Φυλακή χωρίς κάγκελα! - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 83 of 83
  1. #76
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Σου αρέσει αυτό;
    Μεχρι πρότινος ειχα μαθει να μου αρεσει.
    Τωρα προσπαθώ να το αλλαξω.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μεχρι πρότινος ειχα μαθει να μου αρεσει.
    Τωρα προσπαθώ να το αλλαξω.
    Να το κάνεις κορίτσι μου. Κανε αυτο το δωρο στον εαυτο σου, αγαπησε τον. Αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Το χειρότερο είναι όταν σε προτρέπουν ν' ανοίξεις τα φτερά σου, ενώ δε σου' χουν μάθει πώς γίνεται αυτό!
    Αν εχεις φτερα, δοκιμαζεις μεχρι να βρεις τον τροπο που σου ταιριαζει.
    Κανεις δεν μπορει να σε διδαξει το πως εσυ θα πετας, το πολυ πολυ να σου δειξουν ή εσυ να το παρατηρεις στους αλλους.

    Το προβλημα ειναι οταν τα φτερα ειναι κομμενα. Αυτο το κακο κανει η κακοποιηση.
    Οταν εχεις φτερα αλλα δεν τα ανοιγεις, νομιζω ειναι αλλο θεμα, ισως πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου και τις ισορροπιες σου.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #79
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Να το κάνεις κορίτσι μου. Κανε αυτο το δωρο στον εαυτο σου, αγαπησε τον. Αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε
    Εχω αφησει για μεγαλο διαστημα τον εαυτό μου να κατρακυλησει σε καθε ειδους ανοχή απέναντι στην κακοποίηση. Να τη δεχτει και να την κανει τροπο ζωης.
    Νιωθω πως εχει φτασει η στιγμη για κατι αλλο. Ισως, γι'αυτο που λες, αν και φοβαμαι να το πω, δεν το εκφραζω ευκολα, κατι μου κλωτσαει μεσα μου: ν'αγαπησω τον εαυτο μου...
    Ευχαριστώ που ειστε εδω και ξερω πως εχετε περασει μεγαλο λουκι ορισμένοι.

  5. #80
    Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάτε είναι ότι δε μετράει η κακοποίηση, αλλά η παραδειγματική τιμωρία του δράστη. Η μόνη συμπεριφορά που είναι αφόρητη είναι να κυκλοφορεί ελεύθερος ένας ποινικός που ξέφυγε από τον Νόμο, συνθλίβει το μυαλό και τη θέληση και συντρίβει τα συναισθήματα, μέχρι τη μέρα που θα πληρώσει ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ για αυτό που ΕΙΝΑΙ, όχι για αυτό που έκανε, γιατί κάποια εγκλήματα είναι χαρακτήρα, κουλτούρας και κοινωνίας και όχι ατόμου και μεμονωμένες πράξεις. Ειδικά σε όλες τις μορφές συστηματικής και οργανωμένης Βίας.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και επειδη ειναι ποινικοσ πρεπει να τον σκοτωσουμε δηλαδη εσεισ θα γινετε δολοφονοι για τον ποινικο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ρε τον στρατηγο τι σασ εκανε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by SeDiatetagmeniYphresia View Post
    Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάτε είναι ότι δε μετράει η κακοποίηση, αλλά η παραδειγματική τιμωρία του δράστη. Η μόνη συμπεριφορά που είναι αφόρητη είναι να κυκλοφορεί ελεύθερος ένας ποινικός που ξέφυγε από τον Νόμο, συνθλίβει το μυαλό και τη θέληση και συντρίβει τα συναισθήματα, μέχρι τη μέρα που θα πληρώσει ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ για αυτό που ΕΙΝΑΙ, όχι για αυτό που έκανε, γιατί κάποια εγκλήματα είναι χαρακτήρα, κουλτούρας και κοινωνίας και όχι ατόμου και μεμονωμένες πράξεις. Ειδικά σε όλες τις μορφές συστηματικής και οργανωμένης Βίας.
    Δε συμφωνώ ολοκληρωτικά. Η τιμωρία του κάθε θύτη μιας κακοποίησης είναι κάτι τυπικό, παραδειγματικό. Ενα θυμα μιας κακοποίησης δεν γίνεται καλά ακόμα κι αν στήσουν τον κακοποιητή του στα 5 μετρα και τον γαζώνουν για 2 μερόνυχτα, σε διαβεβαιώ. Εάν ο κακοποιητής σου τιμωρηθεί απο το νόμο, μάλλον είναι κάτι που σε κάνει να λες πήρα το αίμα μου πίσω. Απο εκει και πέρα, εαν ενα θυματοποιημένο άτομο, απαναπαυτεί και εναποθέσει την αποθεραπεία του σε ένα ξερό "πηρα το αίμα μου πίσω" δεν θα καταφέρει πολλά, πίστεψέ με. Αυτά τα happy ends για τα θυματα κακοποίησης υπάρχουν μόνο στις ταινίες ή μαλλον αφορούν άτομα των οποίων η κακοποίηση δεν ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της διαμόρφωσης του χαρακτήρα τους.
    Ο άνθρωπος που έχει γαλουχηθεί σε περιβάλλον κακοποιητικό είναι κατά βάση το θύμα σε όλη του τη ζωή και επιλέγει υποσυνείδητα να γίνεται θύμα γιατί μονο στην θυματοποίηση νοιώθει ασφάλεια.
    Ο κακοποιημένος άνθρωπος ή ο ανθρωπος με ηττοπαθή ή θυματοποιημένο χαρακτήρα, το μόνο που έχει να κάνει για να αρχισει να αντεχει το πετσι του, είναι να πάψει να εξαρτάται απο τους άλλους. Να τους αγαπά αλλά να μην εξαρτάται τίποτα από τους αλλους. Να πάρει τη ζωη στα χέρια του και να αναλάβει τις ευθυνες του σε κάθε περίπτωση. Όλοι οι κακοποιημένοι λέμε "πως να κάνω αυτο δεν μου το έμαθαν", ή "μου εκοψαν τα φτερά και δεν μπορώ να συνεχίσω" κτλ κτλ. ΄Όλοι μεταβιβάζουμε στο βασανιστή μας τις ευθύνες της δικής μας αποτυχίας να ευτυχίσουμε. Ο θύτης μιας κακοποίησης έκανε κάτι άσχημο σαφώς και η ευθύνη για τις πράξεις του είναι όλη δική του. Αναλογικά όμως, οι ευθύνες των δικών μας πράξεων, είναι αποκλειστικά δικές μας.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. έγκυος και αυτός φυλακή..
    By Gogo1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2015, 20:24
  2. μια ζωη χωρις αγαπη
    By walkerman in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 03-03-2014, 21:54
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  4. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •