχει e-books, κατσε να δω αν υπαρχει ακομα

    χαχα δεν υπαρχει.......... το εκλεισαν!!!

    Οταν το διαβασεις, γραψε μια αποψη σε παρακαλω!!!! πολυ θελω να το συζητησω αυτο το βιβλιο!!!!
    Ω ναι! Θα σου γράψω. Τρελαίνομαι να συζητάω για βιβλία που έχω διαβάσει.
    Και πάλι σε ευχαριστώ. Μου βρήκες δουλειά για απόψε!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν έχω υποστεί σωματική κακοποίηση αλλά... από την άλλη καλά τα πάμε
    υπαρχει και η λεκτικη κακοποιηση, η συναισθηματικη, η χειριστικοτητα, η επιβολη του θεληματος του αλλου και η καταπατηση της συνειδησης σου, το κοινωνικο bullying, η κοινωνικη περιθωριοποιηση, ο στιγματισμος, κλπ. Δεν ειναι μονο η σωματικη.

    Yπαρχει ενα βιβλιο ενος αμερικανου, το a child called it, του David Pelzer, ο οποιος ειχε μια μανα διαταραγμενη και η οποια τον κακοποιησε πολυ αγρια. Και αυτος αν ψαξεις στο you tube γενικα μιλαει κατα της κακοποιησης. Υπαρχει και ταινια, δεν την εχω δει ομως....Το τρειλερ ειναι αυτο https://www.youtube.com/watch?v=DjGLVjqZ8W0

    Δεν ξερω αν οταν ησαστε μικρα, σας ειχαν ποτε αποκαλεσει, οχι με το ονομα σας, ουτε με το γενος σας, αρσενικό ή θηλυκο, αλλα το ουδετερο <<αυτο>>...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    α μπραβο! γιατι ψαχνοντας το βρηκα και εγω στα αγγλικα.
    το ειχα δει και στα ελληνικα σε ενα σαιτ που θελει ομως log in και εχει e-books, κατσε να δω αν υπαρχει ακομα

    χαχα δεν υπαρχει.......... το εκλεισαν!!!

    Οταν το διαβασεις, γραψε μια αποψη σε παρακαλω!!!! πολυ θελω να το συζητησω αυτο το βιβλιο!!!!


    Το διάβασα! Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, ταυτίστηκα με αρκετά από τα παραδείγματα που ανέφερε και αναγνώρισα σε αυτά τον εαυτό μου ως παιδί οπότε το βρήκα εξαιρετικό σαν πρώτο έναυσμα για να σε κάνει να προβληματιστείς και να ψάξεις περισσότερο τον εαυτό σου.

    Υποθέτω οτι παίζει ρόλο και σε τι φάση σε πετυχαίνει παρόλα αυτά. Για παράδειγμα εμένα δεν με σόκαρε μιας και τα περισσότερα από αυτα τα ήξερα ήδη ή τα υποψιαζόμουν για μένα (για τα υπόλοιπα μπορεί να μην τα έχω ανακαλύψει ούτε εγώ!) οπότε με άφησε με μια γεύση οτι ήθελα περισσότερο.

    Πάντως διαβάζοντας το, αυθόρμητα αναρωτήθηκα υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει νιώσει τίποτα από αυτά; Εννοώ, κανείς γονιός δεν είναι τέλειος, οπότε σίγουρα ολοι κάτι κουβαλάμε.
    Εσύ όταν το διάβασες σε σόκαρε;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Δεν με σοκαρε τοσο αυτο οσο το σωμα δεν ψευδεται ποτε. Ισως επειδη εχω ενα ανιατο αυτοανοσο, ρυθμιζομενο βεβαια αλλα ανιατο.

    Παντως οι φυλακες ειναι δυνατο βιβλιο!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    διαβάζοντας το, αυθόρμητα αναρωτήθηκα υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει νιώσει τίποτα από αυτά; Εννοώ, κανείς γονιός δεν είναι τέλειος, οπότε σίγουρα ολοι κάτι κουβαλάμε.
    χμ νομιζω ναι... τα παιδια που οι γονεις τους τα αποδεχονταν, δεν τους μεταβιβαζαν τα δικα τους απωθημενα, τους εδιναν απεριοριστη αγαπη στα πρωτα χρονια της ζωης τους και ορια μετα κλπ.

    καλα εδω κι η ιδια η Αλις Μιλλερ λεει καπου οτι γυρω στα 45 της συνειδητοποιησε οτι ειχε κακοποιηθει σαν παιδι, και ως τοτε δεν το ειχε παρει καν ειδηση...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ναι αυτό με το σώμα νομίζω οτι θα με ενδιαφέρει πολύ γιατί κι εγώ παθαίνω διάφορα κατά καιρούς και μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία αλλά νομίζω οτι πραγματικά το σώμα μας μας μιλάει. Θα το έχω στο νου μου για τις επόμενες αγορές σίγουρα γιατί μου άρεσε ο τρόπος που γράφει. Την βρήκα πολύ άμεση και κατανοητή.

    Όσο για την κακοποίηση που λες δεν είναι εύκολο να το πάρεις είδηση εκτός κι αν είναι ακραία περίπτωση. Δυστυχώς στο μυαλό μας έχουμε όλοι την σωματική κακοποίηση περισσότερο, και η συναισθηματική ή η λεκτική περνάνε πιο εύκολα ως κάτι φυσιολογικό. Δεν τολμάς ούτε να το σκεφτείς γιατί κι όλος ο περίγυρος θα σε αντιμετωπίσει σαν ζόμπι!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι, αλήθεια είναι. Η κακοποίηση είναι κλουβί που δεν ξέρω αν ποτε μπορεσει κανείς να βγει. Δεν ξερω αν θα τα καταφέρει γιατί μέχρι και η τελευταία ρανίδα του αίματός σου λέει ότι παντα σου αξιζε το άσχημο, πως πρέπει να τιμωρήσαι για να είσαι επιθυμητός, πως δε σου αξίζει τίποτα καλό, πως την χαρα και την ηδονή του να νοιώθεις επιθυμητός την βιώνεις μονο μετα από πόνο, δεν γίνεται ευτυχία διχως κλουβί, δεν γίνεται αποδοχή δίχως πόνο και ψυχικό κόστος. Γι αυτό δεν ξέρεις να αυτοπροσδιορίζεσαι, πρέπει να υπάρχει πάντα κάποιος να σε πληγώνει και αν δεν θέλει να το κανει το επιδιώκεις/ Κι αν οι βασανιστές σου εχουν εξαφανιστεί από τη ζωή σου, είναι κάθε λεπτό εκεί, λειτουργόντας μέσω του ενοχικού σου εαυτού, μέσω του παιδιού που βιάστηκε, που εξαπατήθηκε, που υποτιμήθηκε, που έχασε κάθε είδος αξιοπρέπειας και αγαπης για την υπαρξη του, που ηλπιζε και δυστυχώς ακόμα ελπίζει να το λυτρώσουν οι βασανιστές του από αυτό με το να το αγαπήσουν.
    Θα αλλάξεις πολλους ρόλους στη ζωή σου, ισως και να εχεις μερικές επιτυχίες αλλά πάντα θα βλέπεις το κακοποιημένο παιδί μεσα σου να περιμένει μια δικαίωση για τον πόνο που βιωσε, για τα πράγματα που ηλπιζε και υπέφερε γι αυτά και τίποτα δεν έχει νόημα.
    Κι αν καπου πεις για το σκουλίκι μεσα στην ψυχη σου, σου λένε όλοι "είναι απλό, επέλεξε" και μετα από κάθε επιλογή το κλουβί μεγαλώνει και η πόρτα του φαντάζει ακόμα πιο μακρινή.
    Δεν ζεις μετα από κακοποίηση. Το κλουβί εισαι εσύ. Ευχομαι να μην το ζήσει κανεις

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. έγκυος και αυτός φυλακή..
    By Gogo1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2015, 19:24
  2. μια ζωη χωρις αγαπη
    By walkerman in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 03-03-2014, 20:54
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  4. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •