Φυλακή χωρίς κάγκελα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118

    Φυλακή χωρίς κάγκελα!

    Η πιο ωραια παρομοιωση που έχω ακούσει για την κακοποίηση.

    οταν εισαι μεσα στο προβλημα, νομιζεις οτι το προβλημα ειναι το φυσιολογικο, το νορμαλ, οτι ολοι ετσι κανουν. Συνηθιζεις, βρισκεις και τις οποιες αμυνες σου και ξεφευγεις με το μυαλο σου.
    Για να το ξεμαθεις αυτο, πρεπει να βγεις απο το αρρωστο περιβαλλον, να πας σε αλλο περιβαλλον διαφορετικο.

    Δεν τα γραφω εγω, ειναι γραμμενα απο μελος εδω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ετσι ειναι... η αληθεια ειναι!

    και αυτο που λες, φυλακη χωρις καγκελα, ειναι πολυυυυυυυυυ μεγαλη κουβεντα!!! και τρομερα αληθινη. Νιωθεις φυλακισμενος, θελεις ελευθερια, νιωθεις αλυσοδεμενος χωρις να υπαρχουν καγκελα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Το ειχε πει γνωστος ψυχολόγος στην τηλεόραση. Το ενοουσε με ακόμη βαθύτερη έννοια. Ότι μπορει να μην νιώθει ούτε φυλακισμενο, να αισθανεται ότι ειναι ολα φυσιολογικα, γιατι δεν υπάρχουν κάγκελα.
    Μου αρεσε σαν παρομοίωση και το έγραψα, κυρίως για τους πιτσιρικάδες εδώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Το ειχε πει γνωστος ψυχολόγος στην τηλεόραση. Το ενοουσε με ακόμη βαθύτερη έννοια. Ότι μπορει να μην νιώθει ούτε φυλακισμενο, να αισθανεται ότι ειναι ολα φυσιολογικα, γιατι δεν υπάρχουν κάγκελα.
    Οχι θα σου πω... νιωθεις φυλακισμενος, μη-ελευθερος, με κομμενα τα φτερα, αλλα θεωρεις τη φυλακη ως τη φυσιολογικη κατασταση. Και αν βγεις εξω απο το κλουβι, για να πεταξεις νιωθεις οτι δεν εχεις φτερα. Εγω ετσι ενιωθα οταν εφυγα απο το σπιτι για σπουδες...χωρις φτερα. Βλεπεις τους αλλους να ανοιγουν τα φτερα τους και να πετανε, και λες τα δικα μου φτερα που ειναι?? Γιατι ετσι σε εμαθαν να εισαι, χωρις φτερα.
    Και οσο προσπαθεις να τα αναδημιουργησεις, βγαινουν ολα τα αγχη, ολες οι φοβιες, τα νευρα, πισωγυρισματα, εμμονες, ζηλεια για αλλους που μεγαλωσαν σε ισορροπημενες οικογενειες..
    Και εχεις να δωσεις απαντηση στην ατακα... εσυ? εισαι πανεξυπνη! δεν εχεις αναγκη! θα τα καταφερεις! λες και δεν εχω δικαιωμα να ειμαι χαζη, να κλαταρω, να αποτυχω, να αρρωστησω...
    Και απο πανω εχεις γινει και ο γονιος των γονιων σου. Ξερεις τι σημαινει αυτο? τι βαρος ειναι? να φερεσαι σα μαμα στη μανα σου! να τη συμβουλευεις, να της συμπαραστεκεσαι, να την κατευθυνεις οσο μπορεις γιατι ηταν και ανεξελεγκτη... Εγω νομιζα οτι αυτο ηταν αγαπη το να γινω η μαμα στη σχεση μας. Η Αλις Μιλλερ λεει κατι φοβερο...οτι το κανεις για να προφυλαχθεις, δεν ειναι αγαπη, ειναι αμυνα. Ποσο αληθεια..............
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Και εχεις να δωσεις απαντηση στην ατακα... εσυ? εισαι πανεξυπνη! δεν εχεις αναγκη! θα τα καταφερεις!
    Mara νομίζω ότι με συναισθανεσαι! Είναι ή δεύτερη φορά που με προλαβαίνεις σε ένα θέμα που σκέφτομαι να ανοιξω.
    Last edited by Anti-pression; 02-11-2016 at 20:50.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Κλισέ φράσεις κ πόσο μας εκνευριζουν! Αν το ανοιξω θα συμπεριλάβω κ την ατάκα την αγαπημένη σου..
    Last edited by Anti-pression; 02-11-2016 at 16:36.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Eιχα ανοιξει και εγω θεμα για την ψυχοθεραπεια σε περιπτωση κακοποιησης. Αλλα δεν υπηρξε ιδιαιτερη ανταποκριση...
    Οταν το ανοιξα ημουν σε φαση που διαβαζα Μιλλερ και ηθελα να τα κουβεντιασω με ατομα με παρομοιες εμπειριες. Αλλα ρε παιδια, ατομα που να εχουν υποστει εδω μεσα κακοποιηση δεν ανταποκριθηκαν ή δεν βρεθηκαν... ενω σε ολα τα αλλα θεματα υπαρχει τοση ανταποκριση...

    Εσυ antipression τι βιωματα εχεις?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Δεν έχω κακοποιηση, γενικα ένα κλειστό περιβαλλον, αλλά είναι ένα ευαίσθητο θέμα και γενικά μου αρέσει ψυχολογία. Ειδικά ο αντίκτυπος της παιδικής ηλικίας. Ειναι απίστευτο, σαν ολα να ορίζονται τοτε, τι θα ζήσουμε μετά!
    Last edited by Anti-pression; 02-11-2016 at 16:37.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nα διαβασεις Αλις Μιλλερ!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Nα διαβασεις Αλις Μιλλερ!!
    Mara μπορεις να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο της πιο συγκεκριμένα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Μαρα,μην αισθάνεσαι ότι σε αυτό το ταξίδι είσαι μόνη σου..........
    Υπάρχουν άπειρα άτομα που έχουν δεχθεί κακοποίηση και σωματική και λεκτική και ψυχολογική!

    Υπάρχουν άπειρα άτομα που έχουν υποστεί εγκατάλειψη από τους γονείς τους και φυσική αλλά και συναισθηματική!
    Μην νιώθεις ότι είσαι από τους λίγους....σίγουρα θα χρειαστείς και κάποια βοήθεια από ειδικό,όλοι εδω μέσα κακοποιημένα άτομα είμαστε.Φαντάσου πόσοι είναι έξω από εδώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Mara μπορεις να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο της πιο συγκεκριμένα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα;
    Βεβαιως.
    Καταρχην, τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.
    υπαρχει σε pdf ελευθερα, και στα ελληνικα και στα αγγλικά. Αν δεν το βρισκεις, πες μου να σου πω πού...
    Εγω βεβαια την ελληνικη εκδοση δεν την ειχα εντοπισει και το αγορασα...

    Μετα το σωμα δεν ψευδεται ποτε!!! το συνιστω με τα 1000. Ουσιαστικα λεει οτι τα απωθημενα συναισθηματα λογω της κακοποιησης μετουσιωνονται σε αρρωστειες που μας ταλαιπωρουν...

    Μετα Η απαγορευμενη γνωση και το ξυπνημα της Ευας.

    Ολα απο τις εκδοσεις ΡΟΕΣ.

    Εχει κι ενα αλλο μεταφρασμενο στα ελληνικα, δεν θυμαμαι τον τιτλο, δεν το εχω παρει ακομα...

    Παντως σας προειδοποιω, αν εχετε υποστει κακοποιηση, ειναι σκληρα βιβλια. Η Μιλλερ εκανε 40 χρονια ψυχαναλυση, και τα λεει κοφτα, ωμα, εξω απο τα δοντια. Ισως την 1η φορα φανουν απολυτα αυτα που λεει αλλα μετα απο σκεψη καταληγεις οτι εχει δικιο...
    Προμηθευτειτε χαρτομαντηλα!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Nα διαβασεις Αλις Μιλλερ!!
    Δεν το πιστεύω! Τρίτη φορά που με προλαβενεις! Μπήκα να σου πω ότι τελικά θα με κάνεις να αγοράσω το βιβλίο!
    Last edited by Anti-pression; 02-11-2016 at 16:38.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Δεν το πιστεύω! Τρίτη φορά που με προλαβενεις! Μπήκα να σου πω ότι τελικά θα με κάνεις να αγοράσω το βιβλίο!!
    Μην αγορασεις τις Φυλακες, κυκλοφορει στο ιντερνετ, και ελληνικα και αγγλικα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Βεβαιως.
    Καταρχην, τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.
    υπαρχει σε pdf ελευθερα, και στα ελληνικα και στα αγγλικά. Αν δεν το βρισκεις, πες μου να σου πω πού...
    Εγω βεβαια την ελληνικη εκδοση δεν την ειχα εντοπισει και το αγορασα...

    Μετα το σωμα δεν ψευδεται ποτε!!! το συνιστω με τα 1000. Ουσιαστικα λεει οτι τα απωθημενα συναισθηματα λογω της κακοποιησης μετουσιωνονται σε αρρωστειες που μας ταλαιπωρουν...

    Μετα Η απαγορευμενη γνωση και το ξυπνημα της Ευας.

    Ολα απο τις εκδοσεις ΡΟΕΣ.

    Εχει κι ενα αλλο μεταφρασμενο στα ελληνικα, δεν θυμαμαι τον τιτλο, δεν το εχω παρει ακομα...

    Παντως σας προειδοποιω, αν εχετε υποστει κακοποιηση, ειναι σκληρα βιβλια. Η Μιλλερ εκανε 40 χρονια ψυχαναλυση, και τα λεει κοφτα, ωμα, εξω απο τα δοντια. Ισως την 1η φορα φανουν απολυτα αυτα που λεει αλλα μετα απο σκεψη καταληγεις οτι εχει δικιο...
    Προμηθευτειτε χαρτομαντηλα!!
    Λέει σκληρές αλήθειες δηλαδή?

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. έγκυος και αυτός φυλακή..
    By Gogo1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2015, 20:24
  2. μια ζωη χωρις αγαπη
    By walkerman in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 03-03-2014, 21:54
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  4. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •